antonin0999 antonin0999 komentáře u knih

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Jak už to tak u Agathy Christie bývá zvykem, hlavní roli v této knize hraje psychologie postav, stísněná atmosféra prostředí a překvapivé rozuzlení.
Oproti jiným příběhům mi zde přijde, že vrah nehrál příliš na jistotu a jeho řešení bylo dost křečovité a vzhledem k jeho schopnostem mohl situaci Poirotovi trochu zkomplikovat.

23.12.2017 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Hláške pre fajnešmeky, pogodové příbě, rostomylé čaroholke.

Hra Terryho Pratchetta (a překladatele Jana Kantůrka) s jazykem je prvotřídní, stejně kvalitně na mě působí i vtipné narážky (a to mám pocit, že jsem nepochopil všechny).
Někdy jsou tyto hry trochu na úkor svižnosti děje, ale i tak je to příjemná a obohacující oddechovka na dva zimní krbovečery.

PS: Pokud jste hlavy děravé - tak jaké já - pořiďte si na Zeměplochu záložky. Terry nerad kapitoly. :)

19.12.2017 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Paolo Cognetti dokázal na malém prostoru vytvořit krásnou horskou atmosféru i tísnivou atmosféru lidské psychiky. Je to dílko, na které si velmi často a rád vzpomenu.

Ačkoliv jsem člověkem, který vyhledává společnosti lidí, knihy jako Osm hor dokáží pěkně nahradit klid a samotu, neboť autorovy popisy čtenáře dokáží přesunout přesně do místa dění.

Už jen zatopit v kamnech a dát si grappu.

14.12.2017 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Excelentní detektivní příběh, ve kterém Agatha Christie přesvědčuje své čtenáře o svém citlivém vnímání výtvarného umění. Zápletku čtenáři nanáší přesvědčivě jako Amyas barvy štětcem na své osudové plátno života a smrti.

10.12.2017 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tato kniha je v některých pasážích sympatická, ale nabízí pouze to, co již bylo mnohokrát řečeno a napsáno a nenabízí nic nového. V jiných pasážích se dopouští brutálního porovnávání neporovnatelného, je jednostranná, některá tvrdá tvrzení jsou neozdrojovaná - nejsou podpořena fakty.

Z mého pohledu se jedná o brožurku, která se chová stejně nebezpečně jako ty, proti kterým se snaží bojovat.

09.12.2017 1 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Závěrečný díl trilogie hodnotím jako nejslabší. Ačkoliv styl vyprávění zůstává stejný a drží tím dílo na vysoké úrovni, samotný děj je už méně důvěryhodný a mrtvých na můj vkus až příliš.
Na celé sérii se mi nejvíce líbilo propojování minulosti se současností. Díky tomuto způsobu jsem si vždy dokázal postavy oblíbit a pochopit jejich motivy. Popis přírody vysloveně láká k návštěvě této pršizemě. S Peterem Mayem rozhodně nekončím.

18.05.2017 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Venku je krásný jarní den a já se raději brodil rašelinou. Nechtěla mě pustit. Nevidím si na oči, ale uvnitř je teplo.

Jdu si zahrát šachy.

13.05.2017 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tato kniha má vše, co si představuji pod kvalitním psychologickým románem. Působivou a nezaměnitelnou gaelskou atmosféru, silné a zároveň velmi zranitelné vztahy, skvěle propracovanou zápletku mezi minulostí a současností a jistou míru deprese, kterou bych nenazýval thrillerem, ale spíš něčím, co čtenáře nutí dojímat se a naplno prožívat děj s hlavními postavami. Toto není severská detektivka, ale severský život. Maják mezi vodami knih.

09.05.2017 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Je to jiný Nesbo než na kterého jsou čtenáři zvyklí. A to je také podle mě důvod, proč má kniha nižší hodnocení (týká se to i zahraničních serverů).Přitom je to rychlý a krásný noir. Čtenář se při čtení plně ponoří do severské krajiny nikoho a dostává se, podobně jako v "Synovi", do role fanouška černé ovce. Milostná zápletka, bez které se Nesbovi knihy neobejdou, tentokrát nepřekáží, jako tomu trochu i bylo u předchozího dílu.

03.05.2017 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

May je skvělým vypravěčem, psychologie postav je uvěřitelná, děj doplňují krásné popisy a čtenář je snadno vtažen přímo do centra dění. Kniha mě bavila a mrzelo mě jen to, že mi připadalo, že se ke konci finišovalo až příliš rychle.

03.05.2017 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Vydařené dílo se zajímavou hlavní postavou, které mě dostalo stylem, kterým bylo napsáno. Čtenář ho smlsne snadno jako jednohubku. Škoda těch naivních milostných momentů, ale to asi k Olavovi muselo patřit...Na četbu druhého dílu se těším!

