Babsie Babsie komentáře u knih

Některé povídky úžasné, jiné se nedaly číst. Dohromady tedy něco nad průměr. Spousta povídek je plná nádherných duchaplných myšlenek, psychologie postav jsou skvěle popsány a nápady se mi opravdu líbily, ale hodně to kazí ty zdlouhavé nezajímavé povídky, kvůli kterým musím hodnocení strhnout.

09.11.2015

Drakula Drakula Bram Stoker

Nesmrtelná klasika, která zaujme i po více než 100 letech. Velmi napínavý, zábavný příběh, postavy, kterým fandíte, temná atmosféra.

18.05.2022 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

(SPOILER) Jako jo, nebylo to o ničem ale bylo to docela zábavné čtení. Na začátku jsem byla dost překvapená, jak otevřeně je takhle starý příběh vyprávěn. Kam se hrabou moderní fanfikce. Občas to tedy bylo moc zvrácené i pro otřelé povahy (incest, pedofilie, znásilnění, sadomaso,...). Ke konci už se autor dost opakoval.

Je to sice porno, a tak nemůže člověk očekávat přílišnou realističnost, ale i tak mi přišlo, že čtu o nějakém alternativním světě, kde neexistuje těhotenství a pohlavní choroby, každý může hned po orgasmu jet dál, klidně desetkrát za sebou, lidé běžně cítí, jak "praská" panenská blána, všichni omdlévají bolestí a u toho zažívají mnohonásobné orgasmy a každý je bisexuální.

Poučení z příběhu: Mládeži, neoddávejte se vášnivým milostným hrátkám se svým manželem a jeho třemi milenci, jinak onemocníte a umřete.

30.05.2022 2 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Tohle je prostě srdcovka! Jedna z nejoblíbenějších knížek, myslím, že z nejlepších, co jsem četla! Krásně vykreslený svět, ten nápad byl úžasný, a myslím, že do detailů propracovaný. Příběh se hýbal, na každé stránce se něco dělo, kromě pár stran ve vězení...Hodně zvratů, hodně děje, dobře charakterizované postavy, které se po celý příběh opravdu vyvíjeli! Navíc dost napínavá. Líbila se mi i milostná zápletka, kterou i jiných knih moc nemusím, protože to jak se jejich vztah pomalu vyvíjel bylo kouzelné. Wandu jsem si zamilovala, a Melanii taky, hlavní postava/y skvělé! A historie duší? Wow...Jak to vymyslela?! DOKONALOST:3

Plusy: Úžasný svět, všechno do detailů (historie, důvody, fungování,...) , postavy opravdu charismatické a dobře vykreslené, sledujete jejich vývoj s otevřenou pusou, děj napínavý a zajímavý, nestojí, pořád se něco děje
Mínusy: Asi nemám co vytknout, moc se mi nelíbila zdlouhavá část ve vězení, ale v celku to knihu nepoškodilo...

20.07.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. A to jsem jí četla v nějakých 14-15 ti letech. Příběh o zradě a pomstě, nádherně napsán, Dummasův styl vás zaujme, napínavý příběh chytne a nepustí. Charakteristiky velmi detailně popsány, všechno promyšlené. Spoustu náhod a zvratů které prostě nečekáte, a příběh velmi osvěží. Postavy si prostě oblíbíte nebo je z duše nenávidíte. Já se musím přiznat, že jsem jim všem přála horší pomstu, přestože nakonec dobře neskončili, myslím, že s tolika penězi bych je dokázala zničit hůř. Dantés na konci neměl mít výčitky svědomí, udělal co si zasloužili. Líbilo se mi jak byl příběh propletený i životy dětí hlavních postav. Bylo tam tolik děje a akce, že se nenudíte. Ano byla i slepá místa, pár kapitol se opravdu dalo číst s myšlenkami jinde. Ale nebylo jich moc, a zbytek je tak oslnivý, že naprosto zaniknou. Líbil se mi originální konec *SPOILER* Že Dantés neskončil s Mercedes ale s Haydée...Úžasný nápad, žádný román z červené knihovny, prostě realita *KONEC SPOILERU*

Plusy: Krásné napsané, napínavé, filosofické, postavy dobře vykresleny, příběh kombinovaný, šokuje vás, oblíbíte si postavy, vše pečlivě naplánováno a popsáno, pomsta vymyšlena opravdu do detailů, hlavní postavě prostě musíte přát štěstí stejně jako pár dalším. Opravdu nádherná kniha- příběh, originalita, provedení, postavy, popisy, napínavost, romantická zápletka tak akorát, přátelství, intriky...Byla jsem unesená.
Mínusy: Občasná slepá místa, zbytečné a dlouhé pasáže. V celkovém pohledu to ale vůbec nevadí, nezkazí vám to požitek z knihy.

