ivzu77

Ohnisko požáruOhnisko požáruPatricia Cornwell

Devátý díl, devátý příběh soudní patoložky Kay Scarpettové ... Marino, Lucy, Benton ....
lidské osudy se vyvíjejí, příběhy propojují, zločinců neubívá a vraždy jsou rafinovanější a krutější. Jsem ráda, že jsem začala číst sérii od začátku a budu nadšeně pokračovat...

Děti ohněDěti ohněVictoria Jenkins

Vždycky jsem chválila i této autorky krátké kapitoly, které udržují napětí a děj v pohybu. I tentokrát mi to velice vyhovovalo, ale na začátku jsem se právě díky těm krátkým kapitolám v ději ztrácela a hodně osob mne mátlo. Ale pak se vše propojilo a opět to bylo čtivé, rychlé a dobré.

Stříbrná cestaStříbrná cestaStina Jackson

Chladný severský příběh této psychodetektivky mne tedy moc chladnou nenechal. Stále jsem četla a společně s Lellem jsem chtěla najít a odhalit skutečnost, ať bude jakákoliv. Nevědět NIC je horší než vědět pravdu. Myslím, že bych si tento příběh také dovedla představit zfilmovaný.

Chlapec, krtek, liška a kůňChlapec, krtek, liška a kůňCharlie Mackesy

No nádhera... Nenáročné čtení, ale náročné myšlenky. Životní pravdy a zkušenosti posbírané z lidských zkušeností. A TY ILUSTRACE jsou krásné. Splnilo to bod ČV 2021 - kniha plná ilustrací.
Ale tuším, že pro takovou knihu každý není a někdo pro ni musí dozrát.

Mrazivá krutostMrazivá krutostCaz Frear

Za mne příjemné čtení, detektivní zápletka a napětí je v knize obsaženo. Pro mne bylo bonusem, že jsem četla i první knihu autorky Malé sladké lži, protože postava detektiva Cat Kinsellové se k ději předtím docela ve svém životě vrací a ten současný je jim stále ovlivněn.

Malé ženyMalé ženyLouisa May Alcott

Takže, nejdříve doporučení.
Pokud chcete přečíst KLASIKU poloviny 19. stol. stáhněte správně po orig. vydání z roku 1868, které má 494 stran a obsahuje dvě knihy. Zkrácené převyprávěné české vydání z roku 1948 má jen 304 stran a není v něm druhá pokračující kniha.
A nyní za mne, splněna ČV 2021 - kniha starší než 100 let. Bonusem pro mne je, že je starší než 150 let.
V dnešní hektické a uspěchané době si takovýto život nedovedeme představit, ale právě ten klid, pokora, radost, snaha, upřímnost a štěstí dnes ve vztazích chybí.
Nedivím se, že i dnes je takováto kniha povinnou četbou v Americe, stejně tak by každý měl přečíst knihy od Jane Austinove a nebo sester Broenteovych. I kdyby to nebyl jeho šálek kávy, tak jsou to knihy, které jsou plné pravd a životních zkušeností a mouder. A autorky té doby jsou pro mne DÁMY, které si svoji životní cestu ve světě mužů musely vybojovat . DĚKUJI za čtenářský zážitek, došlo i na slzičky.

A v srdci láskaA v srdci láskaFavel Parrett

Jednodenní letní čtení. Pro mne bod do ČV 2021. Četlo se rychle, příběh o rozdělení a shledání rodiny. Československý příběh minulého století.

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Uff...dlouhá cesta, dlouhé čtení a dlouhé přemýšlení...první kniha, u které jsem měla od třetiny nutkání zalistoval v posledních kapitolách, abych věděla, kdo z Chodců je tam na konci. No samozřejmě jsem to neudělala a pochodovala s nimi po té silnici pořád bok po boku. Psychologický rozbor postav byl propracovaný, o každém jsme se dozvěděli potřebné. No bylo to Dlouhé a můj Konec byla Černá postava natahující ruce a Garratyho Běh k NÍ.

RekonstrukceRekonstrukceViktorie Hanišová

Moje první kniha od této české autorky. Měla jsem ji z Databáze knih v podvědomí, stále ve veřejné knihovně na poličce, pasovala mi do ČV 2021, tak jsem po ní sáhla. Byla čtivá, napínavá, psychologická a překvapivá.

