adela.hol adela.hol komentáře u knih

(SPOILER) Tento díl mám ve filmové verzi hodně ráda, ale v té knižní byl ještě lepší. Zatímco první dva díly byly, co se týče knižní a filmové verze skoro stejné, tak u tohoto dílu bylo jinak snad úplně všechno. Ve filmové verzi toho chybělo opravdu spoustu.

Ve filmu například Hermiona vypadala, že jí nedělá žádný problém mít tak přeplněný rozvrh a všechno zvládat. V knize bylo jasně ukázané, že chvílemi byla na pokraji zhroucení (což je logické, když si toho člověk na sebe vezme hodně). Navíc jí ani na klidu nepřidávalo to, že s ní Harry a Ron dvakrát nemluvili. Nejdřív kvůli Kulovému blesku a pak když si Ron myslel, že Křivonožka zabil Prašivku. Ve filmu nebylo ani jedno.

Co ale ve filmu především chybělo, tak to bylo vysvětlení prakticky všeho kolem Siriuse Blacka. Scéna v Chroptící chýši byla ve filmu snad třetinová oproti knize, možná ani to ne. A všechno najednou začalo dávat smysl.
To, že Potterovi nezradil Sirius, ale Pettigrew, bylo z filmu jasné, ale až v knize se člověk dozvěděl to hlavní, že místo Siriuse byl jejich Strážcem tajemství, aby zmátli Voldemorta. Což byla nakonec ta osudová chyba.

Dále tu bylo vysvětlení, kde se vzal Pobertův plánek a hlavně to, co James, Sirius a Pettigrew udělali pro Lupina. Vrba mlátička nebyla v Bradavicích jen tak, ale měla zabránit Lupinovi někomu ublížit, když se měnil ve vlkodlaka, zatímco sám zuřil v Chroptící chýši. Proto ty děsivé zvuky, které se z ní linuly. A aby mu jeho kamarádi pomohli, dokázali se z nich stát zvěromágové, čímž svůj stav zvládal lépe.
A zatímco ve filmu nikdo o Lupinově tajemství nevěděl, v knize mu uklidňující lektvar dokonce dával sám Snape. Takže tady těch odchylek bylo mraky.

Musím říct, že se mi v knize hodně líbilo také to, jak byla zpracována kapitola, kdy se Harry a Hermiona vrátili v čase. To na zorientování určitě nebylo snadné.

A zatímco u druhého dílu se mi finále líbilo více ve filmu, než v knize, tak tady to bylo přesně naopak. To, jak ještě Harry dostal od Siriuse dopis s dalším vysvětlením a i s tím svolením, že může do Prasinek, to bylo přesně to, co Harry potřeboval, aby zvládl další léto u Dursleyových.

Opět skvěle napsané, čte se to jedním dechem.

23.07.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

(SPOILER) V knize sledujeme čtyři postavy - Joanu, Floriana, Emilii a Alfreda. Osudy prvních třech se protnou hned na začátku knihy, kdy společně prchají za svobodou, ale zároveň každý z nich skrývá nějaké tajemství. To samé se týká i Alfreda, který se k postavám přidá na lodi Wilhelm Gustloff, která je má konečně dostat do bezpečí, pryč od války. Bohužel happyend se pro všechny nekoná.

Autorka znovu vzala historickou událost, o které se málo ví. Ano, všichni známe tragédii Titanicu, na kterou i v samotné knize byla narážka, ale proti této tragédii vlastně nebyla "nic". Je zajímavé, kolik událostí se v historii stalo a většina populace o nich nemá ponětí. Autorce za to rozhodně patří velké díky, že nám prostřednictvím svých knih otevírá oči.

Její krátké kapitoly vás nenechají vydechnout, dokud nejste na poslední stránce. Od napadení Gustloffa jsem stránky četla s úzkostí a představovala si tu hrůzu a paniku, která se na lodi musela odehrávat. Ale i na pozadí takové tragédie se dalo najít něco pěkného. Joana a Florian se nakonec celý život starali nejen o své vlastní dítě, ale i o Emiliinu dceru a malého chlapce, čímž uchovávali a uctívali památku všech, kteří neměli to štěstí jako oni.

12.02.2023 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

(SPOILER) Kniha přečtena kvůli čtenářské výzvě, znovu bych si ji ale už určitě nepřečetla. Námět zajímavý, dobře se to četlo, ale zároveň jsem měla pocit, že se za těch 300 stran vlastně nic nestalo.

