Vychováváme děti a rosteme s nimi

Kniha respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Nejen teoreticky, ale i na mnoha příkladech z praxe zjistíme, že svým dětem můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat. Pouze se musíme zbavit starých naučených a nefunkčních vzorců chování. Proč je tato kniha výjimečná? láska- vysvětluje, proč ovládání, manipulace a tresty ve výchově nefungují. otevřenost- ukazuje postup, jak se špatných výchovných vzorců zbavit a růst spolu se svými dětmi. porozumění- umožňuje nám, abychom porozuměli dítěti, které pak může naplnit své nejlepší předpoklady. důvěra- dokazuje, že jen děti, které dostaly bezpodmínečnou lásku a důvěru svých rodičů, vyrůstají v sebevědomé lidi, emocionálně odolné a schopné vést své životy samostatně a radostně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93591/big_vychovavame-deti-a-rosteme-s-nimi-4IS-93591.jpg 4.1192
Literatura světová, Literatura naučná, Rodina

Vydáno: , Práh

Raising our children, raising ourselves, 2005

Kniha Vychováváme děti a rosteme s nimi

vlkcz
16.12.2022

Nevím, jak hodnotit. Určitě nejde o špatnou a už vůbec ne zbytečnou knihu. Ale já jsem se nějak nepotkal s autorčiným stylem. Přišlo mi to příliš "americké". Stálé opakování několika hlavních myšlenek, k tomu "podivný" překlad (někdy se jména počeští, jindy ne).
Navíc mám dojem, že za těch skoro 20 let od napsání se posunula i společnost, takže dneska je to procento vědomých rodičů větší.
Osobně mě mnohem více oslovilo Magické dítě a Koncept kontinua, které sice nepracují s "klinickými případy" a nemají tedy formu příručky, zato jdou mnohem víc do hloubky a vnímavému čtenáři umožní dojít k vlastním závěrům, které se ale do značné míry budou s Aldortovou shodovat.
Obsahově 4*, forma 3*, takže průměr 3,5*.
A obálka? Děs běs.

Romanka89
28.10.2022

Výchovných knih v podobném duchu už jsem četla více, tuhle jsem poslouchala jako audio. Za mě jedna z těch lepších knih na toto téma. Duška, který knihu jako audio načetl, sice moc nemusím, ale poslouchalo se to od něj velmi dobře. Doporučuji všem rodičům. Výchova není o tom formovat dítě, ale formovat hlavně sebe.

pige
06.10.2022

Očekávala jsem od knihy mnohem víc. Předně více ukázek autentických rozhovorů a situací.

Některé informace/rady se opakovaly, trochu deja vú během čtení.

Překladatelka knihu v doslovu hodně chválila. No já bych rozhodně nepochválila její překlad. (Hodně otrocký a neosobní.) A tady chyby, kterých se dopustila. (Eh, jak může být na jedné straně ve třech odstavcích použito jedno jméno v jiné podobě - počeštěné nebo originální?! Na samém konci mě "pobavila" školácká chyba: "Tolik my schází, že nejsem jen s tebou.")

Štěpinambura
31.01.2022

Vzkusku zajímavá kniha.

vito_s
22.11.2021

Aldortová nastavuje laťku hodně vysoko: "Dítě vyjadřuje své potřeby tím, že něco požaduje. (...) Nádobí počká, dětská duše ne (s. 55)." Začínající rodič amatér si v této knize přečte o rodičích empatických, trpělivých s nervy ze železa (zkrátka super(wo)mani/y). Řada situací a kazuistik může jít proti srsti: představa dítěte jako spolehlivého partnera pro domluvy nebo případ čtyřletého, který stále nosí pleny a rodiče ho v tom podporují. Jako červená nit se celou publikací vede Metoda S.A.L.V.E. podle počátečních písmen slov Separate (oddělení se), Attention (pozornost), Listen (poslech), Validate (uznání), Empower (povzbuzení), které má rodič při interakci s emočním dítětem používat. Některé může až šokovat přístup autorky, který jde proti většinovému proudu i po 16 letech od vydání knihy: "Odřené koleno musíme ošetřit; ale zastavit slzy nebo nářek nemusíme" (s. 107). Ve skrze pozoruhodná kniha, a pokud si odnesete jen třetinu z ní, i tak to stojí za to uvažovat v intencích této knihy o automatických přístupech tak trochu out-of-the-box.

