ivzu77

Přečtené 514Ohnisko požáru
září 2021 (08.-16.)
Ohnisko požáru 2003, Patricia Cornwell

Devátý díl, devátý příběh soudní patoložky Kay Scarpettové ... Marino, Lucy, Benton .... lidské osudy se vyvíjejí, příběhy propojují, zločinců neubívá a vraždy jsou rafinovanější a krutější. Jsem ráda, že jsem začala číst sérii od začátku a budu nadšeně pokračovat...


Děti ohně
srpen - září 2021
Děti ohně 2020, Victoria Jenkins

Vždycky jsem chválila i této autorky krátké kapitoly, které udržují napětí a děj v pohybu. I tentokrát mi to velice vyhovovalo, ale na začátku jsem se právě díky těm krátkým kapitolám v ději ztrácela a hodně osob mne mátlo. Ale pak se vše propojilo a opět to bylo čtivé, rychlé a dobré.


Stříbrná cesta
srpen 2021 (26.-31.)
Stříbrná cesta 2019, Stina Jackson

Chladný severský příběh této psychodetektivky mne tedy moc chladnou nenechal. Stále jsem četla a společně s Lellem jsem chtěla najít a odhalit skutečnost, ať bude jakákoliv. Nevědět NIC je horší než vědět pravdu. Myslím, že bych si tento příběh také dovedla představit zfilmovaný.


Chlapec, krtek, liška a kůň
26. srpen 2021
Chlapec, krtek, liška a kůň 2021, Charlie Mackesy

No nádhera... Nenáročné čtení, ale náročné myšlenky. Životní pravdy a zkušenosti posbírané z lidských zkušeností. A TY ILUSTRACE jsou krásné. Splnilo to bod ČV 2021 - kniha plná ilustrací. Ale tuším, že pro takovou knihu každý není a někdo pro ni musí dozrát.


Mrazivá krutost
srpen 2021 (20.-26.)
Mrazivá krutost 2020, Caz Frear

Za mne příjemné čtení, detektivní zápletka a napětí je v knize obsaženo. Pro mne bylo bonusem, že jsem četla i první knihu autorky Malé sladké lži, protože postava detektiva Cat Kinsellové se k ději předtím docela ve svém životě vrací a ten současný je jim stále ovlivněn.


Malé ženy
srpen 2021 (08.-20.)
Malé ženy 2009, Louisa May Alcott

Takže, nejdříve doporučení. Pokud chcete přečíst KLASIKU poloviny 19. stol. stáhněte správně po orig. vydání z roku 1868, které má 494 stran a obsahuje dvě knihy. Zkrácené převyprávěné české vydání z roku 1948 má jen 304 stran a není v něm druhá pokračující kniha. A nyní za mne, splněna ČV 2021 - kniha starší než 100 let. Bonusem pro mne je, že je starší než 150 let. V dnešní hektické a uspěchané době si takovýto život nedovedeme představit, ale právě ten klid, pokora, radost, snaha, upřímnost a štěstí dnes ve vztazích chybí. Nedivím se, že i dnes je takováto kniha povinnou četbou v Americe, stejně tak by každý měl přečíst knihy od Jane Austinove a nebo sester Broenteovych. I kdyby to nebyl jeho šálek kávy, tak jsou to knihy, které jsou plné pravd a životních zkušeností a mouder. A autorky té doby jsou pro mne DÁMY, které si svoji životní cestu ve světě mužů musely vybojovat . DĚKUJI za čtenářský zážitek, došlo i na slzičky.


A v srdci láska
07. srpen 2021
A v srdci láska 2020, Favel Parrett

Jednodenní letní čtení. Pro mne bod do ČV 2021. Četlo se rychle, příběh o rozdělení a shledání rodiny. Československý příběh minulého století.


Dlouhý pochod
srpen 2021 (02.-07.)
Dlouhý pochod 2005, R. Bachman (pseudonym)

Uff...dlouhá cesta, dlouhé čtení a dlouhé přemýšlení...první kniha, u které jsem měla od třetiny nutkání zalistoval v posledních kapitolách, abych věděla, kdo z Chodců je tam na konci. No samozřejmě jsem to neudělala a pochodovala s nimi po té silnici pořád bok po boku. Psychologický rozbor postav byl propracovaný, o každém jsme se dozvěděli potřebné. No bylo to Dlouhé a můj Konec byla Černá postava natahující ruce a Garratyho Běh k NÍ.


Rekonstrukce
srpen 2021 (01.-02.)
Rekonstrukce 2019, Viktorie Hanišová

Moje první kniha od této české autorky. Měla jsem ji z Databáze knih v podvědomí, stále ve veřejné knihovně na poličce, pasovala mi do ČV 2021, tak jsem po ní sáhla. Byla čtivá, napínavá, psychologická a překvapivá.


Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové
červenec - srpen 2021
Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové 2021, Robert Bryndza

Již jsem dvě knihy psané formou e-mailu četla, ale vždy to bylo oboustranné, tady čteme maily psané pouze z jedné strany, z pohledu a vyprávění COCO. Byla to vtipná oddechová knížka, skutečně to připomínalo trochu život alá Bridget Johnsonová. Ale já mám R. Bryndzu zaškatulkovaného v detektivním kastlíku ... stejně jako Jo Nesbø, je králem severských detektivek a jeho pohádkové příběhy doktora Práška pro mne jsou mimo, tak i romantiku od R.B. nebudu vyhledávat. Ale jistě své čtenáře najde a nadchne. Četlo se to dobře.


Vrány
červenec 2021 (27.-28.)
Vrány 2020, Petra Dvořáková

NOrmálně píši komentář ke knize ihned po přečtení, ale tady jsem si tedy musela od večera dát pauzu a zamyslet se nad příběhem .... uf ... jeví se to jako nevinný příběh, vyprávění dospívající dívky s normálními starostmi, ALE nakonec je z toho hluboký, intenzivní, psychologický příběh s nevinně vypadajícím složitým a těžkým osudem. No a ta obálka s morovou maskou ......


Nakažlivá smrt
červenec 2021 (24.-27.)
Nakažlivá smrt 2002, Patricia Cornwell

Pro mne opět další čtenářská jízda s Kay S. Její postavu mám ráda, i když si říkám, že z ní bude asi brzo superhrdinka. Napsáno před více než 25 lety, ale v dnešní době Covidu je toto téma - epidemie pravých neštovic - docela v kurzu. Těším se na další.


Kalné vody
červenec 2021 (18.-24.)
Kalné vody 2013, Patricia Cornwell

Tak za mne další super příběh, četlo se to úžasně. Kay, Marino a Benton jsou skvělé postavy. Jdu hned na další díl série.


Vyvrhel
červenec 2021 (10.-16.)
Vyvrhel 2019, Gilly Macmillan

Na knize se mi líbilo, že jsme se podívali trošku pod pokličku přistěhovalců z chudé země do vyspělého státu světa a jejich adaptaci tam ( i když spíše v románovém podání). Rodina Mahadových mi byla sympatická. Přátelství mezi chlapcem ze Somálska Abdim a nemocným britským klukem Noahem mělo svou sílu a symboliku. A nakonec ty dopisy....


Dívka, která četla v metru
červenec 2021 (07.-10.)
Dívka, která četla v metru 2018, Christine Féret-Fleury

Poetický příběh o kouzelné moci knih - každý čtenář snad někdy sám pozná, kdy ho nějaká kniha volá a láká... V tom je jejich kouzlo, s každou knihou prožívané jiný příběh života.


Introvertka v hlučném světě
07. červenec 2021
Introvertka v hlučném světě 2019, Deborah Tung

Rozbor nepříjemných pocitů z kolektivu, práce, společnosti, krásný pocit samoty, dobití baterky čajem a knihou .... Kdo z nás to také takto má?


Když se introvertka vdá
07. červenec 2021
Když se introvertka vdá 2020, Deborah Tung

Vtipné a pravdivé. Kniha plná ilustrací a hlášek z manželského života. Za mne nádherné vyjádření jejího krásného vztahu k manželovi, knihám a čaji.


Má je vina
červen - červenec 2021
Má je vina 2015, Clare Mackintosh

Finální jízdu posledních sta stranek jsem dala za jeden večer na jeden zátah. Protože tam to dostalo spád a napětí a nepředvídatelné zvraty. Za mne i tato kniha OK.


Heřmánkové údolí
červen 2021 (23.-26.)
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)

Přečteno jedním dechem, jak bylo napsáno, román je smyšlený, ale příběh může být pravdivý. Statečná velká/malá dívka/žena/matka může být příkladem svou odvahou a oddaností spoustě generací.


Vzplanutí
červen 2021 (19.-22.)
Vzplanutí 2019, Jiří Březina

Tak tato se mi asi líbila ze všech tří padů Tomáše Volfa nejvíce. Těším se, jestli bude autor takto dál pokračovata a dočkáme se dalšího přírůstku do série. Tomáš je mi svou odhodlaností a dravostí sympatický. ZAkousne se do případu a chce ho vyřešit, i když už to dávno někdo jiný nechal být.