Ze začátku jsem měla problém rozeznat, co je aktuální a kdy zrovna hlavní hrdinka začíná vzpomínat.
Čekala jsem také víc scén s ostatními postavami, aby je čtenář poznal. Takto viděl akorát sblížení s velitelem přes hraní scrabble a pak jen to, že i přes všechny ty zákazy existuje nějaký klub, kde najednou nikdo nic neřeší a dělá si co chce.
Scény hlavní hrdinky a Nicka by se asi daly napočítat na prstech jedné ruky. Stačila jedna noc a jaká náhoda, že měli štěstí, že při jejich dalších nocích už je nikdo neviděl. Celé to bylo popsané na jedné stránce a rovnou s tím, že asi se to těhotenství povedlo.

Vím, že má kniha druhý díl, tudíž je možné, že některé věci jsou tam zase dovysvětlené, ale i tady to podle mě šlo rozvinout lépe.

12.10.2022

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Ohnivý pohár je z filmové verze můj nejoblíbenější díl. A knižní verze to jen podtrhla. Zároveň tu bylo tolik věcí, které ve filmu vypadají, že jsou dostatečně vysvětleny, ale až teprve v knížce člověk pochopí, že nebyly. Že je tam toho skryto daleko víc.

Už od prvního dílu jsem tušila, že Percy bude mít v knize mnohem víc prostoru, než ve filmu a v tomto díle už se začíná ukazovat, že to bohužel nebude klaďas. Byl tu opravdu hodně otravný a kolikrát jsem měla pocit, že se snad za svoje rodiče před dokonalým panem Skrkem i stydí.

Zápletka kolem Skrka byla mnohem propracovanější a najednou scény, které vypadaly obyčejně, dávaly na konci smysl. Jako když Winky (která se ve filmu neobjevila a stejně tak Dobby) držela Skrkovi místo na mistrovství, pravý důvod, proč ji propustil nebo jak to vlastně bylo se smrtí Skrka juniora.

Scéna znovuzrození Voldemorta byla v podstatě stejná jako ve filmu, ale samozřejmě mnohem delší a opět až v knize bylo vysvětleno, proč se jeho a Harryho hůlka spojila a proč viděl stíny/duchy Cedrika a svých rodičů. V knize navíc viděl Bertu i toho starce. Zase to bylo výborně vymyšlené a vše dávalo smysl.

Hodně prostoru tu měl i Sirius. Ve filmu se s Harrym setkala akorát jednou jeho hlava v krbu, zatímco v knize si neustále dopisovali, potají se viděli a dokonce mohl být s Harrym i po Voldemortově návratu.

Dále, co musím okomentovat, je vztah Weasleových k Harrymu. Ano, ve filmu je vidět, že ho mají rádi, pomáhají mu, ale v knihách je to opět více rozepsané a je vidět, že už k tolika dětem berou i Harryho jako vlastního. Nejvíc mě dojala scéna, kdy za šampiony přijeli před třetím úkolem jejich rodiny a Harry tam nechtěl jít, protože nevěřil, že by Dursleyovi za ním přijeli a oni tam na něj čekali Molly a Bill. To byla opravdu krásná scéna. Bill se tady také seznámil s Fleur, což ve filmu taky člověk neví, kde se ti dva vůbec potkali, v předposledním filmu se rovnou berou.

Pak je tu zápletka ohledně Popletala. Vlastně už tady čtenář tuší, že Harrymu jen tak někdo neuvěří, když mu nevěří ani sám ministr kouzel a proto dokáže ovlivnit spoustu dalších lidí, aby si mysleli, že se vlastně vůbec nic neděje. Zato Brumbál se pomalu začíná připravovat a svolává všechny, na které se v boji s Voldemortem může spolehnout. Ačkoliv hlavní trojlístek netuší, jak může důvěřovat i Snapeovi.

A nakonec závěrečná Brumbálova řeč o Cedrikově smrti, Harryho odvaze a vůbec všem, co je čeká. Ta scéna mě dojala, jak ve filmu, tak i v knize.

Musím říct, že opravdu smekám před Rowlingovou, že to měla všechno od začátku vymyšlené a že to postupně do sebe zapadá jako puzzle. Opravdu jsem zvědavá, co dalšího navíc oproti filmu bude ve Fénixově řádu. A že tam toho bude hodně, když je to ta nejtlustší kniha z celé série.

29.07.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V dětství mě tato knížka úplně minula. Na střední škole o ní samozřejmě zmínka byla, ale ani to mě nedonutilo si ji přečíst.

Dostala jsem se k ní až nyní a měla jsem ji přečtenou asi za hodinu, možná dvě. Tím chci říct, že se výborně čte, takže stránky ubíhaly samy.

Bylo tam pár myšlenek, které se mi líbily, ale že by mě dostaly natolik, abych si to četla opakovaně, to asi ne. Možná zase někdy po letech.

16.07.2022 4 z 5

Podmanivý Podmanivý Jodi Ellen Malpas

"Taky mě bolelo, když jsi mi vyprávěl o své minulosti," řekla jsem, abych ho uklidnila, i když to byla pravda. My dva jsme viděli a zažili příšerné věci, které nás zformovaly do dnešní podoby. Byli jsme dva rozbití lidé. A teď můžeme být rozbití spolu.

-----

Danny Black je bezcitný, chladnokrevný mafián, kterého si nechcete znepřátelit. Nikdy nedává druhé šance. Vteřina zaváhání a rozlučte se se životem. Jednoho dne, vůbec poprvé, udělá výjimku. Právníka, který mu dluží peníze, nezabije. Jako zástavu, aby peníze rychleji sehnal, unese Danny jeho milenku. Ale je to ještě vůbec únos, když Rose s ním odejde dobrovolně? Proč? Protože nikdy nebyla v blízkosti tak přitažlivého muže. Nikdy nebyla s mužem svého věku. Proč? Protože dlouhá léta nemá šanci rozhodovat o svém těle a životě.
Ti dva spolu být nesmí. Oba pro to mají své důvody, ale jejich touha po tom druhém začíná být smrtící. Začíná hra o to, kdo podlehne dřív a vyhraje. Nebo prohraje?

Knih s mafiánskou tématikou už za sebou pár mám. Tato se nyní dostala na první místo mého žebříčku. Zatímco ty předchozí se hlavně zaměřovaly na vztah hlavního páru, zde nebyla opomenuta ani ta mafiánská stránka, což tomu dodalo zase jiné grády.

Chemie mezi Dannym a Rose byla naprosto brutální. Oba si prošli všemi možnými emocemi. Od nenávisti, přes touhu, vášeň, bolest, lásku až k zoufalství z představy, že by ještě někdy měli být bez toho druhého. Mám ráda, když za sebou mají postavy minulost, která je žene k tomu, že nemůžou být s nikým jiným, než právě s tím, kdo se jim postavil do života. A že minulost jich obou byla extrémně bolestivá. Rány na těle se zahojí, pro vyléčení ran na duši je potřeba mnohem víc.

Kniha není pro každého vzhledem ke scénám, kdy Danny ukazuje, že s nikým nemá slitování. Krev teče proudem a přiznávám, že na obrazovce bych to nedala. Naopak jsem si užívala scény, kdy to vypadalo, že teď už je to v háji, že z toho už se nikdo nedostane a pak najednou prásk. Danny Black byl vždycky o krok napřed.

02.09.2023 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Hlavními postavami jsou třiadvacetiletá Tate a o rok starší Miles. Poznají se ne zrovna šťastným způsobem ve chvíli, kdy se Tate na čas stěhuje k staršímu bratrovi Corbinovi. Neproběhne mezi nimi láska na první pohled, ani se z nich nestanou přátelé, ale postupně si oba uvědomí, že jsou k sobě přitahováni neovladatelnou touhou. I tak slovo láska nepřichází v úvahu. Miles o ni nestojí a Tate kvůli škole a práci na ni nemá čas. Uzavřou tedy spolu dohodu, že mezi nimi půjde čistě jen o sex. Miles navíc stanoví dvě zásadní pravidla, že se Tate nesmí ptát na jeho minulost a nesmí s ním plánovat budoucnost. Tate se vším souhlasí, ale už po jejich poprvé tuší, že to pro ni bude sakra těžké dodržet.

Příběh je střídavě vyprávěn oběma postavami. Z pohledu Tate sledujeme současnost, kdy si po každém dalším setkání s Milesem uvědomuje, že chce víc. Sice mu vždy potvrdí, že takto jí jejich dohoda stačí, ale její srdce křičí přesný opak. Chce proniknout do jeho uzavřeného a osamělého života, ale Miles ji tam nechce pustit.
Z pohledu Milese se vracíme o šest let zpátky a sledujeme příběh s jeho velkou láskou Rachel. Postupně se dozvídáme, co se mezi nimi stalo a proč se od té doby Miles uzavřel.

