Stín banyánu

Výjimečný debutový román Vaddey Ratnerové, autorky s nevšedním citem pro jazyk, o naději, síle dětské představivosti, lásky k příběhům i k životu samotnému, který se odehrává na pozadí jedné z nejtemnějších a nejbrutálnějších kapitol lidské historie. Píše se rok 1975 a pro sedmiletou Raami ze dne na den končí dětství. Její otec se za rozbřesku vrací ze své pravidelné procházky se zprávou o bojích, které právě zachvátily ulice Phnompenhu, hlavního města Kambodže. Chaos revoluce a následný teror záhy rozdrtí všechny představy, které doposud holčička o světě měla. Ve světě novém, v němž se smrt, hladovění a tvrdá práce na hranici fyzických možností stanou něčím tak hrůzně všedním a všudypřítomným, se malá Raami upne k tomu jedinému, co jí z násilně přervaného dětství zbylo – k tradičním kambodžským mýtům a legendám, které jí vyprávěl otec. V ovzduší brutálního systematického teroru, kde je paměť brána jako nemoc a záminka popravě, se dívka snaží s jejich pomocí bojovat o každý další den, kdy zůstane naživu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182403/stin-banyanu.jpg 4.1309
Literatura světová, Literatura faktu, Romány
Vydáno, Ikar (ČR)

In the Shadow of the Banyan, 2012

Kniha Stín banyánu

Burnettka
22.09.2020

Já jsem se do knihy musela nutit.. Těžce nutit a po asi 100 stránkách, už jsem se nedonutila a knihu poslala dál. Škoda.. druhá půlka prý stojí za to, ale opravdu jsem se tam prokousat nedokázala.

mats379
15.07.2020

Trvalo mi dlouho, než jsem se odhodlala knihu otevřit, ale stálo to za to. Příběh, který vypráví děvčátko, je krutý i poetický a konec alespoň trošku optimistický, jinak by to snad ani napsat nešlo!

Vašek56
01.04.2020

Hezká kniha. Že začátku jsem se musela nutit jí číst, ale druhá půlka už byla perfektní. Škoda, že skončila, jak skončila. Tak nějak nedokončeně.
Příběh královské princezny, malé holčičky, které se v 7 letech zhroutil celý svět. Do té doby žila v blahobytu, obklopená milujícími rodiči a sestrou, tetou a babičkou a mnoha sloužícími. Do doby, než se k moci dostali Rudí Khmérové. Museli opustit svůj královský palác, letní sídlo, svůj život, své jistoty a i s tatínkovým bratrem a jeho rodinou se ocitli v pracovním táboře. Nelidské podmínky, teror, hlad, špína si vzala mnohé z nich.
Každý ztratil někoho. Žádné soukromí, žádné soukromé vlastnictví, vše je všech. Všichni budou mít stejně.
Rychlý spád, objevují se zachránci-Vietnamci, útěk do Thajska a konec.
Jak to tedy dopadlo, jak princezna nyní žije. Ano, v závěru je, že se s matkou dostala do USA, vystudovala vysokou školu, ale je to takové nedodělané.

Ivanka83
22.02.2020

Do čtení jsem se musela nutit. Dokonce jsem uvažovala že ji snad odložím. Zdlouhavé až nudné vyprávění malé Raami mě nijak neupoutalo. Ovšem pak se něco stalo, první ztráty, rozdělení rodiny, putování do neznáma, smutná shledání a další a další ztráty. Už jsem nedokázala knihu odložit, prostě jsem ji musela dočíst. Silný příběh z Kambodžského temného období. Jsem ráda, že jsem knihu neodložila.

Baushka
29.01.2020

Začátek byl vlažnější, konec pálil jako uhlík. Vyprávění malé holčičky se mě ze začátku příliš nedotýkalo, postupně si mě ale získalo. Vnímat dění dětským pohledem je obohacující. Vnitřní boj, který mála vypravěčka svádí se svým svědomím, s láskou a úctou k rodině, s nepochopitelným chováním revolucionářů i s nedostatkem informacích pochopitelných pro dětský rozum, je skvěle vygradovaný do poslední kapitoly. Za pomalejší nástup nedávám plný počet.

RendyaDav
13.01.2020

Hodně zajímavá , poutavá , dramatická knížka...Kniha popisuje hrůzostrašné události revoluce v Kambodži , pohledem holčičky...

Katka2382
27.12.2019

Je to úžasná a čtivá kniha.Jedna z nejlepších které jsem četla o Kambodži za hrůzovlády Rudých Khmerů.Krásný a silný příběh.

leny.wood
20.07.2019

Příběh, který nejde jen tak okomentovat, protože si ho musíte přečíst!

Zákeřná Ebola
Zákeřná Ebola