bamba bamba komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Toto je nádherná učebnica ukážkovej občas planetárnej a občas medziplanetárnej ľudskosti. Myslím, že z pohľadu sci-fi to nemá konkurenciu a mimo sci-fi tomu tiež máločo siaha niekam po členky. A to je tam iba niekoľko hrdinov a časť z nich dokonca neovláda ľudskú reč. Určite lepšie ako Marťan.

27.05.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z mála kníh, ktorá sa zaoberá ľuďmi po návrate z koncentračných táborov. Teda tým ako radostne ich privítalo okolie /arizátori zvlášť nadšene/ a čo dobré si pre nich nachystal nasledujúci socializmus napríklad v podobe týfusu.

27.01.2020 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Kráľovsky som sa bavila a nielen preto, že sme v rodine mali hráškovozeleného trabanta. Ďakujem pobavilo a phladilo.

18.01.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Neviem, čo by som robila na mieste hrdinov a som rada, že na ich mieste nie som. Ale nie som ten typ, čo odpúšťa!
Chce to od autora riadne gule a žalúdok niečo takéto napísať.

30.09.2016 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Už som na túto tému čítala dosť kníh a táto robí z vyhladzovacieho tábora miesto, kde sa dá celkom v pohode prežiť. Myslím, že tí čo zomreli, ako aj tí čo prežili, majú na to celkom iné spomienky a iný názor.

21.08.2020 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

nie som odborník na detektívky, nerada ich pozerám a málokedy čítam. Ale tu som sa kráľovsky bavila.

20.07.2020 5 z 5

Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Marie Kondo

vždy keď tam bola zmienka o uprataní kníh a ich vytriedení, bol dodatok - netýka sa to spisovateľov a k vyhadzovaniu fotiek - obávam sa, že ako potomok fotografa a spisovateľky, nevyhodím ani knihy ani fotky. Nech žije bordel!
Mimochodom, ako môžete kladne hodnotiť knihu, ktorá hovorí o tom, že máte knihy nemilosrdne vyhadzovať a že sa knihy majú deliť o miesto na poličke s topánkami!

30.01.2016

Zapomenuté dívky z Paříže Zapomenuté dívky z Paříže Pam Jenoff

Páčilo sa mi to a doporučujem.

10.01.2022 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Potešilo ma to nesmierne. A to som vychovávala deti medzi gottwaldovými bagandžatami. Myslím, že podobný model topánok má Štefánik. Neviem aké mal poltopánky stalin, ale Baťa do toho asi veľmi hovoriť nesmel.

04.09.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Prišlo mi to pritiahnuté za vlasy síce iba v jednom bode, ale ten bol dosť zásadný. Na druhej strane v Rusku udávanie bolo celkom bežné a asi aj u nás. Na Hanu to nemá. Ale je to lepšie než "tiché roky".

23.01.2020 2 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Ak sa niekomu zdá, že je tento denník smutný, treba navštíviť domov dôchodcov na bývalom území nejakého socialistického štátu. Tu má dôchodca nárok na skúter až keď nie je v stave ho ovládať a keď sa s ním nikam nemôže dostať. Máloktorý z domovov má výťah, žiadny mikrobus a o výletoch... A tiež sa nik nepýta dôchodcu, či zje večeru - miska zemiakov plávajúca v masti a hore posypaná rozdrveným žltým liekom.

05.04.2019 5 z 5

Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí Jonas Jonasson

asi by som dala jednu hviezdičku dolu za skloňovanie Júlia - ale zato môže autor iba čiastočne.Tie ostatné reálie a nereálie stoja na svojich atomových nožičkách za všetky hviezdičky! Obohacuje to nielen urán.

25.12.2018 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Nemám rada psychológov a ešte menej rada knihy "o rozvoji dajme tomu osobnosti". Ale táto kniha sa mi nesmierne páči. Je to niečo ako bedeker pri výchove detí A RODIČOV.

08.08.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Je to iné než autorove iné diela, hrdinovia zďaleka nie sú najkladnejší, a máloktorému presakuje maska. Ale mne sa to páčilo. Pre zmenu je to o fungovaní vesmírneho mestečka aj s pašeráctvom a všetkým, čo k takému miestu patrí.

07.06.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

páči sa mi z autorových najviac. Možno preto, že som stopovala a stopujem vždy, keď to okolnosti vyžadujú, alebo mi trochu ide o život. Oceňujem najmä drobné historické zastavenia.

16.10.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Z môjho pohľadu neskutočne rozvláčne. Mínusoval to prítomný čas - slovenský preklad. Jedna zo slabších Backmanoviek. Asi najviac sa mi páčila jedna max. dve scény so psychologičkou. Jednu hviezdu naviac dávam v nádeji, že originál, alebo preklad český sú na tom lepšie, než slovenský. Mám pomerne vlažný vzťah k postávajúcim sebevrahom na moste.

08.07.2020 2 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Recepty beriem ako reklamu vo filme - dôvod pretočiť stranu a ísť ďalej. Za recepty určite o hviezdičku menej. Nepáči sa mi kríženie dobrej špionážnej knihy s priemernou kuchárkou.

25.08.2019 4 z 5

Tajný denník Hendrika Groena Tajný denník Hendrika Groena Hendrik Groen

Kráľovsky sa bavím. Nie som dôchodca, ale navštevovala som domov dôchodcov v Bratislave intenzívne a invazívne. Nosila som napriek zákazom banány, varené zemiaky a kyslé mlieko niekam, kam sa nič nosiť nesmelo. Starí ľudia smeli umrieť a bolo fajn ak predtým schudli a pili minimálne. Ono to bude asi tým, že nie je štát ako štát.

25.03.2019 5 z 5

Africká královna Africká královna C.S. Forester (p)

Málokedy je aj kniha a aj film super a nezávisle na sebe.

03.10.2018 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman