Stín banyánu

Výjimečný debutový román Vaddey Ratnerové, autorky s nevšedním citem pro jazyk, o naději, síle dětské představivosti, lásky k příběhům i k životu samotnému, který se odehrává na pozadí jedné z nejtemnějších a nejbrutálnějších kapitol lidské historie. Píše se rok 1975 a pro sedmiletou Raami ze dne na den končí dětství. Její otec se za rozbřesku vrací ze své pravidelné procházky se zprávou o bojích, které právě zachvátily ulice Phnompenhu, hlavního města Kambodže. Chaos revoluce a následný teror záhy rozdrtí všechny představy, které doposud holčička o světě měla. Ve světě novém, v němž se smrt, hladovění a tvrdá práce na hranici fyzických možností stanou něčím tak hrůzně všedním a všudypřítomným, se malá Raami upne k tomu jedinému, co jí z násilně přervaného dětství zbylo – k tradičním kambodžským mýtům a legendám, které jí vyprávěl otec. V ovzduší brutálního systematického teroru, kde je paměť brána jako nemoc a záminka popravě, se dívka snaží s jejich pomocí bojovat o každý další den, kdy zůstane naživu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182403/stin-banyanu.jpg 4.1265
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

In the Shadow of the Banyan (2012)

Kniha Stín banyánu

josska

Knížku jsem si vybrala do výzvy a těšila jsem se na ni,,,anotace byla zajímavá,,,ale nemohla jsem se začíst,čekala jsem asi něco jiného,,pak se to trochu rozjelo a já dočetla,,,ale kdybych nemusela,asi ji odložím škoda,,,,,

Aichah

Dočteno, ale šlo to pomalu. Příběh jako takový by měl působit spíš děsivě, ale nepůsobil. Ta poetičnost, vykreslování tamní přírody a celkově styl psaní příběh natolik zjemnily, že všechny ty hrůzy revoluce úplně pohřbily a kniha tak byla zbytečně dlouhou a často i nudnou. Chystala jsem se na ní dlouho, ale spíše zklamala, než aby nadchla.

Adel153

Knihu musím jen doporučit. Prvních asi 70 stránek jsen se do toho sice nemohla začíst a uvažovala jsem že knihu odložím, ale to by byla velká chyba a teď toho 100% nelituji že jsem četla dál. Kniha má silný příběh s podrobným vyprávěním, a i díky tomu jsem si dokázala živě představit ty prostředí. Kniha ve mě zanechala spoustu pocitů. Mohu jen doporučit.

maja2712

Kniha me nadchla jazykem, myšlenkami a způsobem, jakým byla napsána. Mistrovské slovní obraty, krásně a čistě vyjádřené pocity malé holcicky, která nezažila mnoho hezkého a přesto umí celou knihou provést a popsat nelehky život lidi pod vládou Khmerskycjh rudých bojovníků s nadhledem a pomoci starých bájí a svého vnímání světa.

Ywonek

Knížku jsem po 120 stránkách odložila. Hodně mě to mrzí, jelikož jsem se na knížku velmi těšila. Námět je zajímavý a drsný, ze života... ale mě to prostě nebavilo. Strašně jsem chtěla pokračovat dál a dál, ale pro mě to bylo moc...jak to říct..poeticky, neseděl mi ten styl psaní, nevím. Rozhodně se k ní někdy vrátím, ale ted ji nedokážu dočíst.

kirsten6214

Má duše si potřebuje kousat nehty u syrového popisu odstrašujících událostí. Stín banyánu tuto podmínku nesplňuje. Kdo ale hledá drsné podmínky a pohádkové vyprávění, v této knize najde.

marimari

Úplně mě dostala! Tolik vnitřní síly a pevnosti charakteru, odvahy, vytrvalosti , tak náhlý skok z citového, láskyplného prostředí založeného na vzájemné úctě, morálce a posvátnosti rodinných a národních tradic do takové hrůzy a krutosti.
Kniha plná poezie a naděje. Všem doporučuji.

Eszminka
09.12.2018

Někdy bylo těžké se začíst. Ale celkem se mi líbila.