Můj dlouhý běh

Daniel Orálek (1970) je nejlepší český ultramaratonec, bývalý juniorský rekordman a reprezentant. V knize Můj dlouhý běh vás provede po cestě z atletického kroužku při základní škole přes nahlédnutí do světa vrcholové atletiky na přelomu 80. a 90. let až do cíle Spartathlonu, Badwater Ultramarathonu a dalších prestižních závodů. Přiblíží dlouhé a složité hledání ideálního tréninku, bez romantizujícího nádechu zmapuje euforická vítězství i sportovní pády a zavzpomíná na skvělé osobnosti, jakými byli Josef Odložil, Lubomír Tesáček či Caballo Blanco. Můj dlouhý běh je i pohledem do nitra běžce toužícího objevit svoje limity a pokusit se dostat za ně, bolesti, dřině a pochybnostem navzdory. Především je to však kniha o nenápadném půvabu běhání – a ultramaratonu zvlášť. Jak Daniel Orálek píše v jedné z úvodních kapitol: „Když jsem jako kluk začínal, byla mojí první motivací touha zlepšovat se a mít z běhání radost. To mi naštěstí zůstalo až do dneška.“ I proto je inspirací pro spoustu běžců, od začínajících hobíků až po zkušené borce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/211193/muj-dlouhy-beh-211193.jpg 4.574
Biografie a memoáry, Sport
Vydáno:, Luboš Brabec

iveta3689

Vyborne cteni. Velmi chytlave a ctive napsane a hlavne inspirujici.

halbi94

Závod v Americe jsem si odběhl skrze písmena spolu s Danem. Běžecký nadšenec se od knížky neodtrhne.

momo01

Můj manžel je ultramaratonec a navíc Dana Orálka potkáváme na závodech na Blanensku a okolo Brna, takže pro mě povinná četba. Bezesporu zajímavé čtení, chytla mě hlavně první polovina knihy, kde se píše o Danových začátcích, jeho cestě k ultra a o fungování atletiky v tehdejším Československu.
Druhá část, kde popisuje své zážitky z mezinárodních závodů už pro mě neměla takové kouzlo.

worka

Příjemně civilní kniha o běhání. Srovnejte si třeba kapitolu "Na dno měděného kaňonu" s McDougallovým "Born tu run". Nějak je mi ten český přístup bližší a věrohodnější. Jsem stejný ročník a též jsem běhal tratě 3..50 km, takže mě knížka dost oslovila. Ale chápu, že pro "neběžce" moc zábavná být nemusí. Za mě splnila očekávání.

Jolina
27.12.2017

Upřímně popsaná výpověď předního běžce, kniha má děj, spád, nenudí ani chvilku, často čtenář trpí spolu se závodníkem. Užila jsem si nahlédnutí do ultramaratonského pozadí, pocitů...

adam5682
26.09.2017

Přečteno jedním dechem. Hned po dočtení jsem si našel maraton, kde Dan poběží a dojel jsem si pro podpis! Neuvěřitelné, úžasné! :-)

Sméťa11
11.11.2016

Čteno jedním dechem za 2 dny, když byla manželka s dětmi v lázních. K hodnocení lze jen říct: jděte a čtěte!!!! V některých momentech jsem trpěl s Danem a při krizích v závodě a při tréninku si vybavuji pasáže z knihy....

Randyz1986
07.09.2016

Audioknížku jsem koupil spíše kvůli tomu, že byla v akci, ale nakonec mě dost upoutala a chytla. Je pěkné jak je o prostém (ne)obyčejném Čechovi pocházejícím ze Židlochovic. Moc pěkně se to vyprávění poslouchá a neznalý člověk (jako já) se, mimo jiné, dozví, že ultramaraton je vlastně dost odlišná disciplína než maraton a to s čím vším se musí tito běžci potýkat... Jsou to dobří blázni a borci. Všem tuto knížku doporučuji. Zejména těm, co se občas rádi proběhnou...

