veriszv veriszv komentáře u knih

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Žádné náročné čtení, spíš taková pohádka pro dospělé s originálním příběhem a milým humorem.
I když se jedná o klasický příběh, kdy se hlavní postava potýká s různými nástrahami a jeho největší úkol je změnit sám sebe, je to vlastně neokoukané a neotřele pojaté.
Pokud máte náladu na něco milého, co obsahuje toulání se po magickém lese, určitě doporučuju tento únik z reality

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Tohle byl balzám na duši
Něco tak milého, chytrého a pravdivého jsem dlouho nečetla. Dětské knihy jsou láska a nechápu, jak mě mohla tahle kniha v dětství minout...

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Tohle není jen cestopis, je tam toho schovaného strašně moc. Raynor hodně upozorňuje na problém bezdomovectví, na předsudky, které jsou s bezdomovectvím automaticky spojovány. Taky mluví o tom, že je bezdomovectví často spojováno s narkomany a alkoholiky, ale týká se mnohem více lidí, než si myslíme.

Někomu může přijít, že je to zdlouhavé vyprávění o cestě jednoho manželského páru. Samozřejmě je to kniha o putování, takže jsou tam pasáže o cestě z kopce a do kopce, o tom jaké je to jít bez jídla a vody, jaké je to stavět stan po tmě... ale mezi řádky jsem četla mnohem víc.
Četla jsem příběh obrovské lásky.
Četla jsem o tom, že vždycky chceme to, co nemáme.
Četla jsem o tom, že žít se dá různě a žádná varianta není “ta správná.”
Četla jsem o tom, že život se může otočit naruby během pár chvil a je na každém, jak se s tím vyrovná, a že zkusit to chůzí vůbec není špatné.
Četla jsem o tom, že život padesátkou nekončí, i když je těžší znovu začínat než ve dvaceti.
A četla jsem toho ještě mnohem víc...

Pokud máte náladu na knihu plnou putování, zajímavostí o přírodě a spoustu věcí k zamyšlení, tak tuhle určitě doporučuju!

Její konec Její konec Shari Lapena

Shari je moje oblíbenkyně, mám hrozně moc ráda její styl psaní. Mám ráda to prostředí takových těch “domácích thrillerů” a Lapena je jejich královna.

Ale...

Autorčina předchozí kniha Jeden z nás nasadila moji pomyslnou laťku hrozně vysoko. A jelikož doposud se mi líbila každá autorčina kniha o něco víc než ty předchozí, myslela jsem, že se to stane zas. Ale nestalo...

Jak už bývá u autorky zvykem, sledujeme ústřední pár, kolem kterého se všechno točí, ten je však opět doplněn spoustou vedlejších postav, které jsou skvěle propojeny a každá nese svůj střípek příběhu. Tady to propojování a střídání postav mě na autorčiných knihách ohromně baví.

Lapena dodržela všechno, co od jejích knih chcete:
Kniha se nedá odložit.
Každá kapitola končí tak, že chcete víc.
Skvěle pracuje s napětím.
Pěkně vás vodí za nos.
A pak vás za něj vodí ještě o něco víc a nakonec jen zůstanete zírat...

Jenže s tím koncem jsem právě měla tentokrát problém. Trochu moc narychlo, trochu nepravděpodobně, ... nevím, zkrátka mi to úplně nesedělo.

Nicméně pořád to byl skvělý thriller, asi jsem už měla příliš vysoká očekávání...

28.06.2021 3 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Prašina je skvělá záležitost a platí to stejně tak i o druhém díle.
Temné uličky, napětí a dobrodružství. Ideální pro kluky i holky no a taky rodiče, nebo alespoň mě se to líbilo.
Ze začátku druhého dílu jsem si říkala, že je to dost podobné jako jednička, pořád jen ztrácení v uličkách, pronásledování,...
Ale dala jsem tomu čas a nakonec se mi dvojka snad líbila ještě víc než ten první díl.

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Tohle byla tak skvělá kniha! Neskutečná fantazie Neila Gaimana v kombinaci s britským humorem.
Městská fantasy v geniálním prostředí Podlondýna s originálními obyvateli. Postavy, jejichž charaktery jsou nepředvídatelné a barvité.
Co víc si přát?

Audiokniha načtená Matoušem Rumlem taky skvělý! Navíc ještě na závěr bonus v podobě povídky “Jak markýz získal zpátky plášť.”

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Pokud bych měla říct jednu autorku, která umí psát o dětech a pro děti, řekla bych určitě Petru Soukupovou. Jak ta umí vystihnout dětskou duši, to je neskutečný!

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Růže sama, to bylo kouzelné poslouchání.
Něžné, melancholické, křehké,...
Bavila mě ta poetičnost, bavil mě vývoj Rose, bavilo mě Japonsko a japonské legendy, které jsou knihou propleteny.
Zkrátka tohle byl zážitek, obzvlášť ve formě audioknihy.

