Geniálna priateľka

Neapol na konci päťdesiatych rokov. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné prispôsobiť sa, dodržiavať pravidlá a zvyky, byť ako ostatní. Dve dievčatá, od začiatku iné, k sebe nachádzajú cestu, až sa stanú neoddeliteľnými. Elena je pekná a svetlovlasá. Učí sa, snaží sa každému vyhovieť, splniť, čo sa od nej čaká. Rebelantská Lila je tmavá zlá, ale nesmierne bystrá… priam geniálna. Nebojí sa nikoho a ničoho. Zo školy však odchádza pomáhať otcovi a bratovi v obuvníckej dielni. Naopak, Elena, ktorú podporuje učiteľka, pokračuje v štúdiu na gymnáziu ako deti z bohatších rodín, ktorých rodičia si to môžu dovoliť. Dievčatá sa menia navonok aj vo vnútri, ich cesty sa rozchádzajú a znovu krížia na pozadí živej, ale temnej a drsnej neapolskej štvrte. A tie cesty ich vedú k dospelosti. Detstvo nezostáva bez následkov, bez spomienok na túženie a utrpenie. Geniálna priateľka je portrétom dvoch nezabudnuteľných dievčat, ktorý Elena Ferrante vykresľuje s vášňou a nehou až do dna ich duše. Je to fascinujúci román. Freska z hluku, obrazov a farieb, poodchýlené okno do druhého sveta, do inej doby. Nezabudnuteľný príbeh priateľstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258390/genialna-priatelka-YUh-258390.jpg 4.2880

Neapolská sága (1.)

Vydáno:, Inaque

L’amica geniale (2011)

Kniha Geniálna priateľka

Pavla111
předevčíremodpad!

Zvladla jsem precist pulku knihy, dal jsem to uz nedala. Za me tato knizka ne.

lištička123

Skvělá série, moc se mi líbila. Mám ráda knihy Elleny Ferrante. Řešení ženských otázek, přátelství, rodinných vztahů,...

Yogi

"Potřebovala jsem se nějak vyjádřit, v hlavě jsem měla včelín."

Geniální přítelkyni jsem vážně nedůvěřovala. Možná to bylo tím mediálním boomem, protože obecně nemám moc ráda mainsteam. Možná to bylo samotným tématem a anotací - nepůsobí to jako kniha, která by mi mohla přinést do života něco nového, když to tak řeknu. No... snad nikdy jsem nebyla dál od pravdy.
Tohle dílo mi dalo odpovědi na dost podnětné otázky. Otázky, které jsem v nynějším období svého života potřebovala vědět. Potřebovala znát.
Jedná se o perfektně napsanou záležitost - asi jsem ještě nezažila vytříbenější, okouzlivější styl psaní, přestože příběhy nejsou vesměs nijak pozitivní, kolikrát až strašidelné, ale díky lehce plynoucím větám vám to tak vlastně vůbec nepřijde - je v tom cítit pot, bída, prach a horko Neapole takovým způsobem, že máte chuť odjet někam do Itálie, toulat se po dusivých ulicích, číst si na pláži, opalovat se, blbnout - nebo se chcete vrátit zpátky do doby, kdy jste byli ještě malí a právě začali budovat takováhle první silná, celoživotní přátelství. Není to pro každého, na dnešní dobu to je asi až moc táhlé, pomalé, emocionální - přece jenom to řeší hlavně do sebe vzájemně vpadající dvě silné dívčí postavy, které se navzájem ovlivňují - mluví se tu o tom, jak ženské vztahy fungují, na bázi určité soutěživosti, nevraživosti, na otázkách proč ona tohle má a já ne, proč jí tohle bylo dopřáno a mě ne - a já se do toho všeho ponořila tak dokonale, že jsem nevnímala čas - četla jsem v autě na roadtripový dovče místo toho, abych koukala na krajinu kolem.

Takže ano, Geniální přítelkyně mě naprosto strhla, a to jsem se bála sáhodlouhých popisů a složitějšího pozadí, hlavně pak toho politického, děsila jsem se, že na podobnou literaturu ještě nejsem dostatečně zralá, ale byly to obavy dočista zbytečný. Nemůžu se dočkat, až se pustím do dalšího dílu.

yerisley

Mám dočtený první díl, zrovna čtu druhý. Můj názor je ten, že je to pěkná knížka. Není pro lidi, kteří preferují moderní literaturu, kdy má všechno spád. U téhle knížky to nenajdete, ale to je to, co mě baví. Autorka sice zdlouhavě popisuje postavy, děj, školu, studium, ale tak, že to člověka baví a chce číst dál. Myslím, že to bude důležité pro celé chápání příběhu. Jo tohle je můj šálek čaje. Speciálně po tom, co jsem teď byla závislá na detektivkách. Toto je knížka hlavně na léto jako dělaná. Líbí se mi autorky styl.

i.snd

Na prvních stránkách mě překvapil seznam postav, který jsem nakonec v počátku čtení využila pro orientaci. Mnohost užitých slov mě mnohdy zahlcovala. Podobně jako italská nátura ... divadlo s velkým povykem. Elena mě dráždila tím, jak si z přítelkyně stvořila modlu, bez níž nebyla schopna vidět barvy života. Její závislost stínovala její osobnost. Nuž, formujeme se skrze vzlety a pády. Tak uvidím, kam se bude odvíjet tento vztah v dalším díle.

Mateo67

Nehodnotím, protože jsem knihu nepřečetla. Vybrala jsem si ji na doporučení kolegyně, ale hned jak se mi dostala do ruky, tušila jsem, že to nebude “šálek mého kafe”. A taky že ne. Příliš podrobné, příliš popisné, příliš zdlouhavé, minimum dialogů, děj se jen pomalými krůčky posunuje dopředu. Nedokážu si představit více dílů. Ale neodsuzuji, své čtenáře (čtenářky) si určitě našla a najde (viz komentáře dole). Což je dobře.

ThrisaManx

Tato kniha se mi hodnotí opravdu těžko. Začátek vypadal dost dobře. Pak ale hlavní hrdinka začala líčit své dětství a já se začala nudit. Nemohla jsem se dočkat, až ta část skončí a něco se konečně stane. Jenže ono to neskončilo, jen dětství přešlo v dospívání. Za celou knihu se nestalo absolutně nic. Žádné zvraty, žádné napětí, žádné pořádné zápletky. Vůbec nic.

Přesto to ale mělo pár světlých chvil, kdy jsem se od čtení nemohla utrhnout a stránky ubíhaly, ani jsem nevěděla jak. Sice jich bylo opravdu jen pár a převažovaly spíš ty nudné části, přesto ale za to dávám hvězdy. A kladně hodnotím prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Krásně líčí italskou poválečnou společnost, tu bídu a násilí. Toto bylo v knize popsáno skvěle a dodávalo to příběhu na autenticitě. Člověk měl pocit, že to snad sám zažil. Toto musím opravdu hodně ocenit. Ve výsledku byla kniha asi jakýsi průměr, ovšem na další díly se rozhodně nechystám.

DanaH2019
25. červnaodpad!