Adelix Adelix komentáře u knih

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Nechci se pouštět do polemiky na probíraná témata (ne vše mi přijde tak jednoznačné, jako např. autor zmiňuje syrské uprchlíky, ale ani slovo o ekonomických migrantech), ale kniha mě zaujala z jiného důvodu. Uvádí totiž 10 zkreslení, kterým běžně podléháme, když sledujeme zpravodajství, nebo dění okolo sebe. Valí se na nás tolik informací, něco je pravda, něco je zveličené, něco je možná úplně jinak, než se zdá. A proto je toto téma tak důležité, abychom nekriticky nepřijímali vždy jen jeden úhel pohledu, ale abychom naše názory a pohled na svět konfrontovali s opačnými názory a měli na paměti, že tyto zkreslení existují.

10.06.2019 4 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Poutavý romantický příběh.

22.12.2018 5 z 5

Znám autorův blog, ráda si od něj čas od času něco přečtu, proto mě zaujala i kniha (navíc s netradičním nekorektním názvem). Ze začátku vulgárně burcující (nevím, nakolik na expresivitě dodává český překlad), ale postupně (alespoň pro mě) těžko stravitelný traktát obecných názorů a rad do života. Neodnesla jsem si z knihy nic.

01.03.2019 1 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Netradiční téma a styl psaní, který mě ihned zaujal. Převzetí rodinného dědictví v podobě hradu a jeho zaměstnanců z pohledu mladé dědičky, která má zdravý nadhled a vzniklé prekérní situace bere s humorem. Navíc zasazeno do 90.let, což mě přinutilo zapřemýšlet o době i když nedávné, kdy mobily a internet nebyly samozřejmostí a vše se muselo řešit telefonicky. Bavila jsem se od začátku do konce, a budu si tedy muset přečíst další díly :-)

15.08.2017 5 z 5

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Jednoduše napsané, s mnohým se dá souhlasit. Kniha ale nenadchne, chybí jí trochu nějaká posloupnost, jak psal Neby níže, autor plácá páté přes deváté. Za přečtení ale stojí, i když už se k ní nevrátím. Zjednodušujte, nechoďte zbytečně do detailu, sestavte si hodnoty, řešte pouze to, co můžete ovlivnit, pozitivní samomluva a postoj.

30.06.2016 3 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Můj komentář bude trochu ovlivněn srovnáním s autorčinou jinou knihou - Dívka, již jsi tu zanechal - a která se mi subjektivně líbila mnohem více. Není to kvalitou knihy, ale spíše pocitem marnosti a smutku z tohoto příběhu. I když byl tedy krásný a od knihy se nešlo odtrhnout (jak to autorka umí). Navíc tato kniha na mě působila trochu roztříštěně - jsou tam pomíchané nejen dějové, ale i časové linie, což vyžaduje větší soustředění při čtení.

24.11.2018 2 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Krásná kniha. Silný, romantický příběh.

14.11.2018 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Napínavý příběh o přátelství mezi ženami a domácím násilí, už se těším na seriál.

02.09.2018 5 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Kniha o empatii ve výchově, líbí se mi, že informací není příliš, vše by se dalo shrnout na jeden list, ale je tam hodně příkladů z praxe. Empatie ano, ale trochu mi chybělo, jak nastavit hranice - podle knihy bychom neměli děti do ničeho nutit (např. domácí práce). V tomto ohledu doporučuji knihu českých autorů Respektovat a být respektován, která je sice obsáhlejší a působí místy trochu akademicky, ale vedle empatie nabízí i možnosti, jak to udělat, aby děti plnily i úkoly (a to na základě vnitřní motivace, ne proto, že to mocensky rozhodne dospělý).

