veriszv veriszv komentáře u knih

Poslední gambit Poslední gambit Jennifer Lynn Barnes

Skvělé zakončení série!
I když druhý díl byl podle mě jednoznačně nejlepší, i trojka si udržela laťku. Je prostě trošku škoda, že se autorka nedržela hádanek a rébusů a pletla do toho romantiku. Ta tam byla za mě úplně zbytečná. Nicméně i tak mě tato série neskutečně bavila.
Bylo to svěží, napínavé, čtivé a neodložitelné. Pár věcí už mi sice přišlo v tomto díle neuvěřitelných až moc, ale pořád to dokážu skousnout.
Pokud hledáte YA sérii na oddech, kterou slupnete téměř naráz, tohle je ona.

19.06.2024 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Dva hlavní protagonisty sledujeme během jednoho dne. Skáčeme mezi jejich prožíváním a sledujeme jejich samotu v pařížském davu, kterou se autorce podařilo naprosto bravurně vystihnout.
A tak s nimi prožíváme drobné i velké životní útrapy, které člověka vysávají, o to víc, když je nemá s kým sdílet.
Novela je to opět skvělá, textově úsporná, myšlenkami nabitá.

17.06.2024 4 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Je neuvěřitelné, že jsem všechny postavy téhle knihy vážně nemohla vystát od začátku do konce, až snad na nejmladší sestru Ivu, která to měla v hlavě překvapivě nejvíc srovnané. I přes obrovské nesympatie mě ale příběh bavil, slupla jsem ho za dva dny a prakticky neodložila.
Konec zvolila autorka jeden z těch, který fakt nesnáším, a přijde mi, že ho autoři využívají, když neví kudy kam. Ale byla to asi první kniha, kde mi to nevadilo…
Střídáním pohledů sester a matky nás autorka krásně nechala nahlédnout do jejich až občas bláznivých myšlenkových pochodů, takže jsme alespoň věděli, z čeho jejich chování pramení. Navíc tu je opravdu skvělá práce s emocemi a kniha vás nenechá chladnými.
Jsem proto velmi ráda, že jsem objevila další českou autorku, jejíž další tvorbu si rozhodně nenechám ujít.

16.06.2024 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Pokud čekáte na nějakou dokonalou audioknihu, je to tahle.
Soumrak dne je famózním koncertem Jana Vlasáka, který celou knihu posunul o několik příček výše.

Pan Stevens byl celý život majordomem na Darlingtonském panství. Službě zasvětil svůj život, a ač se jeho práci nedá nic vytknout, dá se položit otázka, co to měl vlastně za život?
Jen povinnost a ani kousek prostoru pro jakýkoliv cit…

Ač to může znít trochu nezáživně, celá kniha je opravdu bravurně zpracovaná a vystavěná. Není tu moc prostoru pro akci. Vyprávění je pomalé a celé ho víceméně trávíme ve vzpomínkách starého muže, ale to rozpracování psychologie postavy je dokonalé.
Sama nevím, jak by se mi to četlo v papíru, protože některé pasáže byly opravdu dlouhé, ale v audiu jsem si dokázala užít i ty pomalejší chvilky.

Samotnou mě to překvapuje, protože kdyby mi někdo řekl, jak moc se mi to bude líbit, nevěřila bych, ale tohle je opravdu velké doporučení!

13.06.2024 4 z 5

Neviditelné ženy Neviditelné ženy Caroline Criado Perez

Tohle se tak dobře četlo! (Když teda opomenu tu míru vzrůstající frustrace… )
Né vážně, ač plné výzkumů a dat, je to napsáno svižně, jasně, stručně.
Text běhá pod rukama a vy jste informovanější a asi taky naštvanější. U spousty věcí taky pravděpodobně kroutíte hlavou, jak je to vůbec možný, a proč se o tom víc nemluví!
Je to čtení důležitý, který by ve vaší knihovně hned vedle V pasti pohlaví a Proč jsme tak naštvané? nemělo chybět.

12.06.2024 5 z 5

Babylon Babylon R. F. Kuang (p)

Kniha, která vám nedá nic zadarmo, bude chtít veškerou vaši pozornost, bude vaši mysl zaměstnávat, i když zrovna nebudete číst. Ale odměnou vám bude dokonale propracovaný příběh, s velkým přesahem, který vás naprosto pohltí.
Nebo tak jsem to alespoň měla já.

Babylon, věž pro studenty překladatelství, je nejprve krásným místem, plným úžasných poznatků o jazycích a překladech, kde by chtěl studovat snad každý milovník jazyka. Navíc ten nádech magie? No dokonalost sama.
A pak se tahle věž stane noční můrou, která nepříjemně rýpe do svědomí nejen hlavních postav, ale i čtenářů.

Kniha je spíše pro milovníky pomalejšího vyprávění, kterým nevadí nakouknout do politického zákulisí magického systému. Je tu pomalý vývoj a budování vztahů, které se pomalu rozkrývají, zamotávají, ale svojí reálností vás dostanou.

