Tajný deník Adriana Molea

První z oblíbené série deníků Adriana Molea zastihuje hlavního hrdinu ve věku třinácti a půl roku. Je to pro něj nelehká doba, puberta s ním cloumá, svět je plný hlupáků a zabedněnců, kteří pro jeho umělecké vzlety nemají špetku pochopení. On je však pevně rozhodnutý statečně nést těžký úděl intelektuála. A jako by neměl dost starostí sám se sebou, doma vrcholí rodinná krize, matka odchází a Adrian zůstává s otcem, nepraktickým smolařem, navíc právě propuštěným z práce. A do toho všeho se ještě Adrian smrtelně vážně zamiluje do Pandory. Uprostřed osobních trablů a zmatků však hrdina dokáže svérázným klukovským pohledem sledovat a s neodolatelným anglickým humorem komentovat vážné i nevážné problémy, které hýbou britskou společností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3263/tajny-denik-adriana-molea-36M-3263.png 4.3747

Deníky Adriana Molea 1.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno, Mladá fronta

Secret diary of Adrian Mole aged 13 3/4, 1982

Kniha Tajný deník Adriana Molea

managalante

Velice vtipné a zábavné čtení. Teď si snad budu uvědomovat, že pokud se mi něco stane, tak budu vědět, že to už je prostě můj osud... :D

Pavlinek

Četla jsem to na střední škole a Adrian mě fakt bavil. Skvělý sarkastický humor!

Lessana

Na knihu ma v čase, keď som bola s hlavným hrdinom rovesník, upozornila sestra, a tak som sa s chuťou začítala a rozprávačovi presne rozumela - jeho humoru i problémom.

rozina351

Pro mě velmi příjemné překvapení, opravdu vtipné, až jsem se u čtení smála nahlas. Pokud člověk trochu pozapomněl na vlastní pubertu a potřebuje její břitké připomenutí, najde zde mnoho inspirace. Zajímavé dobové reálie a ještě zajímavější srovnání s českým normalizačním doslovem z roku 1987 a s našim následným přerodem v kapitalistickou zem. Mám moc ráda Británii a kniha je opravdu svěží, čtivá, lehká a třeskutě pubertální.

Jaruš7

Je čas na zlepšení nálady, zde mi tekly i slzy od smíchu.
Mládí a tolik problémů, k tomu bystrý postřeh a neřešitelnosti rodinných vztahů, vlastní touhy a trudomyslnost, to je jistota autorčiny věhlasnosti v tomto oboru.
Citace :" Školní vánoční besídka;. Účinkuji v experimentální hře o narození Páně. Jmenuje se Jesličky pod hvězdami. Hraju Josefa a Pandora Marii. Ježíška nejmenší prvňák, jí prášky, aby vyrostl.
Dnešní zkouška skončila fiaskem. Pan S...vzal slečnu učitelku E... na "slovíčko" do sprch. Všichni jsme slyšeli každé slovo, které na ni ječel. Řekl, že chtěl vidět tradiční hru o narození Páně s mrkací panenkou v roli Ježíška a tři krále oblečené v županech a s utěrkami. Vyhrožoval, že hru zakáže, jestli Marie, alias Pandora. (13letá) , bude v těch jeslích dál předvádět porodní bolesti.
To je pro něj typické, úzkoprsé, maloměšťácké, sexuálně uskřípnuté...
Měli jsme soukromou zkoušku Marie a Josef u mě v pokoji. Improvizovali jsme velký výstup, kdy se Marie vrací z kliniky pro plánované rodičovství a oznamuje Josefovi, že je těhotná....
Den D..
já měl čas převléknout se za Josefa ..vládlo elektrizující napětí...potom zaduněla z reproduktorů hudba z Vetřelce, rozevřela se opona,objevily se abstraktní jesličky a byli jsme vystrčení do světel reflektorů. Dostal jsem se Josefovi pod kůži, ale P...už tak dobrá nebyla, zapomněla, že se má na Ježíška (Petera) dívat něžně.
Tři punkové/Králové, moc harašili řetězy a zkazili mi řeč o situaci na Středním východě, a andělé představující paní Thetcherovou se setkali s hlasitým syčením publika, že v něm jejich úmorná recitace úplně zanikla.
Když nás náš otec vezl autem domů, řekl:" Už dávno jsem se tak nenasmál. Čí to byl nápad , udělat z toho veselohru?" Neodpověděl jsem. Nebyla to veselohra. "

Vděčné, věčné téma mládí v objevování života.
Super.

bookwoman

Vtipné, oddechové čtení, kniha byla rychle přečtená, Adriana Molea jsem si jako pisatele tohoto deníku oblíbila. Hodně užíval sarkasmus a ironii, což mě na tom bavilo asi nejvíc.

oněg_evženin
19.09.2019

Nejmilovanější kniha mého dětsví, hned vedle Harryho Pottera a Julese Verna. Vtipná, sarkastická, citlivá, plná chvil, kdy bychom nejraději hlavnímu hrdinovi vlepili facku a probrali z reality a na druhé straně je nám jej nejenom líto, ale dokonce se s ním ztotožňujeme. A co vtipnost této knihy posouvá o další příčku je fakt, že není nikterak nereálná ani přitažená za vlasy, protože každodenní šílenství je v ní popsáno přesně tak, jak jej můžeme být někdy svědky. Zvláště vtipný, rozhodně ne však na první pohled, je motiv socialismu a komunismu, prostupující celým příběhem a pro Británii specifické přehnané dělení na společenské třídy (vyšší nižší střední třída, nižší střední vyšší třída...). Kvalita knihy může být osvědčena tím, že se k ní i po letech rád vracím a i když ji znám téměř z paměti, tak mě stále dokáže rozesmát.

evismaior
10.09.2019

55% - Natolik známé dílko, že jsem se asi až moc těšila na počteníčko a výsledkem byly spíše rozpaky. Knížka začíná 1. ledna kdesi v osmdesátých letech, kdy v čele Británie stojí Margaret Thatcherová, nižší střední třída, z níž pochází i třináctiletý Adrian posedává doma v oblaku cigaretového dýmu a hudrá, že při svém naprostém nedostatku kvalifikace nemá žádnou práci, a přitom zcela nekriticky vzdychá nad svatbou prince Charlese a lady Diany. Přičemž tyhle dobové reálie byly zřejmě to nejzajímavější. Co se týče samotného Adriana, tak nějak není zřejmé, proč si onoho 1. ledna začal deník vůbec psát, neboť ani není vidět, že by to jemu samotnému něco přinášelo - natož aby nějak vyplynulo z děje, proč někdy v dubnu následujícího roku knížka náhle takřka uprostřed věty končí, aby na tom samém místě započal další její díl. Adrian v prvním dílu na mě působil spíše protivně, a to přesto, že je celkem trefně vypodobněný jako přemoudřelý puberťák, který se potácí životem mezi čtením Zločinu a trestu, vyhýbáním se šikanujícím starším spolužákům, obdivem ke krásné spolužačce z vyšší třídy Pandoře, staráním se o nemohoucího seniora v rámci dobrovolnických aktivit a opakovaným přeměřováním svého penisu. Ještě protivněji však na mě působili jeho rodiče, zejména matka opouštějící rodinu se sousedem a následně opět vracející se k neschopnému otci. V tomhle ohledu Adrianovo zhnusení jeho okolím celkem chápu:)

Kniha ztracených věcí
Kniha ztracených věcí