Allys Allys komentáře u knih

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Zaujímavý príbeh, aj keď miestami trochu zdĺhavý, hlavne v prvej polovici, ale kniha má aj úžasné a pútavé časti, za ktoré to stálo. Časti o slonoch boli krásne, čitateľ sa môže z ich života toho dozvedieť naozaj veľa. Čo mi však vadilo, bolo pokrytectvo Alice, ktorá sa síce rozplývala nad tým, aké sú slonice úžasné matky, ale sama na svoje dieťa viac menej kašlala a prednosť mali vždy slony na úkor dcéry a aj za cenu ohrozenia vlastného dieťaťa. Kapitoly s dcérou a vyšetrovaním boli super, rovnako aj tak trochu mysteriózny záver s prkvami nadprirodzena, ktorý som vôbec nečakala, ale milo prekvapil. Dej bol rozprávaný z pohľadu štyroch osôb v rôznych časových rovinách, čo bolo výborné, čitateľ tak získa komplexnejší pohľad na situácie. Vypravěčka sa mi však páčila viac.

18.06.2020 4 z 5

Geniálna priateľka Geniálna priateľka Elena Ferrante

Krásne podaný príbeh o priateľstve dvoch dievčat. V knihe sa prelína jemnosť a citlivosť s drsným prostredím chudobnej štvrte v Neapole, kde hlavné postavy vyrastajú. Hlavná dejová linka a aj vedľajšie vystihujú úplne do podrobna snáď všetky odtiene vzťahov, dokonca aj nie vždy príjemné stránky. Autorka svojim úžasným rozprávaním poskytla akoby náhľad do duše a najhlbších pocitov jednotlivých postáv. Páčilo sa mi Talianske prostredie, začiatok bol trochu zdĺhavejší, ale neskôr som sa úplne tešila na ďalšie pokračovanie. Som rada, že som sa k tejto tetralógii dostala cez karanténu a stihla som všetky diely za sebou :-) Neskôr som videla som aj seriál, určite odporúčam aj ten.

16.06.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Výborne napísaná detektívka. Príbeh je pútavý, číta sa sám, autor dokáže čitateľa vtiahnuť do deja bez zbytočne siahodlhých opisov. Charaktery postáv boli prepracované do detailov a vierohodne. Vyšetrovateľ Morck mi bol tiež sympatický, rovnako ako jeho asistent. Je až podivuhodné, ako za daných okolností a s tragickou udalosťou v nedávnej minulosti dokázal vôbec riešiť nejaký prípad. Čo mi však prišlo menej reálne bolo tak skoré uzatvorenie (odloženie) prípadu zmiznutia známej političky s celkom chabým odôvodnením. Celkom som nepochopila významu postavy Sos Norupovej, myslela som, že bude s niečím jej počínanie významne súvisieť, ale buď mi to ušlo, alebo nesúviselo. Čo ma prekvapuje vo veľa detektívkach, že posily volajú ak vôbec, úplne neskoro. Napriek tomu je však kniha super :-)

15.06.2020 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Oddychová detektívka s hlavným hrdinom, ktorý už snáď ani viac smoly mať nemôže :-D Páčil sa mi autorov humor, aj príbeh bol fajn. Nebola tam síce nejaká silná zápletka a napätie, čo som bola trochu prekvapená, ale ako oddychové čítanie po práci je príbeh super. Vtipné boli aj situácie a rozhovory s manželkou a tchýní. Je to moja prvá kniha od autora prečítaná v rámci výzvy a myslím, že to bola super voľba, určite sa obzriem aj po pokračovaní a odporúčam :-)

09.06.2020 5 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Zaujímavý thriller od začiatku po koniec. Na základe názvu celkom dlho nie je jasné, ktorá sestra je tá tichá. Stredoškolské prostredie mi prišlo písané skôr ako pre mladšiu generáciu, taký ten typický scenár, ako z USA filmu, ale je to písané vierohodne. Dej sa stupňoval a postavy boli super vykreslené, čo bolo fajn. Páčilo sa mi prelínanie minulosti a prítomnosti. Škoda toho predvídateľného konca, ale aj ten bol podaný napínavo.

