Děti, které přežily Mengeleho

Evě Mozes bylo deset let, když byla se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry byli posláni do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral coby pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti – Dr. Josef Mengele. Dívky byly podrobeny sadistickým medicínským experimentům a musely každodenně bojovat o svůj život. V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Eva byla například vystavena infekci, u níž Mengele věřil, že bude smrtelná, a bude pak moci provést pitvu i na Miriam, která měla sloužit jako „srovnávací vzorek“. Přežila – a dodnes neví, jaké onemocnění to bylo. Po osvobození tábora sestry založily skupinu, která podporovala bývalé oběti Mengeleho experimentů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245839/deti-ktere-prezily-mengeleho-dIl-245839.jpg 4.4483
Literatura světová, Literatura faktu, Historie
Vydáno, Grada

Surviving the Angel of Death, 2009

Kniha Děti, které přežily Mengeleho

Jack Bauer

Zaujal mě i začátek knihy, jak se ze slušných lidí, spolužáků, kamarádů stanou lusknutím prstů ti nejhorší svině kvůli nějaké propagandě. Když jednou kamarádím s Židem, cikánem, Arabem a vím, že je to slušný člověk, nikomu neubližuje, neškodí tak přece nemůžu kvůli nějaké propagandě, pomluvám a lžím najednou tak obrátit a přestat s ním kamarádit, to mě hlava nebere, jak jsou lidi zmanipulovatelní. Neustále čteme tyto knihy s tím, aby se to neopakovalo, ale já věřím, že kdyby se podobná situace naskytla bylo by to tu znovu. Ještě ani nezačali Mengeleho hrůzy a už v proslovu, kdy dvojčata odtrhli po příjezdu od matky mě jímala hrůza a to už mám spoustu této literatury načteno. Rád cestuji a byl jsem v několika muslimských zemích a vždy jsem se setkal se samými milými a velice přátelskými, pohostinnými lidmi což se o nás bílých říct nedá. U nás jsou zdrogovaní, zchlastaní, agresivní, závistiví lidé (ne všichni ovšem), on i ten zatracovaný islám mám něco do sebe. Letos jsem se kvůli covidu nedostal do Izraele , kam se už několik let chystám a asi se tam už nikdy nepodívám, neboť mě mé cestovatelské touhy povedou zas jinam, ale kdo ví. Druhá polovina knihy je už o životě po osvobození. Z fašismu do komunismu což je vlastně jedno a to samé. Tentokrát mě spíš zaujal začátek knihy kdy se v kinech promítal předfilm „Zabij Žida"a ve škole se vyučovala matematika typu když z pěti Židů zabiješ dva, kolik ti zbude? Co mě ale dostalo, když nakonec Eva dokázala odpustit Mengelemu. Já odpouštět nedokáži, to můžeme rovnou odpustit i Hitlerovi. Taky nedokáži pochopit, když matce nějaký psychopat znásilní a brutálně zavraždí, umučí děti a ona mu odpustí. Díky fotkám jsem poprvé viděl Mengeleho, představoval jsem si ho zrůdněji. Kniha v popisovaných hrůzách, zvlášť od Mengeleho mě připadla slabší, ale to neznamená, že nestojí si to i tak přečíst. Ono je to totiž zrůdné i bez popisovaných hrůz.

Noisette73

Silné, jen jsem čekala příběhy více dvojčat.

Baja333

Přečteno za jeden den. Velmi silný příběh.

Addelka

Na úvod bych ráda řekla, že knih s tématem Holokaustu jsem přečetla za svůj život hodně. Tohle je jedna z mála, která mi příběhově nesplývá s ostatními, protože je jiná…je uvěřitelná. Příběh 10-ti leté dívky, která se ocitá v koncentračním táboře společně se svoji sestrou – dvojčetem. Fakt, že byla dvojčata jim zachránil život, nebo se to tak z počátku zdá. Text není náročný na čtení, píše ho 10-ti leté dítě, tak se není co divit. Bez okolků (až odosobněně/bezcitně) popisuje, co se dělo při pokusech doktora Mengeleho a zároveň je v příběhu velmi citlivě zachycen vztah k sestře. Tohle by mělo být součástí povinné četby!

elenai

Je to už nějaký čas, co jsem naposledy četla knihu s tematikou holocaustu. Člověk se tím utrpením přehltí, až ho jímá deprese, když si vzpomene, že může číst něco takového. Příběh Evy a jejího dvojčete Miriam názvem sliboval, že nám do slova a do písmene představí "doktora" Mengeleho. Bylo tomu tak a nebylo. Kniha funguje podobně jako Mengeleho děvče - popis života před válkou, během války a po válce, přičemž pobytu v Osvětimi je věnováno nejvíce kapitol. Zde ovšem čtenář vnímá hrůzy války a všechno zlo s ní spojené očima desetileté dívenky. A já žasnu, kolik síly a odhodlání měla na to, aby přežila. Ta touha po životě byla přímo hmatatelná a byť je konec hořkosladký, nemůžu jinak než smeknout před Evou za to, co v tak mladém věku dokázala.

pejty

Velice silný zážitek si z přečtení této knihy odnáším. Je hrozné si představit, že něčeho takového byl/je člověk vůbec schopen a je neskutečné, že to někdo vůbec dokázal přežít.
Kniha je napsaná neskutečně čtivě a předá čtenáři pohled jedenáctileté dívky na to, co zažila (přežila) v Osvětimi.

Mishel156

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, ovšem není to úplná topovka. Čekala jsem od ní víc.

snobold

Tuhle knihu bych klidně zavedl jako povinnou četbu, čte se opravdu lehce až sama, zvládl by ji i člověk co v životě nic nepřečetl. Přečetl jsem toho opravdu spousta s tématikou holokaustu a tuhle bych řadil určitě mezi nějakou pomyslnou top 3. Koncentrační tábor + poválečné období očima dítěte je zase něco jiného. Musím jen a jen doporučit.