Chemie mezi Tate a Milesem byla doslova hmatatelná, Milesova minulost srdcervoucí. Když vyšla najevo, naprosto jsem chápala jeho strach otevřít znovu někomu své srdce. I jemu sice časem docházelo, že s Tate je to jiné, že svá pravidla v určitých momentech porušuje, ale už nechtěl, nemohl zažít tu odvrácenou tvář lásky. Podruhé by to už nemusel zvládnout.

22.08.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

(SPOILER) První díl jsem si zamilovala, ale tento díl posunul laťku o něco výš. Znovu musím zopakovat, že ty příběhy jsou opravdu pohlazením po duši. Když je někomu smutno, toto je přesně ten příběh, který pozvedne náladu.

V tomto díle se opět setkáváme se Sophií, se kterou jsme se seznámili už v Kávarně v Kodani. Tam byla pro mě taková nemastná, neslaná, ale tady ji mohl čtenář poznat už o něco víc.
Hned na začátku se dozvěděla, že její přítel je ženatý a má dítě a že jí dva roky lhal. Ta scéna, jak to zjistila, mi popravdě moc neseděla, přišla mi taková zvláštní, ale každopádně hned poté byl posun a Sophie se rozhodla přijmout pracovní nabídku v New Yorku. A tak na scénu přichází Todd, pan pravý. Bylo ale nutné ujít nějakou cestu, než si to oba uvědomili.
Nebyl to tady ten typ romantiky od nenávisti k lásce, protože si na přátelské rovině rozuměli vlastně od začátku. Sophie navíc po rozchodu nikoho nehledala a Todd byl takový ten playboy, který měl na každém prstě nejmíň dvě ženy. Po nějakém čase ale přece jen jiskry přeskočily, ale domluva byla jasná - Todd jí nikdy neslíbí vážný vztah a Sophie si vystačí s tím, že si budou jen užívat. Jenže city mění vše.

Musím říct, že jsem si oba opravdu oblíbila. Jejich vztah byl takový plynulý, od toho přátelství přes tu vzájemnou domluvu, kdy se jeden druhého nemohli nabažit, až k tomu uvědomění si, že spolu chtějí být. Ano, byla tu fáze popírání ze strany Todda a mírná komplikace s Jamesem (to si vážně myslel, že by mu Sophie řekla ano?), ale nijak se to neprotahovalo. Nebylo tam, že by se hned začali nenávidět, protože si něco nevysvětlili, Todd velmi brzy začal dolézat zpět a Sophie schválně dělala, že to nevidí, to se mi líbilo.
A závěr s dortem, to byla prostě úžasná romantika.

22.12.2022 5 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Výborný nápad, který byl skvěle zpracován. Ze všech povídek byly asi jen tři, které mě nezaujaly. Zbývající povídky za mě originální, čtivé a u spousty z nich vedl závěr k zamyšlení.

02.10.2022 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Hlavními postavami příběhu jsou Daphne Bridgertonová a Simon Basset. Daphne je čtvrtá v pořadí z osmi sourozenců a nejstarší z dcer. Má věk na vdávání, ale doposud všechny nabídky odmítla.
Simon je přítel Anthonyho, nejstaršího bratra Daphne. Po smrti otce na něj přešel titul vévody z Hastingsu, čímž se ve společnosti stal nejlepší partií pro svobodné dcery všech vdavekchtivých matek.
Poprvé se Daphne a Simon setkají na jednom plese ještě předtím, než si jsou oficiálně představeni. O něco později dojdou k tomu, že si mohou vzájemně vypomoci. Simon se Daphne začne naoko dvořit, čímž k ní přiláká zajímavější nápadníky. On se zase díky ní vyhne pronásledování ohledně možné svatby, protože se nikdy nehodlá oženit. Daphne mu ale jeho plán poněkud zkomplikuje.

Na úvod chci říct, že jsem neviděla seriál, takže pocitově hodnotím jen jak na mě působila kniha. A já si ji nesmírně užila. Zamilovala jsem se do těch postav, užívala si ten oddechový humor. Daphne nebyla naivní hrdinka, právě naopak od třech starších bratrů byla zocelená a se Simonem si uměla poradit, když bylo třeba. Simon byl typický bručoun, který dokázal zjihnout až díky Daphne. Ale nebylo to tak jednoduché, obzvlášť kvůli jeho pošlapanému sebevědomí, které si s sebou táhl z dětství.

