ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Velmi poutavý příběh ze Španělska pod vládou Franca. Autorka popisuje atmosféru strachu místních i odlišnost od svobodného světa.
Kniha má krátké kapitoly, takže se čte velmi dobře. Děj je vyprávěn citlivě, s kapkou romantiky. Ta ale není ústřední zápletkou, jak jsem se zprvu obávala.
S touhle autorkou jsem tímto začala, ale určitě ještě neskončila. :-)

19.05.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Další brilantní dílo skvělého autora. Měla jsem trochu strach po fenoménu HH. Začátek knihy mě děsil a bála jsem se, co je hlavní hrdina zač. Ale pak bylo všechno jinak.
Skvělý příběh o rodinném prokletí Opgardových.

18.04.2022 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Nespadám do kategorie Yound Adult, přesto jsem si knihu pro mladé neuvěřitelně užila. Napínavé, drsné a velmi čtivé!

04.04.2022 4 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Mrazivý psychothriller o domácím násilí. Tenhle příběh je navíc opředen mnoha úmrtími. Kniha vypráví příběh ženy, která to neměla lehké už od dětství, a proto byla snadnou obětí. Shodou náhod se po letech zdá, že by mohlo být i lépe. Jenže Albert je horší, než si kdo myslel....

Minimálně ta část týkající se teroru a násilí za zavřenými dveřmi je bohužel víc než reálná. Je dobré si tohle uvědomit. Autorka vykreslila atmosféru drsně, syrově a velmi opravdově.

17.03.2022 4 z 5

Řezník Řezník Jennifer Hillier

Matt vlastní síť restaurací a svůj úspěch staví na první místo. Jeho dědeček Edward je bývalý náčelník policie a hrdina, který kdysi zabil sériového vraha s přezdívkou Řezník. Mattova přítelkyně Sam si myslí, že její matku zabil právě Řezník, ale ten byl v té době už dva roky mrtvý. Mladá spisovatelka se ale nevzdává a pátrá na vlastní pěst.

Velmi poutavý thriller s přiměřenou dávkou napětí a nečekaných odhalení. Rozhodně moc povedené.

09.03.2022 4 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Tanečník, obávaný vrah, byl najat na vraždu majitelů malé letecké společnosti. K první vraždě dojde v letadle, které vybuchne a Ed, manžel Percey, zemře. Rhyme, kvadruplegik a bývalý policista, nyní poradce, musí zjistit, kdo je Tanečník a zabránit mu, aby zabil i Percey, houževnatou pilotku. Rhyme využívá jako své oči a nohy na místech činu Amélii Sachsovou, krásnou policistku.

Kniha opět plná akce, vtipu a důvtipu. Genialita Rhyma i Tanečníka je občas až děsivá. Rozuzlení příběhu mě docela překvapilo. Knížka má spád a čte se moc dobře.

20.01.2022 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Kniha vypráví o dvou ženách, které se v různé době (tehdy a teď) nastěhují do stejného domu. Dům je plný technických vymožeností a bydlet v něm znamená dodržovat obrovské množství pravidel. Architekt a majitel je dominantní Edward, do kterého se obě zamilují. Emma, která se tehdy nastěhovala s přítelem Simonem, v domě i zemřela. Jane, žena ze současnosti, s Edwardem otěhotní. Zároveň pátrá i s pomocí Simona po okolnostech Emminy smrti. Dům ji začne děsit...
Krátké kapitoly, nečekané zvraty a překvapivé vyústění.

18.12.2021 4 z 5

Kniha popisuje nejprve příjezd autora do Číny, kdy byl plný nadšení a očekávání. A následně kontakt s čínskou realitou a konkrétním dopady komunistické vlády na občany i novináře.

Tomáš Etzler popisuje mimo jiné zkušenosti čínského venkova, dění kolem olympiády v Pekingu 2008, násilné i nenásilné přesidlování obyvatel a mnoho dalšího. Také se ale setkává s neuvěřitelnou laskavostí a štědrostí těch nejchudších. Mě samotnou asi nejvíc dostala kapitola věnující se zemětřesení v S'-čchuanu.

