Můj dlouhý běh

Daniel Orálek (1970) je elitní český ultramaratonec, bývalý juniorský rekordman a reprezentant. V knize Můj dlouhý běh vás provede po cestě z atletického kroužku při základní škole přes nahlédnutí do světa vrcholové atletiky na přelomu 80. a 90. let až do cíle Spartathlonu, Badwater Ultramarathonu a dalších prestižních závodů. Přiblíží dlouhé a složité hledání ideálního tréninku, bez romantizujícího nádechu zmapuje euforická vítězství i sportovní pády a zavzpomíná na skvělé osobnosti, jakými byli Josef Odložil, Lubomír Tesáček či Caballo Blanco. Můj dlouhý běh je i pohledem do nitra běžce toužícího objevit svoje limity a pokusit se dostat za ně, bolesti, dřině a pochybnostem navzdory. Především je to však kniha o nenápadném půvabu běhání – a ultramaratonu zvlášť. Jak Daniel Orálek píše v jedné z úvodních kapitol: „Když jsem jako kluk začínal, byla mojí první motivací touha zlepšovat se a mít z běhání radost. To mi naštěstí zůstalo až do dneška.“ I proto je inspirací pro spoustu běžců, od začínajících hobíků až po zkušené borce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211193/big_muj-dlouhy-beh-211193.jpg 4.6106

Kniha Můj dlouhý běh

alisie

Nemohla jsem se zbavit pocitu, že zahraniční sportovní knihy se mi čtou lépe, ale co se musí nechat je, že asi opravdu ukazuje ultra a celkově běh v jiném světle. To odhodlání běžet závod v o dvě čísla menších botech, překonávat pravidelné problémy se žaludkem na trase - to je za hranou mé běžecké vůle a mého chápání.
U přirovnání běhu k opečovávání anglického trávníku jsem se musela smát nahlas, jak v průběhu čtení, tak i na konci - děkuji za toto trefné přirovnání.

Kaik
17.10.2021

Příjemné vyprávění skvělého českého dálkového běžce. Zaujaly mě popisy z mládí, kdy možnost prosadit se v socialistickém sportu nebyla vůbec otázka talentu či výkonů, a také vlastní prožívání samotných ultra běhů včetně všech těžkostí, které Dan musel překonávat. Je to, myslím, pěkná motivace pro všechny běžce - když člověk opravdu chce, může dosáhnout čehokoliv. Až tedy na ty vzdálenosti a hlavně časy, ty jsou zkrátka... neuvěřitelné!

Děkuji, K, za zapůjčení fajn knihy, navíc i s autorovým věnováním. :)

martin3683
01.05.2021

Krása na ultra či dálkových bězích obecně je, že se dá této sportovní disciplíně věnovat i ve středním věku a mít kolikát lepší výsledky než mnohem mladší běžci. Rychlost je daná geneticky a tréninkem ji zlepšíte o procenta, zato vytrvalost se dá zlepšit trénováním o desítky procent. “Málokterý sport je takhle spravedlivý,” cituji z knihy.
Dan Orálek popisuje přes autota knihy z vlastní osoby celý svůj běžecký život přirozeným a skromným způsobem. Je z toho cítit velká láska ke běhání a přenáší ji na čtenáře. Když si pak Dana najdete na Strava.com a sledujete, jak a kolik běhá, tak ho nemůžete obdivovat. Přes 50 let, 8000 km ročně, tempo lepší než kolik běhají hobíci 10 km při vypětí všech sil. Tak ať to Danovi běhá dál. Knihu mohu doporučit.

PavlaTr
24.04.2021

Moc pěkná kniha !!!

jordys
01.03.2021

Četl jsem více knih o běhání, všechny byly skvělé, ale chyběla jim jistá autentičnost a možnost ztotožnění. Daniel Orálek popisuje právě ty pocity bolesti a utrpení, své úspěchy, ale hlavně neúspěchy. To je na té knize to krásně.

Pasadenka
30.12.2019

Navzdory opravdu, ale opravdu příšerné obálce knížka skončila v mích spárech. A dobře mi tak. Nebylo to vůbec špatné. Oproti zahraniční literatuře o běhání bylo velice osvěžující číst knížku o někom, kdo spadá do stejného kulturního okruhu. Také se mi líbí, že Deny se nestydí otevřeně přiznat, že na knížce nedělal sám. Je to běžec a programátor, žádný spisovatel a myslím, že udělal dobře.

Struktura textu i zvolená narace byla velice příjemná. Vše odsýpalo, jak mělo, a v knížce se čtenář doví vše, co by chtěl vědět o Denyho dětství, dospívání, dospělém životě i jeho postoji k sportu, ke kterému byl od mala veden, leč šel tak jako tak vlastní cestou.

Musím říct, že mě to moc mile překvapilo – a i hodně bavilo. Opravdu super! A když se pustil ještě do knížek zahraničních autorů a přidal svůj kritický pohled na možná malinko nezaslouženě opěvované sportovce, bylo to moc príma. Jo, tohle mi sedlo. :)

Melic
17.05.2019

Tyhle knihy mě baví a motivují, není pak divu, že jsem ji přečetl během dvou dnů.
jen jsem litoval, že jsem ještě nečetl Born to run, jinak bych asi porozuměl kapitole o Měděném údolí lépe.

kure91
11.02.2019

Mé začátky běhání se tak nějak plus mínus kryjí s vydáním této knížky, takže Dan Orálek byl prvním z českých běžců, jehož jméno jsem zaznamenal a znal. Jak postupně "do závislosti" propadá hloub a hloub, tak poznává další jména a osobnosti, ale DO pro mě zůstává velmi zajímavou osobností českého běhu. Nejvíc jsem si asi užil části popisující jednotlivé ultra, protože to jsou závody, o kterých mi asi nikdy nezbyde, než jenom číst.