Oblíbila jsem si i další postavy. Violet, která sice dokázala srovnat své tři nejstarší syny do latě, jak malé kluky, ale s Daphne nedokázala přes nervozitu mluvit o svatební noci. Anthony jako velký bratr měl permanentně chuť Simona zabít a Colin se nad všemi výborně bavil.

A ten abecední pořádek jmen byl dobrý nápad, hned jsem si je zapamatovala.

24.08.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Monique Grantová je novinářka, které se zatím příliš nedaří. Napsala jen jeden úspěšný článek, ale jinak jí její šéfová Frankie nedůvěřuje natolik, aby jí svěřila něco většího. Když proto Frankie zjistí, že má o rozhovor v jejich časopise zájem Evelyn Hugo, bývalá filmová ikona, chce jí pro rozhovor nabídnout své nejlepší lidi. Jenže Evelyn chce jedině Monique. Buď ona, nebo žádný rozhovor nebude. Nerozumí tomu Frankie, nerozumí tomu samotná Monique. Nikdy předtím se s Evelyn nesetkala, tak proč si vybrala právě ji?
Ačkoliv je Evelyn nyní skoro osmdesát let, i tak neztratila nic ze své noblesy a hvězdy stříbrného plátna. Její charisma jí zůstalo. Když se setká s Monique, prozradí jí, že nechce poskytnout rozhovor, ale chce, aby Monique sepsala její biografii a vydala ji až po její smrti. A v ten moment začíná Evelyn vyprávět svůj životní příběh.

O této knize bych chtěla napsat úplně všechno a zároveň nemůžu napsat vůbec nic. Ti, kteří knihu ještě nečetli, by totiž přišli o tu nevědomost, postupné odhalování toho o čem kniha vlastně je, a jak moc vás zasáhne.
Evelynin příběh vás pohltí od samotného začátku a na konci vás nechá se zlomeným srdcem, ale přesto jste šťastní, že jste ten příběh mohli s Evelyn prožít.
Během čtení totiž věříte tomu, že skutečně žila. Věříte, že natočila všechny ty filmy, které byste si teď nejradši pustili. Chápete, proč se sedmkrát vdala, protože každé její manželství mělo svůj důvod a přišlo v tu chvíli, kdy bylo potřeba. Milujete nejdůležitější lidí jejího života stejně jako ona, protože nebýt jich, neměl by její příběh takovou sílu.

Knihomolové, kteří jste ještě nečetli, déle tuto knihu neodkládejte. Ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. A vy, kteří třeba tolik nečtete, tak kdybyste si měli přečíst za život jenom jednu jedinou knihu, tak je to právě tato.

30.04.2023 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Hlavní hrdinkou nejen prvního dílu, ale celé série je Nina Guerrerová. V šestnácti letech byla unesena, mučena a znásilněna neznámým mužem. Podařilo se jí utéct a změnit si jméno. Dalších jedenáct let žila s traumatem, které částečně zvládala jen díky práci u FBI.
Jednoho dne je napadena a video o napadení se dostane do médií. A bohužel ho uvidí i muž, který jí tolik ublížil. Ten, který o ní celých jedenáct let snil a touží ji znovu dostat do svých spárů, protože s ní ještě neskončil. Podaří se mu to? A odnese to ještě někdo další, než se k ní přiblíží?

Na knize je znát, že autorka sama pracovala u FBI. Postupy vyšetřování na mě působily přirozeně. Od knihy se nedalo odtrhnout, četla se sama. Vyšetřovací tým luštil jednu vrahovu šifru za druhou a postupně otvíral jeho temnou minulost. Protože ani ta nebyla kdovíjak snadná. Všechno má své příčiny a následky. Nikdo neubližuje bezdůvodně. Nikdo se nerozhodne, že bude ubližovat, protože se mu zrovna chce. Bohužel se to většinou zrodí v tom, že i jemu samotnému bylo ubližováno.

U Niny nemůžu použít jiné slovo, než to v příběhu stále opakované, a to že byla bojovnice. Co všechno musela během vyšetřování ustát, by jen tak někdo nezvládl.
Také musím zmínit ten negativní vliv sociálních sítí, který byl v knize ukázán. Mám pocit, že přesně takto by to proběhlo. Co všechno můžete ovlivnit jedním lajkem? Nejen to dobré, ale bohužel i to špatné.