08.06.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Perfektne napísaná dystopická kniha. Do detailov a uveriteľne vytvorený svet, ktorý dáva zmysel a pritom miestami pôsobí tak správne znepokojivo, aby bol čitateľ zvedavý, ako to bude pokračovať. Hlavné postavy sú sympatické a je jednoduché sa do nich vcítiť a dej prežívať s nimy. Mimo hlavnej dejovej linky boli zaujímavé aj morálne otázky ohľadom "kosenia". Kniha sa čítala takmer sama, dúfam, že bude aj filmové spracovanie :-) Zaradenie je síce YA, ale je to jedna z mála kníh z tejto kategórie, ktoré myslím, že zaujmú aj dospelákov ;-)

05.06.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Veľmi hlboký a silný príbeh o holokauste, aj keď v knihe začína o niekoľko desaťročí neskôr. Ukazuje, že svet nie je len čierno-biely a nastoluje mnoho zaujímavých otázok, rôzne morálne dilemy. Páčilo sa mi prelínanie súčasnosti a minulosti a aj ich vzájomné prepojenie. Kniha je písaná krásne a pútavo. Príbeh Minky je jeden najpôsobivejších, aké som mala možnosť prečítať, ktorý si budem pamätať ešte dlho. Po dočítaní som si musela dať od iných kníh pár dní pauzu, bol to úžasný zážitok, ale psychicky vyčerpávajúci.

11.05.2020 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Metóda vyšetrovania bola podobná ako v Šelme, miestami mi kniha prišla zdĺhavá. Policajti klasicky, ako v prvej časti boli úplne neschopní a kládli Theovi klacky pod nohy (jeden by nechápal, že sa svet pri tak neschopných policajtoch ešte nezvrhol v anarchiu:-D ) Prvú polovicu knihy som čítala takmer mesiac, ako mi prišla nezáživná. Ale ak niekto nečítal Šelmu, baviť ho to zrejme bude ;-) Vcelku mi tam chýbalo hlbšie psychologické vykreslenie postáv a obraz vraha. Ten tam spomenutý len na chvíľu a povrchne. Celá séria má krásne obálky, ale pri priemernom deji a mnohých opakovaniach tých istých vecí ma ani to nepresvedčilo, aby som ich zaradila do knižnice.

04.05.2020 3 z 5

Perfektní nebožtík Perfektní nebožtík Alan Green

Ku knihe som sa dostala v rámci čitateľskej výzvy. Bolo to príjemné oddychové čítanie prepletené absurdnými situáciami. Detektív, vcelku neschopný, ale takým musel byť, aby to bolo vtipné, by v inej detektívke bol vyrazený už v úvode knihy :-) Našťastie mu pomohli ostatní hostia a jeho nová láska, miestami celkom podozrivá :-D Som rada, že som sa ku knihe dostala, ako taký prechod medzi inými, ťažšími príbehmi je to ok.

30.04.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Super kniha s nádhernými ilustráciami :-) Páči sa mi humor a optimizmus autora v akejkoľvek situácii a prínosné boli aj informácie na zvýraznených stranách. Aj vďaka tejto knihe som si vybrala ďalšie destinácie na výlet (napríklad Dánsko, Albánsko, Rumunsko). Čo ma trochu mrzí je, že severnej ceste bolo venované o dosť viac priestoru ako južnej. Veľa miest bolo popísaných tak zaujímavo, že som si ich počas čítania musela vygoogliť a naozaj všetky boli čarovné :-) Knihu určite odporúčam v klasickej papierovej verzii, teším sa, že ju mám v knižnici a určite sa k nej ešte vrátim :-)

29.04.2020 5 z 5

Dokonalá nevěsta Dokonalá nevěsta Sophie Kinsella (p)

Príbeh začal celkom zaujímavo, ale časom ma hlúposť a primitívnosť hlavnej hrdinky začala iritovať. Tak v polovici som už nemala chuť knihu dočítať vôbec, zachránili to však ostatné postavy, ktoré boli sympatickejšie. Bolo tam zopár rozhovorov so zaujímavými myšlienkami (avšak nikdy nebola ich súčasťou Milly :-D ) .Čakala som oddychový, nenáročný príbeh, možno trochu humorný, ale nečakala som, že hlavná zápletka bude fakt z čistej hlúposti nejakej dievčiny a vtipné to teda nebolo, skôr na zaplakanie, že toto snáď nie je ani možné :-D

24.04.2020 2 z 5

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Počas čítania sa mi ani nechcelo veriť, že mal autor v čase písania len 19 rokov. Príbeh je plný tajomna, napätia a akcie. Láska a erotika sú podané silne, ale nie vulgárne. Pohľad na cirkev a rozplotenosť ľudí v nej, musel v dobe vzniku vyvolať rozporuplné reakcie. Páčili sa mi básne, ktorými je román doplnený. Niektoré časti sa čítali ťažšie (najmä kde rozprávač rozprával o niečom, čo mu niekto rozprával a pod) avšak celý čas som chcela vedieť, ako to dopadne s Agnes, takže som prelúskala aj tie menej záživné časti.

