Tvůrčí psaní pro každého

Čtenář se naučí psát a pracovat se svým tvůrčím potenciálem, pozná základní novinářské žánry i principy tvorby příběhů, stavby postav, zvládnutí dialogů a další aspekty tvůrčího psaní. Jde o ryze praktickou a moderní učebnici tvůrčího psaní, která je obohacena o celou řadu praktických cvičení umožňujích čtenářům ověření získaných znalostí a dovedností. Autorka vede semináře z oblasti tvůrčího psaní, které jsou velmi žádané a jejichž studenti dosahují vynikajících výsledků. Na jaře 2006 začala v Lidových novinách publikovat na pokračování svůj kurz Tvůrčí psaní s Lidovkami, který vycházel právě z této (tehdy připravované) učebnice a který se setkal s velkým ohlasem čtenářů. Kromě psaní povídek a fejetonů, pracuje jako dramaturg v televizi Nova (seriál Ulice), působí jako televizní scenáristka, úspěšně realizovala scénáře k více jak tisícovce televizních pořadů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19623/tvurci-psani-19623.jpg 3.765
Literatura naučná, Učebnice a slovníky
Vydáno:, Grada

kuky921

Prima úvod do jednotlivých literární žánrů s popisy, ukázkami a mnoho nutných cvičení. Pro mě zajímavé čtení, i když se psaním asi nikdy živit nebudu. Maximálně do šuplíku, což používám jako psychickou očistu :-) .... pomáhá to. Jen bych trochu snížila propagaci nakladatelství, ale na druhou stranu chápu, že propagace je nutná.

PavlínaAlžběta
22.12.2017

První díl této knihy od Markéty Dočekalové sem sháněla mnoho let, jelikož jsem měla díly další, jen chyběl první. S radostí jsem zakoupila i díl první aktualizovaný v rozšířeným vydání, který konečně opět vyšel a jsem nadšená. Opravdu rozšířené vydání s téměř 370 stranami. Jako laik a spisovatel amatér, mě knihy od autorky v mnohém pomohly a tato kniha nebo spíše učebnice je úplný základ, pro ty, kteří by se rádi prosadili v psaní, či zkusili psát, nebo se pouze dozvěděli něco o psaní. Kniha má 19 témat, které se zabývají o čem tvůrčí psaní je, popisuje teorii kontra praxe, internet, žurnalistiku, reportáže, interview, fejetony, sloupky i recenze, nekrology, psaní příběhů a mnohé další témata a rady spojená s psaním. Najdeme zde různá cvičení, použití kreativity a správné stylistiky textu, nechybí ani téma na český jazyk a gramatiku. Odborně a přesto laicky podáno. Knihu mám ráda, několikrát jsem v ni již listovala mohu jedině doporučit.

WittyMango
22.08.2017

Mám doma aktualizované vydání a je to kniha úplně k ničemu. Všechno je popsáno nesmyslně složitě a dlouze, kniha od psaní spíše odrazuje, neustálá vlastní reklama na nakladatelství MÁM TALENT a agenturu atd. Každá informace napsaná 2x - jednou v dlouhé verzi a potom v krátké verzi v rámečku. Nezvládla jsem dočíst ani úvod, je nečtivá. Když jsem se snažila knihu využít ve školním rocek psaní fejetonu, zaklapla jsem ji po prvních pár stránkách o fejetonu. Místo toho, aby se kniha snažila obohatit širokou veřejnost, tak cílí pouze na budoucí autory, čímž to opravdu "Tvůrčí psaní pro každého" není.

Teron
28.04.2017

Nehodnotím hvězdičkami z prostého důvodu, že svazek není svou povahou určen mé maličkosti, na což autorka upozornila poměrně rychle. Obecně bych ale viděl první problém ve strohosti jazyka, který je skutečně učebnicový a řekl bych, že kniha o tvůrčím psaní se dá napsat trochu živěji.

Naprosto mě konsternovala a lehce znechutila idea autorského deníku v podání Dočekalové. Považuju za zcela legitimní, když si autor dělá zápisky o svém přístupu k psaní, pokud z toho třeba pak mají nebo mohou vzniknout třeba jeho memoáry shrnující právě jeho přístup k tématu nebo obdobná publikace. Ovšem deník o všech splínech, náladách a dalších blbinách mi přijde naprosto ujetý. Tohle všechno nosím v hlavě ve velmi dobré paměti a to mi zcela stačí.

Velmi se ztotožňuji s konstatováním o vlastním názoru a postoji - "Pokud člověk nemá vlastní postoj, nenapíše nikdy nic."
Oceňuji varování před podléhání módním vlnám, tedy radu "pište to, čemu sami rozumíte, ne to, co teď táhne, protože jde o strategii s velmi krátkou účinnosti".
Stejně tak to, že bravurní znalost teorie není podmínkou pro dobrého autora, pokud nemá "odžito", odzkoušeno a pokud ho život sám trochu nevybrousil.

Dalším plusem je kapitola o cílové skupince a vhledu do myšlení nakladatele, obecně zdůraznění toho, že autor potřebuje vnímat obchodní stránku celé věci. Pokud tak neučiní, je to handicap, čím více do této oblasti nahlédne, tím lépe ji může využít, aniž by zrazoval své tvůrčí plány, úmysly a ideje.

Asi posledním prvkem, který se mi líbil, bylo prohlášení u Homo Fictus "Člověk si chce přečíst o někom zvláštním, nikoli obyčejném".

