Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Krátko aj po tom najdôkladnejšom upratovaní veci opäť začínajú žiť svojím životom a chaoticky zaplavovať naše príbytky. Z generácie na generáciu si predávame rozmanité skúsenosti, ale umenie upratovania medzi nimi nie je, hoci patrí k tým najdôležitejším. Priestor, v ktorom žijeme, totiž ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu. Marie Kondo premenila svoju celoživotnú obsesiu najprv na zamestnanie upratovacej konzultantky a neskôr aj na úspešnú knihu. Len v Japonsku sa jej predalo vyše 1,2 milióna kusov a dnes okupuje rebríčky v Európe aj Spojených štátoch. Úspech nevychádza len z toho, že ľudia nezvládajú svoj boj s neporiadkom, ale predovšetkým z toho, aká jednoduchá a účinná je jej metóda. Spočíva v radikálnom vytriedení vecí, ktorými sme sa obklopili, a v ich správnom uložení. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Veci treba vytriediť v presnom poradí a uložiť iným spôsobom, než sme boli doteraz zvyknutí s mimoriadnym ohlasom sa napríklad stretla jej metóda skladania oblečenia. Marie Kondo radí ponechať si iba veci, ktoré máme naozaj radi, a nezahlcovať priestor ani vlastnú hlavu zbytočnosťami. Výhodou jej metódy je, že ak svoj dom podľa nej upracete raz, stane sa imúnnym voči neporiadku natrvalo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250225/big_kuzelne-upratovanie-250225.jpg 3.5769
Literatura světová, Literatura naučná, Dům a byt

Vydáno: , Premedia

The Life-Changing Magic of Tidying, 2011

Kniha Kúzelné upratovanie - Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu

drakamena
22. listopadu

Několik velmi dobrých postřehů a nápadů, nejsem si ovšem jistá, jestli je metoda KonMari zrovna můj šálek čaje. Rozhodně se ale budu přinejmenším některými radami v budoucnu řídit.

martinka.cz1
20. listopadu

Marii Kondo mám ráda a tato knížka mi pomohla k utřídění věcí v domácnosti. Považuji se za minimalistu, ale vždy najdu doma něco, co už nevyužíváme a mohu poslat dál.

Marie Kondo v knížce předává skvělé praktické rady k úklidu, třídění věcí a zaměření se na to, co je pro nás v životě důležité.

huhuhu
17. listopadu

Se dvěma hlavními myšlenkami přístupu Marie Kondo k uklízení nelze nesouhlasit: zbavit se věcí, které nám nedělají radost, a všem ostatním určit jejich místo. Jednoduché a vcelku motivující. Stejně tak souhlasím s myšlenkou, že když si člověk udělá pořádek ve svých věcech, pomůže mu to udělat si pořádek i v jiných oblastech jeho života.

Nicméně nic se nemá přehánět, např. vyndavání věcí z kabelky, kterou si (se stejnými věcmi) druhý den opět vezmu do práce, mi přijde zbytečné (navíc riskuji, že něco zapomenu). A tipy jako zdravení domu nebo mluvení s věcmi jsou nejspíš trochu kulturně podmíněné, Japoncům je něco takového snad bližší.

"Uklízení je způsob, jak si udělat inventuru, která ukáže, na čem nám doopravdy záleží."

"Nejlepší způsob, jak přijít na to, co skutečně potřebujeme, je zbavit se toho, co nepotřebujeme."

"Přestavte si, jaké by to bylo, mít knihovnu plnou svazků, které opravdu milujete."

ropyzz
09. listopadu

Ještě poznatky z knihy dostat do přítelkyně a bude se nám hned žít lépe.

domihruzkova

Mě osobně přišla více praktická kniha Žít s radostí - ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu, ale i tady se našly praktické rady. Sice s některými částmi nesouhlasím, ale některé mi naopak velmi pomohly. Myslím, že každý tam pro sebe najde něco, co se při úklidu a organizaci domácnosti bude hodit.

van0502

skvělé praktické rady, uklízela jsem byt přesně podle navrženého pořadí a šlo to dobře. Zbavila jsem se u všech kategorií nejméně třetinu věcí a teď konečně vidím jasně co všechno mám, co chci přečíst ..

Kalper

První část knihy, která se věnuje konceptu KonMari po praktické stránce, mě nadchla a inspirovala k tomu probrat a přeorganizovat obsah mé skříně a dalších úložných prostor. A opravdu musím uznat, že má skříň je teď vzdušnější a pořádek se v ní udržuje mnohem snáze. Druhá část knihy, která se zabývá spíše filozofií na pozadí toho všeho, mi nepřišla přínosná, ale to už celkový pozitivní dopad knihy nezměnilo.

Niu

Dobrý nápad, tahle knížečka :o) Ze začátku mi to přišlo hodně přitažené za vlasy, ale když si člověk uvědomí, že toho tolik nepotřebuje ke spokojenosti, tak prokoukne. Stejně jako jeho byt či dům. Někdy to přeroste přes hlavu a zahltí vás to jak fyzicky, tak psychicky. Mi se myšlenka minimalismu líbí, takže mě to motivuje. Všem přeji najít tu svoji správnou cestu, jak se oprostit. Jen možná mi tam chyběl nějaký kompromis - věci se dají darovat, dát na charitu apod.