vipera vipera komentáře u knih

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Tato kniha na mne dlouho koukala z poličky. Vzhledem k jejímu stáří jsem se obávala její čitelnosti. Nakonec jsem si vypomohla audioknihou. Chvíli jsem knihu poslouchala, chvíli zase četla a nakonec jsem se zcela oddala přednesu paní Zawadské. Samotná bych se knihou prokousávala rozhodně déle, její jazyk bude dnes už málokomu blízký. A přitom si tento literární kus zaslouží pozornost i dnes. Ono téma marnotratnosti, marnivosti, hledání povrchního štěstí, utápění v iluzích, dluzích a nakonec i v bezmoci, je totiž věčné.

12.04.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Podařené pokračování. První díl byl o smrtkách, o tom kdo jsou a jak fungují. Tady se vše dostalo do širších souvislostí. Díky vhledům od Nimba máme lepší představu o fungování a historii světa, i proč v ‘dokonalém’ světě existují i slepá místa, různé frakce a výjimky z výjimek.

16.03.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Velice zajímavá a promyšlená verze budoucnosti, kde Nimbus přináší život a lidé rozdávají smrt.

10.03.2021 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Tohle byla dokonalá první kniha, která se mi od Kinga dostala pod ruku. Líbí se mi i ten původní koncept, že kniha nejprve vycházela jako román na pokračování. Což je dobré před čtením vědět, protože jinak by pak toto vydání v "jedné knize" mohlo působit trošku roztříštěně.

10.03.2021 5 z 5

Chaloupka strýčka Toma I. Chaloupka strýčka Toma I. Harriet Beecher Stowe

Po přečtení této knihy se stydím, že jsem člověkem. Tak mne to zasáhlo.

09.02.2021 4 z 5

Co vyprávěla houpací síť Co vyprávěla houpací síť Jiří Šandera

Takové milé pohádky z jedné zahrádky

29.01.2021 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Navzdory nepříznivému počasí i nepřízni osudu v podstatě všech zúčastněných je příběh podán velice lidsky. Navíc to vykreslení krajiny a živlů je tak působivé, že na vás občas doslova prší z knihy...Přečetla jsem díky čtenářské výzvě a ráda se budu k autorovi vracet i bez ní.

29.01.2021 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Hlavní myšlenky hluboké, příběh plytký, nápady zajímavé, kvůli roli pozorovatele větší odstup...a tak pořad dokola, jednou plus a pak zas mínus

25.01.2021 3 z 5

13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda Walter Moers

Tolik fantazie v jedné knize se hned tak nevidí! Až jsem si od těch ‘nesmyslů’ - míněno v dobrém - musela občas odpočinout a souběžně číst i něco trošku normálního. Senzační příběhy, krásně graficky zpracováno...tohle se tedy vážně povedlo.

23.01.2021 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Prvních 30 stran jsem vůbec nechápala, co to k sakru vlastně čtu. Pak jsem pochopila, že se to chápat nedá. Celá ta absurdnost války, situací a postav v kombinaci se všudypřítomným humorem a děsem...Některé pasáže jsou hodně komické, ale ve výsledku z téhle knihy mrazí. Tohle si 5* rozhodně zaslouží.

21.01.2021 5 z 5

Město zlodějů Město zlodějů David Benioff

Při čtení jsem měla pocit, že je něco špatně. Jako by knize něco chybělo nebo naopak přebývalo, ani sama nevím.

12.01.2021 3 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Děj, to je sešup. Postavy jsou stejné jako v jedničce a přece jiné. Jakoby se jim ty jejich drsné zadky snažil někdo zjemnit použitím kvalitního toaletního papíru. Aspoň občas...Je poznat jiný autor. Řezník a Rusalka spolu hezky ladí, i když každý nechává vlastní stopu. A to je dobře.

11.01.2021 4 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Poutavé varování od člověka, který ví, o čem píše.

06.01.2021 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tak zase jednou přišla na řadu klasika. To o čem se tam píše už dnes skoro nikdo nezná...a nemyslím tím válku. Krásné to bylo.

06.01.2021 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Emzáci, střezte se českého řezníka! Vypravil se do vesmíru na zkušenou a už teď je z něj více než ‘kápo’.

31.12.2020 4 z 5

Zřídla Zřídla Kristýna Sněgoňová

Jooo, tak tohle už byla jiná jízda než prvotina. Postavy mají duši, děj má začátek i konec a mé milované Brno tam...mňam, chutnalo

28.12.2020 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Čtvrtý díl trilogie odehrávající se po smrti hlavního hrdiny (toho z Istanbulu) a podaný z pohledu ženy...Kniha plná paradoxu, ale funguje skvěle.

28.12.2020 4 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Tak za prvé název knihy. Ten mně včetně přebalu tlačí zpět do mých 16 let, kdy jsem postávala u novinového stánku a hltala dalšího Johna Sinclaira...nic špatného na tom, jen se nerada někam vracím. Za druhé a to jako vážně?! Celou dobu čekám na to, až se hlavní postava ke skutečnostem nějak postaví, jedno jak. A on to nakonec vyřeší deus ex machina? To mne docela na*ralo. A nakonec za třetí. Když odhlédnu od výše napsaného, sjela jsem to jedním dechem :-)

16.12.2020 3 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Tato kniha nemá děj, myšlenku, pointu a ani vám neposkytne žádnou životní pravdu...Tak jak to, že vám toho tolik dá? :-)

08.07.2020 4 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

A mně to proste baví...Má to říz, hezky spletité, přeskakovaní z jedné hlavy do druhé (to docela doslovně), z minulosti sem a zase zpátky, kniha vás nutí být ve střehu...Nepřečtete ji za jedno unuděné ospalé dopoledne někde v klidu. Budete ji louskat dnem i nocí a krást si pro přečtení dalších pár řádek každou minutu. Nakonec ji dočtete někde v poklusu nebo v MHD, protože už jste nemohli jinak... Takhle se to děla.

08.06.2020 4 z 5