alois.randa alois.randa komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Nevím, kolikrát jsem už tuto knihu přečetl, ale čím jsem starší, tím více mě baví. Krásná pohádka. Ale vzpomínám si, že jako školák jsem měl problém ji dočíst. Do některých knih by se nemělo nutit, prostě si k nim čtenář musí nalézt cestičku sám. A myslím, že zrovna toto je ten případ.

14.09.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Možná pro lidi z jiné části republiky trochu sci-fi, ale místní určitě ocení příběh, který se hodně přibližuje historkám naposlouchaným od svých prarodičů.

05.04.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Čím častěji to čtu, tím více jsem utvrzen v mém názoru, že Malý princ není kniha pro děti, ale pro dospělé, když je jim ouvej.

23.10.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Perla mezi knihami zabývající se 1. světovou válkou.

29.12.2020 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Kniha, kterou si rád přečtu znovu a vždy se u ní od srdce zasměji. Po přečtení mě vždy napadá, že válka je vůl.

28.03.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Čekal bych, že mě už nepřekvapí, jak dokázal člověk jiného týrat a ubližovat mu, ale opak je pravdou. Při čtení této knihy si říkám, že toto ani nemůže být pravda. Bohužel je. Je to smutné a depresivní čtení, ale je jen dobře, že tato kniha byla sepsána a měla by být povinnou četbou.

08.03.2019 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Výborné pokračování, ještě více detailněji popsané příběhy již známých postav a jejich potomků. Předpokládám, že je to díky autorčinu naslouchání pamětníků, kteří zažili dobu první republiky a 2. světové války. Spousta informací z dějin tohoto hornického kraje, které nám ve školách jaksi zapomněli říct.

05.04.2021 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

(SPOILER) Výborné, i když smutné, čtení. Rád tuto knížku čtu za sychravých podzimních večerů. Vždy mě děj knížky rychle pohltí a najednou zjišťuji, že už je zase konec, Ester je mrtvá a Pavel musí žít dál bez ní.

29.12.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Kniha, ke které se rád vracím. Láska, nenávist, radost a nakonec smutek. Občas by se krysař uplatnil i v našem životě.

15.01.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Zase napínavé čtení, tentokrát nám autor přiblíží památky Španělska, hlavně tedy Barcelony. Tato kniha je v sérii Roberta Langdona asi nejvíce sci-fi.

01.05.2020 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Knihu jsem bral do ruk s obavami, že se bude jednat o nastavovanou kaši. Navíc jsem se obával autora. Nicméně již po pár stránkách jsem se začetl a velice se bavil. Na škodu nejsou určitě ani občasné připomínky událostí z původní knihy. Klidné oddechové čtení, které vřele doporučuji všem.

04.01.2018 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Nadčasové dílo. Geniálně propracováno do všech detailů. Vše do sebe krásně zapadá.

26.07.2022 5 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Milé povídky, které umí vykouzlit úsměv na rtech, ale také dostat do stavu lehké melancholie.

07.02.2022 5 z 5

Zálesák Zálesák Zane Grey

Tak co si budeme nalhávat, je to romantika, je to předvídatelné, ale pro mladé dobrodruhy pěkná kniha a hlavně pro milovníky tohoto žánru jsou knihy Zane Greye myslím povinnost

31.10.2021 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Výborná kniha. Už se těším na další příběh. Propojení s válkou je zajímavé.

27.06.2014 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Trochu jsem se ztrácel v postavách, kdo ke komu patří. Místy se mi děj zdál zbytečně zdlouhavý, období s odsunem ale zase bylo prosvištěno velice rychle.

08.10.2023 3 z 5

Samota Christlhof Samota Christlhof Veronika Rubínková

Tajemství, napětí, cestování časem, tři linie s dějem vázaným k jednomu místu se krásně prolínají. Knihu jsem náhodně našel v knihovně, přečetl jedním dechem a teď si ji musím koupit, protože se k ní chci za nějaký rok zase vrátit

06.03.2023 5 z 5

Sedmdesátky Sedmdesátky Josef Káďa Kadeřábek

(SPOILER) Čtivá, odpočinková knížka. Bavila mě, bylo fajn, že kapitoly jsou ucelené do minipovídek. Pína je sice takový všeuměl, který na co sáhne, to se mu povede a téměř vše v životě mu vychází, ale čtenář mu musí fandit už proto, v jaké době se mění v dospělého člověka s vyhlídkou života v nesvobodné normalizační zemi.

10.05.2022 4 z 5

Vzpomínání Vzpomínání Eleonora Dujková roz. Bubna-Litic

Zachycení doby očima skromné ženy, které do života zasáhl osud takovým způsobem, že její životní dráhu otočil zcela jiným směrem, než jakým se měla ubírat. Přesto tato žena nezatrpkla a dokázala se s touto nepřízní poprat a žít plnohodnotný život a k tomu vychovat 4 děti.

04.09.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

tak tentokrát to bylo myslím více předvídatelné, než jiné knihy. Rozhodně to je jiný styl než HH. Spíše bych to přirovnal ke Krev na sněhu a Macbeth. Ale určitě bych knihu doporučil k přečtení

14.01.2021 4 z 5