Zlá krev

kniha od:

Zlá krev https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421011/bmid_zla-krev-qIu-421011.jpg 4.5 134
Koupit Koupit eknihu Bazar

Seznamte se s nejžhavějším startupem v Silicon Valley založeným Elizabeth Holmesovou, která se po roce studia rozhodla opustit Stanford, aby se mohla plně věnovat svému přelomovému vynálezu. Svou vizí mnohé uchvátila natolik, že ji začali označovat za Steva Jobse v sukních. Velké ambice, bohulibé poslání, strhující nadšení a skvělý tým zajistily firmě přízeň investorů, kteří do ní nalili několik set milionů dolarů. Hodnota Theranosu vystoupala k neuvěřitelným devíti miliardám dolarů.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Žurnalistika, publicistika

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup , 2018


více info...

Komentáře (27)

Komentáře 27 Recenze 1

veronika9761
veronika9761
21.06.2023 5 z 5

Pokud by to byl roman bez inspirace skutecnosti, zdal by se mi dej pritazenej za vlasy uz v první tretine. Naprosto famozne napsáno, chytne a nepusti.

Christeene
Christeene
25.02.2023 5 z 5

Skvela kniha, u cteni me mrzelo, ze neni prelozeno nic o Enronu, to by bylo take pekne pocteni. Musim priznat, ze nekolikrat jsem ve cteni musela zastavit a ujistit se, ze se to opravdu stalo. Poklona novinari za odvahu, se kterou provedl cele odhaleni. Doporucuji i film, ktery vznikl.


hv3zdopravce
hv3zdopravce
25.10.2022 5 z 5

Fascinující kniha o jednom z největších podvodů novodobé americké historie. Vzal jsem to pěkně postupně: nejdřív jsem si pustil Hulu sérii The Dropout, pak dokument od Alexe Gibneyho "The Inventor" a nakonec právě tuto knihu. A nutno říct, že to nejlepší jsem si nechal nakonec. Carreyrou vás zaháčkuje už od první stránky a nepustí, dokud knihu (nedobrovolně) nezavřete. Troufám si říct, že takhle má vypadat špičková žurnalistika - spousta informací, dat, ale v naprosto strhujícím podání.

derrry
derrry
11.10.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Má spád, drajv, a všechno do sebe zapadá - USA na přelomu milénia, hospodářská krize, snaha najít nového Jobse i změnit svět. Poselství je jasné: nevěřte nikomu, komu je přes třicet. A vlastně - nevěřte ani nikomu pod třicet aneb jak jedna holka tahala za fusku půlku planety a jak jí to procházelo aneb senilové se slabostí pro mladé blondýnky aneb ulov si svého jednorožce aneb fake it until make it.

Janulica
Janulica
01.10.2022 5 z 5

Jen těžko uvěřitelný příběh, který se ale opravdu v Silicon Valley stal. Člověk by si řekl, že je to skvěle napsaná detektivka plná zajímavých a šokujících informací. Bohužel, je to ale pravda, ze které až běhá mráz po zádech. Tolik oklamaných lidí a tak dlouho trvalo, než se na tento jeden velký podvod přišlo.

Ze začátku jsem měla trochu problém, zorientovat se v množství postav. Po chvíli jsem už ale knihu četla jedním dechem. Pokud by však někdo knihu četl s přestávkami, myslím, že by se v postavách mohl ztrácet.

painthers
painthers
25.06.2022 4 z 5

Jak se start-up pod vedením mladé manipulátorky pomocí lží a podvodů dostal mezi technologické naděje, získal investory na miliony dolarů a málem poškodil zdraví mnoha osob nefunkčním přístrojem.
Tím, že jsem z oboru, je pro mě nepochopitelný, že se na to nepřišlo dřív - testy, které autorka projektu slibovala z pouhé kapky krve, není dost dobře možné udělat (a už vůbec ne tak, aby vycházely dobře - zejména tam akcentují hladinu draslíku).

PlaszCZ
PlaszCZ
25.03.2022 5 z 5

Autor do detailů popisuje praktiky a fungování celé společnosti, která měla znamenat naprostou revoluci v testování krve. Je zde zahrnut i Elizabetin osobní život a příběhy bývalých pracovníků Theranosu, kteří kvůli touze po pravdě neváhali obětovat i své osobní bezpečí. Místy byla kniha až příliš nabytá informacemi, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Super!

Lady S.
Lady S.
10.02.2022 5 z 5

Skvěle zpracovaný příběh ženy, která se nebála jít si za svým (nereálným) snem i přes mrtvoly (téměř doslova). Při čtení jsem s každou další stránkou byla ohromena nad vším tím (ne)fungováním a tím, že trvalo několik let, než se to všechno provalilo. Pořád mi hlava nebere, že něco takového se opravdu stalo, a nejedná se o výplod autorovy fantazie.

radusak9806-1
radusak9806-1
25.01.2022 5 z 5

Velmi dobře odvedená práce.

teramacek
teramacek
18.10.2021 5 z 5

Knížka super, vlastně neuvěřitelný příběh. I když samozřejmě víme, že Amerika je země neomezených možností :) Dívala jsem se po přečtení na pár videí s hlavní aktérkou a nějak mi hlava nebere, že tuhle ženu považovalo okolí za "velmi charismatickou". Mně přišla spíš takovým lehce až těžce znepokojujícím způsobem zvláštní :) Rozhodně ovšem podnikavé děvče, to bezpochyby.

veriszv
veriszv
28.06.2021 5 z 5

Příběh o tom, jak charisma jedné ženy a její velký sen dokázaly tahat za nos taková esa. Díky přízni investorů se hodnota firmy Theranos vyšplhala k devíti miliardám dolarů. Pod povrchem se ale ukrývá šílená firemní kultura a jeden velký podvod.
Já se přiznám, že jsem celou kauzu zaregistrovala, až když vyšla kniha. A dlouho jsem si ji chtěla přečíst.
Trochu jsem se bála, že to bude změť jmen a technologických údajů, ve kterých se budu ztrácet. Úplně odpočinkové čtení to sice nebylo, nicméně obavy, že se ztratím, byly taky zbytečné. A to jsem dokonce poslouchala ako audioknihu!
Pokud máte rádi skutečné příběhy, investigativní novinářské příběhy, taky trochu napínavé a v tomto případě i lehce fascinující příběhy, tak Zlou krev určitě zkuste.

dpxcz
dpxcz
10.04.2021 5 z 5

Výborná knížka o tom, jak mladá velmi charismatická žena dokázala dlouhá léta klamat investory a vlastně celý svět. Události jsou tak neuvěřitelné, až se člověk diví, jak dlouho jí to procházelo.

Paulika
Paulika
20.03.2021 5 z 5

[Audiokniha]
Tak takhle kniha byla fakt jízda. Vše perfektně sepsáno a namluveno, skvělá rešerše, investigativní novinařina par excelance. Chytla a pustila až po dvou dnech, kdy jsem ji dokončil. Nedávno jsem poslouchal podobnou knihu "Na odpis", ale nebyla tak skvělá jak tato. Příběh o defraudantech a hochštaplerech ze Silicone Valley je opravdu poutavý a až k neuvěření. Když si člověk uvědomí, že toto jen jen špička ledovce, kolik takových rádoby úspěšných firem existuje a tahá investory za nos, tak nemá vůbec chuť riskovat na finančních trzích. Riziko o zdraví pacientů nikoho nezajímá. Kolik takových firem musí teď vznikat a podnikat v této Covid době, kdy se dělá vše na honem? Rychlotesty, respirátory, očkování a léky. O kolika takových společností budeme číst za 5-10 let, které zneužily této doby? A úřady a certifikační společnosti podlehly tlaku vlád a veřejnému mínění.
Borek Kapitančík se jako interpret knihy absolutně osvědčil. Hlas k této knize nádherné padl. Určitě doporučuji.

Zknihydohlavy
Zknihydohlavy
12.02.2021 5 z 5

Bad Blood (v češtině vyšlo pod názvem Zlá krev) je další z řady knih popisující skutečné události velmi čtivou formou. Příběh společnosti Theranos a Elizabeth Holmes je jako vystřižený ze scénáře hollywoodského trháku. Popisované skutečnosti jsou opravdu velmi těžko uvěřitelné, ale přesto k nim doopravdy došlo.

Elizabeth Holmes měla na počátku pravděpodobně skutečně vznešený cíl pomoci světu tím, že vytvoří inovativní řešení na provádění krevních testů pouze z jedné kapky krve. Na to konto ukončila své studium na Standfordu a založila Theranos. Nicméně hned od začátku se začalo ukazovat, že nápad je jedna věc, ale samotná proveditelnost řešení, je věc druhá. Elizabeth Holmes se ale nehodlala vzdát. To je v pořádku. Ostatně, proč ne. Nicméně Holmes se nejspíš nechala svojí vizí unést do té míry, že už si sama sebe představovala jako by skutečně uspěla. Ještě dřív, než se tak skutečně stalo. Bez ohledu na to, že prakticky nic z toho, o co se snažila nefungovalo jak mělo, se dále tvářila, že společnost má co nabídnout. Z Elizabeth Holmes a Theranosu se stal miláček Silicon Valley. Co na tom, že neměli žádný skutečný produkt. Všichni chtěli být součástí. Investoři, známé osobnosti, právníci a média.

DomT
DomT
22.01.2021 5 z 5

Příjemné čtení s pro mě zajímavými informacemi. Rozhodně doporučuji více než dokument.

chamyl
chamyl
16.01.2021 5 z 5

Oblékat se jako Steve Jobs neznamená být Stevem Jobsem.
Tento příběh je tak neuvěřitelný, že musí být pravdivý. V jakékoliv beletrii bych autora kritizoval, že takhle zaslepení by nemohli být všichni a že po čtenářích chce akceptaci až příliš mnoha nereálných situací. A vida, stačí pouze popsat život...
Dva lidé s obrovským a prázdným egem ukázali, že když budeš dostatečně hlasitě tvrdit, že jsi dobrý, tak prostě dobrým budeš. Jen se někdo nesmí zeptat proč.
Drsná a zcela cynická kauza dává nový význam Hippokratově přísaze, která by se v jejím světle měla změnit na "Hypocriteova přísaha" (pro anglicky nemluvící: hypocrite = pokrytec).

Jaromi870
Jaromi870
17.07.2020 5 z 5

Kniha se mi ze začátku četla poměrně těžce, vzhledem k tomu, kolik osob se v ní vyskytuje. Po určité části jsem ale "hltala" každou stránku a nejvíce pak tu část, kdy do knihy vstupuje právě postava Johna.
Celé mi to přišlo jako příběh, který se snad ani nemohl stát, což ale bohužel tak není.. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla a určitě se k ní ještě někdy vrátím.

honza66
honza66
03.06.2020 5 z 5

Příběh firmy Theranos a její zakladatelky, která se svého času vyhřívala v přízni Baracka Obamy, Hillary Clinton či Henryho Kissingera je fascinující. Přesvědčivost, síla osobnosti kombinovaná s neurvalým stylem řízení a nátalkem na zaměstnance ji přinesla téměř miliardu dolarů od investorů, ze kterých se nakonec navrátil ani cent. Poučné, zábavné, napínované. A nutno ocenit autora, který celý případ rozkryl - novinář Wall Street Journal John Carreyrou navázal na ty nejlepší tradice investigativní žurnalistiky od dob Watergate, materiál sbíral dlouhé měsíce a další měsíce pak on (a jeho noviny) vedl právní bitvu o to, aby odhalení mohla být zveřejněna.

Ondra519
Ondra519
28.04.2020 1 z 5

Novinář ať píše články, knihy ať píší spisovatelé. Kdybych si měl vybrat, do jaké kategorie nebo žánru knihu zařadit, tak bych si nevybral. Je to podivná splácanina, která snad ani nedrží pohromadě, doporučuji nenechávat u okna, jinak Vám ji rozfouká vítr. Označení stránek a kapitol je zbytečné. Můžete to číst od konce, pak by to možná bylo i zajímavější. Celkově jsem zklamán z pojetí jinak rozhodně zajímavého příběhu, který si stojí za to přečíst. Ale jako přílohu v podobě víkendového čtení, rozhodně ne, jako takto pojatou knihu.

lucin_a
lucin_a
29.03.2020 5 z 5

Kniha předčila ma očekávání. Výborně se četla, měla zajímavý, naučný a napínavý děj. Jeden z poznatků, který jsem si z knihy odnesla, je: Dát si pozor na investování do technologických firem :)

sara2965
sara2965
21.03.2020 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, i když už dopředu tušíte výsledek, tak to dění okolo chcete znát a opravdu vás vtáhne...zajímavý až neuvěřitelný příběh mladé ,, mrchy “ která oklamala snad i sebe...
Mě osobně vadilo, že v knize je zpověď / svědectví většího množství osob, jakmile jsem na chvíli odložila knihu, tak se mi postavy v knize míchaly dohromady.

martin3683
martin3683
01.02.2020 2 z 5

Myslel jsem, že mne bude bavit číst o tom, jak mladá ambiciózní žena oklamala celý svět, ale nakonec to moc nebavilo. Od začátku víte, jak to zhruba dopadne, od první stránky je vám jasný, že je to velmi charismatická psychopatka a číst to, mi bylo kolikrát nepříjemné. Jak to fungovalo ve firmě, jak lidé byli slepí s vidinou peněz a většina napálených si za to mohla sama, protože zas vidina velkého balíku peněz. Kniha je napsaná čtivým reportážním stylem, ale prostě číst příběh mladé psychopatky nebyla nakonec taková zábava a nic mi to nedalo ani po odborné stránce.

simona5r
simona5r
21.12.2019 4 z 5

(audiokniha) Mé první seznámení s tímto případem, o kterém jsem doteď neslyšela. Neuvěřitelné až dechberoucí, jak dlouho dokázala Holmes klamat tolik lidí. Možná klamala i sama sebe.

raidmnoid
raidmnoid
21.11.2019 5 z 5

Opravdu úžasný příběh o ženě se snem (ale bez jakékoli představy, jak jej realizovat), která dokázala tahat za nos taková esa. Osobně z toho mám jeden závěr: nejen ve smrti, ale i v hlouposti jsme si všichni rovni.

ŽabákDokvákal
ŽabákDokvákal
20.11.2019 5 z 5

Jen těžko uvěřitelný příběh o obrovském podvodu. Ze začátku jsem se trochu ztrácel v záplavě jmen, nicméně když jsem se ve všech těch postavách zorientoval, tak jsem knihu zhltnul skoro jedním dechem.

soukroma
soukroma
29.10.2019 5 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh: přestože je to faktografie, navíc bez pořádné tečky (soud bude až příští rok - aktualizace: začíná v září 2021), čte se to opravdu jako thriller špičkového kalibru. Nevadily mi spousty jmen, však firmou kvůli vyhazovům prošlo mraky lidí, vazeb soukromých, vazeb firemních, ekonomických ukazatelů, laboratorních testů, podnikatelských modelů, rizikových kapitálů, investorů..., to vše jen podtrhovalo hrůznost celého případu.
Nedovzdělaná (ze Stanfordu odešla po prvním ročníku) velmi chytrá holka měla (má) jasnou vadu na kráse - není normální, trpí velikášstvím, dovede jít za svým přes mrtvoly a rozhodně nesnese jakýkoli náznak odporu - tudíž se samozřejmě neobklopila žádnými mentory a poradci zejména v oblastech, které v podnikání, medicíně, chemii, ekonomice vůbec nezvládala, natož aby komukoli naslouchala. Každou kritiku i sebemenší obavu ze strany svých podřízených ocenila jediným - okamžitým vyhazovem, a někdy přidala bonus v soudní žalobě.

On to autor v posledním odstavci sám shrnul a dal tomu správnou nálepku (snad to v tomto případě není žádný spoiler):

"Sociopat bývá často popisován jako člověk se slabým nebo žádným svědomím. Rozhodnutí, zda Holmesová tomuto klinickému profilu odpovídá, nechám psychologům. O její pokřivené morálce však nelze pochybovat. Jsem přesvědčen, že když před patnácti lety opouštěla Stanford, nechtěla klamat investory ani ohrožovat pacienty. Podle všeho měla vizi, upřímně jí věřila a pustila se do její realizace. Ve své vše stravující touze stát se ve zlaté horečce "jednorožčího" boomu druhým vtělením Steva Jobse přestala naslouchat dobrým radám a začala si cestu usnadňovat. Její nenasytná ambicióznost nesnesla žádný odpor. A pokud snad ve své cestě k bohatství a slávě způsobila nějaké vedlejší škody? No co, stalo se."

Neuvěřitelné, mnohé uhranula tak, že ani nesledovali, nač jdou jejich peníze či čemu propůjčují svá profesní renomé a věnují pracovní úsilí. A aby toho nebylo málo, vrána k vráně až vzniklo - jak trefně označil jeden z protagonistů - dvojnásobné šilenství: folie à deux.
Soud s ní bude dozajista mediálně výživný, sledovat jej a její další osudy cíleně nebudu, tohle vylíčení celé situace v knize mi stačilo (možná stejně jako miliardářka se z toho dostane právě pro svou psychicku úchylku, ostatně ty jakkoli postižené, které pošlapala někde po cestě během pár let své super-aktivity, nikdy už odškodnit nemůže). Jakkoli děsivé, jsem ráda za tuhle knihu.

Pasadenka
Pasadenka
09.10.2019 4 z 5

Zajímavá a trochu hrůzostrašná kniha. A Holmesová z ní vychází jako naprostá chladná vypočítavá manipulativní zmije. Brr. Fuj.

Původní Johnova reportáž se rozrostla do knižní podoby. Skládá se ze dvou částí. První je vzestup Theranosu a Elie do hvězdných výšin bohů křemíkového údolí, kde jako modrooká blondýna vyčnívala až nepatřičně. Také několikrát zmiňovaný absurdně hrubý hlas ji na jedinečnosti přidával ještě násobně víc. Dovíme se, že jejím „otcem“ se stal Steve Jobs, a mnohé z toho co dělala, dělala „pro něj“. Celkově se však jedná o hezky vybudovaný příběh jedné mladé slečny, které si omotala kolem prstu spoustu starých dědků. Poměry ve firmě a vzestup despotického chování jde zde vytažen až do absurdit, které jsou jen těžce uvěřitelné.

Ve druhé části, která je výrazně kratší, vstupuje do hry John, který si na ni posvítil a byl aktivním hybatelem jejího pádu.

Knížka je napsaná čtivě, John je mistrem svého řemesla. Opět mi chybí pohled druhé strany, který by v běžném románu doplnil chybějící střípky. Je ale jasné, že Elie nebude mít zájem obhajovat neobhajitelné, i když je její výřečnost pověstná.

Za mě je to celkem zajímavý vhled do světa technologické bubliny západního pobřeží Spojených států, kde se dá pomocí arogance a „velké huby“ vyčarovat mnohomiliardová společnost, která má de facto nulovou hodnotu. Uf. :(