Démonologové přehled

Démonologové https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434843/bmid_demonologove-0sH-434843.jpg 4 230 230

Neuvěřitelný příběh Eda a Lorraine Warrenových, skutečných "lovců duchů". Nejstrašidelnější kniha všech dob Zapomeňte na lacinou duchařinu, čeká vás naprosto seriózní výprava do hrůzyplných domů, k postelím posedlých lidí a do prostorů, kam byste se báli jít i za denního světla. Neříkejte, že nevěříte na duchy, netvrďte, že se jich nebojíte – po přečtení této knihy, založené na autentických svědectvích a zkušenostech skutečných lovců duchů, manželů Warrenových, vám totiž nezbyde než vzít duchy na milost. Jen se modlete, aby i oni vzali na milost vás...... celý text

Literatura světová Horory Biografie a memoáry
Vydáno: , XYZ (ČR)
Originální název:

The Demonologist , 2013


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Démonologové. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (67)

KaryAestas
25.04.2024 3 z 5

Kniha zajímavá, často děsivá, ALE... 80% knihy mi přijde jako snaha na obrácení čtenáře ke křesťanské víře. Stále se opakující informace, několik děsivých případů a situaci vždy vyřeší jen křesťanská víra. Ačkoli je jedna věta v knize i o tom, že každé náboženství má své rituály exorcismu. Následně se ale zase rychle vrátí ke křesťanství, protože jen to je údajně ta pravá víra. Také mě zaujala 100x opakovaná informace, že člověk musí ducha/démona pozvat, nastěhovat se do již postiženého domu nebo jej přitáhnout svými destruktivními myšlenkami. A najednou se objeví případ posednutí slečny z Německa, která byla posednuta proto, že byla velmi dobrá, čistá a hluboce nábožensky založena. Jediná věta k vysvětlení situace: Ďábel zde porušil pravidla. A rychle k dalšímu případu, který bude lépe zapadat do ideí a nalinkovaných průběhů posednutí.

Nicméně kniha stojí za přečtení. Jen ji musí člověk brát trochu s nadhledem a odstupem. Přece jen jde o rozhovor s americkými manželi, kteří byli vychováni ve víře a ačkoli údajně vše zvažují ze všech stran, není možné, aby našli jiný základ nebo alespoň širší základnu pro uvedené jevy.

Já sama v nadpřirozeno, duchy a další jevy věřím. Asi každý, kdo tuhle knihu čte, má i nějakou zkušenost s nevysvětlitelnými jevy. Nicméně musím přiznat, že v knize uvedené fotografie, by mě asi o existenci duchů nepřesvědčili. Na levitující předměty mě většinou upozornil až popisek u fotografie. Já myslela, že předměty jsou naházené na hromadu a ejhle, ona ta lampa prý levituje. Vzhledem k údajnému množství důkazů, které Warennovi nasbírali a vyfotili bych očekávala jiný výběr fotografií.

Ale názor si musí udělat každý svůj a doufám, že pro jiné bude kniha podnětnější. :-)

papajapa
07.04.2024 3 z 5

Tohle asi nebude čtení pro mě. Ne, ze by mě toto téma nebavilo, ale ze bych to měla číst jen ve dne a za každým rohem “vidět duchy, to rozhodne ne. Už jsem četla Chraň nás od všeho zlého a podobně i zde je nabádání k víře. Psáno spíše formou informativní než vyprávění. Další knihy číst nebudu.


hanpari
03.09.2023 3 z 5

Váhal jsem, jak téma uchopit. Zdá se ovšem, že není od věci začít varováním, aby lidé nevěřili všemu, čemu čtou, zejména předkládá-li jim někdo důkazy tak chabé jako Ed Warren.

Jako všichni úspěšní šarlatání, manželé Warrenovi museli být nesmírně přesvědčiví. Pokud máte rádi Strážní věž, kterou rozdávají milé dámy u nádraží, budete mít rádi i je. Abych citoval: Nevadí, že nevěříte na démony, protože démoni věří na vás. Přeloženo do srozumitelné řeči: My se postaráme, abyste uvěřili.

Zejména fascinující jsou Edovy povzdechy, jak nevěřící Tomášové nejsou přístupní rozumným argumentům. Naštěstí nadpřirozené síly, se kterými se jeden nesetká, co je den dlouhý, nemají nic lepšího na práci, než dokazovat, že existují, ledva je chrabrý Ed opodál.

Abych se odkázal na jistou pasáž...

Já, například, jsem se postavil a křičel dobrých pět minut, že na duchy nevěřím, a přesto, světe div se, se nevznesla žádná krabička, aby mne praštila do nosu. Kdyby ale poblíž stál solidní Ed, vsadím se, že nějaký poslušný démon přiběhne a dá mi co proto! Alespoň Ed takovou historku vysypal z rukávu.

Skoro by se chtělo napsat, že Ed a jeho jasnozřivá manželka jsou původci takových událostí a bylo by záhodno je upálit.