25.04.2017 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Podobně jako u Kingova o Psaní se zde jedná hlavně o spisovatelovu biografii. Nabízí nám své zkušenosti ze svého povolání a své názory. Ukazuje se, že Murakami je opravdu svůj, že jak není pro každého jeho tvorba, s jeho osobností to bude podobné. Názory na některé činnosti týkající se spisovatelství a života kolem něj se mi zdály dost kontroverzní, někdy až demagogické, přesto se dá v knize najít spousta míst, kde se člověk pozastaví a popřemýšlí si.

20.04.2017 3 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

U této knihy velmi oceňuji její přínos pro rozvoj myšlení čtenáře. Vypichuje důležité body, které mohou být důvodem životních nezdarů a logickým způsobem poukazuje na příčinu a důsledek neúspěchu prožívání nějakého druhu fikce či iracionality.

Autor vybízí čtenáře k osobnímu rozvoji, navrhuje zlepšit time-management a mít otevřené oči. A především nikdy nezabřednout do společensky daného stereotypu. Napsáno odborně a poutavě zároveň.

04.04.2017 5 z 5

Pohádky Pohádky Hermann Hesse

Hesseho knihy mají tu sílu, že je člověk přečte, odloží a za nějakou dobu může číst znovu. Vnímám to tak, že si pokaždé najdu něco nového o čem se dá přemýšlet. U tohoto díla cítím, že se budu muset vrátit víckrát. Některé "pohádky" na mě zapůsobily silně už teď, u jiných mi působilo potíže vůbec je dočíst.

Nejsilnější pocity jsem měl v těch "pohádkách", které Hesse napsal pohádkovým stylem. To znamená jednoduše, výstižně, konkrétně a se silnou pointou.

04.04.2017 3 z 5

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Až mi bude vážně na hovno, půjdu na Závist a vyseru se na to. Vzhledem k úmrtnosti postav to budu mít tak 50/50.

Autor vládne dobrou stylistikou, ale průsery " z nudy" se na můj vkus poměrně opakovaly a překvapivou zápletku tvořila většinou zdegenerovaná inteligence postav typu - vymysli jakou největší kravinu by šlo udělat v Nuslích.

04.04.2017 3 z 5

Tvůrčí psaní pro každého Tvůrčí psaní pro každého Markéta Dočekalová

Vlastním aktualizované vydání a knihu jsem brzy odložil. Neustálé odkazy na agenturu MÁM TALENT, nepravdivé informace o tom, jak fungují literární servery a celkově zkreslený pohled na problematiku psaní. Napsáno jak pro blbečky. Každá informace zvlášť a pak ještě do rámečku. Nedoporučuji.

Návrh na lepší četbu : S.King - O psaní
Návrh na lepší agenturu : Číst, číst, číst a nenechat se oblbnout

30.03.2017 odpad!

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tenhle Coelhův guláš má velmi specifickou chuť namíchanou z Hesseho cibule, Exupéryho papriky a masa z Tisíce a jedné noci. Věřím, že jsou chvíle v životě, kdy chutná a jindy z něj pálí žáha jak písek z egyptské pouště. Coelho je alchymista. Sběratel. Biografie. 150 stránek z datlovníku.

15.03.2017 3 z 5

Plavec Plavec Joakim Zander

Od podobného thrilleru bych si představoval plastičtější postavy, realističtější scény a důraz na detail. Potíže nastávají, když čtenář nemá strach o postavy, protože mu neměly jak přirůst k srdci, když vám ustřelí ušní lalůček a v dalším průběhu si dáte náplast jenom na obočí a když zjistíte, že to všechno bylo komplikované jen tak na oko.
Logických nesrovnalostí v chování hlavních hrdinů bylo spousta, a tak i přes poměrně dobrý styl musím hodnotit průměrně.

12.03.2017 3 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Vrcholy extrémní záživnosti dosahuje kniha ve svých horolezeckých snahách. Vztahové mnohoúhelníky, vzestupy a pády erekcí již tak působivé nejsou. Motivuje k četbě Messnera, protože Pád dokáže nadchnout atmosférou hor, adrenalinu lezení a změnou osobnosti, ke které při horolezectví dochází. Motivuje ke skutečnému sexu, který je plný vášně, barev a vůní - protože toho bez chuti a zápachu je v knize až příliš.

02.03.2017 3 z 5

Milénium, Stieg a já Milénium, Stieg a já Marie Françoise Colombani

Brožurka líčící život, dílo a odkaz Stiega Larssona před a po tragické smrti očima jeho životní partnerky. Čtenář se dozví zajímavá fakta z Milénia a Larssonova osobního života. Dále pak zjistí, že hnací silou života Evy Gabrielsson je pomstychtivost. Přiznám se, že tato část ve mně zanechala spíše smíšené pocity...

Abych citoval jednu zahraniční recenzi:

"There is one person I felt bad for after reading this book and that would be Stieg Larsson..However, you know the old saying...you are who your friends are! Needless to say, it didn't give me the most positive impression of an author I had really enjoyed! "

21.02.2017 3 z 5