Smutek poručíka Borůvky

Koupit

Kriminální povídky spojené postavou hlavního hrdiny, sympatického staršího vyšetřovatele.

Splňuje všechny nároky na logický základ zápletky. Jednou z předností knihy je příjemný nadhled a smysl pro dobromyslný humor.

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64436/porucik-boruvka-smutek-porucika-bor-LXn-64436.jpg 4.2129

Poručík Borůvka 1.

Detektivky, krimi, Povídky, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Smutek poručíka Borůvky

IvčaB2
30.10.2020

Velmi příjemné čtení,povídky jsou opravdu starosvětsky nasáklé melancholií poručíka,ale bez toho by kniha byla asi tuctovou . Ráda zalovím v knihovně po dalších příbězích s Borůvkou.

Disease
07.07.2020

Stylem podobné jako Čapkovy kapesní povídky a i případy až na jednu výjimku fungují velmi dobře.

kurama45
28.04.2020

Revolúcia vo svete detektívok to nie je, ale do dopravného prostriedku dokonalé.

Merryashka
03.04.2020

Velmi příjemné překvapení a nechápu, že jsem se s poručíkem Borůvkou nesetkala dřív. Moc příjemné čtení a vyplatí se číst, až do konce - do poslední kapitoly!

kap66
03.02.2020

Poručík Borůvka je originální právě ve svém smutku, který přichází ve chvíli, kdy jiní vyšetřovatelé mají pocit zadostiučinění a uspokojení – a je to logické a velice lidské. Že bych ho ale ve všech ohledech přijala, to tvrdit nemůžu, ale takové autorovy postavy jsou, přijde mi: až tak lidské, že jim často rozumím a stejně často mě štvou. A tak to má být.
Případy mě zajímaly a bavily, nejvíc ty, k nimž je dobré mít aspoň základní speciální znalosti, např. horolezecké, jazzové, fyzikální,… - jež mám velmi omezené, takže pak k umu vyšetřovatele vzhlížím s obdivem :-). A tak to má taky být.
Z detektivek Škvoreckého mě Smutek poručíka Borůvky z uvedených důvodů zaujal nejvíc. Skvěle napsané dialogy u něho beru už jako samozřejmost.

trudoš
21.12.2019

Po jazykové stránce parádní čtení, precizně zde fungují dialogy i kulisy. Trochu to připomíná Čapkovy Povídky z jedné či druhé kapsy, opomeneme-li tedy portfolio různorodých existencí. V tomhle ohledu Josef Škvorecký příliš nápaditosti nepředvede. Sám poručík Borůvka je pak sice mužem sympatickým, ale nepříliš výrazným, takže čekáte-li někoho akčnějšího, budete si na jeho smutek zvykat dlouho. Prostě melancholický detektiv, který má vnitřní problém pobrat všechnu tu zkaženost lidí, jež vyšetřuje.
Zápletky jednotlivých případů jsou kvalitní, založené na těch nejlepších tradicích kriminální literatury, kdy je zločinec odhalen až v závěru, ovšem v průběhu čtení získáváte nenápadné indicie k jeho odhalení. Zlatým hřebem je pak Zločin v dívčí škole, kterýžto osobně považuji za nejlepší českou detektivní povídku vůbec. A třebaže mám raději spisovatelovu románovou tvorbu, kde má víc prostoru pro svou imaginaci, nemůžu přehlídnout profesionalitu a lásku k žánru, s jakou je tento soubor napsán.

jadran
01.08.2019

Příjemné čtení, ovšem při tom všem, jak mám Škvoreckého rád, musím říct, že některé povídky dosahují kvalit Čapkových obou kapes, některé jsou možná i o kousek lepší, ale jsou zde i povídky, které jsou slabší (třeba ty i Itálie...). Při dalším čtení, které bude, už budu vynechávat. Osobně mě nejvíc uchvátila ta s tím otráveným prokurátorem - tady se Josefu Škvoreckému podařilo napálit leckterého čtenáře asi nejvíc. Každý čekal nějakou "politickou" záležitost a ejhle (pozor spoiler) ona to byla léty týraná manželka...jinak mě nesmírně baví, jak i zde se dokonale ztotožňuje Josef Škvorecký se svým hlavním hrdinou a protože díky Databázi knih čtu Mirákl jako e-knihu, potěšilo mně třeba, jak je zde poslední povídka jakoby vystřižená ze začátku Miráklu, kdy Danny přichází učit do Kostelce na Hospodářskou školu. Přesto (zcela výjimečně a pouze v rámci Josefa Škvoreckého) 89%...

M2305
20.01.2019

Pohodové čtení. Určitě se pustím i do dalších dílů.