Na západní frontě klid
červen 2021 (16.-20.)
Na západní frontě klid 1929, Erich Maria Remarque

Moje první literární dílo, které jsem přečetla na téma 1.sv. válka. Příběh mladého chlapce, vojína, který zastupuje celou jednu generaci mladých lidí, které válka uvěznila mezi dospíváním a dospělostí. Navíc mne zaujalo, že jde částečně o skutečné vyprávění autora, který takovou válku a boje s Francií zažil. Nepřekvapilo mne, že kniha byla někde a někdy zakázána a svazky páleny, jde skutečně o ukázku toho, jak jsou boje zbytečné a mrtví a zranění obětováni. Válka, ta je poznat až v lazaretech.


Někdo tě vidí
červen 2021 (12.-16.)
Někdo tě vidí 2017, Clare Mackintosh

Téma nové, zajímavý nápad, napětí bylo po celou dobu příběhu. Policistka Kelly mi byla sympatická. A NEZAPOMEŇTE, ŽE SE STÁLE NĚKDO DÍVÁ.


Polednice
červen 2021 (08.-12.)
Polednice 2016, Jiří Březina

Dle mého kvalitní česká detektivka s jednoduchým dějem, nepřekombinovaná. Proplétání dějových linií Marty a detektivů dodávalo napětí. Úplně jsme si představovala sídliště Máj u nás v ČB. A o to více, že vím, odkud autor pochází.


Promlčení
červen 2021 (04.-08.)
Promlčení 2015, Jiří Březina

Za mne první setkání a poznání toho našeho českobudějovického autora českých detektivek. Nečekala jsme nic, ale četla jsem s nadšením, proplétání dějových linií mne bavilo, oddělení typem písma mi vyhovovalo, téma pro mne ne moc známé, ale nebráním se jeho poznání více .... a i vím, že to tak asi i ve skutečnosti bylo. Jdu na Polednici.


Dilema
květen - červen 2021
Dilema 2020, B. A. Paris (pseudonym)

Hned teď po dočtení jsem si řekla, že je to asi dobře napsané, když to ve mně vyvolalo takové emoce a poslední třetinu knihy jsme četla na jeden zátah. Za mne výborné, oproti jiným knihám nečekané. DILEMA tohoto druhu nikomu nepřeji.


Aristokratka u královského dvora
květen 2021 (25.-29.)
Aristokratka u královského dvora 2020, Evžen Boček

Takže popravdě, když jsem začala číst tento pátý díl, tak jsem si říkala, že co se už tolikrát opakuje, to přestává být vtipné, ztrácí to jiskru a šťávu. Říkala jsme si, že už by to měl být poslední díl série a autor to ukončit se ctí. ALE jakmile jsme se dostali k tomu, že se budeme vypravovat do Nizozemí ke královskému dvoru, tak to opět dostalo elán a vtip a po dočtení dokonce očekávání dalšího dílu.


Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka
květen 2021 (24.-25.)
Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka 2018, Evžen Boček

Další příběh Marie Kostkové.... I když tentokrát je to více o jiných.... Knihu přečtete za jeden den a zjistíte, že vám celá vypráví příběh jednoho dne.... No to je hodno pochvaly...


Za řekou Styx
? - květen 2021
Za řekou Styx 2000, Patricia Cornwell

Jelikož jedu tuto sérii knih zcela od začátku a docela často po sobě, stále mám v paměti předchozí díly a vnímám, jak se postava Kay vyvíjí. Ať v profesním nebo osobním životě. Nyní již dokonce má k dispozici "mobilní telefon v autě" :-) Líbí se mi její vztah s Bentonem, naopak mne mrzí vztah s Marinem a Lucy také získává svou identitu. A trochu mne překvapilo, že se změnou své pracovní pozice se více musí starat do věcí policie a FBI, už nejsme tedy jen na pitevně :-) Jdu na další díl...


Listopád
květen 2021 (06.-09.)
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Dočetla jsem nyní LISTOPÁD a musím napsat, že přestože je to těžké téma kolem roku 1989, opět je to TA Alena Mornštajnová. Opět je to rodinná sága prolínající se přes generace žen a jejich životních osudů. Téma nelehké, ale moc pěkně napsané a čtivé. Jsem ročník 1977, listopad 1989 jsem ještě plně nevnímala, ale jsem ráda, že to tehdy dopadlo tak, jak to u nás dopadlo. Zároveň si s touto knihou uvědomuji, že ne všude na světě se máme jako u nás. Připomínalo mi to trochu dystopické romány, kdy stát a vláda ovlivňuje fungování země a řídí životy lidí. Ale tak to byl socialismus. Díky za svobodu, díky za demokracii.