Do dalších dílů série se určitě pustím. Doporučuji fanouškům thrillerů.

26.04.2023 5 z 5

Království hříchu Království hříchu Meghan March

(SPOILER) Nejdramatičtější díl ze všech a za mě asi nejlepší. Celkově pro mě knihy měly vzestupnou tendenci.

Definitivně se tu projevily city Keiry i Lachlana a oba si uvědomovali, že bez sebe nemůžou žít. Že by pro toho druhého zabíjeli, jen aby byl v bezpečí. Což se samozřejmě v případě Lachlana stalo.
Propojení s minulostí bylo zajímavé a to, že Magnolia je vlastně dala dohromady a že J. nebyl muž, jak jsem si celou dobu myslela, to bylo opravdu překvapení.

Keira i Lachlan mi jako postavy sedli od první knihy, měli skvělou chemii a byli pro sebe prostě stvořeni. Oblíbila jsem si je a určitě si jejich příběh přečtu někdy znovu.

02.12.2022 5 z 5

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

(SPOILER) Zaujala mě anotace, kniha byla ve výprodeji za pár korun, takže i kdyby to bylo špatné, tak jsem neměla, co ztratit. Ale to, co jsem dostala, byl velký opak špatného. To byla jízda od začátku až do konce. 400 stran jsem zhltla za víkend, nemohla jsem se odtrhnout a potřebovala jsem vědět, co bude dál.

Postavy Skye a Estebana/Damiana byly tak perfektně napsané. Tento příběh lásky nebyl procházka růžovou zahradou, právě naopak temnými stíny, ale to tomu dodávalo tu sílu.
I když byly v knize drsné momenty, fandila jsem oběma v každé etapě a chápala jednání toho druhého. To, čím si prošli, se nedalo jen tak smazat, oba se potřebovali vykoupit ze své části viny, odpustit si navzájem i sami sobě. A jejich chemie mě naprosto dostala.

I ostatní postavy měly v knize své místo, ať už byly kladné nebo záporné, tak dokonale doplňovaly příběh jako dílky skládačky.

Za sebe tuto knihu můžu rozhodně DOPORUČIT!!!

06.11.2022 5 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

(SPOILER) Autorku jsem si přidala do oblíbených hned po první přečtené knize a touto knihou si svou pozici jen upevnila. Myslela jsem, že po Dopisech, které mě úplně rozsekaly, už nemůže přijít nic lepšího. Mýlila jsem se.

Na úvod musím říct, že když jsem příběh Seliny a Lawrence postupně rozkrývala, úplně jsem v nich viděla, jak mohl třeba vypadat příběh Rose a Jacka, kdyby se nepotkali na Titanicu. Selina a Lawrence se tak stali mou další srdcovkou.

Teď už ale k příběhu. Musím podotknout, že autorka má dar mě při čtení úplně zmást. Nebo spíš, vlastně ani nepřemýšlím, jak by to mohlo pokračovat dál, ale prostě si jen vychutnávám stránku za stránkou a nechávám se překvapovat. A že toho tady bylo opět hodně.

Jediné, co bylo jasné od začátku, že Alice je dcera Lawrence. Ta podoba tam byla zřejmá.
Jinak jsem si ale opravdu myslela, že je Selina s Rupertem na obchodní cestě a že aby se Alice tolik nestýskalo, tak vymyslela pro ni tu honbu za pokladem, čímž jí postupně vyprávěla, co se stalo před jejím narozením.
Teď už byl její úmysl pochopitelný, chtěla hlavně, aby se Alice dozvěděla pravdu, protože ona sama na to už neměla sílu.

Atmosféra té doby a příběh jejich lásky, mě naprosto uchvátil. Ano, nebyl to klasický happyend, ale přesto byl. Lawrence nezůstal sám, v Alice bude navždy mít nejen Selinu, ale i Cassie.
Za mě to bylo naprosto dokonalé!

29.10.2022 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

(SPOILER) Knížka je velmi čtivá a člověk by si nemyslel, že tak vážné téma jde pojmout takto humorně. Ironie a sarkasmus byly pomalu na každé stránce, což vůbec nevadilo.
Byla zde spousta věcí k zamyšlení, jak z pohledu hlavních postav, tak i jejich blízkých.

