Baushka Baushka komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Je nepříjemný Ove opravdu nepříjemný? Lidská bytost není černobílá a každému z nás pomůže něco jiného. Třeba malá neústupná a veselá cizinka. Nebo děti. Nebo možnost pomoci a naučit další lidi dělat to, co by podle nás umět automaticky měli. Nebo kocour s vše vypovídajícím pohledem. A někdo potřebuje tohle všechno a pak se ukáže, jaký člověk opravdu je.

Napsáno lehce, vzdušně, pochopitelně, ale také předvídatelně. Tlak na emoce čtenáře je v přijatelné míře a závěr je povedený. PS. film Muž jménem Otto je oproti knize dost slabý a postrádá právě to, co tuhle knihu dělá Knihou.

26.02.2024 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Příběh je to pěkný, ale nikdo tohle přece nemůže považovat za literární umění. Dovolte mi malou ukázku z knížky, rozhodně nejde o spoiler. "Jsou tady už dost dlouho a ona musí ještě zařídit spoustu věcí, teď těsně před odjezdem se jí to najednou hromadí, všechny ty drobnosti, co odkládala na poslední chvíli, ptá se Maxe, jaké bylo rozloučení v nemocnici, a Max se jen usmívá, Meda mu sedí na břiše a Bruno se natlačil hned před ni, oba se dožadují pozornosti a on přes jejich pokřikování odpovídá Julii, že žádné velké loučení neproběhlo, to je přece pravda, to mi večer Julie jen těžko může předhodit jako další lež, když žádné velké loučení opravdu neproběhlo, když neproběhlo doslova žádné."

Jedna věta. Slohová práce za 5. Knížky od autorky vyhledávat nebudu.

31.08.2017 2 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Perfektní sonda do zlomených duší. Autorka dokázala skvěle popsat a sociologicky rozebrat postavy až do úplného nitra, tak hluboko, že sami postavy jednotlivých žen by se sami takto popsat nedokázaly. Po čas čtení této knížky jsem si představovala, jak by paní Kantůrková definovala mne a jestli vůbec bych já dokázala takovéhle místo zvládnout.

26.04.2018 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Audio. Příběh, který se klidně mohl stát. Uvěřitelný děj i reálné postavy a jejich chování. Přesně tohle se může dít o patro níž u vás v paneláku. Nikdy nevíte, čím se druzí trápí. K pěti hvězdičkám něco chybělo, snad lepší popisné charakteristiky povah, možná i více popsat krajinu, kde se děj odehrává. Bylo to fajnové nenáročné poslouchání.

01.04.2024 4 z 5

Milé čtení, dostatek zajímavostí i postupný vývoj, za to musím Toma pochválit. Je super, že se v knížce nezaměřuje jen na natáčení HP, ale i na dobu před a dobu po Harrym. Malinko se mi zajídalo, jak všechny kolem sebe chválil. Asi bych uvítala, aby trošičku špíny hodil i na někoho jiného než jenom na sebe :-).

24.03.2024 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Pro mě bylo utrpením číst o takovémto utrpení. Navíc, když žádná z postav prostě nemůže být vaše oblíbená. Navíc chování všech postav je postavené na hlavu. V téhle knížce není nikdo normální.

13.10.2018 2 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Velmi syrově, ale přitom přirozeně a nenásilně popisované hrůzy a děs prostředí i nelidského zacházení s vězni. Člověka až mrazí, když čte o selekcích, o hygienických podmínkách, o hladu, o umírání nebo pohřbívání. Je až šokující, že si dokázali udržet zdravý rozum a vést "jakous takous školu". Tahle část historie je tak otřesná a tak nepochopitelná, že takovýto upřímný příběh, řekne tisíckrát více než učebnice dějepisu.

04.07.2018 5 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Jedna z nejlepších knížek, které jsem za poslední dobu četla. Ze začátku jsem očekávala úplně jiný příběh, autorka mě ale přesvědčila, že ten její je lepší. Líbil se mi progres mladé hlavní hrdinky v čase. Ostatní postavy rozebrány a popsány tak akorát, aby si je člověk mohl představit. Skvělé byly popisy míst, ať už Maroka, Španělska nebo Portugalska. Žádné zbytečné kudrlinky nebo básnické obraty. Délka knihy na první pohled odradí, ale já bych klidně ještě pár stránek přidala, ráda bych totiž věděla, jak probíhal ten poslední rozhovor.

30.08.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tady bylo už asi všechno řečeno, tak za mě jenom v kostce. Téma bylo moc dobře pojaté, větší část knihy se odehrává před a po "tom nejhorším" a dovoluje tak čtenáři poznat postavy opravdu dobře a zejména se s nimi sžít, přilnout k nim, pochopit je. Hana je psaná velmi čtivě, nemá hluchá místa, zbytečně nedramatizuje.