Mezi světy
duben - květen 2021
Mezi světy 2020, Lucie Výborná

Lucie, jste výborná ..... nejen svým jménem, ale touhou, odvahou a pevnou vůlí. TICHO, KLID, SAMOTA, BÍLO a VÝHLEDY. Ať vás sněžný drak ochraňuje!


Aristokratka na koni
květen 2021 (02.-04.)
Aristokratka na koni 2016, Evžen Boček

Takové rychlé oddechovky jsou pro mne fajn mezi detektivkami a psycho trillery, které jinak ráda čtu. Jak už jsme psala u předchozích dílů, stále v postavě Marie z Kostky vidím Annu Polívkovou z divadelního ztvárnění Divadla Na Jezerce.


Patříš mi
duben - květen 2021
Patříš mi 2019, Mark Tilbury

Kniha i její popis na obale mne zaujalo a půjčila jsme si ji v knihovně. Byla jsme nakonec ráda, protože zrovna toto není dílo, které bych si pořídila do vlastní knihovny. Četlo se to dobře, bylo to napsané jednoduchou formou, žádné moc velké zápletky k přemýšlení. Problém šikany, tajemství, špatného svědomí a pomsty ....


Pět
duben 2021 (23.-28.)
Pět 2015, Ursula Poznanski

Tuto knihu jsme měla již dlouhou dobu mezi doporučenými detektivkami od milovnice geocachingu. A opravdu se mi to moc dobře četlo, děj mne udržoval stále v napětí. Vraha jsem odhalila ještě před jeho odhalením autorkou, ale až ke konci knihy ... A vyšetřovatelka Beatrice Kasparyová a jej í kolega Florian mi byli sympatičtí.


Cilčina cesta
duben 2021 (21.-23.)
Cilčina cesta 2019, Heather Morris

Tak tohle byla skutečně statečná mladá žena s tak težkým osudem. To co prožila v mládí, to co musela vidět, slyšet, "neslyšet", protrpět a vydržet jen proto, aby mohla žít .... je to krutá skutečnost. Příběh, který je napsán stravitelně pro dnešní i mladé lidi. Slova jako koncentrawční tábor a gulag by měla stále zůstat jako výstražná slova v hlavách lidstva.


Spálená obloha
duben 2021 (14.-20.)
Spálená obloha 2016, Gilly Macmillan

Při čtení jsem si říkala, že mi to neubíhá tak jako jiné knížky, ale to se u mne vždy za polovinou zlomí a pak jsme dočítala poslední stránky ráno u pracovního stolu v kanceláři. Téma známé, případy únosu a jejich šetření se v knihách objevuje, pachatel překvapivý, dialogy u psycholožky měly propojovat osobnost detektiva s jeho pracovním nasazením a myšlenky matky nám vyprávěly příběh. Za mne čtivé.


Pššt
duben 2021 (10.-12.)
Pššt 2019, Mel Sherratt

Za mne by se u nás mohla objevit nová zajímavá detektivní série. Doufám, že vydavatelství přeloží a vydá další díly vyšetřování detektiv seržantky Grace Allendalové. Napínavé, čtivé rychlé.


Tatér z Osvětimi
duben 2021 (07.-10.)
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris

Takovéto románové zpracování tvrdého, krutého a skutečného příběhu je pro lidi asi více stravitelné. Četlo se to rychle s dobře. Doporučila bych i studentům, pro získání představy.


Žena, která věděla příliš mnoho
duben 2021 (04.-07.)
Žena, která věděla příliš mnoho 2020, Michele Campbell

Bohatství, láska, štěstí ... romantika Smrt, vražda, dědictví, smutek ... detektivní zápletka Za mne čtivé, sladké, trošku v napětí, ale čtivé.


Spolubydlící
březen - duben 2021
Spolubydlící 2019, C. L. Pattison

Napínavé to bylo, jednoduše napsané také, střídání postav Chloe a Megan a té třetí mne bavilo. Kapitoly byly krátké, takže to ději přidávalo napětí. Díky tomu zmiňovanému oslovení v jedné kapitole jsem byla na konci celkem překvapená. Byla to chyba? Byl to záměr ? ( ten tedy ale nechápu ). Ale za přečtení kniha stojí.


Přiveď mě zpátky
březen 2021 (26.-30.)
Přiveď mě zpátky 2019, B. A. Paris (pseudonym)

Neurazila, nenadchla. Četlo se to velice dobře, bavilo mne prolínání pohledů Finna, Ellen / Laily, proplétání doby minulé a současné .... tušit jsme začala až ke konci, jen těch matrošek už na mne bylo moc :-) Na tuto autorku nezanevřu, ale asi se mi toto její dílo líbilo zatím nejméně.


1 ...