alkazemka alkazemka komentáře u knih

Jako teda nechci do toho nikomu mluvit, je to každého věc, že ano, ale... Tohle si prostě MUSÍ přečíst každý!!! Každý, kdo vnímá, kdo chce vnímat.
Takhle o tanci snad ještě nikdy nikdo nepsal. Vlastně to není jen o tanci, ale o životě, o jeho barvách, chutích a vůních. "Je to jednoduché – chodí sem totiž lidi. A to znamená, že se může stát cokoliv."
To bylo pohlazení po duši, jaké se zažívá jen někdy, jen ve výjimečných, mimořádných okamžicích. A ten pocit, co se po přečtení rozlije po těle! Prostě... drž mě pevně, miluj mě zlehka....

"Jestliže máš nutkání tancovat, musíš ten vnitřní hlas poslechnout."

02.08.2020 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Atmosféra neopakovatelného 68. roku mne osobně sice o pár let minula, ale vychovala mne generace, která ten neskutečný vzlet a posléze ještě větší pád zažila na vlastní kůži. Myslím, že si dnes už ani neumíme představit, jak moc velké zklamání, jaký zmar nadějí to musel být.
Simon Mawer ve své vrcholné formě zvládl na pozadí událostí roku 1968 proplést osudy lidí z rozličných sfér, zemí a kultur tak poutavě a přitom tak uvěřitelně! Vtáhl mě zcela do děje i do atmosféry doby. Chtěla bych taky umět takhle poutavě vyprávět příběhy....

"Pořád jsem si tím lámala hlavu, dokud jsem nedospěla k názoru, že žádné dobro ani zlo neexistují, že je jen o to, co lidem ubližuje a co ne."

26.07.2020 5 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Že budu číst knížku, jejíž hlavní hrdinové mají jména jako Hrafn nebo Vigdís aniž by šlo o pohádku, že se celá odehrává někde v islandské pustině, na divných místech, napůl v mlze a že to celé dohromady nebude nuda, toho bych se nenadála. "Planina" je zvláštně dobré čtení. Říká se tomu, tuším, psychologický thriller.

"Existují dimenze tohoto světa, které nevidíme."

06.07.2020 3 z 5

Kosmonaut Kosmonaut Katri Lipson

Zvláštně pěkně napsaná knížka. I když jsem měla chvilkama pocit, že se ztrácím, že nerozumím, tak jsem někde hluboko, úplně vzadu vlastně rozuměla. Ale to mi došlo až posléze. Až když se to všechno v hlavě porovnalo.

"Když se rozhodneš pro něco, co není přímo vyloučený, tak se to třeba i stane, ale ne proto, že ty ses rozhod, ale proto, že nedošlo k těm několika milionům otáček ozubenýho kola, kvůli kterejm by se to nestalo...."

17.06.2020 3 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Uuuuuuf..... Ještě to ve mně nějakou chvíli bude doznívat....
Třeba právě teď prožíváme osudovou lásku. Nebo nás možná zasáhla už dávno, či ji teprve jednou potkáme. Nemusí to zdaleka být ta, s kterou prožijeme celý život, nemusí být naplněná ani úplně šťastná, ale je pro nás něčím, co v nás navždy zůstává, co nás přesahuje. Jako.... tetování na duši.
A o jedné takové je silný příběh Bernharda Schlinka.

"Dost často jsem za svého života učinil to, k čemu jsem se nerozhodl, a neučinil to, k čemu se rozhodl. Něco, ať je to co chce, jedná."

10.06.2020 5 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

To byly ale hezké chvíle s paní Olgou.... Klidně bych se ještě chvíli nechala unášet na vlnách nadhledu, moudrosti, životní energie, intelektu, kultivovanosti, pochopení, noblesy, solidarity....
Spojením dvou osobností, jakými jsou Olga Havlová a Pavel Kosatík, jehož komentáře aktuálního dění kolem nás tak ráda poslouchám na Dvojce Českého rozhlasu, nemohlo vzniknout nic jiného, než úžasně čtivá, po duši hladící a inspirativní knížka. Vůbec nevím, jak to mám vysvětlit, ale už jen jejím přečtením jsem získala pocit, že jsem - se vší pokorou - lepší. Potřebujeme takové vzory vidět, slyšet, číst, vnímat....

