Přežil jsem to

Už je to dávno a všechno se to zdá být strašně daleko. Stojím mlčky, nořím se do myšlenek před náhrobním kamenem mé ženy a snažím se vzpomenout, jak všechno začalo. Paměti Hanuše Badera: Přežil jsem to autenticky popisují životní příběh jednoho z mála pacovských přeživších holokaustu. Mapují nejen jeho nepříliš radostné dětství, dospívání a první lásku poznamenanou nacistickou okupací, ale i každodenní boj o přežití v koncentračním táboře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386737/big_prezil-jsem-to-RIK-386737.jpg 4.682
Literatura česká, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , XYZ (ČR)

Ich habe es überlebt, 2018

Kniha Přežil jsem to

KaLiBi

Přečtené téměř jedním dechem. Je až neuvěřitelné jak silný dokáže být pud sebezáchovy i ve chvílích, kdy má člověk pocit, že už není důvod žít.

Svatka63

Knížka se četla velmi dobře i přesto, že to bylo psáno formou vyprávění. Chvílemi se člověk nepřestává divit, co všechno lidi vydrží a pro přežití jsou schopni udělat. Můžeme děkovat Bohu, že to čteme jen jako historii a doufat, že nás to nepotká.

radusak9806-1

Silný příběh, víc říct netřeba.

LenkaV.1

Je už jen málo těch, kteří mohou podat svědectví o hrůzách války a koncentračních táborů. Souhlasím s níže uvedeným názorem, že knih s touto tématikou je nyní hodně, přesto každá z nich stojí za přečtení. Kdyby pro nic jiného, tak pro připomenutí - neb historie nesmí být zapomenuta. Kniha Hanuše Badera popisuje život vězně bez příkras, včetně skutků, které člověk musel udělat pro to, aby sám přežil.

Vladii

Velmi čtivá kniha, určitě mohu doporučit. Samozřejmě smutná, drsná, neustále vyvolavající otázky, jak tohle všechno může člověk vydržet a jak to jiní "lidé" mohli denodenně sledovat a být toho součástí.

Lusien

Opět silná kniha, netřeba komentovat, je třeba přečíst! Četla jsem jedním dechem. Stojí za přečtení.Je neuvěřitelné, co může člověk vydržet. Překvapila mě autorova upřímnost, kdy i na sebe prozradil, jakým způsobem musel bojovat o samotný zivot na úkor spoluveznu. A co všechno musel zazit, aby přežil a se vším cim se srovnal, když přišel o vsechno, co miloval. A jak do poslední chvíle věřil ve společnou lásku se svoji milou. A co vse ho potkalo a co musel ustát.Nehodnotim, co vse musel udělat, ale obdiv k jeho odvaze a síle, kdy nakonec stoji nad hrobem své ženy a vypráví celý příběh. Ještě dlouho tento příběh ve me zůstal a hodnotím kladně i to,že se nesnažil nijak přikrášlit ,ani ospravedlňit
,ale napsal to tak,jak bylo.

EliškaFr

Knihu jsem přečetla za tři dny a to ještě protože jsem neměla tolik času. Kdybych mohla, zvládla bych ji během dne. Je velice čtivá, příjemně napsaná - čtenář si ani neuvědomuje kolik stran už má za sebou a jen se těší na další.

Příběh muže který přežil snad nemožné. Detailně popsané podmínky tehdejšího života a zacházení s nepohodlnými a nechtěnými. Ukázáno, že kde je vůle, tam je cesta. Věřím, že kdyby Hanuš vše vzdal, tak nevydrží vše co zde popisuje.
Upřímně přiznává a poukazuje na to, že pokud člověk chce přežít, udělá pro to cokoliv, i to, že nechá hladovět už tak vyhladovělé a přivlastní si jejich kus chleba. Ikdyž on sám moc dobře ví, jaké je mít tak obrovský hlad, vždyť je jeden z nich. Ale oni jsou pro něj cizí, v těchto podmínkách se už nehraje na ohledy k ostatním, v těchto podmínkách musí člověk hledět jen a jen na sebe.

Je až neuvěřitelné jak si u tohoto příběhu a nejen čistě u tohoto, ale celkově u podobných témat a příběhů, uvědomíte co všechno je člověk schopný udělat a vydržet. Ikdyž si teď můžete říkat, že je to nemožné, nebo že takový a makový nejste a nikdy byste se tak nezachovali, něco neudělali. Tento příběh Vám otevře oči a ukáže, že v určitých situacích nic jiného nezbývá.

Za mě silné a poutavé čtení.

Kekik

A to jsem si myslela, že mě již nemůže nic v tomto tématu překvapit.

Velmi silný, drsný příběh muže, který toho tolik prožil a přežil. Neskutečné, co vše dokáže lidské tělo vydržet. Koncentrační tábory zde poznáme z dalších úhlů. Některé pasáže jsem četla s vykulenýma očima. Tentokrát zde není kladný hrdina, jenž rozdá chleba jiným. Tento jej krade ostatním, ale ani trochu jej neodsuzuji. Buď ty nebo on. Rovnice má jednoduché řešení.
Opět se nestačím divit, co vše dokáže člověk spáchat člověku. To vážně měli nacisti tak silné žaludky? Šílené. Smutné. Hrozné.

Četbu doporučuji, byť se jedná o velmi náročné čtení.