veronika5179 veronika5179 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Upřímně se mi hodnotí těžko. Začnu asi negativy.
Autorka sama přiznává, že není historik a na knize to je znát. Kdybych o daném tématu nic nevěděla, věřila bych autorce každé slovo. Bohužel, je zamlčeno spousta důležitých faktů, které jsou pro samotný děj stěžejní, např. příchod polských dělníků v 19.století z Haliče na Těšínsko za prací, s čímž souvisel i příchod kněží, s nimiž souvisely třeba přepisy českých příjmení na polská: Havlíček=Hawliczek, Vitásek - Witasek atd. Do toho je třeba počítat se silným rakouským elementem. Sedmidenní válka v knize zazní jen tak na okraj, čtenář prakticky netuší oč jde a může si myslet, že Češi "jen" ve Stonavě brutálně zavraždili několik Poláků. To, že Poláci násilím odvlekli českého vojáka z vyměřovacích prací a ubili ho k smrti, to už v knize moc nezazní. Víme jen, že Henryka stonavské obrázky pronásledují jako noční můra. Přesně tak se zamlčuje historie :) Autorka úplně pomíjí popis okolí Karviné, Beskydy neexistují, Těšín = gestapo a tím to tak nějak končí. O nuceném nasazení lidí z Těšínska do Wehrmachtu se toho taky moc nedozvíme, a jak by se to hodilo! Někdo může namítnout, že nejde o historickou stať, ale o román. Ano, ale v tomto případě opravdu nelze zanedbat skutečně složité historické pozadí.
Druhým negativem je pocit, že všechno se odehrává v jakési šedé mlze. Nevíme, jak postavy vypadají, jakou mají barvu vlasů, jak se oblékají, jak vypadá jejich dům, ložnice, pracovní prostředí, všichni jsou tak nějak stejní, anonymní a přece jsou to osobnosti. Je těžké si k postavám až na výjimky udělat nějaký bližší vztah, protože všichni splývají v jednu masu lidí bez tváře. Kdybych místa, náturu obyvatel, historii a život v okolí Karviné neznala, tak mám veliký problém si cokoliv představit. Pokud něco autorka popsala opravdu detailně, tak to je utrpení a beznaděj. Všechny postavy trpí, na nikoho nečeká nic dobrého, všichni se motají v šílené mizérii karvinského štiplavého dýmu.
Ale abych jen nekritizovala, kniha se četla dobře a osobně jsem i přes mnoho výhrad ráda, že se někdo pustil do tak impozantního díla. Chápu autorčin úmysl, jen to sousto je příliš velké. Z historie vlastní rodiny vím, jak se žilo, když jste byl Čech, stejně tak, jak se žilo, když jste byl Polák. Polská okupace, volkslisty, polenlágry - to vše je mi známo více než dobře...
Pro ty, kdo se více zajímají o historii regionu, doporučuji knihy:
https://www.databazeknih.cz/knihy/videl-jsem-ukrizovani-92850 https://www.databazeknih.cz/knihy/cesi-ve-wehrmachtu-20052

22.02.2021 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Po x letech jsem oprášila první stínadelskou knížku a nelituji :) Z celého příběhu dýchá tak úžasné tajemno, dobrodružství a strach zároveň, které mnohdy neumí vykreslit ani autoři tzv bestsellerových thrillerů. Popisy volby Velkého Vonta v kostele sv. Jakuba, objevování tajných chodeb a uliček, záhadné postavy i vzkazy, plánky, Em, ježek v kleci...a tak by šlo pokračovat ještě dlouho. Jako čtenář se nemůžete dočkat, co objevíte na další stránce a jak to celé dopadne. To je v podstatě základ dobré knihy :) Atmosféra foglarových knih je zkrátka nepopsatelná.
Někteří kritizují, že je povaha i chování kluků naivní, ale tady nemůžu souhlasit. Kdo jiný když ne Rychlé šípy by měly být vzorem? :) A na tom se nic nemění ani v roce 2020.

01.11.2020 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Když knížku čtete jako malí, prožíváte spolu s Hochy od Bobří řeky všechna dobrodružství, bojíte se Zelené příšery, sbíráte bobříky a přejete si jet na stejný tábor se stejnou partou kamarádů a vše to zažít na vlastní pěst. Když vyrostete, je zážitek úplně stejný a navíc v příběhu vidíte to jedinečné kouzlo, které malým čtenářům (možná) uniká...Už to není "jen" tábor, už to není jen tak obyčejné přátelství, a už to ani není obyčejná Píseň úplňku...
Přeji nám všem, aby na své životní cestě potkali toho svého Rikitana i svou Sluneční zátoku.
PS. Měla jsem to štěstí, že jsem si mohla přečíst vydání z roku 1937 s úžasnými ilustracemi pana Buriana. Učiněný poklad.