I když tato kniha pravděpodobně nesedne všem, já jsem si na ní zamilovala všechno. Postavy, práci s jazykem, poznámky pod čarou i spoustu úvah o světě. Připomněla mi proč miluju čtení, a nutila mě přemýšlet o mých hodnotách a nastavení.
A to není málo!

11.06.2024 5 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Pokud hledáte nějakou fajn oddechovku, která není plytká, sáhněte po kaktusu!
Je to čtivé, najdete tu pár zajímavých zvratů a zkrátka si u toho odpočinete.
Kniha má navíc příjemnou audioverzi, kterou má na svědomí má oblíbená Dana Černá.

09.06.2024 3 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Životopisný komiks o doktorce Suzanne Noël byl pro mě opravdu zajímavým a přínosným kouskem.
O této významné ženě a jejím přínosu pro medicínu a ženská práva jsem totiž bohužel doteď neměla ani tušení.
Ač komiks, četla jsem ho asi dva dny, protože tu pro mě bylo opravdu spoustu nových informací, nicméně to rozhodně stálo za to.

05.06.2024 5 z 5

Soumrak Soumrak Jessie Cave

Kniha o ztrátě, o smutku, o zaseknutí v čase poté, co život protne tragédie.
Napsáno velice citlivě, niterně, dostane se vám to pod kůži. Je poznat, že si autorka podobnou ztrátou sama prošla.
Kniha mě i přes velkou tíživost neuvrhla do deprese, a i přesto, že bolest stékala po každém slově, nakonec jsem uviděla společně s Ruth naději.
Stylem psaní mi to vzdáleně připomnělo Sally Rooney, i když tato kniha byla určitě více přístupná.
Za mě doporučení, jen pokud teď máte nějaké těžší období, možná to nechte na dobu, až bude veseleji.

03.06.2024 4 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Miluju tu atmosféru, pomalej děj, důraz na vztahy a intriky…
Pokud jste milovníci akce, asi to nebude nic pro vás, ale pokud máte rádi takové to pomalé odkrývání okolností a důraz na charaktery, mohlo by se vám to líbit.
Navíc v Atlasově šestce mě moc bavil i dobře promyšlený magický systém.
Pokud s pomalým tempem příběhu občas bojujete, ale přesto o něj nechcete přijít, doporučuju audioverzi, kterou má na svědomí vydavatelství Témbr a Jakub Saic, nevím proč, ale ty pomalejší příběhy jsou pro mě v audiu často lépe stravitelné než na papíře.
Přijde mi, že tato kniha nemá úplně nejlepší ohlasy, ale já jsem byla moc spokojená a těším se na další díl!

31.05.2024

Zámek z pavučiny kouzel Zámek z pavučiny kouzel Sophie Anderson

Jestli je aktuálně někdo moje oblíbená autorka příběhů pro děti, je to Sophie Anderson.
Její knihy mají totiž všechno! Dobře promyšlený, napínavý příběh. Výrazné a zábavné charaktery, silné hlavní hrdinky a spoustu kouzelných bytostí.
Ač je v knize vždy spoustu pohádkového, nakonec se stejně ale vždycky ukáže, že kouzlo v sobě má každý, jen ho musí objevit a hlavně mu uvěřit!
Opět krásné čtení i ilustrace. Pokud máte rádi pohádkové příběhy nebo pokud hledáte, co číst dětem (cca od 10 let), tak po knihách Sophie Anderson určitě sáhněte!

28.05.2024 5 z 5

Všude samí lháři Všude samí lháři Shari Lapena

Autorka píše příběhy, co mě zamotají do sousedských a rodinných vztahů a pustí mě až na konci.
Je to vždycky trochu podobný? Ano.
Je to vždycky přitažený za vlasy? Ano.
Vadí mi to? Ne.
Vím, co mám čekat, a přesně to co čekám, dostanu.
Všude samí lháři se první dvě třetiny tvářilo podobně. Ale na můj vkus jsme se všechno dozvěděli až moc brzo, a tak mi zkrátka tento příběh padl do noty asi nejmíň ze všech autorčiných knih.
Nicméně samozřejmě, že už se těším na další!