15.06.2015 5 z 5

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

Většinou čtu fantasy, takže bych normálně po takové knize asi nesáhla. Jako někdo, kdo se identifikuje jako aromantička už skoro 7 let jsem však nemohla odolat knize s aromantickou hlavní postavou. Vůbec jsem nebyla zklamaná, autorka realisticky a čtivě popsala cestu k sebepochopení a sebepřijetí, kterým si všichni procházíme. Ještě nikdy jsem se nedokázala tolik vcítit do hlavní postavy, tenhle příběh přesně ukazuje, proč je reprezentace tolik důležitá.

Příběh zaujme, pobaví i rozesmutní a donutí se zamyslet. Kniha byla skvěle napsaná pro mladé publikum, přišlo mi, že autorka opravdu chápe vysokoškoláky, což oceňuju. Mohla být možná o něco kratší, některé části úplně vynechané, hodně už se potom opakovaly stejné myšlenky a témata. Závěrečné kapitoly, které hodně poukazovaly na platonickou lásku mě dojaly a dodaly optimismus do budoucnosti. Líbilo se mi pozitivní zakončení. Příběh na pozadí mě upřímně moc nezaujal ale beru to tak, že důležitější je myšlenka knihy.

Neumím si představit, jak bude knihu vnímat někdo, kdo není aromantik a/nebo asexuál, ale přišlo mi, že všechno bylo vysvětleno srozumitelně, a že si v knize každý může najít to svoje, takže rozhodně doporučuji. Jsem ráda, že takové knihy vznikají, umím si představit, že příběh pomůže mladým lidem objevit svoji orientaci. Přece jenom zdrojů o aromantismu a asexualitě je u nás pořád málo.

11.04.2023 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Už se těším na výlet na Tribeč. Velmi napínavá kniha, z které mrazí, a která umí vykreslit atmosféru, jako byste tam byli s nimi a pocity postav, jako byste je sami prožívali. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a dokázala mě opravdu vyděsit, což se moc knihám nepovedlo. Hodnotím příběh jako takový, neřeším, zda je, nebo není vymyšlený - co je podstatné je, že působí realisticky. Film naproti tomu nestojí za nic, kdybych nečetla knihu ani bych ho nepochopila, nejzajímavější scény z knihy vynechal a bez nich to ve výsledku ani nedávalo pořádně smysl, působilo to spíš směšně. Plánuji si přečíst další knihy autora, jeho styl mě opravdu bavil.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Skvělé čtení, které i po letech dokáže zaujmout. Psáno napínavě a zábavně, příběh má správnou tajemnou atmosféru a vydařené rozuzlení.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kouzelné čtení pro každého dospělého, kterému zbylo trochu dětské fantazie

30.03.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Skvělá, zábavná kniha pro čtěnáře každého věku. Zabaví, překvapí, zanechá vás napjaté, přestože jste filmy viděli stokrát. Pro fanoušky filmů ideální na přiblížení kouzelného světa. Lehce se čte, spousta dobře vykreslených postav a zajímavý děj vyvíjející se na každé straně. Knihy i filmy jsou velmi vyvedené a už se řadí mezi fantasy klasiku. První díl je velmi podobný filmu.