Musíme si ovšem uvědomit, že Ed měl práci snazší, protože působil ve vyspělé zemi, kde více než deset procent dospělé populace je negramotných a kde vás jsou ochotni zastřelit, když přiznáte, že jste ateista. Alespoň tolik tvrdil jistý Brit po návštěvě své milé v Texasu. A tomu Britovi věřím více než Edovi s celou jeho rodinou a hromadnou katolických kněží.

Myslel bych, že náš národ, zkažený čtyřiceti lety neznabožství, bude více skeptický, ale zdá se, že západní hodnoty tu zakořenily, alespoň soudě podle ostatních komentářů.

Znal jsem paní, která věřila, že co je v televizi, musí být pravda pravdoucí. A. C. Doyle se na konci života dal na spiritualismu, nejspíš proto, že narazil na sympaťáky, jejichž triky neuměl odhalit. Proto nezoufejte, pokud jste se ztrapnili v předchozích komentářích. I lepší podlehli a doba po vás nevyžaduje záblesky inteligence. Pryč je osvícení, ať přijde temnota!

Dříve ale než se oddáte nadpřirozenu, buďte prosím tak hodní a vzpomeňte si na slavné kouzelníky a iluzionisty. Buď uvěříte, že za jejich kousky jsou schopnosti, a pak nemáte důvod pochybovat, že báječný Ed Warren je pouťový umělec s nadpřirozenem, a nebo - upřímně nevím, jakou alternativu nabídnout, když vím, že kouzelníky démoni nepodporují ze zákulisí.

I to by bylo mimochodem dobré téma na horor.

A zde se dostávámek přínosu celé té šaškárny. Za prvé, pochopíte, odkud se inspirovali americké hororové filmy. Infestace, oprese, posedlost a smrt? Za druhé, procvičíte si kritické myšlení, pokud nějaké máte - a rozmetáte Edovy chatrné důkazy na prach. Za třetí, místy můžete zažít šimravý pocit hrůzy. To poslední byl asi jediný důvod, proč jsem dal tři hvězdy.

Na závěr, protože se stává mým dobrým zvykem doporučit jiné a hodnotnější literaturu, mi dovolte zavzpomínat na malou černou knížku Příběhy soudce Paoa od Jü-kchun Š´. Svým způsobem jsou si tyto dvě podobné, včetně stylu a duchařiny - ale soudce Pao z vás alespoň nedělá blbce.


Edův průvodce úspěšného podvodníka:

1/ Buď seriózní. Mluv o Bohu, protože lidé, kteří věří v Boha, nedokáží lhát.

2/ Varuj před podvodníky. Když upozorníš na podvodníky, lidé uvěří, že sám nejsi podvodník.

3/ Nelži, když nemusíš. Tvoje historky musí mít pravdivý základ. Když někomu povíš, aby jel opatrně a on pak havaruje, tvař se, že jsi tušila, že po něm jdou temné síly. Viď, Loraine!

4/ Když už lžeš, lži tak, aby nebyla možnost tvé lži ověřit. Jel jsi v noci a málem do tebe vrazilo jiné auto. Proč z druhého řidiče neudělat démonický přízrak? Stejně tě v lesích nikdo neviděl.

5/ Vystupuj jako vědecký pracovník. Použivej slova jako fakta, logický či bez jiného vysvětlení.

6/ Nebuď příliš dychtivý. Buď první, kdo uzná, že existuje celá řada přirozených vysvětlení.

7/ Tvař se, že nemáš žádné zištné cíle. Démonologie je tvůj koníček, tvoje poslání, nebojuješ s temnými sílami kvůli zisku. A doufej, že nikoho nenapadne se zeptat, čím se tedy živíš.

8/ Opři se o autoritu. Taková katolická církev se svou svatou historií tě jistě podrží. Jak se říká, vrána vráně oči nevyklove.

9/ Když se chystáš provést své triky, pošli svědky na dlouhou procházku. Jistě nepotřebuješ, aby hleděli do tvé kouzelnické dílny, že ano?


Pokud se ale mýlím a Edovi démoni existují, pak mi nezbývá než smutně konstatovat, že pekelné síly jsou bandou neschopných břídilů, kteří neumí odkráglovat ani dvojku obyčejných manželů.

Kdybych já byl na místě tatíka Satana, buďte si jistí, že chudák Ed by se nedožil vysokého věku, stejně jako jeho sladká Loraine.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (15. týden)

05.04.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Démonologové v seznamech

v Právě čtených25x
v Přečtených273x
ve Čtenářské výzvě39x
v Doporučených26x
v Knihotéce224x
v Chystám se číst166x
v Chci si koupit78x
v dalších seznamech6x

Štítky knihy

horory démonologie

Autorovy další knížky

2020  80%Démonologové
2022  84%Démonologové: Ďábel v Connecticutu