Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)

Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521/mid_hrabe-monte-cristo-91b-521.jpg 5 995 119

Souborné vydání Hraběte Monte Christo. Kniha první - Díl 1/2 Kniha druhá - Díl 3/4 Kniha třetí - Díl 5/6. Děj románu se odehrává na pozadí společenských poměrů ve Francii v bouřlivém období od pádu císaře Napoleona a návratu Bourbonů na franouzský trůn v roce 1815 až do červencové revoluce v roce 1830. Jeho ústředním námětem je příběh námořníka Edmonda Dantèse, který byl v mládí nespravedlivě uvržen do vězení. Edmond Dantès měl před svatbou s dívkou Mercedes a měl se stát kapitánem na lodi Faraón. Stal se tak terčem závisti lodního účetního jménem Danglars. Ten se spojil s mladým Kataláncem Fernandem Mondegem, kterému se zase líbila Mercedes, a společně napsali udavačský dopis, ve kterém označili Dantèse za bonapartistu, protože na přání zesnulého kapitána lodi navštívil ostrov Elbu, kde mu Napoleon svěřil dopis, který měl doručit jakémusi Noirtierovi. Edmond byl v den svých zásnub zatčen a vyslýchán návladním Villefortem. Ten byl zprvu vstřícný, ale jakmile uslyšel jméno Noirtier, nechal Edmonda odvést do pevnosti If (pan Noirtier byl totiž Villefortův otec a kvůli dopisu by se mohlo zhoršit Villefortovo profesionální postavení). Edmond Dantès strávil ve vězení bez soudu dvacet let. Podaří se mu však uprchnout a po nálezu tajemného pokladu, o kterém mu řekl jeho bývalý spoluvězeň abbé Faria, se z něho stává boháč. Nechá si říkat Hrabě Monte-Christo a rozhodne se využít svého bohatství pro osobní mstu za spáchané křivdy. Nalezne své nepřátele ve velmi významných postaveních. Z Danglarse je bohatý bankéř, z Mondega (který se oženil s Mercedes) uznávaný generál hrabě de Morcerf a z Villeforta úspěšný prokurátor. Edmond Dantès je však postupně všechny zničí. Prvním na řadě je Danglars, kterého Dantès obratnou manipulací přivede k bankrotu. Pak se postará o zveřejnění Villefortova tajemství, kterým je odložení jeho nemanželského syna, z nějž vyrostl bezskrupulózní zloděj a vrah. Poslední zaplatí Mondego, když Dantès odhalí jeho hanebný zločin vojenské zrady a Fernand po odsouzení veřejností i vlastní rodinou spáchá sebevraždu. Dantès se smiluje jen nad Mondegovým synem Albertem, protože jej o jeho život přišla požádata sama Mercedes. Jejich láska je však již navždy ztracena a Dantès odplouvá začít nový život s mladou otrokyní Haydée.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Svoboda

Comte de Monte-Cristo

Ladys
28.09.2014 5 z 5

Sice jsem četl ve třech svazcích, ale kdo má psát tři kritiky? :-)
Dodnes jeden z mých oblíbených příběhů. Četl jsem jako náctiletý a Dantes byl tenkrát pro mě velkej hrdina. Dnes už bych s ním nesouhlasil tak úplně na 100%, že jedině pomsta má smysl, ale jinak pořád jedna z mých nejoblíbenějších knih

SillverAngellus
04.09.2014 5 z 5

ze začátku docela těžká četba, ale po prvním díle jsem si zvykla. Každopádně Dumas má u mě velký respekt... za (podle mě) suprově propracovaný děj

yoko22
25.07.2014 3 z 5

Jsem zkažený filmy, ale oddychovka to byla pro mne slušná. Zvláště když vím, kolik úsilí stálo dárce mi knihu dát :)

LuckaH2
11.07.2014 5 z 5

Pro mě nádherná pohádka pro dospělé! Dumas je pan spisovatel, mistr. Krásně propracované postavy, propojení příběhů a osudů!

croise
28.03.2014 5 z 5

Cetla jsem tuto knihu uz asi15x a pokazde v ni najdu neco noveho ... proste kniha meho zivota

adorata
23.02.2014 5 z 5

Nečetla jsem sice kompletní tvorbu Alexandra Dumase staršího, ale přesto si troufám napsat, že je to jeho nejlepší dílo. Podrobné charakteristiky a vypozorované vzorce lidského chování, čtivost děje, zasazení do historického i kulturního kontextu... vše bezchybné! Celý příběh je postavený na velkolepé a z lidského pohledu spravedlivé pomstě. Nejkrásnější závěr ovšem vyplývá z toho, že člověka ona pomsta šťastným nemůže učinit. I v tom tkví velikost této knihy.