14.08.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Z této knihy jsem byla od začátku nadšená. Hned první stránky mě chytly a nemohla jsem se odtrhnout až do konce. Co mě jako první zaujalo byl autorčin originální osobitý styl psaní, tolik odlišný od jiných klasických děl. Bála jsem se že po dlouhé pauze od čtení se jen tak nezačtu, ale na tohle si myslím, že je kniha ideální. Dá se říct, že je to oddechovka, která přesto, že nemá nijak výbušný děj, zabaví i překvapí. Zajímavé, realistické postavy a vztahy, krásně vykreslené prostředí, lehce humorné a dokáže i vzbudit emoce. Přestože se normálně romantické četbě vyhýbám, tomuhle příběhu romantická zápletka vůbec neublížila, naopak mě pobavila a nakonec jsem jí i fandila, takže jsem z happy endu byla spokojená. Po dlouhé době mě nic tak nezabavilo, rozhodně doporučuji někomu kdo hledá, příjemné, veselé a ne příliš složité čtení. Oprávněně patří mezi klasiku, a kdo si ji může zařadit do povinné četby rozhodně by měl - přečtete ji jako nic.

14.08.2018 5 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Je hrozně těžké ohodnotit takovou knihu. Viděla jsem film, do kterého jsem se zamilovala, a na kterých bych mohla koukat pořád a kniha mi přišla úplně stejná. Doslova jsem rozebírala každičkou scénu, abych našla aspoň nějakou odlišnost, kterou bych mohla ohodnotit. Bylo to sakra těžké a to málo co se našlo, nemá ani smysl nějak zvlášť rozebírat, kniha je prostě stejně skvělá a ohromující jako film. Jste napjatí od začátku do konce (a to i přesto, že konec znáte), hltáte každé slovo, jste pohlceni příběhem a prožíváte jej s hlavním hrdinou, jemuž se díky skvělému vyprávění dostanete do hlavy (nebo ne?...) Nevypíšu sem žádné zápory, protože žádné nejsou. Nečekejte zdlouhavé popisy, nudné scény, nesmysly, nesrovnalosti, krkolomné věty (i když překlad anglických frází občas trochu pokulhával) Knihu i film můžu opravdu doporučit každému, kdo si rád přečte mysteriózní knihu, která mu zamotá hlavu!

15.05.2017 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Karel Čapek prostě nezklame, všechna jeho díla jsou čtivá a nadčasová. Vhodné i do povinné četby pro maturanty.

18.05.2022 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Skvělý, výborně napsaný příběh, který graduje, překvapuje a napíná jako kšandy! Zároveň však samozřejmě děsí a varuje před totalitními režimy. Hlavní postava je v literárním světě dost jedinečná - tím, o jak obyčejného člověka se jedná. Žádný hrdina, žádný ideál člověka. Na tom se dá pozorovat, jak by podobná situace ovlivnila každého druhého z nás. Velmi realistické a promyšlené, hodí se do povinné četby. Autor byl opravdu génius, doporučuji.

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Od Browna, který je mým oblíbeným autorem, jsem přečetla téměř vše a byla jsem nadšená. Takhle knížka byla přesně podle jeho scénáře, napsaná byla stejně jako ostatní, proto mě velmi zaujala. Byla jsem napjatá, četlo se to rychle a nemohla jsem jí dát z ruky. Konec jsem si asi představovala jiný, něco co by všechno převrátilo naruby jak jsem u Browna zvyklá, nějaké dokonalé záporáky. Přestože jsem se nedočkala, nezkazilo to můj zážitek z knihy a byla jsem s průběhem zajímavého příběhu i závěrem spokojená.

05.04.2017 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nádherná kniha, zaujala mě myšlenkami a tajemnem. Na povinnou četbu mi přišla napsaná velmi jednoduše, takže se dobře četla. Přestože jsem pověst znala a věděla jsem jak to dopadne příběh mě velice bavil. Postavy, prostředí, myšlenky,... všechno bylo krásně popsané. Jedna z nejlepších knih povinné četby a rozhodně bych si ji dobrovolně přečetla znovu. Opravdu mě zaujala, jak dějem tak postavami.

,,Nebudeš šťastný, ostatně, co je na tom? Štěstí není vrchol. Možná jsi zrozen pro něco lepšího, pokud ne pro štěstí.“

11.12.2016 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Hodně dobrá knížka! Viděla jsem první film a jelikož se mi hodně líbil knížku jsem viděla jako nutnost, a byla jsem příjemně překvapená, protože spousta dnešních knížek se hrozně přeceňuje. Konečně jsem pochopila nějaké souvislosti co mi ve filmu unikly. Postavy byly skvěle popsané, svět taky. Čtyřka byl naprosto úžasný, zamilovala jsem si ho. I hlavní hrdinka se mi hodně líbila, protože byla statečná a otevřená. Konečně někdo, kdo upřímně přiznává i své špatné vlastnosti. Docela typická dystopie, ale překvapí nečekanými zvraty, je napínavá a dobře napsaná. Už se nemůžu dočkat až se dozvám jak to dopadne!:)