Tady jsem vlastně skončil s podrobnějším čtením a zbytek jen prolétl. Vzato kol a kolem beru svazek oproti původnímu náhledu celkem na milost, ačkoli není určen mě. Neodpustím si ale připojení lehkého varování vzhledem k tomu, jak často je tato učebnice v radách pro autory zmiňovaná: pokud čtete jen to, co ostatní, jste odsouzeni myslet si jen to, co ostatní. Louskejte hlavně svůj žánr/y a nebraňte se žádné odborné literatuře neučebnicového typu. A samozřejmě pište:-)

antonin0999
30.03.2017odpad!

Vlastním aktualizované vydání a knihu jsem brzy odložil. Neustálé odkazy na agenturu MÁM TALENT, nepravdivé informace o tom, jak fungují literární servery a celkově zkreslený pohled na problematiku psaní. Napsáno jak pro blbečky. Každá informace zvlášť a pak ještě do rámečku. Nedoporučuji.

Návrh na lepší četbu : S.King - O psaní
Návrh na lepší agenturu : Číst, číst, číst a nenechat se oblbnout

Joges
30.10.2016

Nešetřím chválou, kniha totiž vypadá opravdu dobře. V podstatě obsahuje totéž co publikace Tvůrčí psaní 1. z nakladatelství Grada z roku 2006 (obsah: teorie versus praxe, žurnalistika, reportáž, fejeton, recenze, příběh atd.) jenom je přehlednější, lépe uspořádaná, je doplněná o nové zkušenosti, příklady i cvičení. Skutečně povedená učební pomůcka.

Joges
11.06.2016

S touhle knihou (vlastně s 1. a 2. dílem dohromady) nemám žádný problém, je to jen učebnice plná teorie a názorných ukázek. Když jsem ji před časem používal, vyčetl jsem z ní všechno, co jsem chtěl a potřeboval. Připouštím, že je v ní o něco více povídání & omáčky, ale co jsem neupotřebil, jsem prostě přeskočil. Kniha nakonec více pomohla, něž nudně otrávila, a že je komentářích hodnocení odpad, to si někdo řešil osobní problém.

AnneD
06.06.2016

Do výtisku z knihovny, který jsem měla půjčený, neznámý autor dopsal cosi o tom, ať knihu nečtu a přirovnal ji k filmům Zdeňka Trošky. Pro začátek mě to pobavilo a řekla jsem si, že si knihu musím rozhodně přečíst.
A vlastně mi dala to, co jsem čekala. Seznámila mě nejen s příběhem, ale i s jinými žánry, nabídla mi konkrétní ukázky a příklady. Kladla důraz na detaily jako je budování postav či dialogů.
Jen mě trochu iritovaly některé omílané fráze autorky (jako šafránu..) a celkově opakování spoousta informací stále dokola...

Sarri
30.03.2015odpad!

Za mě odpad, bezdebat =/

Aneneta
15.06.2013

Po přečtení začátku druhého díla jsem se rozhodla (na doporučení autorky v úvodním textu), že si raději nejdříve projdu díl první. Zpočátku nuda, prodírání se teorií jak napsat reportáž a jiné žánry, které se vlastně nejspíš ani psát nechystám. Nakonec jsem přeskočila několik stran a vrhla se na teorii příběhu. Skvělé! Báječné rady. Taky mě kniha donutila, uvědomit si, jaká je publicistika nevděčná dřina a jak těžké je, prosadit se.

olle3
13.05.2013

Jak tu někdo psal, Memoáry o díle od Kinga jsou v tomhle směru nejlepší, a já s ním souhlasím.

joninho
04.04.2013

Tato "učebnice" má jednu nevýhodu, a to, že obsahuje o každého něco a dohromady nic. Opravdu mi tam spousta věcí chybí a asi polovina textu je jakoby navíc. Snad jsou další díly lepší, zatím jsem si k nim ale po první knize nenašel cestu. Hodnocení určitě zvýším, jestli se mi v knize podaří najít něco, co jsem nedocenil, 20%

SaDiablo
07.08.2012

Užitečné, poučné, i pro mě jakožto studenta, můžu si zopakovat jednotlivé žánry a ještě mi to pomůže se zdokonalením teoretické stránky vlastního psaní.

Willandra
26.05.2012

Tuhle knihu musím jen chválit. Perfektně se čte, je v ní spousta užitečných informací, jsou v ní příklady, zvýrazněné to podstatné... Je užitečnou příručkou.

knihožrout
27.09.2011

Skvělá učebnice, plná užitečných rad a navíc je vidět, že autorka opravdu čerpá z praxe, dává velký důraz na to, co funguje, co ne, nezajímá ji příliš nějaké spisování pro spisování a hraní si na umění.

WEIL
20.08.2011

Jak se naučit dobře psát?

Proč psát a proč nepsát?

Užitečná kniha.

ugisha
14.08.2011

Knížka se mi líbila, velmi dobře se četla, byla napsaná sice teoreticky, ale není to žádná "suchá teorie". Dost jsem si z ní vzala a rozhodně bych nic nekrátila, myslím, že všechno mělo svůj účel :)

Jíťa

Knih o tvůrčím psaní asi v ČR moc nenajdeme, rozhodně ne od českého autora, takže z tohoto hlediska jde o velmi kladnou záležitost. Kniha obsahuje jak ucelenou teorii, která je (nejspíš) důležitá, tipy a rady od zkušené autorky, která se v oboru psaní pohybuje již dlouho, tak názorné ukázky a praktické úkoly, na kterých se může čtenář pocvičit a zároveň zjistit, jak na tom se svým pisatelským uměním je. Kniha je navíc velmi dobře strukturovaná. Na druhou stranu je pravda, že mi jednotlivé kapitoly občas přišly hodně rozvláčné, hlavně teoretické pasáže a celkově by se text vzhledem k myšlenkovému obsahu dal zkrátit na polovinu. Nejde přece o román, ale spíše odbornou publikaci.

tvůrčí psaní

Markéta Dočekalová