Hříchy pro pátera Knoxe

kniha od:


Koupit

Cyklus deseti inteligentních detektivních povídek, jejž autor Smutku poručíka Borůvky (i jeho konce) napsal pro českého čtenáře v roce 1969 – a který se objevuje jako připomenutí, že čas může zvýraznit kvality literatury, stejně jako dobrého vína. Hříchy totiž poprvé vyšly v Kanadě u Publishers 68. Páter Knox, velký anglický detektivkář, vymyslel desatero, co se v detektivce nesmí. Josef Škvorecký postavil po bok svého detektiva Borůvky zvídavou zpěvačku Evu Adamovou, která hřeší proti všem varovným regulím a odhaluje na své cestě světem vrahy, sňatkové podvodníky, lupiče a lháře – typy, s nimiž je sladko i těžko pobývat pod jednou oblohou. Škvorecký se vrátil k typu logické detektivní hádanky, a vedle estetického zážitku může každý čtenář vyzkoušet, zda je schopen vyřešit kriminalistický rébus. Hříchy pro pátera Knoxe jsou virtuózní vypravěčsky – baví i bystří rozum....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56354/hrichy-pro-patera-knoxe-56354.jpg 3.5110
Série

Poručík Borůvka 2.

Žánr
Detektivky, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (20)

Kniha Hříchy pro pátera Knoxe

Přidat komentář
Marla
03. února

Perokrista pána, to bylo nudný čtení! Velkej dík Dušanu Kleinovi a Zlatě Adamovský, ponivač ty z toho uďáli stravitelnější záležitost!

koubin007
20.10.2019

Sáhl jsem po knize v touze nasát trochu té nostalgie což se ukázalo jako dobrý nápad. Jako detektivní povídky je kniha průměrná. První 4 povídky mě zaujaly, byly čtivé,vtipné a nápadité. Ale od páté, která byla strašně prekombinovaná až nesmyslná, kniha začne lehce nudit. Děj je zmatený, nepřehledný a evidentně je to autorův záměr. Někdy se dá vrah uhodnout snadno, jindy jste rádi, že se vůbec zorientujete ve spleti postav a různých slovních hříčkách,či nesmyslných vyrazech. Ke konci mě už ta přechytralá Československá emigrantka se svým ženským důvtipem lezla pěkně na nervy. Jako filmový seriál s Adamovskou to působilo věrohodněji.

milary
06.10.2019

Tentokrát mě nezaujal styl, příběhy, ani záměr; snad to potěší někoho jiného...

miloslav0399
02.10.2019

Příběhy jsou většinou dost krkolomné, složité a nevěrohodné, takže nic moc. Základní myšlenka s hříchy proti pravidlům žánru a její přehledné zpracování se mi ovšem moc líbí a za to hvězdičku přidávám.

maryska09
07.07.2019

Z knihy jsem přečetla jen pár prvních příběhů a pak jsem ji musela odložit. Vadil mi styl psaní, podivná, často nespisovná čeština, střídání států, formy vyprávění a nakonec i řešení detektivek, krkolomné i po vysvětlení. V množství postav každého příběhu se jen těžko orientuje. Knihu nedoporučuji.

FlLys
24.04.2019

Potok?!
Eva byla parádní, hned jsem dostala chuť na drink. Občas tedy dedukce byly dost podivné, ale pro pobavení super.

trudoš
21.02.2019

Přestože Josef Škvorecký hned z kraje určí pravidla, jakými se budou jeho detektivky řídit, kvituju s povděkem, že čtenáři následně nedává výhru úplně zadarmo. Schválně předkládá falešné stopy v možnostech autorského hříchu, takže určit ten správný není občas úplně jednoduché, na každý případ totiž vychází tak tři až pět možností. Co mi ovšem vadilo, byla koncepce jednotlivých povídek. Ne to, že je každá jiná, což je naopak plus, ale to, že v každé jde o něco jiného - jednou odhalit vraha, podruhé uhádnout, jak ke zločinu došlo, potřetí určit, jakého prohřešku se tvůrce dopustil. Bohatě bych si vystačil s první variantou, další dvě už byly na můj vkus od věci. Mile mě naopak překvapilo, jak vyprávění funguje v popisech milostných eskapád Evy Adamové, jež jsou mnohem zábavnější než jakákoliv obdoba mužských namlouvacích skopičinek, které povětšinou ve Škvoreckého románech hrají prim. Připočtu-li k tomu perfektní češtinu, je mi až líto, že s rozvernou Evou nevzniklo mnohem víc příběhů.

Vidlička
19.02.2018

Nevím no... těšila jsem se moc, protože ten seriál prostě zbožňuju, ale...
Nejvíc mi asi vadilo pořád to "tělíčko" a "kulička" a to, že se děj odehrává převážně v cizině. Ale zase na druhou stranu Evička měla sem tam dobrou hlášku.
Knížka neurazila, nenadchla... ale na Kleina to prostě nemělo.

1

Doporučujeme

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy
Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy
Vekslák
Vekslák
Msta písecké panny
Msta písecké panny
Muž s unavenýma očima
Muž s unavenýma očima