Abako Abako komentáře u knih

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Nemám moc ráda označení "bestseller". Je to ve výsledku jen ocenění pro marketing a nic moc neříká o kvalitě knihy. Tady se ale tyhle dvě hodnoty potkaly. Nečekala jsem to, ale byla jsem příjemně překvapená. Nejvíc se mi líbí, že autor pro popis duševních potíží vychází z vlastních zkušeností. A člověk se tak přes zajímavou knížku dozví něco nového.

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Americká klasika. Trochu jsem se toho bála, ale nakonec jsem musela uznat, že to není špatná knížka. Fandila jsem Jo, ať si uhájí o co tolik stojí. A taky jsem si pobrečela. Filmové zpracování vůbec není špatné. To bylo příjemné překvapení.

18.10.2020 3 z 5

Knížka o tom, jak si zpříjemnit život. A trocha statistiky, která nikdy neuškodí. Tohle je kousek světýlka v knihovně.

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Miluju, když je příběh zasazený do reálných kulis. Když to místo znáte, stává se ten příběh ještě skutečnějsím. A ještě hrůznější je, že vyhnání Němců bylo opravdu katastrofou, která se v takové míře a takovým způsobem opravdu neměla stát. V tomto směru si autorka myslím nic nepřibarvila.

18.10.2020 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Líbila se mi část, kdy Harry, Ron a Hermiona pobývali v Siriusově domě a teprve chystali plán jak hledat viteály. Škoda, že ve filmu byla ošizená. Ale chápu, že všechno se tam nevejde.

18.10.2020 4 z 5

Líbí se mi, jak s každým následujícím dílem je zachovaná úroveň. A kolik má ten příběh detailů, drobností, co do sebe perfektně zapadají.

18.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tady už se konečně formuje nějaká armáda, organizovaná skupina bojující s Voldemortem. Už to nevypadá jako osamocený boj mladého kouzelníka, už je otevřeně na jeho straně konkrétní skupina zkušených lidí a vypadá to, že s Voldemortem bude konec. No ale my víme, že ještě další dva díly nás čekají, takže tak rychlé to nebude. Napětí stoupá. :-)

18.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Líbí se mi, jak jednotlivé díly gradují, zvyšuje se nebezpečí, Voldemort získává víc a víc síly.

18.10.2020 4 z 5

Mám ráda postavu Siriuse Blacka. Od tohoto dílu už to začíná být zajímavější :-)

18.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

I tenhle díl se ve filmovém zpracování hodně drží knihy. To až v těch dalších je podrobnější příběh, kdy po přečtení člověku dojde, co mu z filmu nedávalo smysl.

18.10.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nejdřív jsem viděla filmy, pak teprve četla knížky. Příjemně mě překvapilo, jak se první díl přesně drží knihy. Nemám ráda, když se při zfilmování moc odbíhá od předlohy.

18.10.2020 4 z 5

Mládí imrvére v hajzlu aneb Geny nezapřeš Mládí imrvére v hajzlu aneb Geny nezapřeš C. D. Payne

Osmé pokračování Mládí v hajzlu není tak dobré, jako ty předchozí, takže ho hodnotím jako lepší průměr. Připomínají se nám hlavní postavy všech předchozích dílů a některé Nickovy ztřeštěnosti - padesátiletý Nick totiž točí film o svém mládí. A pořád je tak trochu tragéd a mladší členové jeho rodiny jsou pořád tak trochu šťourové. Je to fajn oddechovka.

18.10.2020 3 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Miluju zvířata a jakákoli kniha o nich mě zajímá. Tak jak mám ráda pohodové čtení od Durella, tak i Herriot je pohodovka, milé čtení. Člověk se dozví něco o zvířatech, jak se kdysi léčily nemoci dobytka, něco o společnosti britského venkova, je v tom i lehký humor a lidskost. Všechny Herriotovy knihy stojí za pozornost.

Jak jsem viděl Ameriku Jak jsem viděl Ameriku Radek John

Tohle je hodně zajímavá zpráva o Americe na konci osmdesátých let. John tam odletěl v létě 1989 ze socialismu a vrátil se do jiné doby. Jak viděl část idealizované Ameriky, co ho a jeho zahraniční kolegy z programu pro novináře zaujalo nebo šokovalo, jak prožíval převrat u nás jen z dálky přes zprávy v televizi,... Určitě je zajímavé vidět, že jsou problémy, které se dodneška nepodařilo vyrešit, ačkoli je tolik iniciativ, spolků a nadací, které se snaží proti těm jevům něco dělat (například drogové závislosti, bezdomovectví, vyloučené lokality, tzv. no-go zóny,...)

Krev jednorožce Krev jednorožce Patricia Finney

Celkem zajímavá anotace, ale nakonec přislo zklamání. K téhle knížce už se vracet nebudu.

18.10.2020 1 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Trochu zklamání. Čekala jsem od toho asi víc než zbojnickou romantiku.

18.10.2020 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knížka je tak poutavá, že jsem měla problém se odtrhnout. Krásná, bolavá.

R. U. R. / Bílá nemoc / Matka R. U. R. / Bílá nemoc / Matka Karel Čapek

Karel Čapek je moje láska. Nemůžu nedat plný počet hvězdiček. Pořád mám dojem, že měl snad třetí oko a viděl věci, o jakých se nikomu ani nezdálo.

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Miluju ten jazyk, jakým je Dědina napsaná. :-)

18.10.2020 4 z 5

Prezidentův vězeň - Na hradě plném bláznů Prezidentův vězeň - Na hradě plném bláznů Vladimír Škutina

Strašně smutné čtení. O to smutnější, že to byla realita.