Zlajda95 Zlajda95 komentáře u knih

Poslechnuto jako audiokniha. Není to špatná kniha, ale taky mi nepřinesla nic extra nového, na co bych během života nepřišla sama. Název knihy je poněkud zavádějící, ale rozhodně zaujme. Některé hlášky jsou velmi trefné, některé pasáže byly zábavné, velká část knihy se mi ale táhla a nebyla jsem schopná jí pořádně věnovat pozornost.

Knihu bych doporučila spiše někomu, kdo zatím není příliš políben četbou na téma osobnostního rozvoje, popř. někomu, kdo žije pozitivním myšlením a nepřipouští si přirozenost negativních emocí a zážitků.

20.07.2021 2 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil více, než ten první. Může to být ovšem i tím, že je to určitě už více než 10 let, co jsem četla Eragona, a moje nároky na knížky se od té doby přeci jen trochu změnily.

Eldest neobsahuje příliš akce, je spíše popisný, seznamující s jednotlivými rasami a jejich kulturou, zvyky, tradicemi. Eragon se věnuje výcviku. Závěr knihy přinese překvapující odhalení.

Tak uvidím, kdy se pustím do dalšího dílu, snad to nebude zase za další dekádu :D

17.07.2021 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knihu jsem měla rozposlouchanou v audioverzi asi 1-2 roky, bohužel mi Lábus moc nesedl. Nicméně je to hodně milé fantasy, místy i vtipné. Filmové zpracování je celkem dost věrné. Doporučila bych zvláště mladým čtenářům, kteří si to užijí se vším všudy :-)

29.06.2021 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Asi už nic nepřekoná Prohnilé město, přesto jsem moc ráda, že jsem se mohla vrátit do Ravky a lépe poznat další postavy. Grishaverse se nám s příchodem paremu začíná pozměňovat. Ač jsem si vyspoilovala zcela zásadní detail děje, přesto mě Prohnilý král nejednou překvapil. Z konce mám rozporuplné pocity, ale důvěřuji pisatelskému umu Bardugo a budu se těšit na další díl.

23.05.2021 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

To je tak komplexní a spletitý příběh, že by vydal za několik knih! Člověk u toho stěží může popadnout dech, jak se šestice hrdinů vrhá z jednoho nebezpečí do druhého (a ty dokonale proplacované plány a detaily!) a v mezičase vás Bardugo vesele drtí rozkrýváním jejich minulosti, popř. vyvíjejícími se vztahy mezi jednotlivými postavami. Jsem vyřízená, zničená, nevím teď, co se životem :-D

10.05.2021 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Po Griše jsem se vrhla na Šestr vran. Je tu vidět velký posun autorky v budování děje i charakterů. Co postava, to skvost. Detailně propracovaný příběh.

06.05.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

(SPOILER) O něco horší, než druhý díl, přesto lepší, než ten první. Je docela těžko uvěřitelné, nakolik se Alina změnila za tak krátkou dobu, nicméně opojená mocí bych se asi taky změnila. Jsem ráda, že si Mal v tomto díle napravil svou reputaci, protože v druhém díle byl na ránu :D Jako v každém díle, Temnyje je tady zoufale málo... v jednu chvíli jsem měla dokonce pocit, že můj moral compass se opravil, ale kdepak, na konci je zase neodrvatitelně rozbitý na tisíc kousků :D :D Poslední díly bývají zklamáním, myslím, že Griše se ale povedl důstojný konec, který dává smysl.

Jsem zvědavá, jak si s tím pohrají v seriálu a kolik změn provedou, jelikož spoustu věcí z třetího dílu zaznělo už v první sezóně.

29.04.2021 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil více, než první. Alina, ač světlonoška a veškerý poprask kolem toho, řeší to, co každá jiná dívka - chlapy :D. Tento díl přinesl celkem sympatickou postavu Nikolaje. Dialogy byly zábavné a i když mnoho stránek vyplnily spíše myšlenkové pochody, plány, strategie... bylo v knize také poměrně dost dobře popsané akce. Temnyje je zde o žibec méně, zato se do děje promítá pro mě velmi zajímavou formou :) Hned se pustím do třetího dílu.

27.04.2021 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Včera a dnes jsem zhltla první sezónu seriálu, tak jsem se dnes pustila rovnou i do první knížky (a rovněž ji zhltla na posezení :-D).