22.01.2016 4 z 5

Nechtěj nic vědět Nechtěj nic vědět Lisa Jackson

Možná to bylo tím, že jsem od knížky čekala příliš ale opravdu se mi nelíbila. 17 kapitol se tam vůbec (ale opravdu vůbec!) nic nestalo! A číst si o tom jak si Ava žije, chodí si na kafíčko, neustále si opakuje jak musí být silná (pořád dokola) a představuje si nějaké vzrůšo s panem tajemným co se právě přistěhoval, mě opravdu nebavilo. Když se ve jmenované 17. kapitole konečně něco stalo, řeknete si: Že by to konečně dostalo spád? Ale ne. Kniha se vrací k tomu jaká byla předtím. Ava prakticky nic nedělá, jen přemýšlí. Autorka píše hezky, ale tento styl by se více hodil k románům z červené knihovny, ne k detektivkám, kde je napětí potřeba. Vyskytly se asi 3 zajímavé scény u kterých mi přeběhl mráz po zádech a opravdu jsem se zamyslela. Zbytek knihy nuda. A to rozuzlení neuspokojivé. Celou dobu čekáte velký zvrat nebo šok a dočkáte se naprosto namontovaného konce. Jako by se autorka na konci románu zamyslela a řekla si ,,Hmm zloduch bude...třeba tenhle!" Naprosto nesedící ke zbyteku příběhu, nevedou k němu žádné stopy(vlastně ani žádné nedostanete) přesto vás to vůbec nešokuje, jelikož to není podané jako ,,Tos byl/a celou dobu ty?!" ale spíš jako ,,Sakra to jí/ho vybrala na poslední chvíli ne?" Spousta věcí naprosto předvídatelných a spousta nevysvětlených což je taky velké mínus. Prostě ne, pokud si nechcete na konci říci ,,Kvůli tomuhle jsem těch 500(nevím přesně teď) stránek četla?!" (Jako já) nečtěte to. Rozuzlení za to nestojí, příběh je absolutně bez děje a zvratů, milostná zápletka je tam neskutečně otravná.

Plusy: Dobře napsáno, pokud vás nebude štvát že se nic neděje přečtete to jako nic.Pár zajímavých scén(spočítala bych je na prstech jedné ruky)
Mínusy: Žádný děj, žádné zvraty, zbytečný románek, neustále opakování (Aviino-musím být silná a Dernovo-Cítím že Ava je uvnitř úžasná žena), nedovysvětleno, předvídatelné, závěr velmi slabý

14.06.2015 1 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Za mě super zábavná kniha, která ale zdaleka nedosahuje ostatních Brownovek. Jediný z jeho příběhů, o kterém bych řekla, že je předvídatelný. Celou dobu mi přišlo, jako bych to už četla a žádné velké překvapení se nekonalo. Nebyla jsem tolik napjatá jako u ostatních a začátek mi přišel příliš dlouhý. Celé velké tajemství ohledně prezentace nebylo tak zajímavé, Edmondův příběh také ne a ostatní postavy už vůbec. Ale bavila jsem se, je to napsané skvěle jako vždy, krátké kapitoly nutí člověka číst dál a zároveň může kdykoliv přestat, když potřebuje knihu odložit. Téma vzniku života a prostředí Španělska se mi moc líbilo.

30.05.2022 3 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Autorka zase nezklamala, super napínavá kniha, od které se nedá odtrhnout. Konec nebyl tak přestřelený jako u jejích ostatních knih, což hodně oceňuji. Tohle byl můj úvod do série s Beatrice a přestože knihy z pohledu policisty většinou nemusím, zaujala mě natolik, že ostatní díly zkusím.

Na knize oceňuji strašidelné prostředí, zajímavé postavy, dějové zvraty. Co bych vytkla je přílišné rozebírání soukromého života detektivů, což podle mě do takové knihy nepatří, ale to nemusí vadit všem, navíc tady to bylo podáno docela zajímavě.

02.09.2021 4 z 5