BlackBlade
09.06.2016

Pro české běžce, hobíky i profíky, je to naprostá nutnost. Čte se to velmi dobře!
Úryvek z mojí recenze:
Dan (skrze Lubošův diktafon, poznámky a stylistiku) popisuje, jak se sportem začínal. Na vesnici jsou jen dva uznávané sporty – fotbal a závody dobrovolných hasičů (na beton stejné, jako u nás na vesnici, odkud pocházím) a ani v jednom se Dan nechytil (stejně jako já). Asi začínáte chápat, proč se mi Danovo vyprávění tak líbilo. :)

janula141
05.01.2016

Perfektní knížka,kterou jsem dostala od kamaráda. Četla jsem ji jedním dechem,je vtipná a motivující zároveň. Určitě doporučuji všem.

alexandr9324
27.11.2015

Dan skromně a s humorem popisuje svou cestu k ultramaratonu a následný útrapy při něm. Dobře čtivá knížka o jednom z našich nejlepších běžců :-).

rreegg1
11.10.2015

moc prijemne se cetlo. velmi inspirativni, diky knize jsem se po dlouhe dobe odhodlala opet k behani (kez by to vydrzelo). z knihy je citit uprimnost a skromnost, ktera je velmi sympaticka.

bzung
27.03.2015

Pro českého hobby běžce jde o povinnou položku do knihovny. Český pohled na běh hezky kontrastuje s ryze americkými tituly Jez a Běhej, Hledání ultra či Zrozeni k běhu. Zvlášť první půlka knihy je velice čtivá, kde Dan popisuje své začátky ještě za dob minulého režimu a těsně po revoluci. Kdo v té době vyrůstal, a věnoval se nějakému sportu, ideálně na vesnici, od srdce se zasměje. Medailonky z velkých akcí Badwater, Spartathlon už mě tolik nebrali, možná proto, že už je subjektivně lépe popsal Scott Jurek ve své knize. Nicméně Dan se popral se svým příběhem důstojně a podal ho hezky - Česky :)

orson
18.03.2015

Kdo četl Zroseni k běhu a Jez a běhej, tak by si měl přečíst i tuto knihu - popisuje ultramaratóny z jiného - českého pohledu. A přijde mi, že mnohem realističtěji než obě zahraniční knihy. O Danielu Orálkovi jsem v životě neslyšel (neběhám ultra, ale jen tak pro radost), ale před tím, co dokázal smekám. Moc se mi líbilo, že své závody nepopisuje jako euforickou radost z pohybu v přírodě, ale spíše jako utrpení a souboj s vlastním tělem. Hodně zajímavé byly pasáže o tom jak to bylo s podporou a možnostmi vrcholového sportu za socialismu a úplně nejzajímavější jeho pohled na Badwater a Tarahumany.

AndyG
04.01.2015

Úžasná, vtipná, inspirativní stejně tak jako setkání s Danem na prvním ročníku ultra - Brněnského Masakru, kdy sice pro zranění neběžel, ale v rámci své tradice fotil a povzbuzoval. Je to velmi charismatický člověk a jeho vyprávění, byť skrze e-knihu, je stejně poutavé jako byste stáli vedle něj.

triatlet
27.12.2014

Při čtení jsem měl pocit, jako by Dan seděl vedle mě a vyprávěl. Běžecké zážitky jsou podány s lehkostí, i když popisují ne zrovna lehký krok. Stylisticky je text sestavený bezchybně. Výjimečně užitý hovorový výraz nepůsobí rušivě, naopak dodává autenticitu.

evarec
07.11.2014

Knížka mě nadchla, je to přímně napsaný příběh a motivace vyběhnout a běžet dál a dál :)

sten
05.09.2014

Pana Оrálka znám ze závodů, jak se říká "od vidění". Věděl jsem, že je to skvělý běžec, ale až do přečtení této ukázky (http://bit.ly/1wbfkZr ) jsem nevěděl jak moc skvělý ve skutečnosti je...

Pěkné je, že se plánuje i e-kniha, alespoň podle informací zde http://www.mujdlouhybeh.cz/otazky-a-odpovedi/ : 'Počítáte také s e-knihou? Do téhle chvíle bylo pro nás prioritou úspěšné zprodukování klasické knihy. Ke konci roku by měla být na světě i e-kniha'.
Škoda jen, že si na ni musíme počkat takovou dobu po papírovém vydání.