Když jsem přemýšlela, kterou myšlenku, úryvek či pasáž má závěr připojím, narazila jsem na doposud neznámý problém. Nemohla jsem si z toho množství zápisků, jež jsem si v průběhu čtení udělala vybrat. Přece sem neopíšu půlku knížky! Což by ale zas na druhé straně bylo zaslouženě. Takže....
"Člověk má dělat to, nač má sílu "

03.06.2020 4 z 5

Sexualita a sexuální identita - Sociální povaha přirozenosti Sexualita a sexuální identita - Sociální povaha přirozenosti Martin Fafejta

Vůbec netuším, z jakého podnětu jsem si tuhle knížku před časem pořídila. Už nějakou chvíli čekala na svou příležitost ukázat, co v ní je. Nakonec se dočkala a využila ji plně.
Název by mohl být na první dojem mírně zavádějící, pokud bychom nevěnovali dostatek pozornosti i podtitulu "Sociální povaha přirozenosti". Ale já jsem věnovala, takže se žádné nemilé překvapení nekonalo, naopak jsem dostala, co jsem očekávala a dokonce ještě i něco navíc.
Je to knížka o nás. Živočiších. A o tom, jak své přirozené touhy mnohdy směřujeme a formujeme tak, abychom zapadli do té správné společenské škatulky. A ačkoliv zařazena do kategorie literatura naučná, porozuměla jsem. Uf!

"Sexualita prostě není jedna, má mnoho příčin a mnoho důvodů, a to jak partnerská, tak mimopartnerská. Je to forma komunikace. Je zdrojem reprodukce, slasti, posílení vztahu."

26.05.2020 4 z 5

Bubble Bubble Anders de la Motte

Parádní a napínavé čtení, co má spád od začátku do konce. "Bubble" je poslední díl trilogie (Game, Buzz), u které si nejsem jistá, jestli se dá číst bez posloupnosti. Návaznost na minulé díly mi v tomto případě přijde poměrně důležitá, ale třeba taky ne, což však já už nikdy nezjistím...
Virtuální realita a svět IT má pro mě velké množství tajemství a záhad sám o sobě, natož když si s ním pohraje fešácký pan spisovatel, bývalý policista a IT specialista bezpečnostních služeb. No a ten konec! Uuuuf! Člověk v podvědomí spřádá ty nejnemožnější varianty, aby sám sebe přesvědčil, že ho nějaký spisovatel přece neoblafne, ale - oblafl a parádně!

"Jak se předpovídá budoucnost? No přece tak, že se podíváš do minulosti...."

23.05.2020 4 z 5

Nejsem Rus Nejsem Rus Michail Ševeljov (p)

Hubená, ale obsahově vydatná. Příběh zasazený do současného Ruska reflektuje jednotlivé, vesměs šílené, segmenty novodobé historie tohoto svérázného národa jakými jsou válka v Čečensku, boje na Ukrajině, šílený Putin, strach, zoufalé činy..... Všechno se to prolíná, všechno se vším souvisí. A také je to o tom jak někdy stačí jeden okamžik v životě který pootočí soukolím a náš život nabere úplně jiný směr.
Jen.... to na mě bylo až trochu moc diverzifikované (páni.... co udělá jedno krásné cizí slovo.... hned to vypadá mnohem víc inťoušsky!)

“Tou dobou se stmívá tak pozdě, až se zdá, že se vůbec nestmívá.”

10.05.2020 2 z 5

Hermann Maier - Nejtěžší závod mého života Hermann Maier - Nejtěžší závod mého života Knut Okresek

Není to typický životopis. Je to spíš.... cesta bojovníka. Výjimečného, cílevědomého, silného a hlavně velmi sebevědomého. Párkrát mě při čtení napadlo, že to je na hraně, to vědomí si vlastních kvalit, ta víra v sebe sama a své schopnosti. Jenže ono to není na hraně. Je to přesně tam, kde to být musí, když chceš být nejlepší na světě. A to i poté, co se tam musíš vyškrábat zase znovu z totálního dna. Klobouk dolů před tímhle frajerem.

"Musíš tím projít, i ten dnešní den jednou skončí."

06.05.2020 3 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Někdy není potřeba žádných literárních cen, aby byla knížka přečtena na jeden nádech...
Někdy není potřeba žádných složitých zápletek a konstrukcí....
Někdy není potřeba žádné jiné další "velké" téma, stačí bohatě láska....
Někdy je prostě fajn nechat se jen tak unášet na vlnách zdánlivě obyčejného příběhu...

"....někdy osud a láska nejsou v souladu."