15.05.2024 3 z 5

Kam jsi zmizela? Kam jsi zmizela? Tillie Walden

Ač mám komiksy opravdu ráda, tento mi do noty úplně nepadnul…
Dvě ženy, které se sotva znají, jedna dospívající, jedna ve středním věku.
Shodou okolností se spolu vydávají na dlouhou cestu autem a snaží se ujet svým každodenním životům, komplikovaným vztahům a traumatům.
Potom potkají tajemnou kočku a celé se to začne zamotávat.
Na můj vkus až moc.
V anotaci mě nalákal magický realismus, ale tady to pro mě nějak nemělo kouzlo a hlavně mi to nedávalo smysl.
Asi jsem úplně nepochopila co se autorka snažila vyjádřit.
Graficky krásné, ale nějak jsem se v tom zkrátka ztratila…

14.05.2024 2 z 5

Snílci Snílci Karen Thompson Walker

Příběh se docela táhne a není v něm vlastně nic nového nebo zajímavého, proč byste si ho měli přečíst.
Kniha byla napsaná ještě před covidem, takže budiž autorce přiznáno to, že přesně odhadla jak taková pandemie probíhá… ale po covidu je tahle kniha spíš návratem do této doby, což mě přiznám se neláká…

09.05.2024 2 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Jemný a hluboký příběh Julie, její mámy, táty a taky žraloka.
Příběh pro děti, který učaruje i dospělým.
Tolik důležitých témat, která tu přijdou na přetřes. Duševní zdraví, šikana, samota, rodičovství,…
Dohnala mě Julie svým vyprávěním k slzám?
Ano.
Ale i když to byl příběh bolavý, nebyl beznadějný.
Nádherné grafické zpracování knížku potom vyzdvihne ještě výš, jestli to vůbec jde…

04.05.2024 5 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Vyprávění má díky střídání časových linek dobrou dynamiku a děj má spád. Příběh se odehrává v zajímavém prostředí a prolínají se tu staré záhady, mapy, jedy a historie.
Na druhou stranu, několik věcí tu nedává úplně smysl, mnoho věcí je hodně nepravděpodobných, hrdinky mají často neuvěřitelné štěstí a celkově příběh nejde úplně do hloubky.
Mě to jako odpočinkové čtení bavilo, ale pokud to má bavit vás, musíte být ochotni přimhouřit oko nad několika nepravděpodobnostmi.
Zkrátka je to fajn oddechovka s krásnou obálkou.

02.05.2024 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Nejprve k audiu. Načetl Miroslav Táborský a je to král! Dal tomu další rozměr, doporučuju.
Kniha samotná byla místy dost dlouhá, některé pasáže bych klidně zkrátila, protože se to prostě místy vleklo.
Nicméně bavilo mě nahlížet na to, jak vznikaly nějaké aspekty her a bavilo mě propojení s původními knihami.
Nejvíc cením, že autorka neudělala ze Snowa chudáčka změněného okolnostmi, ale že to byl prostě záporák se vším všudy.
Skvěle byla napsaná i Lucy Gray a celkově mě opravdu bavily propracované charaktery.
Kniha mě opravdu bavila, i když by se asi nic nestalo, kdyby nevznikla, Hunger Games pro mě byly kompletní už tak, jak byly.

29.04.2024 3 z 5

Díky, grazie, merci Díky, grazie, merci Julien Sandrel

Tahle kniha má opravdu krásný námět. Později působí trochu překombinovaně, nicméně autor v závěru píše, že se volně inspiroval životy svých prarodičů.
Také je zde patrná jistá rozdrobenost nebo jakási povrchnost příběhu, která je podle mě dána hlavně rozsahem, protože kniha má pouze 270 stran, ale stane se tam toho opravdu hodně.
Nicméně i přes mé výhrady je to kniha, která mě bavila, pohltila a pustila až na konci. Gině i její vnučce Chloé jsem moc fandila a prožívala s nimi jejich osudy.
Několikrát jsem u knihy slzela a dozvěděla jsem se i několik věcí z historie, o kterých jsem netušila.
Je to kniha u níž mi bylo hezky a takové já teď zrovna potřebuju. Pokud taky chcete potěšit duši, dobrodružství s Ginou můžu doporučit.

26.04.2024 3 z 5

Bludiště Bludiště Jeff Lemire

Jeff Lemire skutečně umí s člověkem a jeho emocemi zamávat. V Bludišti mě dohnal až k slzám
Tohle mě pohltilo, vrhlo mě to do středu bludiště všech emocí a společně s Willem jsem hledala cestu ven.
Ač je to celé dějově trochu předvídatelné, autor to kompenzuje dokonalým zpracováním, kresbou, jednotlivými náměty a jejich dokonalým propojením.
Spojení svetru, bludiště, tetování, ztráty, truchlení, ulic města, rutiny co drží při životě, zatoulaného psa a nové naděje je dokonalá.
Jeff Lemir je prostě král komiksu!

13.04.2024 5 z 5

Zkouška rájem Zkouška rájem Adam Sternbergh

Osamělá chata v lesích není úplně originální námět, nicméně autor ho doplnil o spoustu zajímavých a neotřelých prvků, které mě bavily.
Kniha se četla velice dobře a stránky mi mizely pod rukama. I přesto bych ocenila větší gradaci napětí.
Daisy ani Craig mi nebyli moc sympatičtí, a tak se mi příběh prostě nedostal pod kůži tak, jak bych si u thrilleru představovala.
Nicméně jako kniha, u které člověk na dva večery vypne, proč ne?

11.04.2024 3 z 5