Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)

Souborné vydání Hraběte Monte Christo. Kniha první - Díl 1/2 Kniha druhá - Díl 3/4 Kniha třetí - Díl 5/6. Děj románu se odehrává na pozadí společenských poměrů ve Francii v bouřlivém období od pádu císaře Napoleona a návratu Bourbonů na franouzský trůn v roce 1815 až do červencové revoluce v roce 1830. Jeho ústředním námětem je příběh námořníka Edmonda Dantèse, který byl v mládí nespravedlivě uvržen do vězení. Edmond Dantès měl před svatbou s dívkou Mercedes a měl se stát kapitánem na lodi Faraón. Stal se tak terčem závisti lodního účetního jménem Danglars. Ten se spojil s mladým Kataláncem Fernandem Mondegem, kterému se zase líbila Mercedes, a společně napsali udavačský dopis, ve kterém označili Dantèse za bonapartistu, protože na přání zesnulého kapitána lodi navštívil ostrov Elbu, kde mu Napoleon svěřil dopis, který měl doručit jakémusi Noirtierovi. Edmond byl v den svých zásnub zatčen a vyslýchán návladním Villefortem. Ten byl zprvu vstřícný, ale jakmile uslyšel jméno Noirtier, nechal Edmonda odvést do pevnosti If (pan Noirtier byl totiž Villefortův otec a kvůli dopisu by se mohlo zhoršit Villefortovo profesionální postavení). Edmond Dantès strávil ve vězení bez soudu dvacet let. Podaří se mu však uprchnout a po nálezu tajemného pokladu, o kterém mu řekl jeho bývalý spoluvězeň abbé Faria, se z něho stává boháč. Nechá si říkat Hrabě Monte-Christo a rozhodne se využít svého bohatství pro osobní mstu za spáchané křivdy. Nalezne své nepřátele ve velmi významných postaveních. Z Danglarse je bohatý bankéř, z Mondega (který se oženil s Mercedes) uznávaný generál hrabě de Morcerf a z Villeforta úspěšný prokurátor. Edmond Dantès je však postupně všechny zničí. Prvním na řadě je Danglars, kterého Dantès obratnou manipulací přivede k bankrotu. Pak se postará o zveřejnění Villefortova tajemství, kterým je odložení jeho nemanželského syna, z nějž vyrostl bezskrupulózní zloděj a vrah. Poslední zaplatí Mondego, když Dantès odhalí jeho hanebný zločin vojenské zrady a Fernand po odsouzení veřejností i vlastní rodinou spáchá sebevraždu. Dantès se smiluje jen nad Mondegovým synem Albertem, protože jej o jeho život přišla požádata sama Mercedes. Jejich láska je však již navždy ztracena a Dantès odplouvá začít nový život s mladou otrokyní Haydée....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521/big_hrabe-monte-cristo-91b-521.jpg 4.7928
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Svoboda

Comte de Monte-Cristo

Kniha Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)

Turlogh

Legendární příběh o zradě a pomstě.

alcahanca

Na knihu Hrabě Monte Cristo jsem byla hodně zvědavá, protože knihy Alexandra Dumase jsem jako puberťačka milovala. Tři mušketýři byli dlouho mojí nejoblíbenější knihou. Zajímalo mě, zda mě bude bavit i tento román nebo mám jen sentimentální vzpomínky z mládí. A musím říct, že Dumasovo vyprávění neztratilo nic ze své čtivosti ani v dospělosti. Třísvazkové vydání se četlo kupodivu rychle. Dantesovo prozření, že pomsta není vše, že nemusí přinést jen uspokojení je životním ponaučením. A i to, že boží mlýny opravdu melou.

iwosh
05.12.2021

To byla povinnost si to přečíst. :-)

danny_21
08.11.2021

Kdo by neznal klasický slavný dobrodružno-dramatický příběh hrabětě Monte Christa, jako by nežil. Láska, zrada pletichy, rafinovaná pomsta která chutná nejlépe servírovaná za studena. Sága o nespravedlivém uvěznění, přerodu prostého mladíka ve vypočítavého a vzdělaného aristokrata a důmyslné pomstě nad svými někdejšími protivníky na které se nabalí i další obětí z řad všech tří rodů. Autor se vyhnul i očekávanému finále, takže za mě mimořádná kvality a jedno těch klasických děl, které nestárne - 90 %.

hetzerjoke
18.10.2021

Nerad něco podobného píši o léty prověřené klasice, ze které si berou materiál autoři seriálů snad už čtyři sta let, ale já tuto knihu nedokázal přečíst do konce. Silný příběh zrady, lásky, ukladů a pomsty se autorům podařilo tak nelidsky natáhnout a zesložitět, že jsem na začátku každé kapitoly brzy netušil, co se stalo v té předchozí. Přidejte si nekonečné popisné pasáže a unylé dialogy, prokládané klasickým Dumasovým patosem, a můžete pochopit, proč je možná lepší se v případě hraběte Monte Christa spokojit s filmovým výcucem, možná povrchně zkratkovitým, rozhodně však stravitelnějším.

Leonora
18.09.2021

(+ SPOILER) Chce to správný překlad. Verzi Emy Horké jsem odhodila už při čtení první strany, ale překlad Mileny Tomáškové je opravdu čtivý.
Celé jsem to přečetla teprve po shlédnutí čtyř různých televizních a dvou rozhlasových zpracování a leccos se mi tím objasnilo. Je opravdu velká škoda, že všechny ty verze vynechaly podle mě dost důležité psychologické momenty. Úplně v nich chybí postava malého Villefortovic smrada, jehož smrt má tak významný vliv na další vývoj Edmondovy pomsty. Skutečná míra viny jednotlivých Edmondových nepřátel je v nich taky dost setřená. Taky mi přijde zajímavé, že v knize chtěl Villefort po ostudě u soudu odpustit své vraždící manželce. Zkrátka motivace a vývoj postav jsou v knižní podobě prokreslené a lidské. Přečetla jsem to jedním dechem, jen pár rozvleklých dialogů jsem přeskákala, jen abych se k nim později musela vrátit, protože později nabyly významu a já jsem se nechytala.
P. S.: Ne, vyžraný Depardieu s rozplizlým ksichtem opravdu hrubě neodpovídá představě štíhlého charizmatického upíra, natožpak vychrtlého zanedbaného trestance.

Ešína
25.07.2021

Jako Tři mušketýři, tak i Hrabě Monte Christo patří k nejlepším dílům Alexandra Dumase.
Vrátím se k této knize ještě mnohokrát, tím jsem si jistá.
Doporučuji všema deseti.

Andi
26.06.2021

Hmmm? Musí to mít plný počet hvězdiček, když jde o tak obsáhlé dílo? Louskala jsem to 5 měsíců - protkáno několika dalšími knihami - nevím jestli se do toho Dumas tak zamotal, že některé věci nebyli dotáhnuty do konce, nebo jsem se do toho tak zamotala já ... takhle, nebylo to vůbec špatný, takový ten typ příběhu, který by mohl pokračovat až do aleluja ... no hotový nekonečný seriál. Zakončeno to bylo poměrně pěkně, Dumasovu a Maquetovu tvorbu mám ráda, tenhle román jsem měla na seznamu už hodně dlouho, tak mám konečně splněno. A jo, stálo to za to.