Porodní bába

Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, vykonává důležité povolání porodní báby. Její život, to jsou cesty v nočním mrazu, pach dezinfekce a krev. Všechno se však změní, když potká nacistického důstojníka Johannese, který se „na ni podívá, jak se ještě nikdy nikdo nedíval“, a bezhlavě se do sebe zamilují. Hrdinka pak z vlastní vůle následuje německé šiky do vojenských a vězeňských táborů, kde pomáhá jako polní zdravotní sestra. Zatímco dříve však děti vítala do světa, zde se z ní stává anděl smrti a nakonec i ji semelou nemilosrdná kola dějin. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska, z níž dodnes některé rodiny nesou cejch. Kniha získala v roce 2012 významnou Runebergovu cenu, byla přeložena do více než deseti jazyků a na její motivy se natáčí i film....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220522/porodni-baba-VAA-220522.jpg 3.6385
Vydáno, Argo

Teoksesta Kätilö, 2011

Kniha Porodní bába

lencin
předevčírem

Moderní finská autorka přibližuje tabu Finska - válečnou historii.
Příběh Šikmooké a Johannese.
(2015)

Papilla

Velmi drsné..chvílemi jsem knížku chtěla odložit a nedočíst, ale zvědavost byla silnější. V postavách jsem se občas dost ztrácela.

jitka7326

Kruté, pravdivé,syrové

Jája92

Velmi drsná knížka, jakou jsem dlouho nečetla. Při čtení mě mnohokrát zamrazilo, povedeně sepsaná kniha.

vlkove

Syrové a drsné čtení odehrávající se ve Finsku. Mohu říci, že knihu jsem objevila díky filmu, který mě překvapil jsou syrovostí. Film byl oproti knize osekaný a mnohé dějové linky byly vynechány ale i přesto je film s knihou rovnatelný a mohu ho doporučit, stejně jako knihu.
Na můj vkus bylo v knize až moc sexuálních popisů ale tak nějak mi to k vyprávění sedlo. Autorka má zvláštní styl psaní a můžu říci, že u jiného příběhu by mi to vadilo ale sem to perfektně pasovalo.

alkazemka

Nějak nevím, jestli tento příběh "nemožné lásky v nemožné době" byl určen právě pro mě, abych ho patřičně docenila. Tak úplně to nebylo, co bych od "literární senzace" - jak se praví na přebalu - čekala.
Je to velmi syrové čtení, což se vzhledem k době a místu, kde se děj odehrává (Skandinávie, druhá světová válka), dá celkem očekávat. Jenže je to nejen syrové, ale taky takové jakoby... neuspořádané. Vždy, když už to vypadalo, že se chytám a budu vtažena do děje, se to někde pokazilo.
Zajímavý exkurz do současné finské tvorby, nicméně "Porodní bába" nejspíš nebude knihou, ke které se budu po letech s chutí vracet.

“Měla jsem něco, co jiné ženské neměly, znalosti, a díky nim i svobodu sebrat se a vydat po svých."

Aribana
22.12.2019

Chvilkama jsem se ztrácela v myšlenkách a přemýšlela, kdo z hlavních hrdinů je “mimo”

Radka1911
18.10.2019

Drsný, ponurý, místy vulgární příběh "nemožné lásky vzniklé za nemožných okolností".

Tanec větru
Tanec větru