Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání)

První svazek obsahuje 1. a 2. díl.
Ilustrace / Fotografie: obálka a úprava Šváb Jaroslav
Edice Vpřed,sv. 98

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56033/big_hrabe-monte-cristo-i-kniha-zCT-56033.png 4.7382

Hrabě Monte Cristo / Gróf Monte Cristo 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta

Le Comte de Monte-Cristo, 1844

Kniha Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání)

vierak
04. prosince

Dlho som váhala a obchádzala toto dielo v našej knižnici, až som jedného dňa nemala čo čítať, tak som Gróga Monte Christo skúsila. Spočiatku nuda. Edmont Dantes bol podrobne opisovaný a zrada na ňom spáchaná vykresľovaná do detailu. Dielo ma začalo strhávať až po stretnutí s Abbé Farriom. Po vyslobodení z pevnosti Iff som sa už od knihy nevedela odtrhnúť.
Ten príbeh všetci poznáme. Je o zrade a pomste, ktoré mi nie sú vlastné, čo bol možno dôvod, prečo som sa do čítania nehrnula. Román ma však nesmierne prekvapil svojou spletitosťou, množstvom postáv a charakterov i s nimi súvisiacimi dejovými líniami. Spoločne vytvárajú úžasnú symfóniu, ktorá vás prenikne do hĺbky. Kochala som sa neuveriteľnou skladbou Dumasových viet. To naozaj treba zažiť.
Po rokoch som si pozrela film a ostala som znechutená, o koľko bohatstva pripravil lenivého diváka. Usilovný čitateľ však nepríde o svoju odmenu.

danny_21
13.10.2021

Kdo by neznal klasický slavný dobrodružno-dramatický příběh hrabětě Monte Christa, jako by nežil. Láska, zrada pletichy, rafinovaná pomsta která chutná nejlépe servírovaná za studena. V prvním dílu sledujeme především osudy námořníka Edmonda Dantése, který díky závisti a udání tří soků účetního Danglára, vojáka Fernanda a prokurátora de Villeforta v kariéře a lásce odsoudí mladíka k doživotnímu zapomnění v kobce pevnosti If, ze které není úniku, ale naděje umírá poslední ... - 90 %
Druhý díl se věnuje Edmondově přeměně v Hrabětě a ostatních alter eg a pomaličku připravuje půdu k velkému plánu vendetty - 85 %

Kutcho
18.06.2021

Kniha ma prekvapila vo viacerých veciach.
Za prvé, ako rýchlo došlo k Dantesovmu zatknutiu. Za druhé, ako pomerne rýchlo došlo k jeho k úteku. Za tretie posledná časť, kedy sa príbeh viac venoval iným postavám a Gróf Monte Cristo bol iba občas vystupujúca postava. Rozumiem tomu, že to bola príprava na ďalšie udalosti v príbehu a v konečnom dôsledku sa mi táto časť páčila, len je to trochu rušivé, keď čítate o nejakej postave, pripravujete sa spolu s ňou na pomstu a zrazu sa pozornosť obráti k iným ľuďom, ktorí zo začiatku nemajú s hlavnou postavou nič spoločné.
Gróf Monte Cristo je výborná postava, jeho prerod bol urobený precízne a až ma zarážalo, aký zostal Dantes, predtím milý a priateľský mladý muž, vypočítavý a chladnokrvný.
Samozrejme pasáž z väzenia, plánovanie úteku ako aj samotný útek boli najlepšie časti knihy, a trochu som si prial, aby to trvalo dlhšie, ale na druhej strane kniha neobsahuje vatu a zbytočne sa nezdržiava nepodstatnými vecami.
Teším sa na ďalšie diely.

Pavlaj
01.05.2021

V prvních dvou knihách se z námořního důstojníka Edmonda Dantese stává nejdřív vězeň č. 34, pak uprchlý trestanec, Simbád Námořník a nakonec hrabě Monte Christo. Dumas pěkně popisuje dobové zvraty, společnost rozdělenou na royalisty a bonapartisty, jak jedni byli v klatbě, když ti druzí stoupali nahoru, a druhý den bylo najednou všechno obráceně. Paralely, které platí i po dvou stech letech. Nejpůsobivější částí je život vězně v pevnosti If, vztah s abbém a útěk. Část z Říma, kde se v příběhu objevuje spousta nových postav, mě bavila o dost míň, ale pro pochopení děje v dalších dílech je nezbytná.

jirka9453
26.04.2021

Klasika a povinná součást každé knihovničky.

keiko33
17.02.2021

Pribeh Montechrista som dlho odkladala, co bola chyba. Aj po tolkych rokoch ma co ponuknut citatelovi.

Artim
31.01.2021

Konečně jsem našel historický román, který se svou kvalitou přibližuje Waltariho Egypťanu Sinuhetovi.
Příběh notoricky známý, není třeba komentáře. Těším se na druhou knihu!

dedecko
16.01.2021

No tenhle spisovatel, co víc říci, kdykoliv si od něj přečtu a tohle je ještě top