Porodní bába

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, vykonává důležité povolání porodní báby. Její život, to jsou cesty v nočním mrazu, pach dezinfekce a krev. Všechno se však změní, když potká nacistického důstojníka Johannese, který se „na ni podívá, jak se ještě nikdy nikdo nedíval“, a bezhlavě se do sebe zamilují. Hrdinka pak z vlastní vůle následuje německé šiky do vojenských a vězeňských táborů, kde pomáhá jako polní zdravotní sestra. Zatímco dříve však děti vítala do světa, zde se z ní stává anděl smrti a nakonec i ji semelou nemilosrdná kola dějin. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska, z níž dodnes některé rodiny nesou cejch. Kniha získala v roce 2012 významnou Runebergovu cenu, byla přeložena do více než deseti jazyků a na její motivy se natáčí i film....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220522/porodni-baba-VAA-220522.jpg 3.6350
Orig. název:

Teoksesta Kätilö (2011)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (105)

Kniha Porodní bába

Přidat komentář
vladka321
20. března

Kniha, ve finále krásná kniha. Ovšem začíst se mi trvalo prvních 100 stránek. Jazyk prostý až sprostý, působící primitivně. Vše směřováno na pohlaví - tolik ekvivalentů jsem snad v životě neslyšela. Kniha na mě působí velmi pudově a stejný pocit mám z lidí, obyvatel této pustiny, tohoto kraje. Celé podání, jazyk, příběh na mě působí drsně, neutěšeně, smutně, krutě..., ale taková je válka, ať je kdekoliv - je to vytržení životů, člověk neví, co je správně, kam patří, jak zapadnout... Ale žít je přeci tak přirozené a všichni žít chtějí, všichni se chtějí milovat, rozmnožovat, mít budoucnost...

kokosek
14. února

Válečné drama jedné ženy v Laponsku. Asi ani nechci vědět jak se tyhle hrůzy mohly dít. A vůbec nechápu, že některým to prostě ani uprostřed těch hrůz nedocházelo. A pořád chtěly žít ten svůj život a radovat se.
A po Posledním Laponci je to opět návštěva téhle daleké pustiny a opět se mi tam moc nelíbí. Asi ta zima.

Yorika
25. ledna

Tak nějak si představuji sever.Drsný, syrový, nemilosrdný.I ta forma jazyka do tohoto prostředí jaksi zapadá.
Je to kruté.Jako život sám.

Abia
21. ledna

Druhá kniha od této autorky a u mě se nadšení nekoná. Oceňuji zvláštní jazyk i příběh, jen mi nějak nesedí ta forma podání. Ze začátku jsem byla dost zmatená a neorientovala se v příběhu. To se postupně lepšilo, ale nestačilo to. Další knihu od Katji Kettu už asi zkoušet nebudu.

Zoja706
14. ledna

Hodně zvláštní čtenářský zážitek. ponuré,drsné.

asam
08. ledna

Na můj vkus až moc drsné. Ale dočetla jsem, proto knihu nezavrhuji, ale ani nedoporučuji,

Devil-Ivet
22.12.2018

Kniha se silným příběhem, který mě okamžitě vtáhl. Líbilo se mi poznávání mezi hlavní hrdinkou a Johannesem. Drsná příroda, období druhé světové války, a přesto se zrodilo něco pěkného. Četlo se to opravdu pěkně a ani na vteřinu jsem se nenudila.

freejazz
21.12.2018

drsné.
neviem, čo viac povedať, je to drsné.


Štítky

druhá světová válka (1939-1945) laponská válka (1944-1945) osudová láska

Autor a jeho další knihy

Katja Kettu

Katja Kettu
finská, 1978

Podobné knihy

Kniha Porodní bába je:

v Právě čtených10x
v Přečtených465x
v Čtenářské výzvě85x
v Doporučených30x
v Knihotéce109x
v Chystám se číst263x
v Chci si koupit28x
v dalších seznamech3x