04.03.2020 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Príbeh zo začiatku 20. storočia prerozprávaný malým dievčatkom pôsobí stále aktuálne a dojemne. Okrem nespravodlivého súdneho procesu môžeme byť svedkami dospievania, vytvárania si morálnych zásad a boja s predsudkami rôzneho druhu, prevažne s rasistickým podtónom. Zaujímavé a prínosné boli rozhovory s Atikom, otcom oboch detí. Kniha sa však na začiatku čítala dosť ťažko a šlo to pomaly, som však rada, že som jej dala šancu a dočítala ju do konca.

26.02.2020 4 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Krásna kniha očividne písaná s láskou, ktorá ukazuje rôzne zaujímavosti zo sveta zvierat - ako z pohľadu autora, tak aj v súvislosti s vedeckými poznatkami, ktoré sú podané zrozumiteľne. Je pravda, že o emočnom prežívaní zvierat toho zatiaľ až tak veľa nevieme. V knihe občas cítiť autorove domnienky, ale keďže autor žije dlhé roky v prírode a intenzívne vníma a pozoruje všetko okolo, je to uveriteľné - aj pozorovanie sa radí k vedeckým metódam ;-) Kniha by mala byť ako povinné čítanie na školách a možno by bolo na svete menej ľudí, ktorí sú schopní zvieratkám ubližovať.

19.02.2020 5 z 5

Headhunters: Lovci mozgov Headhunters: Lovci mozgov Jo Nesbø

Trochu netradičný thriller, ktorý však plynie celkom svižne. Zaujal ma spôsob a štýl vyjadrovania rozprávača. Miestami mi dej prišiel trochu moc prekombinovaný, aby to nejak zapadlo do seba, kniha sa však číta veľmi dobre. Rozuzlenie s prekvapením na konci bolo nečakané. Videla som aj film a taktiež sa mi páčil, aj keď v knihe sú samozrejme charaktery postáv vykreslené hlbšie, takže určite odporúčam prečítať aj knihu :-)

13.02.2020 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Aj keď už som trochu staršia, kniha ma veľmi zaujala. Námet je originálny, dej napínavý a celkové usporiadanie sveta a spoločnosti v knihe nastoluje zaujímavé otázky ohľadom slobody a práva na život. Zaujímavé bolo vidieť príbeh z pohľadu viacerých postáv, z ktorých každá videla tie isté situácie iným spôsobom. Je to kniha s hlbokou myšlienkou, ktorú som prečítala veľmi rýchlo. Z pohľadu dospelého čitateľa mi prišli niektoré časti písané vyslovene ako pre teenegerov, ale pre tých je kniha primárne určená, takže to nie je dôvod dať dole * :-)

11.02.2020 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Je to moja prvá kniha od tohto autora a určite nie posledná. Dej bol napínavý a raz som si dokonca overila počas čítania, či David vystupuje aj v ďalšej knihe :-D Námet bol zaujímavý a nie úplne typický, čo je veľké plus. Viac častí však pôsobilo nevierohodne. David mi bol sympatický a určite si niekedy prečítam ďalšie knihy zo série :-)

07.02.2020 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Skvele napísaná detektívka plná napätia od začiatku do konca. Aj keď o zápornej postave sa vie v podstate od začiatku, od knihy sa nedalo odtrhnúť. Dej je pútavý a plný zvratov aj bez využitia brutálneho násilia, čo sa dnes pri detektívkach vidí pomenej. Charakter Alex je vykreslený precízne a je až desivé, že by tento typ osobnosti pôsobil práve v psychiatrickom odbore, kde je možné sa zahrávať s krehkosťou ľudskej duše viac, ako kdekoľvek inde. Určite odporúčam, celá séria je super :-)

03.02.2020 5 z 5

Detox Detox Nicole Staabs

Jednoduchá a prehľadná kniha, kde sú uvedené všetky dôležité informácie potrebné pre správny proces detoxikácie vrátane receptov. Je písaná veľmi zrozumiteľne bez zbytočných zložitostí, na ktoré po dočítaní človek aj tak zabudne a ktorými sa vyznačujú podobné publikácie. Určite odporúčam :-)

31.01.2020 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Kvalitne napísaný thriller. Páčili sa mi prechody medzi minulosťou a prítomnosťou, dej plynul svižne a bolo v ňom cítiť napätie. Záver aj priebeh bol síce predvídateľný, ale napriek tomu sa kniha čítala dobre, aj keď to nebolo také, že by som kvôli knihe nešla spať, aby som ju dočítala. Smutné je, že takto niektoré ženy naozaj žijú. Trochu nelogické mi prišlo konanie hlavnej hrdinky najmä na začiatku - cesta, ako sa do situácie dostala. Táto kniha mi prišla trochu zaujímavejšia ako V pasti lží.

31.01.2020 4 z 5