Pískový vrch

Na sídlišti Pískový vrch ve slezském Valbřichu se všechno točí kolem žen. Když do města přijede ze zapadlé vesnice Jaďa Maślaková, hned na nádraží uklouzne na schodech a spadne přímo do náruče svého budoucího manžela, horníka Stefana Chmury, syna přesídlenců z východu Polska. K oltáři jde Jaďa v šatech ušitých ze záclon po Němcích a novomanželé se brzy dočkají dcery Dominiky, která se kupodivu nepodobá nikomu z rodiny, zato babička Zofia, jež celý život skrývá jisté tajemství, je z ní štěstím bez sebe... Joanna Batorová sleduje ve své nevšedně pojaté rodinné sáze sny, trápení a naděje tří generací polských žen, úzce spojené s dějinami dvacátého století od války přes éru budování socialismu až ke kapitalistickému Polsku nedávných let. Svým širokým záběrem, lakonickým i hravým, vynalézavým jazykem, sarkastickým pohledem a strhujícím tokem příběhu vyvolal román na domácí scéně výrazný ohlas a dočkal se volného pokračování a překladu do šesti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245672/piskovy-vrch-3Fl-245672.jpg 4.4138
Vydáno · Paseka

Piaskowa Góra · 2009

Kniha Pískový vrch

blacklucie

Ještě nikdy jsem tak dlouho nečetla knížku, která mě baví. Krásný jazyk, zajímavý příběh, ale ta absence odstavců a přímá řeč včleněná do textu mi opravdu nesedly. Nicméně toto je jediná moje výtka k jinak skvělé knize

petr.trep

Snažil jsem se, ale nedočetl jsem...
Na mě příliš těžký styl psaní, asi jsem od knihy hodně očekával, možná si musím ještě počkat a dozrát :)

martineden

Velmi milé překvapení!

MilanCFC

Strýc Kazimír - takzvaně Polak potrafi :-) Skvělá kniha, která s každou další stranou roste nahoru.

InaPražáková

Historie tří generací žen z různých částí země, která několikrát měnila hranice a režimy, přičemž postrkávala sem a tam tisíce lidí, to je záruka zajímavého příběhu. S ironickým odstupem popisuje autorka nejlidštější zákruty povahy jednotlivých hrdinek, obyvatelek šedivého reálsocialismu, které hledají smysl života ve vykolejené době. Díky minimu přímé řeči skoro reportážní styl, zručně, chytlavě odvyprávěný kus historie a právem oceněný překlad. Potud dobré.
Dobré není vedení příběhu, který od civilního realismu ve druhé polovině sklouzává ke klišé. Jako by bylo třeba odškrtnout si všechna velká témata polské historie a k jejich zjednodušeným ukázkám se kriticky vyjádřit - odsoudit zločiny, kterých se Poláci dopustili za války, ukázat problémy církve, cizinců, Židů, střední vrstvy, inteligence, všech, kdo se odlišují a jejichž lidská úroveň je zpravidla nepřímo úměrná jejich popularitě. Typizované postavy ztrácejí životnost, linie se proplétají ad absurdum. Snad to je pokus o zachycení národního svědomí, mně to vyznělo jako líbivé intelektuální flagelantství. Zaujalo mě autorčino řešení - jediná bezpečná cesta je utéct z Polska do lepších zemí, kde je teplo, hudba a u silnic roste ovoce, nalezený ráj.
Přesto se to rychle a lehce čte, styl zachraňuje děj. Kdo se v první části dokáže ztotožnit a příliš nepřemýšlet, může se na vlnách emocí dovézt až k uspokojující katarzi.

Miisha

Nedokázala jsem se začíst..kniha mě bohužel vůbec nebavila.

EmmaKrizova

Pro dovolenkove ctenare to asi neni, ale ti narocnejsi si vychutnaji krasny preklad, ktery myslim posouva polsky original jeste o kus vys. Ja jsem se stala soucasti te rodiny, zjistila neco o Polsku, Stefan mi byl tak sympaticky, nez zacal pit.... Ctenarum, kteri uz neco zazili, doporucuju, moc. Jen ti to oceni na 100 %.

bod
31.12.2018

Nebylo to žádné lehké čtení..dlouhé a složité souvětí mi občas dávalo zabrat,ale stálo to za to .Tak výstižně popsaný náš život v socialismu......ještě teď mi z toho není dobře.