Musím říct, že zde seriál předčil předlohu. Kniha je spíše průměrná, vytvořený svět a jeho mytologie je rozhodně zajímavá, ale samotný děj je takový... příliš jednoduchý. V seriálu se opírají rovněž o další sérií z tohoto světa - Šest vran a rozhodně to ději přispívá. Víc zajímavých postav, zároveň všichni mají v seriálu poměrně dost prostoru... ale je to zase na úkor pochopení právě té mytologie. Některé věci byly v seriálu velmi pozměněny, jiné vynechány. Proto doporučuji jak přečtení knih(y), tak zkouknutí seriálu, obojí má své kvality :-)

(Btw, Ben Barnes je v roli Temnyje naprosto uhrančivý :D)

24.04.2021 3 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

(SPOILER) Už to pro mě prostě nemá to kouzlo, které měly první dvě knihy, přesto Servazovi zůstávám věrná a ve formě audioknih si určitě vyslechnu i další díly, pokud jemu zůstane věrný i Minier :D

Příběh Údolí se odehrává v pro mě poměrně zajímavém prostředí, opět se dostáváme do Pyrenejí, chvilku si dokonce pobudeme v klášteře. Co se týče detektivní zápletky, odhalení hlavní záporné postavy pro mě nebylo vůbec šokující, z čeho ovšem šel mráz po zádech byly její "nástroje". Velmi děsivé a dost možná ne zcela ne-reálné. Hnus.

Co mě zklamalo, je, že Martin je zkrátka neponaučitelný, nezodpovědný a moje původní sympatie k němu dále klesají. Ale co už, starého psa novým kouskům nenaučíš, že? Asi ani na tom papíře.

23.04.2021 3 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

(SPOILER) Pfů, toto bylo těžké. Ač Fromm na začátku knihy píše, že nebude psát nějak příliš erudovaně, vědecky, přesto se nejedná o knihu, kterou bych doporučila běžnému člověku. Sama jsem měla velký problém udržet u čtení pozornost a některé pasáže byly velmi filozofické, pro mě nesrozumitelné.

Kniha obsahuje zajímavé myšlenky o lásce (a jejích předpokladech), jen je nesympatické, že se Fromm soustředí spíše na charakter západní společnosti a úpadku umění milovat v ní, místo toho, aby se soustředil tedy na jiné kultury, kde bychom mohli čerpat inspiraci. Mimojiné zde lásku také dává do souvislosti s vírou a důvěrou, píše o racionální a iracionální víře... což byly takové poměrně zajímavé úvahy. Ale zpět k lásce...

Opět se tu setkáváme s připomenutím, že láska a zamilovanost jsou dvě odlišné věci. A pak je tu ta opačná perspektiva - Umění milovat někoho (i sebe) - se kterou se v beletrii, filmech a seriálech (a často i v životě) moc často nesetkáváme, protože my chceme být milováni, ale často nejsme schopni sami (nesobecky) milovat druhé. Je to druhá kniha, která mi vlastně potvrdila, že jsem podstatu lásky během mého dosavadního života vůbec nepochopila.*
První knihou byl titul Pět jazyků lásky od Chapmana - tu bych doporučila spíš, je mnohem srozumitelnější a praktičtější a snad i aktuálnější.

Celkové hodnocení 2-3*. Myšlenkami spíše 3*, formou spíše 2* - pro mě opravdu utrpení číst.

*Vzhledem k tomuto zjištění cítím potřebu někdy toto téma prodiskutovat s mými přáteli, abych zjistila, jestli máme naše pohledy na lásku pokřivené všichni, nebo jestli je to jen nějaký můj osobní problém :D

05.04.2021 2 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

(SPOILER) Asi je mimořádně seriálové zpracování lepší, než knižní předloha. Seriál lépe pracuje s napětím i postavami. Ač je dnes Munchhausenův syndrom by proxy už celkem profláknutý, stále se jedná o příběh s velmi zajímavým a skličujícím dějem.

22.03.2021 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl svým způsobem ještě lepší, než ten první. Rozdíly mezi knihou a filmovým zpracováním se zde prohloubily, film má sice větší spád, ztrácí se v něm však motivy hrdinů a některé detaily příběhu jsou zcela pozměněny, vynechány. Výborné pokračování.

(Pozn.: čteno v rámci Čtenářské výzvy 2021 - Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih, konkrétně 5. místo mezi sci-fi.)