Ne tak úplně soukromé e-maily Coco PinchardovéNe tak úplně soukromé e-maily Coco PinchardovéRobert Bryndza

Již jsem dvě knihy psané formou e-mailu četla, ale vždy to bylo oboustranné, tady čteme maily psané pouze z jedné strany, z pohledu a vyprávění COCO. Byla to vtipná oddechová knížka, skutečně to připomínalo trochu život alá Bridget Johnsonová. Ale já mám R. Bryndzu zaškatulkovaného v detektivním kastlíku ... stejně jako Jo Nesbø, je králem severských detektivek a jeho pohádkové příběhy doktora Práška pro mne jsou mimo, tak i romantiku od R.B. nebudu vyhledávat. Ale jistě své čtenáře najde a nadchne. Četlo se to dobře.

VrányVrányPetra Dvořáková

NOrmálně píši komentář ke knize ihned po přečtení, ale tady jsem si tedy musela od večera dát pauzu a zamyslet se nad příběhem .... uf ... jeví se to jako nevinný příběh, vyprávění dospívající dívky s normálními starostmi, ALE nakonec je z toho hluboký, intenzivní, psychologický příběh s nevinně vypadajícím složitým a těžkým osudem.
No a ta obálka s morovou maskou ......

Nakažlivá smrtNakažlivá smrtPatricia Cornwell

Pro mne opět další čtenářská jízda s Kay S.
Její postavu mám ráda, i když si říkám, že z ní bude asi brzo superhrdinka. Napsáno před více než 25 lety, ale v dnešní době Covidu je toto téma - epidemie pravých neštovic - docela v kurzu. Těším se na další.

Kalné vodyKalné vodyPatricia Cornwell

Tak za mne další super příběh, četlo se to úžasně. Kay, Marino a Benton jsou skvělé postavy. Jdu hned na další díl série.

VyvrhelVyvrhelGilly Macmillan

Na knize se mi líbilo, že jsme se podívali trošku pod pokličku přistěhovalců z chudé země do vyspělého státu světa a jejich adaptaci tam ( i když spíše v románovém podání). Rodina Mahadových mi byla sympatická. Přátelství mezi chlapcem ze Somálska Abdim a nemocným britským klukem Noahem mělo svou sílu a symboliku. A nakonec ty dopisy....

Dívka, která četla v metruDívka, která četla v metruChristine Féret-Fleury

Poetický příběh o kouzelné moci knih - každý čtenář snad někdy sám pozná, kdy ho nějaká kniha volá a láká... V tom je jejich kouzlo, s každou knihou prožívané jiný příběh života.

Introvertka v hlučném světěIntrovertka v hlučném světěDeborah Tung

Rozbor nepříjemných pocitů z kolektivu, práce, společnosti, krásný pocit samoty, dobití baterky čajem a knihou .... Kdo z nás to také takto má?

Když se introvertka vdáKdyž se introvertka vdáDeborah Tung

Vtipné a pravdivé. Kniha plná ilustrací a hlášek z manželského života.
Za mne nádherné vyjádření jejího krásného vztahu k manželovi, knihám a čaji.

Má je vinaMá je vinaClare Mackintosh

Finální jízdu posledních sta stranek jsem dala za jeden večer na jeden zátah. Protože tam to dostalo spád a napětí a nepředvídatelné zvraty. Za mne i tato kniha OK.

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Přečteno jedním dechem, jak bylo napsáno, román je smyšlený, ale příběh může být pravdivý. Statečná velká/malá dívka/žena/matka může být příkladem svou odvahou a oddaností spoustě generací.

VzplanutíVzplanutíJiří Březina

Tak tato se mi asi líbila ze všech tří padů Tomáše Volfa nejvíce. Těším se, jestli bude autor takto dál pokračovata a dočkáme se dalšího přírůstku do série.
Tomáš je mi svou odhodlaností a dravostí sympatický. ZAkousne se do případu a chce ho vyřešit, i když už to dávno někdo jiný nechal být.