Možná je k úplnému prožití příběhu potřeba mít tu "správnou" povahu :)

14.04.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Autorka má skvělou schopnost se vcítit do nejrůznějších typů ženské duše. Proto tato kniha nejspíše osloví hlavně ženy. Na druhou stranu umí mistrně vykreslit nejrůznější postavy - od zbohatlíka, po podivíny žijící na samotě v lese. Děj má spád, přidanou hodnotou je určitě prostředí a historie rumunských Slováků, o kterých se příliš neví. Neodkrytá tajemství rodin je vždy dobrou volbou. Umím si představit, že by kniha byla delší, s většími odbočkami do minulosti a ještě více vykreslenými postavami.
A v létě se na Prachaticko určitě vydám, autorčiny knihy jsou úžasná inspirace :-)

16.01.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

To byla tedy pecka! :)
Nehodnotím autorův záměr, ať knihu napsal z jakéhokoliv důvodu (a vzhledem k jeho ostatním titulům se témata vzájemné tak či tak prolínají, takže asi má k záhadám a horám blízko), napsal ji dobře. Kdo ze čtenářů tvrdí, že neměl byť jen na chvíli chuť do Tribeče vyrazit a pátrat na vlastní pěst, ten si lže do kapsy :) Opravdu povedený příběh, který se opírá na docela snadno dohledatelných faktech. Vytknout ze svého pohled můžu jen výběr postav, ani jedna mi nebyla vůbec sympatická, ale tuto maličkost velkoryse odpouštím ;)

13.01.2019 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Ke knize jsem přistupovala bez předsudků a očekávání, nicméně i pokud odhlédnu od samotné osobnosti autorky a jejich výpovědí, tak je to zkrátka špatně napsaný životopis. Spíše to připomíná deníček 15-leté holky, která vlastně neví coby. Zajímavé bylo nahlédnout do zákulisí sportu, ale čtenář se stejně moc nedozvěděl. Marketing na jedničku, to se musí nechat...

05.05.2018 2 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Moje prvotina od autorky. Před x lety jsem občas četla její fejetony v časopise pro ženy a už tehdy jsem si říkala, že se to tak dobře čte, kéž by autorka začala psát knížky. A teď, po x letech jsem objevila, že ona je opravdu píše!
Knihu jsem nemohla odložit, což se mi dlouho nestalo. Nevím, co bych vytkla. Nic mě nenapadá. 10/10. A jsem moc ráda, že budu mít co číst i nadále.

14.01.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jako rodačka z kraje ve kterém se děj odehrává musím uznat, že vykreslit osudy daných postav objektivně je velice složité a věřím, že autorka se snažila. Oceňuji pečlivé zpracování historických událostí, postav, vylíčení života obyčejných lidí. Nicméně čtenář může získat dojem, že se vše točí kolem Poláků a v celé Karwiné není snad kromě učitele a jedné osoby z Moravy ani jediný Čech. Upřímně, vykreslení českých rodin a jejich problémů je tady jen okrajové a to mi přijde jako velká škoda, ne-li chyba. O německy mluvících a židech ani nemluvím (jak lze tyto dvě skupiny vůbec pominout?). Čtenář z druhého konce republiky se právem může cítit trošku ztracen a vůbec se nedivím. Ocenila bych širší kontext, ale i tak hodnotím kladně, ačkoliv má kniha temné a trochu plíživé tempo.

05.10.2020 4 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Takto si představuji kvalitní současnou prózu nejvyšší úrovně. Kéž by všechny dnešní romány vypadaly takto! Autorka mistrně vykreslila postavy a dobové odlišnosti, vše syrově a realisticky, ale přece i tak, že jste se v lecčems mohli poznat, zastydět se a pak se zasmát. Každé slovo je pečlivě zvoleno, nic není navíc a kniha by se četla sama i kdyby snad měla tisíc stran. A pokud znáte polské reálie, tak je kniha o to lepší. Perfektní!

27.05.2017 5 z 5

Tak toto opravdu ne. Pokud si myslíte, že se dozvíte něco o kariéře letušky v Emirates a životě v Dubaji, raději sáhněte po jiném zdroji informací.
Tohle se nepovedlo, tak strašně moc nepovedlo. Upřímně nevím, kterými negativy začít, protože jich je tolik. Naprostá zbytečnost. Takže raději pomlčím a zkrátím to - nedoporučuji, pokud je vám více než 10 let a za život jste přečetli více než jednu knihu.

16.05.2021 odpad!

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

(SPOILER) Laťka byla prvním dílem postavena hodně vysoko, ale ani druhý díl nezklamal. Dobrodružstvím se to jen hemží a čtenář nemá šanci vydechnout. Foglar nás moc nešetřil - údajná zrada Mirka, jeho dvojník, chudák Bublina, slepý chlapec, bitky a boje, pořád se něco dělo! Mistrovsky jsou popsány nejrůznější boje o moc a postavení, které se přenášejí i do dospělého světa třeba v politice.
Oblíbená postava: Široko :)

06.11.2020 5 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Nečekejte žádnou duchařskou lacinou senzaci, ale seriózní pohled na dvě osoby, které zasvětili svůj život boji se zlem. Šokující, vyčerpávající a nesmírně zajímavé.