Manyna
14.02.2014 5 z 5

V Edmondovi roste během "pobytu" na If touha po pomstě, kterou umí pak tak bravurně a s grácií obrátit proti těm, kteří mu zničili život. Nejednala bych jinak, aneb nečiň druhým to, co nechceš, aby oni činili tobě.

Finskej
09.02.2014 5 z 5

Jak plyne čas, začínám si myslet, že jde snad o jedno z nejdokonalejších děl evropské klasické literatury vůbec. Tak bezchybné zmapování věčných atributů lidské povahy, všech jejích zádrhelů a smutných zakopnutí, touhy po mstě a odplatě, jež, ač původně spravedlivá, může být nakonec vyhnána do monstrózních rozměrů, i děsivé cílevědomosti, s kterou jedinec dokáže kráčet za svým cílem, se jinak jen málokdy vidí. Spíš nevidí. Romantika, epika, historie, životní filosofie - vše v jednom. Jako klasik je Dumas neuvěřitelně náročný na zdlouhavost popisů čehokoliv, ovšem, jako v jiných obdobných případech, "patří to k věci". Dneska už by to tak asi nikdo nenapsal - otázkou ovšem je, zda by se to pak dalo číst...

FillisDilla
10.01.2014 2 z 5

Ó bože, jak já se nudil.

kocour_mikeš
17.10.2013 5 z 5

Kniha bohatě překonala mé očekávání, film jsem viděl v různých verzích. Lehce archaická čeština nebyla na překážku. Překvapilo mne, že kniha, vzhledem ke své délce, neměla žádné slabé místo! Doplněno: Po zamyšlení s odstupem dávám do mých "doporučených" jako jednu z nejlepších knih co jsem kdy četl.

Marky.F
22.09.2013 5 z 5

První knížka, u které mě při jejím čtení napadlo, že to je opravdu něco, čemu se dá říkat DÍLO. A to určitě zdaleka ne jen kvůli její obsáhlosti. Příběh je čtivý a místy velmi napínavý. Až do konce jsem nevěděla, jak to vlastně dopadne a když jsem to zjistila, velmi příjemně mě to překvapilo. A po dočtení mi najednou přišlo líto, že už nemám dál ke čtení další část příběhu Edmonda Dantese. Přece jen knížka je to dlouhá, člověk si na ní za tu dobu docela zvykne:)

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Velice povedená kniha. Jedna z mých nejoblíbenějších. Ačkoli má 3 svazky,dokonalá promyšlenost intrik je až překvapující. I jeho oddanost pro pomstu a když se tak stane,snaha zapomenout na vše co bylo,je úžasná. Dílo,které opravdu doporučuji přečíst...

bobina58
18.06.2013

Tak tuto knihu jsem četla poprvé před 30.léty,ale od té doby jsem se k ní vrátila několikrát,ted ji četla moje dcera a stejně ji nadchla jako mně.Žádna z filmových verzí se k této knize ani nepřiblížila.Kniha je velice napínavá,doslova nádherná.

hortenzie
19.01.2013

Nádherný příběh, ke kterému se občas vracím - většinou po uvedení některé filmové verze - a rozčiluji se, že ani jedna filmová verze neodpovídá knize. Chápu, že je to rozsáhlé dílo, ale když už je Francouzi natočili jako 4 dílný film, proč si tam vymýšleli postavu, která v knize nebyla, a naopak tam nedali postavy, které v knize byly? To nechápu. Asi by jim to měli natočit Britové, ti filmy podle literární předlohy většinou neprzní.

veroni83
02.02.2012 5 z 5

Uzasny napinavy pribeh brilantne napisany! Je to citanie nie len pre teenagerov, ja som to citala az po dvadsiatke a hltala som jednu kapitolu za druhou. Na film ci serial sa to v ziadnom pripade nechyta. Odporucam!

kadgam
05.01.2012

Niečo ako dobrovoľné povinné čítanie teenagerov za našich mladých čias. Dnes by ma nudila, ale mala svetlé chvíľky

verusak
29.10.2011 5 z 5

hodně dlouhé dílo, ale hodně povedené .. rozhodně jedna z nejlepších knih (ne-li nejlepší), jaké jsem kdy četla

tomfi
27.07.2011 5 z 5

Viděl jsem filmy, viděl jsem seriály (myslím že byly dva různé, krátký a dlouhý) ... ale stejně po přečtení prvních pár desítek stran už jsem knihu neodložil... člověk občas žasne i nad příběhem který si myslí že zná :)

Dennis.16
20.12.2010 5 z 5

Ke knize jsem se dostal až v dospělosti, ale to vůbec neznamená, že jsem si jí neužil, dokonce si myslím, že jsem si jí užil více, než kdybych jí četl jako ditě. Edmond Dantes je má nejoblíbenější románová postava vůbec a jeho příběh jsem doslova prožíval s ním. :-) Rozhodně doporučuji - pro mě jedna z nejlepších knih, co kdy vyšla !!!