24.05.2016 4 z 5

Tahle kniha mě tak ovlivnila, že jsem si koupila i papírovou domů. Nejprve mě teda vyděsila tak, že jsem v noci jak na potvoru nemohla usnout. Žádné tlachání, všechno vědecky podložené a detailně vysvětlené... skvělá kniha. Akorát, jak už se píše níže, chyběla mi nějaká rada pro lidi, kteří dělají noční směny - lze nějak snížit dopady? A také účinky kofeinu, když člověk usne, mohly být rozvedeny více.

07.11.2019 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Taková variace na pohádku o popelce, fajn na podzimní večery. Od Moyes to není úplně top kniha, ale je to čtivé a má to spád.

04.11.2019 3 z 5

Vzkvétání Vzkvétání Martin E. P. Seligman

pár zajímavých poznatků jsem si odnesla (3 pozitivní věci, PERMA, aktivně konstruktivní reakce, silné stránky, pasáž o psychofarmacích), ale obecně mi kniha přišla spíše jako odborná literatura pro psychology (popisy výzkumů, autorův životopis), než jako praktické tipy pro veřejnost.

16.08.2019 3 z 5

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

Zaujalo mě téma český X italský životní styl, navíc forma krátkých povídeček ze života se mi zdála lehká na čtení, a nelituju! Je to humorné a pro mě zároveň poučné, občas k zamyšlení. Tak ještě si musím přečíst první díl. Sei una gioia :-)

19.02.2019 5 z 5

Jako dlouholetý fanoušek Harryho Pottera jsem se na nový příběh velmi těšila a - nezklamal :-) ani forma divadelní hry není špatná, až jsem při čtení dostala chuť vidět představení v reálu.

27.12.2016 5 z 5

Mít vše hotovo: jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře Mít vše hotovo: jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře David Allen

Přečetla jsem verzi 2016 v anglickém originále a musím říci, že mě to velmi zaujalo. Nějaký systém na poznámky a kalendář jsem už měla, ale po přečtení této knihy jsem je přeorganizovala podle rad a cítím se opravdu dobře - je to vážně přehlednější :-) Na to, že se celý systém GTD točí kolem jednoho jednoduchého grafu, je kniha poměrně obsáhlá - omáčky je tam místy až moc, ale na druhou stranu bavilo mě to číst, tak proč ne. Sleduju i web mitvsehotovo.cz.

27.12.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zajímavý námět, napínavý příběh, mně se to líbilo. Film mi přišel ponurý, ale kniha byla super.

22.11.2016 5 z 5

Kniha je nabušená různými studiemi a statistikami, což bylo celkem zajímavé počtení. Nicméně chyběly mi nějaké praktické konkrétní rady pro introverty do společnosti, pokud tedy zrovna nejsou dobří v technice nebo umění...

11.09.2016 3 z 5

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Pavel Kopřiva

Výborná kniha, do detailu vysvětlené metody, jak efektivně komunikovat s dětmi, ale i s lidmi kolem nás. Více teď pozoruji, jak lidé komunikují se svými dětmi, a mám radost, že vídám hodně lidí, kteří intuitivně jednají s dětmi partnersky. Pokud ne, představuji si, jak bych jednala já, ale není to vždy jednoduché. Zaujala mě zejména část o pochvalách a odměnách, protože bych je, jak se znám, používala, a ani si neuvědomila, že se jedná o laskavou manipulaci. Dále se mi líbilo, že autoři dávají i podněty, jak nastavit hranice, a přesto zůstat respektujícím rodičem.

24.05.2016 5 z 5

Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Marie Kondo

jednoduchá metoda KonMari. Spoustu rad jsem doma zavedla do praxe.

24.04.2016

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Po delší době pro mě pořádnější bichle :-) ale v podstatě se jedná o tři příběhy. Mě jako nenapravitelnou romantičku dostal druhý příběh o Claire a Tomovi. Celkem složitá zápletka, která ale nakonec logicky dosedá, klobouk dolů před autorem. První část byla na mě příliš depresivní a třetí fantasmagorická.

08.12.2015 3 z 5