Od autorky rozhodně šáhnu i po další knížce.

12.04.2019 5 z 5

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Takové žalostné naříkání citlivého muže. Tlachání o tom, jak se snaží být pořádným mužem, milovníkem, tatínkem, romantikem, manželem, pracovníkem a že by si ho člověk měl za to vážit. Mě nepřesvědčil. Závěrečné drama mi přišlo, jako by si autor uvědomil, že se toho v knize moc neděje a musí tam něco dojemného dopsat.

24.01.2018 2 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Velice čtivě napsáno, četlo se to moc hezky. První dvě části mě bavily, ta poslední už mi tolik neseděla. Hodně tlačila na pilu, snažila se vyvolat konkrétní emoce. Pravda je většinou někde uprostřed, knížka za přečtení ale stojí.

26.01.2024 4 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

To bylo tááák krásně napsáno. Hrozně moc mě bavilo tuhle knížku číst. Příběh byl silný, poutavý a zajímavý. Hluboké myšlenky, niterný boj, přitom akční a živý příběh. Pino se stal mým kamarádem, kterému jsem chtěla při čtení pomoci, alespoň ho vyslechnout a podpořit. Jak moc je kniha odpovídající skutečnosti mě netrápí, ať tak či onak je to román, ne učebnice. A čím víc je román věrnější skutečnosti, tím lépe, ale ten příběh na tom nestojí ani nepadá.

31.10.2023 5 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

Moje druhá Dánovka, oproti Smrti na druhém břehu je tato knížka mnohonásobně akčnější, má spád i pěkné zvraty. Přitom je knížka na rozdíl od severských krimi více familiární, uvěřitelná, naše. Moc se mi líbila.

17.08.2018 5 z 5

Veršovaný román pro mě zůstane žánrem, který běžně nečtu. Špatně se mi soustředilo na samotný děj a popisy přes hlídání veršů. Nebyla jsem schopná číst bez toho, abych si text v hlavě nepřednášela. Ale verše obdivuji, a ještě více obdivuji překlad.

14.07.2018 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Kolikrát jsem knížku chtěla odložit? Příliš mnohokrát. Opravdu je psaná příliš jednoduchým jazykem, neopakují se pouze myšlenky, ale i věty. Téměř mi to přišlo, jakoby měl E. H. za úkol napsat co nejvíce slov na úkor čtivosti. Prvních 400 stran by zasloužilo pokrátit na stovku, přidat posledních 100 stran a pak bych nebyla tolik zklamaná.

E. H. si ani zde neodpustil svou zálibu v býčích zápasech. Navíc některé popisy mi nepřišly převeditelné do představy. Dávám si od E. H. pauzu.

09.06.2018 2 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Mně tenhle styl literatury nesedí. Potřebuji mít věty správně, ne natahované do krajních mezí. Taky nemusím opakování, chápu že pro někoho to má své kouzlo, ale já se radši s každou další větou posunu dál. Dopředu. Nikoli zpět.

17.10.2019 2 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Jak já jsem se zbytečně bála! Knížka je úplně "normální" a krásně čtivá. Žádných extra znalostí fyziky či chemie netřeba!

25.09.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Alternativní realita. Měla jsem to vědět dřív, dívala bych se pak na knížku jinak. Takhle jsem měla úplně scestná očekávání.
Styl psaní je lehce jiný, ale přivykne se na něj snadno. Děje má knížka poskrovnu, za to popisy a přirovnání skvostné.
Očekávám, že seriál bude značně předělaný, více akční. Jsem na něj zvědavá.

25.02.2018 4 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Audio. Po zdejším hodnocení, komentářích i recenzích audia jsem si natěšeně vzala sluchátka a pustila se do toho. Ale na začátku jsem několikrát zaváhala jestli mám vůbec správnou knihu nebo jsem li pro ni ten správný čtenář (posluchač). Ale že to s knihami nevzdávám, dala jsem jí prostor a čas a postupně se zaposlouchala. Ač místy ne moc uvěřitelné, musím říct že napínavé to bylo. Slušné popisy myšlenek i prostoru a postav. U závěru bych ocenila ještě pár odstavců. Knížka není pro každého, asi nevím komu ze svého okolí bych ji doporučila, ale já jsem s ní nakonec moc spokojená.

24.03.2024 5 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Začátek byl vlažnější, konec pálil jako uhlík. Vyprávění malé holčičky se mě ze začátku příliš nedotýkalo, postupně si mě ale získalo. Vnímat dění dětským pohledem je obohacující. Vnitřní boj, který mála vypravěčka svádí se svým svědomím, s láskou a úctou k rodině, s nepochopitelným chováním revolucionářů i s nedostatkem informacích pochopitelných pro dětský rozum, je skvěle vygradovaný do poslední kapitoly. Za pomalejší nástup nedávám plný počet.

29.01.2020 4 z 5