Zlá krev Zlá krev John Carreyrou

Příběh o tom, jak charisma jedné ženy a její velký sen dokázaly tahat za nos taková esa. Díky přízni investorů se hodnota firmy Theranos vyšplhala k devíti miliardám dolarů. Pod povrchem se ale ukrývá šílená firemní kultura a jeden velký podvod.
Já se přiznám, že jsem celou kauzu zaregistrovala, až když vyšla kniha. A dlouho jsem si ji chtěla přečíst.
Trochu jsem se bála, že to bude změť jmen a technologických údajů, ve kterých se budu ztrácet. Úplně odpočinkové čtení to sice nebylo, nicméně obavy, že se ztratím, byly taky zbytečné. A to jsem dokonce poslouchala ako audioknihu!
Pokud máte rádi skutečné příběhy, investigativní novinářské příběhy, taky trochu napínavé a v tomto případě i lehce fascinující příběhy, tak Zlou krev určitě zkuste.

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Agatha mě znikdy nezklame. Vím, co mám čekat a přesně to vždycky dostanu. A ani Hodiny nejsou výjimkou!

Pojídačka hříchů Pojídačka hříchů Megan Campisi

Tohle je kniha, která nade všechno vyniká svojí atmosférou. Ta je tíživá, nepříjemná a člověku prostě u čtení není dobře...
Nicméně příběh je napsaný jednoduše, chytne vás jeho napětí a spád.
Moc mě bavil popis alternativní Anglie, prostředí příběhu i intriky u královského dvora. Společně s atmosférou a originálním námětem tak vytvořily obrovský potenciál, který ale mohl být využitý daleko lépe.
Největší problém jsem měla s hlavní hrdinkou, která byla hrozně nevýrazná a prostě tak nějak plochá. Navíc mi přišlo, že to měla možná až trochu moc jednoduché, vždycky se dostala tam, kam potřebovala. Všechno jí prošlo, všechno jí rychle došlo...
Nicméně pokud vás láká historický román s nádechem detektivní zápletky, který vás pohltí svojí atmosférou, zkuste to. Za mě takový lepší průměr.

28.06.2021 3 z 5

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Téma padělků obrazů zasazené do prostředí New Yorku a Japonska v kombinaci s autorčiným originálním stylem psaní mě chytlo hned od začátku.
Užívala jsem si skvěle vykreslené prostředí Japonska a kontrasty kultur.
Na druhou stranu se tu stane jedna tak obrovská neuvěřitelná náhoda, že mi to dojem z příběhu trochu pokazilo. I postavy mi přišly trochu moc povrchní a málo vykreslené.
Nicméně příběh je to zajímavý, originální, a skvěle jazykově ztvárněný. Navíc potěší všechny milovníky Japonského prostředí v knihách.

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

“Já myslím na večery jak dnes, kdy nebudu už žíti smět. Ale v tom případě jsi tu byl. Lucky you!”
Dívka s pomeranči je výjimečná. Od té doby, co jsem ji před lety přečetla poprvé, jsem od Gaardera přečetla spoustu dalších knih, i když pořád ne všechny, ale tahle je má nejmilejší.
Čtení smutné, dojemné, zamilované, protkané filozofickými otázkami.
Kniha, ke které se ráda vracím. Vždy se mě dotkne nějak jinak. Zatímco kdysi jsem to vnímala hlavně z pohledu dítěte, dnes už i z pohledu rodiče. Uvidíme, co mi dá zase za pár let.

22.03.2021

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Prolhaný život dospělých bylo mé první setkání s Ferrante. Zklamaná nejsem, ale nadšená taky ne. Ach ta očekávání...
Příběh má opravdu mnoho vrstev, hledání sama sebe, rodinné vztahy, sociální rovina, a další a další. I přesto je děj velice pozvolný. Dává tak však ale vyniknout úžasnému jazyku, atmosféře Neapole a spoustě intimních pocitů a emocí, kterými je kniha protkaná.
Problém jsem měla s hlavní postavou, Giovannou. To, že mi byla šíleně nesympatická dávám stranou, ale ač jsem žena, nějak jsem se s ni nedokázala ztotožnit a velká část jejího prožívání mi byla dost cizí. Ale postava to byla zajímavá, to zase jo. No a druhý problém jsme měla se závěrem, čekala jsem něco jiného... něco víc?
I tak ale nelituju, že jsem se do knihy pustila, styl Ferrante, ať už je to kdokoli, je okouzlující, o tom žádná.

22.03.2021 3 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Seriózní, velice zajímavý rozhovor, který člověku zase o něco rozšíří obzory. Je to srozumitelné opravdu pro všechny, podané lidskou a zajímavou formou. A nemluví se jen o mozku, ale i o zdravotnictví jako takovém, pacientech, doktorech, a tak dál...
Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, a je to přesně ten tip knihy, který si o audio přímo říká. Jiří Langmajer à la Beneš je skvělý, párkrát jsem dokonce zapomněla, že to není on.

