Abako Abako komentáře u knih

Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho Jan Stocklassa

Tohle je jedna z nejzajímavějších knížek, jaké jsem kdy četla. Vražda Olofa Palmeho nebyla dodnes objasněna a švédská vláda dokonce kvůli tomuto případu oficiálně změnila lhůtu pro promlčení případu. Po vrahovi pátral i slavný Stieg Larsson, bohužel ale předčasně zemřel, aniž by někdo tušil, jak obsáhlý je jeho archiv...
Tohle je příběh o celkem staré události, ale rozhodně si pořád zaslouží pozornost. Neobjasněné události, zvlášť pokud se týkají nejvyšších pater politiky, pořád přitahují pozornost, bez ohledu na to, kdy se udály (jen si vzpomeňte na nevyřešené vraždy Jana Masaryka, J.F. Kennedyho, neúspěšný atentát na Jana Pavla II., vraždu krále Václava III., a určitě jich je ještě víc)

18.10.2020 4 z 5

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Pokud čtu nebo se dívám na nějakou detektivku, mám ráda variantu, kdy nevíme, kdo je vrah a patráme spolu s detektivem. Hříchy pro pátera Knoxe to splňují dokonale. Před koncem příběhu máte jako čtenář možnost se zastavit a dedukovat kdo je pachatel, ověřit si svoje logické myšlení. Pamatujete si na televizní podobu téhle knížky se Zlatou Adamovskou a s kouzelným průvodním slovem Dušana Kleina? :-)

18.10.2020 3 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Jedna z nejdůležitějších knížek dneška. Víc není potřeba dodávat.

18.10.2020 4 z 5

Milión Milión Marco Polo

Na Milion jsem se chystala spoustu let a dostala jsem se k němu až nedávno. Překvapení pro mě bylo, že vlastně už dnes nemáme originální spis. Ten se nedochoval, takže si můžeme přečíst už jen upravené překlady a nevíme, co všechno nám teď vlastně chybí. I tak je to ale působivé dílo. Procestovat takový kus světa a přinést o něm poměrně podrobnou zprávu, získat si důvěru panovníka z úplně odlišné kultury a být v jeho službách jako důležitý úředník, to byla věc!

16.10.2020 3 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Toto je nejspíš nejtěžší kniha, jakou jsem kdy četla. Téma je určitě zajímavé (mám přečtených spoustu knížek odehrávajících se za 2. světové války a tomu tématu se nevyhýbám), ale tohle bylo už moc - délka, natažení textu vyčerpávající statistikou nebo jazykovým rozborem, podrobnými rozhovory, které neměly vliv na děj, a navíc způsob zpracování, kdy text je minimálně rozdělený na odstavce, takže je to spíš z větší časti jednolitý text, který se špatně čte.
Jsem ráda, že jsem poznala něco nového, ale podruhé už to číst nebudu.

16.10.2020 2 z 5

Infernina touha Infernina touha Simona Součková

Infernina touha je hodně netradiční kniha povídek na téma, které je pořád ještě tak trochu tabu. Smrt k životu patří, ale my se snažíme ji ignorovat, zapomenout na ni, a pokud na ni myslíme, vykreslit ji jako něco strašlivého. Co když je to ale mladá přitažlivá citlivá dívka, která má pro svoje "zakazníky" nejvysší pochopení? Infernu si dejte, je výborná!

16.10.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hanu jsem přečetla doslova jedním dechem. Nemohla jsem se od ní odpoutat a po přečtení jsem potřebovala ještě nějakou dobu na zpracování. Číst hned něco dalšího zkrátka nešlo. I divadelní představení bylo vynikající.

16.10.2020 4 z 5