Umění milovat

Kdo nic neví, nic nemiluje. Kdo nic neumí, nic nechápe. Kdo nic nechápe, je bezcenný. Ale ten, kdo chápe, ten i miluje, všímá si, vidí... Čím hlubší poznání, tím větší láska... Kdokoli si představuje, že všechny plody dozrávají současně s jahodami, neví nic o hroznech. PARACELSUS Tyhle věty si dal autor knihy, tedy Erich Fromm, na úvod publikace „Umění milovat“. A právě o vztazích mezi lidmi, o člověku, a jak je třeba se lásce učit pojednává tato kniha, které u široké i když bohužel především odbornější veřejnosti byla velice populární. A já dodávám, že měla by být i v součastnosti, protože vše co je v ní napsáno, je stále platné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16033/umeni-milovat-Xhr-16033.jpg 4.4334

The Art of Loving (1956)

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Orbis

Kniha Umění milovat

adel5497

Jak je již v knize zmíněno, není to návod, jak milovat- může vám pouze vnuknout podnět k zamyšlení, se kterým potom naložíte sami tak, jak cítíte.
Ač pro mě byly některé pasáže složitější, zvládla jsem ji přečíst. Oceňuji zajímavé myšlenky, které mě přiměly nad situací uvažovat jinak, než jak tomu bylo dosud.
Kniha, i když jako oddechové čtení cestou vlakem, naprosto splnila má očekávání.

aisha21
05.12.2018

Četba této knihy bude zklamáním pro každého, kdo by od ní očekával jak snadné je toto učení "umění milovat". Jejím cílem je naopak ukázat, že láska není cit, kterému se může každý snadno oddat, bez ohledu na to, jaké úrovně zralosti dosáhl. Všechno jeho úsilí o lásku nutně zklame, nepokusí-li se co nejaktivněji rozvinout celou svou osobnost, aby dosáhl tvůrčí orientace; že najít uspokojení v individuální lásce je nemožné bez schopnosti milovat svého bližního, bez pravé pokory, odvahy, víry a kázně.
Většina lidí pohlíží na lásku jako na problém, jak být milován, méně už na to, jak milovat, jako na problém schopnosti k lásce. Jde jim převážně o to, co dělat, aby byli milováni, než aby se stali hodnými lásky. Důvěryhodný je víc než být milován.
Všemu je třeba se učit - je to umění. A co je umění ví jen ten, kdo to zkusil.

Petrush
25.07.2018

Ano, vztahy se totiž nepořizují v nákupním centru Svět, kam přijdeme se svým soupisem požadavků a pořídíme si, co je přesně podle našich představ. A když to už podle našich představ není, tak to vyhodíme a pořídíme něco nového.
Nadčasová kniha.

Leniik33
11.07.2018

Některé myšlenky jsou zajímavé, ale bohužel pro mě to bylo celkem trápení. Nebýt čtenářské výzvy, tak knižku po pár stránkách odložím.

intelektuálka
21.05.2018

Tato útlá knížka z roku 1956 v sobě skrývá hodně myšlenek, které mne zaujaly:

Láska - nejhlubší lidská potřeba překonat odloučenost, opustit vězení své samoty.

Tato touha po splynutí mezi osobami je nejmocnějším snažením člověka.
Je to nejzákladnější vášeň - je to síla, která drží pohromadě lidstvo, rod, rodinu, společnost.
Bez lásky by lidstvo nemohlo žít ani den.

A myšlenka mystika Rúmího:
Mudrci soudí, že Nebe je muž a Země je žena: co z nebe a v ni padne, to rozplodí země.
A láska mateřská:
Pro svůj altruistický, nesobecký ráz bývá mateřská láska považována za nejvyšší druh lásky, za nejposvátnější ze všech citových pout.

A na závěr: je třeba zdůraznit nelogičnost představy, že se láska k druhým a láska k sobě vzájemně vylučují.
Budeš milovat svého bližního jako sebe samého.

Nelituji času, který jsem s touto knihou strávila.

stinia
01.05.2018

moc hezká

Romanka89
29.03.2018

Dokonalá kniha, člověk se dozví i něco osobě, nebo o ostatních v okolí. Kniha k zamyšlení se na svým vlastním životem, na tím, jak přistupujeme k ostatním, převážně v lásce, ale nejenom v ní. Navíc popsané čtivou formou s minimem odborných termínů.

Čtenářská výzva 2018: Kniha, která byla zmíněna v jiné knize.

vitaly0472
16.01.2018

Poselství - nejvyšší láska, láska k Bohu. Biblická fungující pravda. Pak je člověk požehnaný a obklopený milujícími a milovanými, protože část Boha je v každé bytosti.