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Moje první literární dílo, které jsem přečetla na téma 1.sv. válka. Příběh mladého chlapce, vojína, který zastupuje celou jednu generaci mladých lidí, které válka uvěznila mezi dospíváním a dospělostí. Navíc mne zaujalo, že jde částečně o skutečné vyprávění autora, který takovou válku a boje s Francií zažil. Nepřekvapilo mne, že kniha byla někde a někdy zakázána a svazky páleny, jde skutečně o ukázku toho, jak jsou boje zbytečné a mrtví a zranění obětováni. Válka, ta je poznat až v lazaretech.

Někdo tě vidíNěkdo tě vidíClare Mackintosh

Téma nové, zajímavý nápad, napětí bylo po celou dobu příběhu. Policistka Kelly mi byla sympatická.
A NEZAPOMEŇTE, ŽE SE STÁLE NĚKDO DÍVÁ.

PolednicePoledniceJiří Březina

Dle mého kvalitní česká detektivka s jednoduchým dějem, nepřekombinovaná. Proplétání dějových linií Marty a detektivů dodávalo napětí. Úplně jsme si představovala sídliště Máj u nás v ČB. A o to více, že vím, odkud autor pochází.

PromlčeníPromlčeníJiří Březina

Za mne první setkání a poznání toho našeho českobudějovického autora českých detektivek. Nečekala jsme nic, ale četla jsem s nadšením, proplétání dějových linií mne bavilo, oddělení typem písma mi vyhovovalo, téma pro mne ne moc známé, ale nebráním se jeho poznání více .... a i vím, že to tak asi i ve skutečnosti bylo.
Jdu na Polednici.

DilemaDilemaB. A. Paris (pseudonym)

Hned teď po dočtení jsem si řekla, že je to asi dobře napsané, když to ve mně vyvolalo takové emoce a poslední třetinu knihy jsme četla na jeden zátah. Za mne výborné, oproti jiným knihám nečekané.
DILEMA tohoto druhu nikomu nepřeji.

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Takže popravdě, když jsem začala číst tento pátý díl, tak jsem si říkala, že co se už tolikrát opakuje, to přestává být vtipné, ztrácí to jiskru a šťávu. Říkala jsme si, že už by to měl být poslední díl série a autor to ukončit se ctí. ALE jakmile jsme se dostali k tomu, že se budeme vypravovat do Nizozemí ke královskému dvoru, tak to opět dostalo elán a vtip a po dočtení dokonce očekávání dalšího dílu.

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaEvžen Boček

Další příběh Marie Kostkové.... I když tentokrát je to více o jiných.... Knihu přečtete za jeden den a zjistíte, že vám celá vypráví příběh jednoho dne.... No to je hodno pochvaly...

Mrtvá beze jménaMrtvá beze jménaPatricia Cornwell

Šestý díl série, šestá kvalitní a čtivá detektivky. Kay jsem si oblíbila, tentokrát se více zaměřila autorka i na stoupající hnězdu Lucy. Vztah vraha a soudní patoložky byl osobní až do konce knihy ....
Dál si chvilku pauzu a jdu na další díly .....

Za řekou StyxZa řekou StyxPatricia Cornwell

Jelikož jedu tuto sérii knih zcela od začátku a docela často po sobě, stále mám v paměti předchozí díly a vnímám, jak se postava Kay vyvíjí. Ať v profesním nebo osobním životě. Nyní již dokonce má k dispozici "mobilní telefon v autě" :-)
Líbí se mi její vztah s Bentonem, naopak mne mrzí vztah s Marinem a Lucy také získává svou identitu.
A trochu mne překvapilo, že se změnou své pracovní pozice se více musí starat do věcí policie a FBI, už nejsme tedy jen na pitevně :-)
Jdu na další díl...

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Dočetla jsem nyní LISTOPÁD a musím napsat, že přestože je to těžké téma kolem roku 1989, opět je to TA Alena Mornštajnová. Opět je to rodinná sága prolínající se přes generace žen a jejich životních osudů. Téma nelehké, ale moc pěkně napsané a čtivé. Jsem ročník 1977, listopad 1989 jsem ještě plně nevnímala, ale jsem ráda, že to tehdy dopadlo tak, jak to u nás dopadlo. Zároveň si s touto knihou uvědomuji, že ne všude na světě se máme jako u nás. Připomínalo mi to trochu dystopické romány, kdy stát a vláda ovlivňuje fungování země a řídí životy lidí. Ale tak to byl socialismus. Díky za svobodu, díky za demokracii.