28.04.2020 5 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Oceňovaná kniha polské autorky, na kterou jsem byla moc zvědavá. Polsko a Poláci vůbec jsou pro nás, aspoň myslím, speciální kategorie. Máme k nim na jednu stranu velmi blízko a to v mnoha směrech, na druhou stranu jakobychom se nemohli rozhodnout, jestli národ, se kterým si rozumíme i bez slovníku, chceme vnímat pozitivně nebo naopak. Takže jsem se na román z prostředí polského maloměsta, zejména o ženách, jejich místě ve společnosti, jejich pocitech, radostech a strastech, už dlouho těšila.
Jenže.... Někde se asi stala chyba v Matrixu... Celou knížku se střídaly čtivé pasáže s těmi, co se prostě musí nějak vydržet. Nedokážu popsat ani vysvětlit, proč se vlastně Joanně Batorové nepodařilo udržovat mě konstantně ve stavu permanentního těšení se na další dávku řádků, stránek, kapitol.... Nicméně když jsem byla "na vlně", tak to bylo moc pěkné, silné.

"...jako kdyby čas byl něčím, co se dá posešívat z kousků zbožných přání a pozdních lítostí."

23.04.2020 2 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Poslední dobou mám štěstí na samé nádherné čtení. A teď "Mendelův trpaslík" Simona Mawera. Moc jsem se těšila, protože pan Mawer už mě několikrát přesvědčil, že by to šlo. Vždycky si říkám, jak to ten chlap dělá, že ať se dotkne jakéhokoliv tématu, v jakémkoliv období, vyleze z toho něco tak čtivého?
Tentokrát zabrousil do oblasti vědy, konkrétně genetiky. V hlavní roli Gregor Mendel se svými hrášky a pak cesta, kterou se tato věda po desítky let ubírala. Vzhledem k tomu, že je 21.století, tak jde o skok přímo vesmírný. Čili upřímně se přiznávám, že v odborných pasážích jsem se lehce ztrácela (asi jsem už dlouho pryč ze školy, nebo co... ????). Nicméně linka příběhu, toho lidského, respektive obou příběhů, se zejména ve druhé části knížky patřičně rozběhla.
Sice nemám stejně povznesený čtenářský pocit jako po Skleněném pokoji, ale pořád to rozhodně stojí za to!
"Můžeme z vzezření člověka něco vyčíst? Kdo ví, kdo vlastně ví, co se odehrává pod viditelným povrchem?"

10.04.2020 3 z 5

Už po přečtení prvních pár stránek jsem se přistihla, že se uculuju. A to tak, že pořád. Až do konce knížky jsem se pak na tento jev speciálně zaměřila a co nejobjektivněji jsem se snažila ten neustálý úsměv korigovat a vyluzovat jej pouze ve chvílích k tomu určených a na základě závažných důvodů. A výsledek? Prousmívala jsem se celou knížkou.
Milé čtení, které není tak úplně typickým cestopisem. Spíše je to takový deníček, ve kterém Ladislav Zibura převážně vtipně glosuje denní radosti i strasti ne zcela profesionálního pocestného. A jak sám autor podotýká - jak že to dopadne? Nijak. Pořád jenom chodí. Zcela v duchu hesla - cesta je cíl.
"Když se člověk topí v bahně cesty, obvykle přijde nečekané setkání, které ho z něj dostane. Stačí jen počkat."

31.03.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Myslím, že už v těchto končinách není nikdo, kdo by neznal skvělé knížky Aleny Mornštajnové.
"Tiché roky" je jedna z nich, ta poslední. Nebudu se tentokrát pokoušet o hodnocení, to je celkem zbytečné, v tomto případě opravdu není co dodat a mé neumělé vyjadřování by stejně nebylo dost. Namísto toho raději přidám vševypovídající mikropříběh.
"Tiché roky" jsem letos dostala od své maminky na Vánoce. Byl to od ní docela výkon, protože je nepohyblivá, takže to musela všechno pečlivě naplánovat a zorganizovat, zapojit agenty a tajné spojky atd.... Zkrátka správňácká vánoční konspirační akcička. Měla jsem velkou, upřímnou radost, protože to je jediná z knížek, kterou jsem od paní Mornštajnové ještě nečetla. Když jsem ji rozbalila, listovala v ní a chtěla si přivonět, vypadl na mne z prostředka knížky proužek papíru. "Jé, mám to i se záložkou! Děkuju moc!" tetelila jsem se radostně. Načež mě moje maminka uzemnila: "To mi tam nech já si to pak dočtu."
Tolik krátký ilustrační příběh v duchu Forresta Gumpa. Ať žijí maminky!
P.S. Nejde to. Musím něco dodat. Je vážně skvělá. Všechny barvy života nadávkované právě tak akorát, aby po tom všem zůstalo vědomí, že svět není černobílý a že není vždycky všechno tak, jak se na první pohled jeví

"Nikdo ale neví, kde ho čeká štěstí a s kým."

