april4 april4 komentáře u knih

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Po téhle knize bych asi normálně nesáhla, zkusila jsem ji v rámci čtenářské výzvy s tím, že jde o jeden z řady dystop. románů pro děti a že uvidím, jestli to půjde. Pochybnosti zmizely po pár řádcích a ve finále jsem knížku zhltla za 2 dny. Opravdu originální téma, napětí tak akorát (jde to i bez hektolitrů krve a nechutností), přičemž jedna z nejvýraznějších scén je popsána tak "obyčejně", až má člověk husí kůži. Bezmoc, strach i náznaky naděje, rychlý děj bez hluchých míst, napsáno poutavě a čtivě.... Pro mě velice příjemné překvapení.

16.09.2021 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

"Princ Ládík" Zibura mě baví. Mám ráda jeho styl psaní, ten životní optimismus, pohodu a nadhled, kterým jsou knížky prošpikované. Moc jsem se těšila na Evropu, i díky tomu, že je mi nejbližší... Bohužel mi přišla ze všech knih nejslabší. Pořád je to vtipné a milé, ale tak nějak zrychlené, jako kdyby všechny ty země prosvištěl rychlíkem s dvěma třemi zastávkami. Chybí mi tu ta atmosféra a pocit, že pochoduju po jeho boku, jako bylo třeba v první knize.

05.08.2021 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

Jo Nesbo může asi napsat cokoli a bude se mi to líbit. Zajímavý příběh, poutavý styl psaní, porce napětí.... funguje to i mimo Oslo a bez Harryho Holea.

23.04.2021 5 z 5

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

Název by mohl být trochu zavádějící, ona celá série není jen a pouze o zaklínači a o tom, jak bojuje s tou či onou příšerou....i když právě tyhle části patří k těm atraktivnějším. Gerald je charismatická postava se vším všudy, nelze ho nemít rád. To samé se dá říct i o Ciri, která projde turbulentním životním obdobím, i Jenefer si člověk oblíbí. První povídky mě lehce mátly, o skoky mezi postavami, dějovou linií a absenci samotného zaklínače není nouze. Od druhého dílu začíná být postupně vykreslován celý příběh, který chvílemi nadchne, dojímá, překvapuje, ale i nebaví složitým popisováním historie, teorie chaosu apod. Celkově převládá pozitivní dojem, ale přiznám, že jsem před Zaklínačem četla Hru o trůny a to je pro mě nejvyšší level, se kterým se tahle sága srovnat nedá :-)

26.02.2021 4 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Deník psaný pohledem náctiletého kluka, který zaručeně pobaví i dospěláky.

12.01.2021 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Za mě určitě palec nahoru. Není to Hra o trůny, ani se jí nesnaží být, takže nesrovnávat a neočekávat od toho to samé. Je to jen a pouze kronika jednoho rodu, nicméně i tuhle "učebnici dějepisu" napsal G.R.R.Martin, takže je to chytlavé, čtivé, chvílemi napínavé, kruté i romantické.... Jediným mínusem pro mě bylo příliš velké množství vedlejších postav ke konci knihy (rytíři, serové a rodinné příbuzenstvo kolem Targaryenů), poslední cca pětinou knihy jsem se dost prokousávala. Za zbytečnou knihu určitě nepovažuji, byla v ní spousta zajímavých informací a vše zdobí nádherné ilustrace.

30.10.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Neměla jsem číst anotaci, čekala jsem "husokůžový" zážitek ála King, což se bohužel nestalo. Nicméně....je to dobře napsané, pro mě čtivé, chvilky napětí tam byly, zajímavý konec také, takže, ano, celkem spokojenost :-)

17.04.2019 4 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Přiznám se, že romány, speciálně ty pro ženy, nejsou mým šálkem kávy. Nicméně knížku jsem dočetla....nějak jsem ji nedokázala definitivně odložit, chtěla jsem vědět, jak co dopadne (i když je zde vše poněkud předvídatelné). Jako odpočinkové čtení do MHD dobré, samolepku "Světový bestseller" bych ovšem ve vteřině sloupla.

10.04.2019 2 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Nevím, proč je kniha uvedena jako další případ Fabiana Riska, když se dějově odehrává před "Obětí bez tváře". Možná mě ze začátku i tohle mátlo a srazilo dojem z knihy, místo známých postav a míst najednou zpět ve Stockholmu (?). Nápad a zápletka jsou fajn (za ně ta tři hvězdy), ale vadilo mi to neustálé přeskakování z jednoho státu do druhého, všechno působilo tak nějak střapatě a chaoticky. A když už se začalo blýskat na lepší časy, přišel konec, který byl ještě nesmyslnější, než "Oběť"....................SPOILER................ opravdu je v dnešní době možné projít letištěm s kufrem plným orgánů? To jako fakt?? A opravdu vyšetřovatelé nerozeznají pachatelku od oběti, i když s ní trávili hodnou chvíli a z očí ji ztratili jen na 6 min? A jak se pachatelka sama přivázala řemeny ke stolu a jak to za tak krátkou chvilku mohla stihnout? No nic, asi jsem rozmazlená pány Larssonem, Nesbem a Jussi Adler-Olsenem :-)

13.03.2019 3 z 5

Obeť bez tváre Obeť bez tváre Stefan Ahnhem

Hodně dobře napsané, napínavé, čtivé, promyšlené s originální zápletkou. Hvězdičku dolů srážím za pár momentů na konci, které mi přišly nesmyslné. .....SPOILER ........ opravdu se bude zkušený detektiv pohybovat v místnosti s extrémně nebezpečným vrahem potmě? Bude šátrat po postelích a čekat, že člověk, který před pár momenty zabil dozorce klidně spí a nechá se chytit? Nikoho nenapadne rozsvítit? Spolužáci nepoznají, že je mezi nimi někdo jiný? .....