22.04.2020 5 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

O Herriotovi jsem vždy věděla, ale sáhla jsem po něm až teď - jaká škoda. Po všech temných detektivkách nebo depresivních románech je to jako pohlazení po duši. Navíc umí na čtenáře přirozeně přenést lásku ke zvířátkům, popsat anglický venkov 30.let a jeho postavičky, tehdejší léčebné postupy i nelehké začátky mladého veterináře. A to všechno tak lehce, laskavě a kolikrát s úžasným humorem, který čtenáře nutí se zasmát i nahlas. Moc se těším na další knihy :)

20.10.2020 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Těžko napsat komentář, který shrne dojmy a pocity z přečteného...
Historické nepřesnosti autorovi zcela odpouštím, fascinující je, jak jako Francouz tolik miluje naši zemi a historii, až se čtenář zastydí. Způsob psaní je velice netypický, ale svěží a velmi čtivý. Žádný komentář ani recenze to nedokáží popsat přesně, to se musí přečíst. Ačkoliv jsem hodně skeptická i kritická k nuceně originálním slohům a touhou spisovatelů za každou cenu něčím vybočit, tohle je zcela o něčem jiném.
Dlouho mi nebyl nějaký autor jako osobnost tak sympatický a blízký,...Kniha je napsána skvostným způsobem, hrozně moc se mi líbily jehokomentáře během psaní knihy a jeho věčný optimismus, sebekritika, oddalování konce, naprosto uvěřitelné a neumělé dialogy, absence klišé i tato věta, kterou si, kromě té poslední určitě zapamatuji: Radši bych si odnesl slamník na kostelní ochoz, kdyby tam pro mě zbylo ještě trochu místa....

29.01.2017 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nostalgie :) S radostí vzpomínám i na večerníček (?) nebo animované zpracování knihy, které bylo stejně geniální.

17.09.2014 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Mám ráda knihy, kdy jazyk vypravěče odpovídá doby ve které se příběh odehrává. A pravě zde jsem měla místy pocit, že čtu Remarqua nebo snad jeho následovníka :) Silný příběh musí zaujmout každého, kdo se zajímá o téma 2.sv.války. Možná bych uvítala příběhy bratrů trochu více propracovanější, ale i tak hodnotím plným počtem. Silný zážitek, bez patosu a moderních "vymožeností", kterých jsou dnešní romány plné.

22.01.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Budu asi jediná, kdo tuhle knihu nebude hodnotit kladně. Od tématu čekám především emoce. Tady nejsou žádné. Nečetla jsem příběh 14-leté holky, protože na mě působila uměle, vykonstruovaně, jako celé v knize. Žádné emoce, jen krátké a úsečné věty, které se hodí do severské detektivky, ale ne do tohoto příběhu. Nemluvě o zdlouhavosti..Musela jsem se nutit, abych knihu dočetla,zbývá mi asi 20 stránek, ale názor určitě nezměním. Styl vypravěče je prostě takový, že vidím mladého australského moderního kluka, jak chce popsat události války. Nepovedlo se to. A děti tehdy určitě neříkaly něco takového jako "je to v pohodě."

04.03.2015 2 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Patří mezi mých TOP 10. Četla jsem ji stokrát a některé pasáže dokážu odcitovat zpaměti stejně s popisem obrázků. Nadčasové, neuvěřitelně vtipné, dobrodružné, poučné, nenudné. Obrovskou zásluhu na tom mají ilustrace, které jsou přímo mistrovské a samy o sobě jsou důvodem k smíchu. Pokud bych si na pustý ostrov (nebo kamkoli jinam) měla vzít jen jednu knihu, vzala bych si komixy Rychlých šípů. S odstupem času samozřejmě některé příběhy i charaktery hodnotím s úsměvem, ale to jádro je a bude vždycky stejné, ať je doba jakákoliv. Kniha, která je v mém srdci jako žádná jiná.
"Je to nečestné a nesportovní!"

16.09.2014 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Je dobře, že autorka toto téma otevřela. Nepotřebuje 600 stran a desítky postav, aby byl román čtivý a zavedl nás do míst, která bez povšimnutí míjíme, přitom se právě tam psala historie. Historie složená z osudů lidí, které denně potkáváme, bez povšimnutí.
Nevadila mi ani "moderní" dějová linie, všeho bylo tak akorát, ani málo, ani moc, na rozdíl od Lednické, jejíchž hrdinky po čase splývají v jednu, zde si čtenář i po čase dokáže jednotlivé osudy vybavit, k čemuž přispívá i obrazová příloha. Tleskám.

05.02.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Tentokrát mi to nějak nesedlo, autorka umí psát mnohem poutavěji a lépe. Nevím, zda to bylo prostředím (kdybych chtěla prostředí koní a dostihů, sáhnu třeba po Francisovi) nebo zmatky, ale ke konci už jsem snad i přeskakovala. Osudy několika postav úplně vyšuměly (Tomáš, Radim, prababička, Jana...), přitom mohly do děje vnést více informací a napětí, než neustále přemílání Vandy a popisování dostihů. I tak se první polovina četla dobře, jen mi tam chybělo více napětí a lidských osudů, které bych od starého opuštěného mlýna očekávala.

19.01.2022 3 z 5