bamba

Dívka, která utekla z OsvětimiDívka, která utekla z OsvětimiEllie Midwood

Príšerné, ale výborne napísané.

včera

Z poľovníckej kapsyZ poľovníckej kapsyRudo Moric

neznášam poľovníkov a to aj vtedy ak k tomu aj mizerne píšu.

01. prosinceodpad!

Ľudské teloĽudské teloBill Bryson

Asi najmenej ma zaujala z Brysonových kníh - možno preto, že človek má pocit, že o tom svojom ľudskom tele už toho pomerne dosť vie aj z iných zdrojov.

19. listopadu

Vlak sirôtVlak sirôtPam Jenoff

Krásna kniha, chytila za srdce, stojí za prečítanie a posunutie ďalej..

Jak dostat tatínka do karantényJak dostat tatínka do karantényVojtěch Bernatský

Mne tie zábavné historky po 50 stranách prídu, že sa dosť opakujú. Dosť veľmi. Je možné, že to niekoho pobaví, ale ja to nie som.

Tati, už tam budem?Tati, už tam budem?Vojtěch Bernatský

Na môj vkus príliš veľa citácií z iných obdivných mailov, dosť je to na prd. Chvíľami dosť sacharínové, ale oceňujem, že je tam menej futbalu než by som očakávala. Určite by som sa ku knihe nevracala a ani ju neodporučila ďalej.

Příběhy Staré dámyPříběhy Staré dámyTomáš Macek

Patrím k tým, čo žehlia pri Tour, ale kniha je úžasná od cyklistických a dopingových začiatkov. A to mám maximálne doma zaparkovaný jeden zaprášený rotoped.

Drsný mužDrsný mužGeoffrey Household

Ja som to prečítala a mne sa to páčilo. Hrdina si prvých dvesto strán neokusuje nechty a od 50 strany už nerieši veľmi ani zvyšok osobnej hygieny. Pre mňa to bolo napínavé dostatočne, na rozdiel od iných thrillerov.

Vypravěč: Vlastní životopisVypravěč: Vlastní životopisFrederick Forsyth

Potešil ma pohľad - jeho vlastný pohľad na svoj život. Oceňujem záber a bohatosť - ako niekto, kto nemohol roky nič iné okrem pár socialistických krajín navštíviť. Má to formu, spád a v neposlednom rade aj humor. A oceňujem, že na základe jeho filmu "chytili" vojnového zločinca.

Láska mezi písmenkyLáska mezi písmenkyJodi Picoult

Bavila som sa. teda až do momentu, keď som sa pokúšala dovolať na pohotovosť kvôli covidu. Otvoriť okno a zakričať 112 má ten istý efekt, ako dovolať sa - to skúsil hrdina z tejto knihy.
Pes sa naučí hovoriť a jedno z tých troch slov je komunizmus.
Z môjho pohľadu oveľa lepšie než prvý diel. A to princov v bielych pančucháčoch až tak nevyhľadávam.

Sladká pomstaSladká pomstaJonas Jonasson

El perro está bajo la mesa - stojí za to prečítať si to! Dočítané - 10,30 teda o pol jedenástej.

Zlato bohůZlato bohůB. Grylls (pseudonym)

Už mi šlo niekoľko krát o krk aj vo výsostne civilizovanej Európe. Je to pre deti, ale oceniť knihu môžu aj dospeláci.

30.12.2020

Návrat do džungleNávrat do džungleB. Grylls (pseudonym)

5 hviezdičiek za jazdu na slonovi

30.12.2020

Duch džungleDuch džungleB. Grylls (pseudonym)

myslím, že táto kniha stojí za viac ako je sľubovaných 5 bodov za komentár. Hrdina nezaloží oheň, nie je ani nejako extra dobrý športovec, ale má do seba jeho putovanie s vlčicou a jej mláďatami a malý vzdelávací krúžok u pantera.

08.12.2020

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

páči sa mi z autorových najviac. Možno preto, že som stopovala a stopujem vždy, keď to okolnosti vyžadujú, alebo mi trochu ide o život. Oceňujem najmä drobné historické zastavenia.

16.10.2020

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

jediné plus by som dala za dĺžku. Aspoň to bolo krátke. Nemám rada, keď sa autor snaží čitateľov vychovávať, poučovať a zvolí si na to veľmi hrubú techniku. Ak by toto bola autorova prvá kniha, po ďalšej by som už nesiahla.

03.10.2020odpad!

Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount EverestuVzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount EverestuB. Grylls (pseudonym)

Myslím, že som najviac ocenila pravdivosť a pocit, že Everest nie je o dobytí. Nie som horolezec, ale naozaj sa to veľmi dobre číta niekde v kresle a bez hrubých rukavíc. Ocenila som vysvetľovanie pohybu medzi jednotlivými výškovými tábormi a popisom ich vybavenia.

16.09.2020

GottlandGottlandMariusz Szczygieł

Potešilo ma to nesmierne. A to som vychovávala deti medzi gottwaldovými bagandžatami. Myslím, že podobný model topánok má Štefánik. Neviem aké mal poltopánky stalin, ale Baťa do toho asi veľmi hovoriť nesmel.

04.09.2020

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Už som na túto tému čítala dosť kníh a táto robí z vyhladzovacieho tábora miesto, kde sa dá celkom v pohode prežiť. Myslím, že tí čo zomreli, ako aj tí čo prežili, majú na to celkom iné spomienky a iný názor.

21.08.2020

Příběhy skutečné odvahyPříběhy skutečné odvahyB. Grylls (pseudonym)

Ja to hodnotím z pohľadu na svoju rodinu. Tiež tam mám dosť nie vždy až tak veľmi dobrovoľných hrdinov. Oceňujem výber - nie všetkých hrdinov som poznala a následnú poviedkovú stručnosť. V mojej rodine dosť pomohlo k prežitiu - bás!, že stará mama vedela dobre šiť. Ale toto sa v tabuľke hrdinstiev asi ťažko umiestni a zaradí.

12.08.2020

RychlopalbaRychlopalbaŠtěpán Kopřiva

nie som odborník na detektívky, nerada ich pozerám a málokedy čítam. Ale tu som sa kráľovsky bavila.

20.07.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Z môjho pohľadu neskutočne rozvláčne. Mínusoval to prítomný čas - slovenský preklad. Jedna zo slabších Backmanoviek. Asi najviac sa mi páčila jedna max. dve scény so psychologičkou. Jednu hviezdu naviac dávam v nádeji, že originál, alebo preklad český sú na tom lepšie, než slovenský. Mám pomerne vlažný vzťah k postávajúcim sebevrahom na moste.

08.07.2020

Muška Bzumka a  medvedík ŤapkoMuška Bzumka a medvedík ŤapkoJens Sigsgaard

nádherné ilustrácie

09.05.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Jedna z mála kníh, ktorá sa zaoberá ľuďmi po návrate z koncentračných táborov. Teda tým ako radostne ich privítalo okolie /arizátori zvlášť nadšene/ a čo dobré si pre nich nachystal nasledujúci socializmus napríklad v podobe týfusu.

27.01.2020

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Prišlo mi to pritiahnuté za vlasy síce iba v jednom bode, ale ten bol dosť zásadný. Na druhej strane v Rusku udávanie bolo celkom bežné a asi aj u nás. Na Hanu to nemá. Ale je to lepšie než "tiché roky".

23.01.2020

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

dočítala som to, ale je to celé mimo môjho záujmu a chápania. A dočítala som to iba preto, že som si predtým prečítala "Hanu".

21.01.2020

Čítanka marxistickej filozofieČítanka marxistickej filozofieV. I. Lenin (pseudonym)

veľmi rada sa jej zbavím, ak sa zase niekto nepokúsi z nej urobiť predmet povinný s dôsledkami pre celý štát na niekoľko generácií.

12.01.2020

Krokodíl na raňajkyKrokodíl na raňajkyVitus B. Dröscher

Veľmi mizerne napísané zaujímavé príbehy jednotlivých zvierat. Časť tvorí príbeh a minimálne polovička je príšerný poučný výchovný blábol.

15.09.2019

Nemusí být vždycky kaviárNemusí být vždycky kaviárJohannes Mario Simmel

Recepty beriem ako reklamu vo filme - dôvod pretočiť stranu a ísť ďalej. Za recepty určite o hviezdičku menej. Nepáči sa mi kríženie dobrej špionážnej knihy s priemernou kuchárkou.

25.08.2019

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 letNový tajný deník Hendrika Groena, 85 letHendrik Groen

Ak sa niekomu zdá, že je tento denník smutný, treba navštíviť domov dôchodcov na bývalom území nejakého socialistického štátu. Tu má dôchodca nárok na skúter až keď nie je v stave ho ovládať a keď sa s ním nikam nemôže dostať. Máloktorý z domovov má výťah, žiadny mikrobus a o výletoch... A tiež sa nik nepýta dôchodcu, či zje večeru - miska zemiakov plávajúca v masti a hore posypaná rozdrveným žltým liekom.

05.04.2019