08.02.2019 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Ze začátku jsem měla trochu problém, čekala jsem, že čtu krimi a chvilku mi trvalo, než jsem se "přeladila" na špionážní román. Pořád jsem čekala, kdy se vrátím do onoho hotelového pokoje a lehce mě mátly ony skoky do minulosti. Trvá to ale jen pár stránek, než člověk pochopí, že musí nechat hotel hotelem a vydat se s Poutníkem na cestu. Teď mohu s čistým svědomím říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Skvěle napsané, chytré, napínavé, propracované do detailu ... a v dnešní době (bohužel) až strašidelně reálné.

27.11.2018 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

U Hadrového panáka jsem (marně) čekala, že dostojí své pověsti knižního bestselleru. Od Loutkáře jsem nečekala vůbec nic a popravdě ani nevím, proč jsem po něm po tom "Panákovém" zklamání vůbec sáhla. Teď můžu s klidným svědomím napsat, že nezklamal. Méně kudrnaté, méně překombinované, méně nesmyslných vět, celé mi to přišlo dotaženější a čtivější. Za mistry ze severu sice stále jen tak vzdáleně pokulhává, ale třetímu dílu šanci dám :)

19.09.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Já se přiznám, že tu kritiku moc nechápu. Ano, není to Holeovka a ano, není to Shakespeare, ale číst se to dalo. Myslím, že kdyby knihu napsal kdokoli jiný, než Nesbo, který má laťku nasazenou hodně vysoko, tak by tolik negativních recenzí nebylo. Knížka určitě nebude patřit mezi mých top 10, ale přečetla jsem ji bez problému, prostě jsem jen "odstřihla" jméno autora a brala to jako obyčejný kriminální příběh :)

27.06.2018 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Jako první mě napadlo, že je to strašná kniha. Ale není, je to skvělá kniha o strašných věcech. I přes její obsáhlost jsem měla problém ji odložit, King píše poutavě, vtáhne člověka do děje a nepustí. A zmiňovaný konec? Bez problému, absolutně nijak neruší celkový dojem z knihy.

18.04.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Nápad hodně dobrý, začátek také, ale pak jen šupem dolů. Styl psaní mi moc nevyhovoval, něco rozvláčné, něco naopak nedotažené, pár dialogů jsem četla opakovaně, protože mi utíkal smysl (možná má chyba :-) ). Trochu to na mě dělá dojem, že si někdo v Anglii řekl, že napíše pořádnou severskou krimi, ale bohužel, nepovedlo se.

07.03.2018 3 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Má první "Poirotovka", u které jsem věděla, kdo je vrah. Byla jsem tak ochuzena o to veliké překvapivé finále, na které se člověk těší :) Nicméně knížka drží vysoký standard paní Aghaty a určitě nezklame.

14.02.2018 4 z 5

Ze zápisníku námořníka Ze zápisníku námořníka Kateřina Doležalová

Dlouho jsem se takhle nepobavila. Žádná "hluboká" kultura to není, ale komu to vadí ? :-) Katko, díky za upozornění, jinak bych se ke knížce asi nedostala, což by byla docela škoda. Pro mě velké a příjemné překvapení.

28.06.2017 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Na mém žebříčku Holeovek zaujímá čestné třetí místo ( hned za Sněhulákem a Levhartem). Je pravdou, že knížka nemá takové grády a "husokůžové" momenty, jako dvě výše uvedené, ale i tak jsem hltala text jedním dechem. Nesbo mě prostě baví.
**SPIOLER** A tentokrát jsem (zcela výjimečně) nic nesežrala. Ona kdyby byla místa v autě prohozena, byl by internet plný zcela jiných diskuzí :-)) V pokračování doufám, zůstal nám venku Stein "snoubenec" Jen bych tipla, že nebude hlavní dějovou linií, protože o něm u spoustu věcí víme :-)

09.06.2017 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

"Turecká" část je neskutečně vtipná, smála jsem se v podstatě u každé stránky. Konec už takovou kadenci neměl, ale i tak se jedná o skvělou knížku, která mě velice mile překvapila. Závěrem jediné.....Ladislave, putuj a piš dál :)

22.03.2017 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Možná, že kdyby tuhle knížku napsal Nesbo jako první, nebo byla od jiného autora, měla by pozitivnější ohlasy. Jsme určitým způsobem rozmazlení "Holeovkama", které jsou opravdu o level výše, ale i tak nemám Půlnočnímu slunci moc co vytknout. Opět skvěle popsané osoby, prostředí, situace i chvilky napětí ..... na mě prostě Nesbeho styl vyprávění zabírá :)

27.01.2017 4 z 5