Od začátku jsem si myslela, že knížka povede k loučení s Hazel, ale že nakonec to bude Augustus, kdo zemře jako první, jsem opravdu nečekala. A že to bude ona, kdo nakonec bude utěšovat nejen své rodiče, ale i jeho. Trochu moc na jednu umírající holku. Ale závěr s dopisem byl dojemný.

17.07.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Dvaatřicetiletá Grace a čtyřicetiletý Jack působí na první pohled jako dokonalý pár. Jack udělá vše, co Grace na očích vidí, nikdy ji nenechá samotnou, stále chce být po jejím boku. Pomáhá jí se vším v kuchyni, chodí s ní na obědy s jejími kamarádkami. Koupil nádherný dům, do kterého brzy nastěhují i Millie, mladší Graceinu sestru, jež má Downův syndrom. Právě díky Millie a toho, jak ji Jack automaticky přijal, se do něj Grace snadno zamilovala. Takového muže, navíc atraktivního a úspěšného právníka, by chtěla každá druhá žena. Ale mají vůbec ostatní ženy Grace co závidět? Je život s Jackem rájem? Nebo je to spíš dobře skrývané peklo?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Grace, přičemž se pravidelně střídají linky z minulosti a přítomnosti. Minulost začíná v době setkání hlavních postav, přítomnost začíná patnáct měsíců od jejich svatby. Obě linky se postupně propojují a odkrývají, co se skutečně děje za zavřenými dveřmi dokonalého manželství v dokonalém domě.

Při čtení zažíváte spolu s Grace bezmoc, která zdá se nemá konce. Když už to vypadá, že má Grace naději dostat se ze svého vězení, Jack ji tu naději v poslední vteřině vezme. Vždy je o krok napřed. Důležitou roli tu má i Millie, která nečekaně zasáhne v té nejzásadnější chvíli. Její vztah s Grace se mi na celé knize líbil asi nejvíc. Grace nebyla jen starší sestra, ona Millie v podstatě vychovala a udělala by pro ni cokoliv. Věděla, že musí.

Od autorky je to má první kniha a musím říct, že jsem byla spokojená. Možná jen na závěr mi chyběl epilog a ocenila bych sem tam i kapitolu z pohledu Jacka. V některých situacích by bylo zajímavé sledovat, co se mu honilo hlavou.

4,5*

23.01.2024 4 z 5

Šílená posedlost Šílená posedlost Danielle Lori

Gianna je ve skrytu duše laskavá bytost, která jen touží po tom, aby ji měl někdo rád. Svou pravou stránku raději schovává za sarkasmus, drogy a alkohol. Při tom v sobě drží trauma, nejen kvůli kterému se ve svých dvaceti letech provdala za staršího muže a stala se tak součástí mafiánské rodiny Russoových. Jenže ani to jí nepřineslo to, co tolik potřebovala. Právě naopak.
Christian je federální agent, který zároveň spolupracuje s mafií. A setkání s Giannou mu změní život. I on skrývá nejedno tajemství. Není to jen temná minulost, posedlost číslem tři a především posedlost Giannou. Je toho mnohem víc.
Je možné, aby Gianna překonala svůj strach ze tmy po boku muže, který temnotě vládne?

Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu obou postav a je rozdělena na dvě části. V minulosti je hlavně pohled Gianny, ale i Christian se občas dostane ke slovu. Tato část se odehrává během osmi let, kdy si oba dávají za cíl tomu druhému nepodlehnout. Ve druhé části se dostáváme do přítomnosti a do doby prvního dílu série. Znovu se setkáváme s Elenou a Nicem, kteří jsou tu vedlejšími postavami.

Autorka znovu dokázala, že umí perfektně pracovat s chemií. Ty jiskry by vás dokázaly popálit pomalu na každé stránce. Elenu a Nica jsem si v prvním díle oblíbila, takže jsem byla ráda, že se objevili i tady. Ale Gianna a Christian pozvedli laťku oblíbenosti zase výš. Zatímco v prvním díle jsem spíš Giannu neměla ráda a o Christianovi jsem nevěděla, co si myslet, tady teprve poznáte jejich pravé charaktery. Oba měli za sebou těžkou minulost, což příběhu vždycky dodá větší sílu a já tomu bezmezně propadnu. Navíc jejich rozdílné povahy (jeho sklon k OCD proti její "nepořádkumilovnosti") byly originálním zpestřením.

