Vychováváme děti a rosteme s nimi

Kniha respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Nejen teoreticky, ale i na mnoha příkladech z praxe zjistíme, že svým dětem můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat. Pouze se musíme zbavit starých naučených a nefunkčních vzorců chování. Proč je tato kniha výjimečná? láska- vysvětluje, proč ovládání, manipulace a tresty ve výchově nefungují. otevřenost- ukazuje postup, jak se špatných výchovných vzorců zbavit a růst spolu se svými dětmi. porozumění- umožňuje nám, abychom porozuměli dítěti, které pak může naplnit své nejlepší předpoklady. důvěra- dokazuje, že jen děti, které dostaly bezpodmínečnou lásku a důvěru svých rodičů, vyrůstají v sebevědomé lidi, emocionálně odolné a schopné vést své životy samostatně a radostně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93591/vychovavame-deti-a-rosteme-s-nimi-4IS-93591.jpg 4.2140
Literatura naučná, Rodina
Vydáno, Práh

Raising our children, raising ourselves, 2005

Kniha Vychováváme děti a rosteme s nimi

Turmee

Vyhlášená knížka, od které jsem čekala asi trochu víc.
Základní myšlenka je jasná - Dítě zde není proto, aby bylo ohodnoceno a odměněno láskou. Každé narozené dítě je plnohodnotné a má nárok na lásku.Cílem není dítě ovládat, ale poskytnout bu bezpečný prostor (psychicky i fyzicky) pro vývoj.
Na můj vkus se to ale omýlá v různých variantách stále dokola. (Mám pocit, že většina podobných výchovných příruček by mohla být třetinová.)

Každá kapitola obsahuje i příklady jednotlivých situací a možná řešení. Nevím, jestli je to překladem, ale dialogy a navrhované věty/otázky zní často nepřirozeně a nereálně.

V současné české společnosti by se spousta navrhovaných postupů nejspíš setkala leda tak s odsouzením. Některým to možná rozíří obzory a donutí se zamyslet nad vlastním dětstvím, chováním a výchovou.

L.K.

Výborná kniha nejen pro rodiče, ale i pro učitele a vlastně všechny, kdo pracují s lidmi, ne jen dětmi.

Anya636

Asi jsem zase očekávala něco více od knihy, která je mým okolím a veřejností obecně vychvalována jako zázrak veškerého vědění. Nic nezkazíte jejím přečtením, ale už jsem měla v rukou zajímavější knihy, například Aha rodičovství nebo Zkoušeli jsme všechno. Pro zaneprázdněné matky je na YouTube video Duše K, kde je její přednáška v Duškovo divadle.

managalante

Výborná kniha pro kohokoliv, kdo se chce stát životním partnerem svého dítěte, vytvořit mu prostředí, ve kterém může spolu s vámi růst a to vše bez manipulace s ním. Nebojte se zapojit do každodenní hry, kterou dítě hraje, a kterou zároveň poznává sebe i tento svět kolem něj.

Cageyy
29.10.2019

Začala jsem číst a velice pěkná knížka o výchově dětí, přístupu k nim, o chybách rodičů.

Lotka
02.10.2019

Zařadila bych to mezi rodičovsky povinné čtení. Každý ať si z toho vezme to, co je třeba. Určitě to není zádné dogma, ale některé pasáže byly víc než pravdivé.

lucie6576
28.02.2019

Skvělá kniha pro rodiče, kterým nesedí tradiční policajtská výchova dětí.

Paulika
18.10.2018

Zajimave podnety pro vychovu deti, ale nektere v nasich geografickych sirkach tezko proveditelne. Zkostnately pedagogicky pristup ve skolach/skolkach, nutny spech a stres plynouci ze soucasneho pracovniho tempa tomu moc nepomohou. Tento pristup k vychove, co je tu licen vyzaduje opravdu velice flexibilni a tolerantni prostredi. Mozna v USA, nikdy jsem tam nebyl, ale tady v Cesku nevim nevim. Jen predstava, ze se dite rozhodne nejit rano do skoly (povinna skolni dochazka) a to treba nekolikrat za sebou, coz uz hranici se zaskolactvim, je dukazem toho, ze nemuzeme diteti povolit dle jeho vlastnich rozhodnuti. Kdybych se mel chovat k diteti jak je liceno v teto knize, tak by zavladla v nasi rodine asi anarchie. Nektere uvedene priklady v knize jsou naivni az primo usmevne a mel jsem co delat, abych se primel jim uverit. Ale priznam se, ze se snazim postupne cast nekterych rad metody SALVE do svych vychovnych prostedku zakomponovat. Cas pak ukaze, co je na tom pravdy.

Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách
Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách