Milión

Na přelomu 1271–1272 se vypravili do Orientu tři benátští kupci z urozeného rodu Polů. Dostali se až do Číny, zpátky se poté vraceli námořní cestou přes Indočínu, Indonésii, Cejlon a Indii až k Perskému zálivu. Marco Polo byl ovšem mezi tím nějaký čas v Chánových službách. Pozn.: přeloženo z latinské verze pořízené Franceskem Pipinem a vytištěné v Antverpách v roce 1485 (z fotokopie tohoto prvotisku z Univerzitní knihovny v Krakově)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30807/milion-OHN-30807.jpg 3.470

Il Milione (1299)

Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Odeon

Ronnie68

Kniha se mi četla docela dobře. Je zde jako v klasickém cestopisu (ale z historického hlediska) popsána území, kterými prošel .. co je v daných zemích zajímavé, nebo jaké náboženství zde uctívají ...

Freiherr

Poutavý popis krajů, do nichž před panem Markem z Benátek málo kdo vstoupil. Velmi zajímavé jsou popisy produktů jednotlivých oblastí stejně jako jejich vojenská síla. Pobavily mě také výrazy, jimiž Fra Pipino častoval Mohameda a různé východní bohy. Užitečné se ukázaly i poznámky k (mnohdy zkomoleným) zeměpisným názvům a osobním jménům.

Noita

Zajímavá kniha, kterou vlastně Marco Polo nenapsal. Diktoval ji ve vězení svému spoluvězni, aby si ukrátili čas a spoluvězeň ji pak sepsal a vydal. Vzhledem k tomu, že se ve vězení nemohl opírat o jakékoliv podklady, zápisky, mapy, ale pouze svou paměť, tak je třeba brát to s nadhledem a jako nepřesné a občas i zmatené. Navíc hodně ovlivněné dobou - podívejme se třeba na Kosmovu kroniku a obligátní "Byl to odporný modloslužebník, o něm si nic říkat nebudeme...".
I přesto tam člověk nalezne řadu zajímavostí a unikátních informací. Těžko hodnotit tuto podivnou literární památku.

Renek

Po pár letech jsem se ke knize náhodou vrátil, když jsem se přehraboval antikvariátem a kdo by odolal? Krásná velká kniha s nádhernými ilustracemi Adolfa Borna vás přenese do tajemných dálek středověku a vyšroubuje fantazii člověčí do maxima.

raďax9
09.10.2017

Hodně zajímavý cestopis, Marco Polo jej napsal ve středověku, a jelikož je hodně starý (13. stol.), četl se mi velice dobře. Autor v ní zmiňuje stará pojmenování zeměpisných míst, také mi přišlo, že psal někdy bájně a nerealisticky. V knize mi chybí popsán jeho návrat do Benátek, boj, při kterém byl uvězněn a seznámení se spoluvězněm, se kterým pak toto dílo vytvořili.

erupce
15.11.2016

Knížku bych nazval spíše průvodcem pro obchodníky oné doby než cestopisem. Je v ní popsáno strašně moc míst, které Marco Polo navštívil i když opravdu jen hodně zevrubně. Svou hodnotu však určitě má a v knize Milion si bezesporu nějakou pro sebe zajímavou pasáž jistě najde každý.

Ezios
28.03.2016

Nemyslím si, že cestopis Marca Pola byl i ve své době něčím, co byste zaručeně neměli minout. Nejvíce ze všeho mi snad vadí Polova nevraživost vůči ostatním náboženstvím a z tohoto důvodu propaganda své doby této knihy. Potom také vystává otázka. Byl tento Benátčan pouhý fantasta, nebo skutečně odvážný cestovatel?
Samotná kniha se čte dobře v plném významu toho slova. Není nějak závratně čtivá, ale budeme-li věřit, že Marco skutečně tuto cestu uskutečnil, ve své době by se jednalo o velmi užitečnou příručku pro obchodníky a cestovatele. A to i s faktem, že spousta údajů není zcela přesných. Přidanou hodnotou tu je pak pár zajímavých legend (např. ta o Starci a jeho assassinech), přehled zvyků obyvatel a stručné přiblížení života Velkého chána.

Luvák
11.03.2016

Mě se kniha líbila. Především díky ilustracím páně Adolfa Borna z ní přímo čiší vůně dálek a tajuplných krajin kdesi za okrajem světa.

Cleopatra
06.02.2016

No, dočteno. Co napsat? Vzhledem ke stáří cestopisu, slušné. Jinak strohá a popisná kniha. Nemůžu říct, že bych se u ní nudila nebo že bych se musela do čtení nutit, to ne. Ale hitovka to není. Pan Marco byl, a stále je, pro mne významnou osobností historie, a proto jsem byla zvědavá na jeho dílo. Ano, není to spisovatel, je to cestovatel, a to je na knize vidět. I když po pravdě si myslím, že překladatel do latiny si na tom přihřál svoji polívčičku.

ragnom
18.08.2015

Super kniha.

plaguedoctor
20.07.2015

" Končí kniha pana Marca Pola. Díky Bohu ! "

alef
09.05.2015

Polovo vyprávění o "pohádkových" asijských zemích se stalo pobídkou pro zámořské cesty, známé bylo i Kolumbovi. V dnešní době však mnozí historikové poukazují na zvláštní nepřesnosti, kterých by se očitý svědek nedopustil. Kromě nepřesností v popisech vojenských lodí a operací, se v Miliónu neobjevuje ani slovo o takových čínských zvycích jako je pití čaje, bandážování chodidel u žen, nebo ani zmínka o Velké čínské zdi. Opravdu by něco takového opominul někdo, kdo tam tak dlouho žil? No, italští vědci se domnívají, že tam Polo nikdy nebyl, a ve své knize pouze "zkomolil", co slyšel od Peršanů (tam se asi dostal nejdále) :-).

Od téhle knihy jsem nečekala příběh, ale zajímavý cestopis ... bohužel zajímavým nebyl ...dost nuda, jak píše "Denaille": ... Co je to za lidi, co jedí, co dělají, co se tam pěstuje ...a tak :-) Možná i vzhledem k výtvarné úpravě mi to sem tam přišlo jak z čítanky pro ZŠ.
Nechci této knize křivdit, přeci jen mluvíme o cestopisu z 13. století, ale na druhou stranu, četla jsem literaturu daleko, daleko starší ... a rozhodně jsem se nenudila.
Lituji, ale Marco Polo mě neoslovil ... pro mě zůstane zajímavým cestovatelem (nebo řekněme historickou postavou), ale rozhodně ne spisovatelem :-).

hans1996
04.05.2015

Od příručky obchodní geografie jsem mnoho nečekal. Překvapila mě zmiňovaná náboženská kritika, která se v italském originále vůbec nevyskytuje. Za tuto mystifikaci může dominikánský mnich Francesco Pipino, který Milion přeložil z italštiny do latiny. Tento chlápek tam provedl drobné změny, které měly posílit křesťanství a xenofobii. (P.S. Marco Polo pravděpodobně vyznával Islám)

Krami
01.04.2015

V dobách středověku bych dal asi hvězdiček víc, Kolumbus měl Milión bezpochyby radši než já. Dnes už moc valný význam nemá. Je to dost monotónní čtení popisů krajin, zvyků lidí, životů panovníků, atd. Ryzí cestopis. První věcí, která se mně vybaví při vzpomínce na tohle dílo, je to, že Polo neměl rád toho "odporného Mohameda".

Nemesis Moriko
14.01.2015

Marco Polo a jeho cesta do Asie mě vždycky docela zajímala, už od doby, kdy jsem o ní prvně slyšela někdy v šesti letech. Ale nikdy mě to nebralo tak moc, abych si přečetla Milión a nakonec jsem se k němu dostala až teď - v rámci povinné četby. Je to cestopis, takže se nedala očekávat žádná fascinující zápletka. Ale ačkoli mohly být všechny informace o Asii opravdu zajímavé, Polo to podává stylem, jenž se četl špatně a vše působilo nudně. Vždy nás informoval hned ze začátku popisu, že obyvatelé "vyznávají víru odporného Mohameda" či "jsou modláři," - celá kniha byla prošpikována křesťanským viděním světa a netolerancí jiných náboženství. Popisy se slévaly do jednoho a já četla naprosto mechanicky, někdy jsem si ani neuvědomovala, že tentýž řádek čtu již po páté..

Standa Šebek
17.09.2013

Kniha, kterou jsem jako malý kluk obdivoval a neustále prozkoumával, byl to pro mě jakýsi tajemný svazek, jehož zvláštnost navíc podtrhují unikátní ilustrace Adolfa Borna.
Jedinečný cestopis, pohled středověkého Evropana do tajemných a tehdy téměř fantastických koutů tajemné Asie, plný úžasu nad podivnými zvyky, zvláštními lidmi a zvířaty orientu. Navíc Polo nepopisuje jen Kublaj-chánův dvůr či dodnes existující místa a národy, ale setkal se i kmeny a kulturami, které zmizely v prachu času a jeho vzpomínky jsou to jediné, co o nich víme.
Kniha bude v každé knihovně bude dělat čest. Číst ji od začátku do konce by bylo asi nestravitelné, není ale problém si nárazově vybírat jednotlivé "kapitoly", resp. popisovaná místa, události a cesty.

valentýna
19.06.2012

Ačkoli mám ráda cestopisy, tenhle mi nic nepřinesl. Před 700 lety byl jistě objevný, v dnešní době je to spíš čtení pro školáky, aby si mohli udělat obrázek o tehdejší době.

Jassem
16.02.2012

Milión není kniha od které se dá čekat úžasný příběh nebo dech beroucí zápletku. V prvé řadě je to cestopis. Cestopis psaný před více než sedmi sty léty. Člověk, který si chce knihu užít v její plné hloubce se musí být schopný přenést myšlenkami. A to nejen v místě, ale hlavně v čase.

Denaille
16.10.2011

Na tu dobu, ve které byla napsaná, se dá možná považovat za bestseller, ale dnes už asi zaujme jen menšinu.
Alespoň pro mě bylo hotové utrpení ji vůbec dočíst. Několikrát jsem to chtěla vzdát, ale jak už to u mě bývá, snažím se vždycky všechno dočíst. Někdy jsem jen automaticky četla text a netušila, o čem to vůbec je. Ve většině případech byla struktura úplně stejná a nudila... Co je to za lidi, co jedí, co dělají, co se tam pěstuje... u některých částí se člověk musel smát.

historie objevitelské cesty cestovatelé středověká literatura

Autor knihy

Marco Polo