Nechyběla majetnickost z jeho strany nebo žárlivost z té její. Jeho původ jsem nečekala, ale přezdívkou, kterou ji osloval, se stal nebezpečně přitažlivým ještě víc. Celý příběh jsem přečetla na tři otevření. Jakmile začnete, těžko knihu odkládáte.

06.01.2024 5 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Kniha je střídavě vyprávěna z pohledu žen tří generací. Kristýně chybí pár let do čtyřicítky, je rozvedená a konečně se jí podařilo po několika marných pokusech otěhotnět. Magdě je přes třicet, je šťastně vdaná a má malou dceru. Ivě je šestnáct, zajímá se hlavně o pc hry a chce, aby ji matka příliš neprudila. Milada žije s tím, že pro své dcery dělá to nejlepší, ale nechce vidět to, co ony opravdu chtějí. Vztahy těchto čtyř žen jsou natolik křehké, že stačí málo, aby se definitivně rozpadly. Ani jedna netuší, co se mezi nimi stane, až se do jejich životů vrátí muž jménem David. Už nic nebude jako dřív.

Kristýna vždy chtěla vše, co měla Magda a udělala by pro to cokoliv. Magda měla vše, přesto chtěla víc a k tomu ve chvíli, kdy to mít nemohla. Iva nechtěla nic, ale okolnostmi do vztahového propletence spadla také. Milada opakovala chyby své matky a tím sestry rozdělovala ještě víc.

Myslím, že jsem dlouho při čtení nezažila, abych většinu postav nesnášela, nechápala je, nedokázala jim odpustit. Zároveň vás čtení vedlo k myšlenkám, jak byste se v daných situacích zachovali sami. To se ale nedá dopředu naplánovat. Vždy za vás rozhodnou emoce.

Říkala jsem si, jak se to klubko lží, intrik, nevěr a manipulací může rozplést, aby z toho někdo vyšel jako vítěz? Jak? To už si musíte přečíst sami. Já to každopádně obrečela. Nechtějte se dostat do fáze, kdy si budete pokládat otázku, co by se stalo, kdyby ... V knize na tom měli část viny úplně všichni.

Co by asi řekly hlavní postavy na konci, když by se poučily ze svých chyb?
Kristýna: "Važte si sami sebe."
Magda: "Buďte vděční za to, co máte."
Iva: "Neduste svá trápení v sobě."
Milada: "Nedělejte rozdíly mezi svými dětmi. Každé z nich si zaslouží stejnou lásku a podporu, ať má jakkoli hlubokou ránu na duši. Bez pomoci blízkých se ty rány hojí strašně pomalu."

11.12.2023 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

The Six s frontmanem Billym Dunnem byla v 70. letech slavnou rockovou kapelou. Poté, co se k nim po společném duetu přidala zpěvačka a písničkářka Daisy Jones, jejich sláva ještě stoupla. Tvorba nového alba ovšem nebyla snadná. Billy a Daisy byli velmi silné a talentované osobnosti sami o sobě, a proto přesvědčit toho druhého, že jeho nápad je ten lepší, byl doslova nadlidský úkol. Jenže psaní písní byla jedna stránka problémové spolupráce. Tou druhou byla přílišná sympatie a následná antipatie. Proč? Daisy a Billy měli nějakou minulost a ta ovlivnila jejich budoucnost. Jich dvou i celé kapely.

Autorka opět dokázala, že jsem od první stránky věřila, že čtu o skutečných lidech. Originalitou knihy je forma vyprávění. Při čtení máte pocit, že se díváte na televizi, na dokument, kdy se ve vyprávění, jak to kdysi bylo, střídají jednotliví členové kapely a jejich nejbližší. Postav je tu mnoho, přesto se neztrácíte. Ale myslím, že víc bych si příběh užila v klasickém vyprávění.

Knize vlastně nemám, co vytknout. Autorka postavy a jejich charaktery vykreslila na výbornou. Plný počet hvězd ale tentokrát dát nemůžu, protože na Evelyn Hugo kniha neměla a mým osobním problémem, který jsem při čtení měla, bylo prostředí. Obě hlavní postavy byly závislé na drogách a alkoholu a evidentně to k tomu období patřilo. Já ale asi nikdy nepochopím, že je ta sláva pro hvězdy showbyznysu tak těžko stravitelná, že ji někteří nemohou vyřešit jiným způsobem.

14.09.2023 4 z 5