21.03.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Pro mě velké zklamání. Dlouho jsem se u detektivky takto nenudila a to ještě pomíjím přitaženost za vlasy. Záporné postavy byly patetické, některé scény opravdu dost nechutné, na což si nepotrpím. Jako jediný klad vnímám celkem sympatickou postavu asistenta Tristana.

16.03.2021 2 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, což byla dobrá volba, když se ukázalo, že je kniha psána formou dialogu.

Kniha pro mě byla zajímavá nahlédnutím do zákulisí policejní práce a známých kauz. Některé zážitky z různých policejních akcí se pomalu blížily scénám, které známe z kriminálek a špionážních filmů. V problematice organizovaného zločinu u nás se neorientuji, ani té politice nijak moc nevěnuji pozornost (neb mám pocit, že to fakt už nemá smysl)... takže kniha mi přinesla spoustu nových informací. K tomu, abych si ale udělala celkový obrázek, bych se těm tématům musela věnovat systematicky a znát i pohled té opačné strany.

Pan Šlachta se prezentuje jako mimořádně čestný a schopný člověk, který vidí svůj smysl života ve službě lidu, ať už v roli policajta, celníka, či politika. Tento obraz na mě působí nerealisticky, až nesympaticky. Nabyla jsem dojmu, že ani nepřipouští, že by také někdy mohl udělat nějakou chybu... některé pasáže knihy mi přišly zkrátka jako ozvěny zraněného ega.

Aktuálně se snaží vstoupit do politiky se svým hnutím Přísaha, tak hádám, že ještě bude příležitost udělat si o něm a jeho osobnosti komplexnější obrázek, a pokud bude jeho sebeprezentace korespondovat s jeho dalším jednáním, miléráda pak i zvýším hodnocení této knihy.

11.03.2021 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

(SPOILER) Knihu rozhodně doporučuji všem skalním fanouškům Stmívání, já jsem se na ni velmi ráda vrhla a na chvíli se tak vrátila do mé rané puberty :-D

Je fajn oživit si ten příběh, některé detaily jsem už úplně zapomněla (i vlivem filmové adaptace, která se zkrátka hodně liší). Kromě počátku společného příběhu Edwarda a Belly je zde hodně prostoru věnováno i historii jednotlivých postav a jejich vztahům mezi sebou.

Bylo pro mě rozhodně zajímavé porovnávat, jak se vnímá Bella sama a jak jí vnímá Edward. Bavily mě myšlenkové pochody, které Edward "poslouchal", protože mi to pomohlo lépe porozumět postavám, které v sáze neměli zase až tak moc prostoru, i když byly její nedílnou součástí (Mike a spol.).

A tak hlavně tady máme lepší možnost poznat Edwarda a pochopit jeho způsob myšlení. Po přečtení knihy musím říct, že Jacob by pro Bellu byl opravdu lepší partie :-D, ale my už víme, že se B&E dočkají svého happy endu (v reálném světě by bylo ovšem velmi naivní očekávat, že randění s vrahem dopadne dobře).

Pozn.: čteno v originále.

07.03.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha je charakteristická spoustou ironie, barvitými charaktery postav, které ve čtenáři vzbuzují emoce, a velmi propracovanými dialogy, které baví. Filmová verze mnohé vynechala a lecos upravila, knižní verze mi pomohla pochopit, jak si k sobě Elizabeth a Darcy vlastně našli cestu.

26.02.2021 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Originální, brutální příběh. Knižní Katniss se jeví poněkud vřelejší, než ta filmová - to je hádám tím, že jí tady pěkně vidíme do hlavy. Kniha obsahuje spoustu detailů o životě postav mimo arénu, pro což ve filmu nezbyl prostor. Závěřečný boj s muty naprosto šokující. Výborná dystopie.

23.02.2021 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Celkem zajímavá zápletka s překvapivým koncem. Rovněž hlavní postava má potenciál, jen osobně se mi tyhle velmi silné ženské postavy celkem rychle přejí.

20.02.2021 3 z 5

Kdybych tento titul neposlouchala jako audioknihu, tak bych ho nikdy neabsolvovala celý. Knížka nepochybně obsahuje zajímavé a přínosné myšlenky a ve své době jistě mohla být přelomová, ale dnes už přecijen je nabídka knih na téma mindfulness mnohem bohatější a nemusí se do toho nutně míchat duchovno.

Celkem se mi líbila forma otázek a odpovědí, to by ovšem autor tyto odpovědi musel formulovat srozumitelně a prakticky.

07.02.2021 2 z 5