Kate84
20.10.2021

Kniha mě osobně opravdu oslovila a otevřela mi oči. Hodně mi v mnoha ohledech pomohla. Začala jsem ji číst, když byla dcera ještě miminko. A hned jsem mohla vyzkoušet pár rad a opravdu zabraly. Byla hned mnohem spokojenější a obe jsme mnohem lépe pak zvladaly stresove situace na verejnosti. Ikdyz ona je zatim spis hodne dite, tak mi to pomohlo pripravit se do budoucna a ujasnit si, jak budu postupovat dal. Zacinat s touto knihou treba az ve skolnim veku si uz moc nedovedu predstavit, rozhodne to bude tezke pro rodice. Ale cele je to o nich. Z teto knihy mam opravdu wow efekt. Ale necekejte neco, co byste nikdy neslyseli. Jen je to paradne vysvetlene a pochopite to komplexne az po precteni cele knihy. Urcite se k ni budu mnohokrat vracet a listovat v ni. Proto jsem si ji poridila jako klasickou knihu a ne jen audio.
Super je i kapitola o sourozencich a jak se pripravit na dalsi dite! To bylo hodne zajimave.
Kniha me přesvědčila hlavně tím, jak je popsano, jak se dítě cítí, když se přehnaně vše zakazuje a nehledají se žádné kompromisy. Tak jsem se v dětství cítila a pomohlo mi to se vžít do moji dcery a oživit si vzpominky a pocity z dětství a vychovy, ktera frcela za minuleho rezimu.

Petrush
06.10.2021

Kniha se hodně zaměřuje na rodiče. Vyzývá je k tomu, aby analyzovali svoje myšlenky, které jim v situacích s dětmi automaticky naskakují (jako např. v tomto věku už by přece ne/mělo dělat to a to, nikdy se to nenaučí, co když mě nebude poslouchat, co si o mně/něm pomyslí ostatní, nebude mě využívat? apod.).
Autorka popisuje emocionální potřeby dětí a jak je naplnit, konkrétně lásku, svobodu sebevyjádření, samostatnost a moc, emocionální bezpečí, sebevědomí. Každé potřebě věnuje jednu kapitolu. Celá kniha se dá shrnout jako buďte bezpodmínečně milující, laskaví a chovejte se k dítěti tak, jako byste se chovali k dospělému, kterého si vážíte.
Praktické příklady i překlad jsou poněkud kostrbaté. Ale celkově knížku určitě doporučuji. Nečekejte až tak moc konkrétní rady, jde spíš o směr nebo ideál. Nutí k zamyšlení, sebereflexi a motivuje ke změně přístupu.

Namátkově pár citátů:
"Rozlité mléko není výzva ke kritice, ale k pomoci s utíráním."
"Vzdor vyplývá z bezmoci."
"Mnohokrát denně dáváme dětem signál: Nejsi tak důležitý jako něco jiného (telefonní hovor, návštěva, večeře atd.), jsi úplně dole na mém seznamu priorit."

miri.f
17.09.2021

Kniha mě svým způsobem opravdu oslovila a mohu říci, že i nadchla. Byly tam sice některé věci, které mi nepřišly až tak úplně košer, ale to je úlohou každého rodiče - najít si v tom svou vlastní cestu. Některé rozhovory, které by měl rodič vést se svou ratolestí, nebyly také moc použitelné. Člověk s dítětem nemluví jako kniha. Myšlenky a jádra sdělovaného jsou však dobré a často mi v některých záležitostech již pomohly. Dovedu si představit se ke knize opět vrátit, když bude třeba řešit něco konkrétního.