Nejde o snadné čtení. Chápu ale autorovo rozpoložení, naštvanost I bezmoc. Mrazivé, drsné, reálné.

27.11.2021 5 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Já tuhle autorku prostě miluju! Příběh o Lacey je opět super napínavý, skvěle vystavěný, nejde přestat číst.
Tentokrát se příběh odehrává na pozadí univerzity v Cambridge, kde dochází k příliš mnoha sebevraždám. A Lacey se tam má vydat pozorovat prostředí. Ale to by nebyla Lacey, to by nebyla volavka....

23.10.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha narozdíl od filmu je plná technických detailů a postupů, které se zdají někdy nadbytečné, ale dávají smysl. Deníkové záznamy Marka jsou taky plné humoru, nadhledu i vůle žít. Jednoznačně super počin.

29.09.2021 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Nejsem cílová skupina Liane Moriarty, ale tohle se mi fakt líbilo. Příjemně jiný pohled na bohaté paničky a jejich životy.

18.08.2021 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

King po sté jinak. Tentokrát ve fantasy příběhu plném šedých lidí, vojáků se smrtící aurou a příšerou nejen v podzemí.
Rozsah odpovídá autorově grafomanii, ale tady nebylo jediné hluché místo.

30.04.2024 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Klasika, která pohladí. Typický případ pro Hercula Poirota, který je prostřednictvím dopisu osloven tajemným ABC a vraždy začnou.
Překvapivé rozuzlení a fenomenální šedé buňky mozkové.

03.04.2024 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Tato autorka nezklame. Tentokrát vypráví o Sage, vnitřně i zvenku zraněné dívce, která se seznámí se starým mužem, který ji požádá, aby mu pomohla odejít.

Současnost se prolíná s minulostí Sageiny babičky Minky, která přežila holocaust. Jako červená nit prochází ještě jeden příběh.

Silné, drsné. Jodi Picoult se opět zabývá nelehkým tématem a nutí k zamyšlení. Konec předvídatelný, ale nijak mi to nevadí.

13.02.2024 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Kniha má spád, napětí, nečekané zvraty, udržuje čtenáře v napětí. Dočetla jsem hodně pozdě v noci, protože tohle nešlo odložit. Velmi povedené. Ale ten konec!!!

09.08.2023 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Velmi zvláštní příběh, který je těžké hodnotit. Rudolf Hess byl podle mě totální sociopat, člověk bez citu, který plnil rozkazy.

20.07.2023 4 z 5

Kriminalista Jiří Markovič: Legenda pražské mordparty deviantům na stopě Kriminalista Jiří Markovič: Legenda pražské mordparty deviantům na stopě Jiří Markovič

Vlastně dost zklamání. Nevím, jaký byl záměr. Není to pořádně ani životopis, není to ale ani vyprávění o případech. Je to od obojího něco, ale strašně mi nesedl ten styl propojený s "mimozáznamovými" hovory autora s kriminalistou. A fascinace inteligentním vrahem mi přišla úplně nevkusná. Tahle část by se rodičům mrtvé dívky určitě nečetla dobře.
Od knihy jsem měla obrovské očekávání, realita mě moc zklamala.

24.06.2023 2 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Velmi dobře napsaný příběh slavné hollywoodské herečky, která se rozhodne svěřit svůj životní příběh novinářce Monique.

Opět velmi podařený román. Daisy za mě lepší, ale možná i tím, že u první knihy jsem neměla taková očekávání.

12.04.2023 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Fakt moc dobrý thriller. Když už víte, tak cvak a nevíte nic. A znovu a ještě jednou.
Příběh o ceně lidského života, o špatných a dobrých rozhodnutích.
Velmi cením vtipnou pasáž z kláštera.
Kniha jako celek rozhodně top.

28.10.2022 5 z 5

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Tohle byla jízda od začátku do konce. Kniha neměla jediné hluché místo, četla se sama.
V příběhu nechybí láska, zrada, intriky a spousta náhod.
Za mě parádní oddechovka, která nejde odložit.

22.09.2022 5 z 5