Porodní bába

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, vykonává důležité povolání porodní báby. Její život, to jsou cesty v nočním mrazu, pach dezinfekce a krev. Všechno se však změní, když potká nacistického důstojníka Johannese, který se „na ni podívá, jak se ještě nikdy nikdo nedíval“, a bezhlavě se do sebe zamilují. Hrdinka pak z vlastní vůle následuje německé šiky do vojenských a vězeňských táborů, kde pomáhá jako polní zdravotní sestra. Zatímco dříve však děti vítala do světa, zde se z ní stává anděl smrti a nakonec i ji semelou nemilosrdná kola dějin. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska, z níž dodnes některé rodiny nesou cejch. Kniha získala v roce 2012 významnou Runebergovu cenu, byla přeložena do více než deseti jazyků a na její motivy se natáčí i film....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220522/porodni-baba-VAA-220522.jpg 3.6385
Žánr
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno, Argo
Orig. název

Teoksesta Kätilö, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (115)

Kniha Porodní bába

Přidat komentář
lencin
předevčírem

Moderní finská autorka přibližuje tabu Finska - válečnou historii.
Příběh Šikmooké a Johannese.
(2015)

Papilla
11. září

Velmi drsné..chvílemi jsem knížku chtěla odložit a nedočíst, ale zvědavost byla silnější. V postavách jsem se občas dost ztrácela.


jitka7326
30. srpna

Kruté, pravdivé,syrové

Jája92
21. července

Velmi drsná knížka, jakou jsem dlouho nečetla. Při čtení mě mnohokrát zamrazilo, povedeně sepsaná kniha.

vlkove
26. března

Syrové a drsné čtení odehrávající se ve Finsku. Mohu říci, že knihu jsem objevila díky filmu, který mě překvapil jsou syrovostí. Film byl oproti knize osekaný a mnohé dějové linky byly vynechány ale i přesto je film s knihou rovnatelný a mohu ho doporučit, stejně jako knihu.
Na můj vkus bylo v knize až moc sexuálních popisů ale tak nějak mi to k vyprávění sedlo. Autorka má zvláštní styl psaní a můžu říci, že u jiného příběhu by mi to vadilo ale sem to perfektně pasovalo.

alkazemka
23. března

Nějak nevím, jestli tento příběh "nemožné lásky v nemožné době" byl určen právě pro mě, abych ho patřičně docenila. Tak úplně to nebylo, co bych od "literární senzace" - jak se praví na přebalu - čekala.
Je to velmi syrové čtení, což se vzhledem k době a místu, kde se děj odehrává (Skandinávie, druhá světová válka), dá celkem očekávat. Jenže je to nejen syrové, ale taky takové jakoby... neuspořádané. Vždy, když už to vypadalo, že se chytám a budu vtažena do děje, se to někde pokazilo.
Zajímavý exkurz do současné finské tvorby, nicméně "Porodní bába" nejspíš nebude knihou, ke které se budu po letech s chutí vracet.

“Měla jsem něco, co jiné ženské neměly, znalosti, a díky nim i svobodu sebrat se a vydat po svých."

Aribana
22.12.2019

Chvilkama jsem se ztrácela v myšlenkách a přemýšlela, kdo z hlavních hrdinů je “mimo”

Radka1911
18.10.2019

Drsný, ponurý, místy vulgární příběh "nemožné lásky vzniklé za nemožných okolností".

1

Doporučujeme

Tanec větru
Tanec větru
Rytmus, já & Malychin
Rytmus, já & Malychin
Sametový slib
Sametový slib
To nejlepší z nás
To nejlepší z nás