Jarmark marnosti

Koupit

Román, který je satirickou kritikou anglické společnosti 1. poloviny 19. století, vycházel na pokračování v letech 1847 až 1848. Hlavní postavou je Becky, dcera francouzské tanečnice a neúspěšného malíře vynikající inteligencí a schopnostmi, jenž ji pomohou ve společenském postupu a právě na její postavě Thackeray ukazuje, jak fungovala chamtivá a požitkářská anglická společnost doby napoleonských válek. V roce 2004 byl slavný román zfilmován s Reese Witherspoon v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24035/jarmark-marnosti-kMq-24035.jpg 4105
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Academia

Vanity Fair, 1848

Kniha Jarmark marnosti

iiiccc
29. listopadu

Taková trošku baculka :) Ale stojí za to! Výsměch, pohrdání a zároveň nepřiznaný obdiv autora k charakterům vykreslených postav. Tohle dílo je pravdivé a je nadčasové. Ke každé knižní postavě jsem ve svém okolí našla minimálně jednu "předlohu".

Lee7

Kniha se mi líbila a musím říct, že film jsem neviděla a půjdu do něj. U spisovatele pozor na všechny detaily a titěrnosti, když si člověk zvykne, četla se dobře.

Ran
29.08.2018

Knížka se četla dobře a příběh je zajímavý, ale autor měl až moc velkou potřebu všechno vysvětlovat.

p.pavlina
14.07.2018

Filmové zpracování bylo tedy lepší než kniha. Bohužel jsem neměla problém s tím, knihu odložit.

Nomia
02.04.2018

William Makepeace Thackeray si rozhodně v tomhle díle pustil hubu na špacír, mnohdy je kniha rozvláčná, ale naštěstí po většinu času jde o zábavné a čtivé vyprávění. Osobně mám pro tehdejší dobu slabost.

Becky prostě má jiskru, inteligenci a dostatečnou dávku jízlivost, abych si ji dokázala oblíbit, celá kniha je taková sonda do tehdejší společnosti, která je notně omotaná sítí intrikaření a nějakých milostných pletek. Ani ostatní postavy (a že jich je poměrně dost) nepůsobí nijak nudně, nikdo není v knize dokonalý, všichni mají své chyby, ale o to skutečněji působí.

Jarmark marnosti je opět knížka, která nebude sedět každému, jak už jsem psala, Thackeray ji pojal poměrně megalomansky, ale rozhodně není nudná. Kniha disponuje příjemným ironickým pohledem na tehdejších společnosti, spoustou pletichaření a nečernobílými postavami, samozřejmostí jsou i milostné pletky. Máte-li rádi 19. století a lehce ironické společenské romány, tak směle do toho.

tomas5557
26.07.2017

Velký Thackerayho román, kterým udělal zářez v kánonu viktoriánské literatury a právem. Je to pořádná bichle a četl jsem ji docela dlouho, ale ne proto, že by mě nebavila. Naopak to byla kniha dokonale zábavná a barvitá. Thackeray má ve vyprávění skvělou rovinu podprahové ironie a na rozdíl třeba od Galsworthyho je mnohem odlehčenější.

Sparkling
18.06.2017

Na začátku mi dělalo potíže se začíst, ale když jsem se do knihy pořádně pustila, vtáhla mě, a když jsem zrovna nečetla, nejednou jsem se přistihla, že přemýšlím, jak se asi budou dál vyvíjet osudy postav (což je docela zázrak, vzhledem k tomu, že podtitul knihy "román bez hrdiny" opravdu sedí - postavy, ke které byste přilnuli, se těžko dočkáte). Doporučuju číst po větších kusech a bez delších pauz, do příběhu se lépe vžijete a nebudete si muset připomínat, kdo je kdo, což není na škodu, vzhledem k množství postaviček.
Autorovy úvahové vstupy do plynutí děje pro mě představovaly zároveň klad i zápor - občas mě jeho sarkastické hodnocení chování postav, jejich ještinůstek a nepřipouštěných nekalých pohnutek bavilo a připadala jsem si jako jeho stará známá, která s ním u piva probírá společné známé ze všech možných společenských kruhů, někdy mě zas unavoval výčtem příbuzných postavy, která se v ději objeví jen jedinkrát a dál pro něj není důležitá. Jako by autor testoval trpělivost čtenáře, podle které si dotyčný zaslouží či nezaslouží vyslechnout zbytek příběhu.
Velmi mě okouzlila předmluva knihy, ve které se autor prezentuje jako principál loutkového divadýlka a postavy své knihy jako loutky více či méně ohebné, propracované, oblíbené (a to, že v duchu tohoto konceptu je děj občas protkán malou poznámkou a také zakončení celé knihy se k tomuto pojetí znovu vrací).
Když to vezmu kolem a kolem, nijak závratně nadšená z knihy nejsem. A poslední poznámka: nemůžu souhlasit s komentářem níž, ve kterém je kniha doporučována jako oddechová. Čtenář je zatížen nejen spoustou postav, ve kterých si musí dělat pořádek, ale i častými úvahami autora, které, jak už jsem říkala, nezřídka odrazují od dalšího čtení. Ani jazyk knihy není nijak jednoduchý, což ještě prohlubuje místy poněkud archaický překlad.

housenka007
24.01.2017

Tohle snad nepřečtu :-D Někdy až budu mít více času. Čte se to špatně a přeložená jména jsou dost hrozná.