22.03.2021 4 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Stejně jako v prvním díle, i ve druhém sledujeme postupně čtyři příběhy návratu do minulosti, které jsou propojeny místem kavárny i lidmi, kteří se v nich prolínají. První díl Než vystydne káva se mi moc líbil, ale úplně unesená jsme z něj nebyla. Naopak druhý díl mi dal teda zabrat... Nevím, jestli jsem byla v jiném rozpoložení já nebo jestli byly ty příběhy o tolik silnější, každopádně mě všechny čtyři zasáhly a já bulela jak želva...
Budu doufat, že u nás vyjde i třetí díl a k těm dvěma se ještě někdy vrátím. Stojí za to!

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

Satira na anglickou společnost 19. století, přičemž ale velice nadčasová a mám pocit, že se toho od těch dob zase tolik nezměnilo.
Ač je kniha oficiálně románem bez hrdiny, Becky Sharpová je ta, kolem které se tu všechno točí. Nebo spíš, že by tím vším točila sama Becky? Rozhodně to není holka “mouchy snězte si mě” a asi i proto, mi přišla jedinou zajímavou postavou celého příběhu. Jinak si byli všichni podobní, jak jmény, tak chováním. Žádná postava tu vlastně není sympatická a Becky není výjimkou, jen má na rozdíl od ostatních jiskru.
Na můj vkus se autor poslouchal až moc rád, a kdyby to bylo o půlku kratší, byla bych radši. Jeho trefné poznámky a popichování zdejší společnosti, které byly na začátku velice osvěžující a zábavné se mi totiž časem trochu ohrály...
Nicméně i když jsem se v ději i postavách občas ztrácela, jsem ráda, že se mi tuhle bichli podařilo přelouskat.

22.03.2021 3 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Bylo to moje první setkání s autorkou, ale naprosto jsem se zamilovala a hned objednala Noční cirkus.
Ale pozor tahle osmnácti hodinová plavba určitě nebude pro každého.
Je to příběh spousty světů. Najdete tu světy pod světem pod světem bez výraznějších kontur, rámce a pravidel. Dlouho tu není řečeno nic jasně a vlastně se to pořád jen zamotává. Smysl to sice dávat začne, ale až za hodně dlouho a sama nevím, jestli bych to vydržela v psané formě, jako audio jsem si to ale neskutečně užila.
Pokud ale rezignujete na to, že musíte všemu rozumět a necháte se unášet tím kouzelným jazykem plným metafor, který je sice próza, ale vlastně jsem z něj měla místy pocit, že je to poezie, možná si tuhle plavbu užijete.
Je to příběh v příbězích až mi bylo občas líto, že všechny ty příběhy nebyly využity naplno a ač byly důležité, dělaly jen podklad pro ten příběh hlavní. Pro příběh, kterým čtenáře provede Zachary Ezra Rawlins, panáček, který se spíš nechá unášet než aby sám něco inicioval, ale i tak jsem si ho oblíbila.
Bezhvězdné moře je zkrátka kouzelné, pro všechny milovníky pomalých vyprávění. Pokud se vám bude líbit styl psaní a snesete tu přemíru možností, kterým se tenhle příběh může unášet, mohlo by vás taky nadchnout

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jestli jsem se na nějakou knihu fakt hodně těšila, byla to tahle. A nakonec jsem vlastně vůbec nebyla zklamaná a poslech jsem si opravdu užila. Zásluhu na tom ale mají recenze, které mé očekávání trochu snížily.
Je to příběh, který dokázal skloubit dohromady několik žánrů i témat. Najde se tu romantika, detektivní linka, téma rasové segregace, boj s předsudky, nefunkční rodina, samota a potřeba někam patřit. To všechno obalené popisy divoké přírody.
Autorce se podle mě skvěle podařilo s obrovským citem vystihnout tu psychologii hlavní hrdinky. Dokonale popsala touhu zapadnout, neustálá zklamání, i její dospívání. Ale ač měl podle mě ten příběh obrovský potenciál, na můj vkus to možná až příliš zabředlo do té romantické linky. Celé mi to vlastně přišlo až moc pohádkové. Dokonalá amazonka, která je inteligentní a neskutečně krásná a navíc se o sebe už od dětství dokáže postarat naprosto sama. Všechno to naštěstí vyvažoval ten překrásný jazyk, který je v této knize opravdu vymazlený k dokonalosti.
Literární událost, kterou kniha slibovala, se tedy pro mě osobně nekonala. Ale milá kniha to byla. Jen bych prostě místo soužití s přírodou označila za nosný prvek tu romantickou linku. Pak bych měla očekávání na správném místě.

22.03.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka je hluboký příběh ze šumavských lesů, nabitý emocemi, hlubokým skutkem a beznadějí.
Myslela jsem si, že si budu knihu dávkovat, protože ač je napsána opravdu čtivě, pro svoji tíživost se mi vůbec nečetla lehce. Ale nakonec jsem zvolila opačnou taktiku a přečetla jsem ji co nejrychleji, ať už je to za mnou. .
Je to kniha neuvěřitelně emotivní, bolavá a dlouho mě nic takhle nezasáhlo. Ale kdybych věděla jaká síla to bude, asi bych si ji schovala do lepší nálady, až bude venku zase hezky. Takhle mě to stáhlo hodně dolů. Ale za přečtení určitě stojí, o tom žádná.