26.03.2020 5 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Nějak nevím, jestli tento příběh "nemožné lásky v nemožné době" byl určen právě pro mě, abych ho patřičně docenila. Tak úplně to nebylo, co bych od "literární senzace" - jak se praví na přebalu - čekala.
Je to velmi syrové čtení, což se vzhledem k době a místu, kde se děj odehrává (Skandinávie, druhá světová válka), dá celkem očekávat. Jenže je to nejen syrové, ale taky takové jakoby... neuspořádané. Vždy, když už to vypadalo, že se chytám a budu vtažena do děje, se to někde pokazilo.
Zajímavý exkurz do současné finské tvorby, nicméně "Porodní bába" nejspíš nebude knihou, ke které se budu po letech s chutí vracet.

“Měla jsem něco, co jiné ženské neměly, znalosti, a díky nim i svobodu sebrat se a vydat po svých."

23.03.2020 2 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Žádné chození kolem horké kaše - prostě nádherný román. Přemýšlím, kdy jsem naposledy četla knížku, jejíž příběh je zasazen do středověké Evropy. A ještě k tomu takhle krásně tlustou!
Propletenec několika osudů, které se vzájemně protínají a ovlivňují v čase, je brilantně odvyprávěný, takovým tím způsobem totálního vcucnutí do děje. Ken Follett nenudí ani chvilku. A přestože se některé životní cesty hrdinů knížky mohou zdát předvídatelné, tak... nejsou. Vždy něco překvapí.
Nemůžu opomenout ani "odborné" (rozuměj stavařské, jde přece o pilíře země) pasáže, které jsou mimořádně zajímavé a dokazují, jakého fištróna naši předkové měli. A jak drsné životní podmínky v té době panovaly....

"Měl smysl pro nespoutané, košaté, rozpínavé věci: vysoké hory, staleté duby a Alieniny vlasy."

15.03.2020 5 z 5

Buzz Buzz Anders de la Motte

Další dávka napínavého propletence navazující na výborný "Game". Bohužel jsem se zkraje tak trochu ztrácela ve virtuálním světě, ve všech těch setupech, trollech či bloggerech, a jako "troll", a to doslova, jsem si připadala já. Nicméně to vůbec nevadí. Nakonec mě to pohltilo stejně jako hlavního hrdinu "Hra". Až do konce jsem vůbec netušila.... Žádné takové, že vrah je zahradník. Všichni v příběhu mohli být na jakékoliv straně barikády. Uf!

"Občas, když chcete, aby se něco změnilo, musíte vzít věci do vlastních rukou"

10.02.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

V krátké době další knížka Simona Mawera. Po "Provazochodkyni" ze špionážního prostředí to byl teď "Skleněný pokoj". Příběh vily Tugendhat, spletité osudy jedné rodiny, svědectví jedné temné éry naší historie.
Postavy v knize jsou smyšlené, píše se hned v úvodu. Ale...vážně jsou? Ať tak či onak, je to úplně jedno, protože záhy jsem byla vtažena do děje, připoutána k tomu neskutečně čtivě napsanému vyprávění. Nešlo přestat. Tak silný je to příběh, barevný, plný všeho, co život přináší a to přesně v té správné míře. Nic nechybí, nic nepřebývá.
A i když se to nemá, tak závidím vám všem, které ten zážitek teprve čeká.

"Určité věci se nezapomínají. Zůstávají v nás."

30.01.2020 5 z 5

Svět úžasný jako kapka jedu Svět úžasný jako kapka jedu Zdeněk Volný

Nejsem žádný velký fanoušek science fiction, ale tuhle knížku jsem si prostě přečíst musela, když jsem zahlédla její název u bráchy v knihovně, to dá rozum, že ano. Takový krásný název. Ale....chyba lávky!
Zdánlivě obyčejné povídky s příběhy, ze kterých více či méně mrazí. Ne všechny mě úplně nadchnuly (většina teda ne), některým jsem nejdřív hned neporozuměla a musela se nad nimi zamyslet, ale tak nějak si říkám, že to možná pan Volný tak chtěl.
Další knížka z kategorie - určitě má svou přidanou hodnotu, kterou jsem ale já v tento okamžik, v tomto rozpoložení a v této náladě nebyla schopna objevit a docenit.
A rozhodně po přečtení nemůžu říct nic ve smyslu - no páni, proč jsem ten žánr doteď tak opomíjela?!

28.01.2020 1 z 5