Zlá krev

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Seznamte se s nejžhavějším startupem v Silicon Valley založeným Elizabeth Holmesovou, která se po roce studia rozhodla opustit Stanford, aby se mohla plně věnovat svému přelomovému vynálezu. Svou vizí mnohé uchvátila natolik, že ji začali označovat za Steva Jobse v sukních. Velké ambice, bohulibé poslání, strhující nadšení a skvělý tým zajistily firmě přízeň investorů, kteří do ní nalili několik set milionů dolarů. Hodnota Theranosu vystoupala k neuvěřitelným devíti miliardám dolarů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/421011/zla-krev-qIu-421011.jpg 4.626
Literatura světová, Pro ženy
Vydáno, Jan Melvil

Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup, 2018

Kniha Zlá krev

martin3683

Myslel jsem, že mne bude bavit číst o tom, jak mladá ambiciózní žena oklamala celý svět, ale nakonec to moc nebavilo. Od začátku víte, jak to zhruba dopadne, od první stránky je vám jasný, že je to velmi charismatická psychopatka a číst to, mi bylo kolikrát nepříjemné. Jak to fungovalo ve firmě, jak lidé byli slepí s vidinou peněz a většina napálených si za to mohla sama, protože zas vidina velkého balíku peněz. Kniha je napsaná čtivým reportážním stylem, ale prostě číst příběh mladé psychopatky nebyla nakonec taková zábava a nic mi to nedalo ani po odborné stránce.

jakub9312
30.12.2019

Elizabeth Holmes a její firma Theranos měla skvělej nápad a žádnou vědou se nehodlala nechat zastavit. Chtěla oklamat a přelstít fyzikální i chemické procesy a přestože se hodně (opravdu hodně) snažila držet pravidla číslo jedna v Silicon Valley, „Fake it till you make it“, tak se jí to překvapivě nezdařilo.

Společně s Fyre festivalem je příběh Theranosu hodně zajímavou sondou do myšlení mladých entrepreneurs (podnikatelů?) a pozdního kapitalismu, kdy je z ničeho možné vyčarovat společnost jako je Theranos, která v roce 2014 měla celkovou hodnotu 9 miliard dolarů, přestože reálně neměli žádnou převratnou technologii. Pravda, to čarování trvalo deset let. Což je vlastně možná o to působivější, že to celé trvalo deset let a stejně na to do té doby nikdo nepřišel. Pravdou je, že jak Elizabeth Holmes, tak Billy McFarland (hlavní organizátor Fyre festivalu) jsou extrémně talentovaní lidé, kteří ovšem ohýbají realitu (reality distortion field) podle svého, což dlouhodobě nemůže fungovat.

Pokud se vám kniha číst nechce, ale téma vás zajímá, tak na HBO je dokument "The Inventor: Out for blood in Silicon Valley", který knihu shrnuje moc hezky. Doporučuju také shlédnou dokument o Fyre festivalu (FYRE: The greatest party that never happened), který je pro změnu na Netflixu.

[čteno v EN]

simona5r
21.12.2019

(audiokniha) Mé první seznámení s tímto případem, o kterém jsem doteď neslyšela. Neuvěřitelné až dechberoucí, jak dlouho dokázala Holmes klamat tolik lidí. Možná klamala i sama sebe.

raidmnoid
21.11.2019

Opravdu úžasný příběh o ženě se snem (ale bez jakékoli představy, jak jej realizovat), která dokázala tahat za nos taková esa. Osobně z toho mám jeden závěr: nejen ve smrti, ale i v hlouposti jsme si všichni rovni.

ŽabákDokvákal
20.11.2019

Jen těžko uvěřitelný příběh o obrovském podvodu. Ze začátku jsem se trochu ztrácel v záplavě jmen, nicméně když jsem se ve všech těch postavách zorientoval, tak jsem knihu zhltnul skoro jedním dechem.

soukroma
29.10.2019

Naprosto neuvěřitelný příběh: přestože je to faktografie, navíc bez pořádné tečky (soud bude až příští rok), čte se to opravdu jako thriller špičkového kalibru. Nevadily mi spousty jmen, však firmou kvůli vyhazovům prošlo mraky lidí, vazeb soukromých, vazeb firemních, ekonomických ukazatelů, laboratorních testů, podnikatelských modelů, rizikových kapitálů, investorů..., to vše jen podtrhovalo hrůznost celého případu.
Nedostatečně vzdělaná (ze Stanfordu odešla po prvním ročníku) velmi chytrá holka měla (má) jasnou vadu na kráse - není normální, trpí velikášstvím, dovede jít za svým přes mrtvoly a rozhodně nesnese jakýkoli náznak odporu - tudíž se samozřejmě neobklopila žádnými mentory a poradci zejména v oblastech, které v podnikání, medicíně, chemii, ekonomice vůbec nezvládala, natož aby komukoli naslouchala. Každou kritiku i sebemenší obavu ze strany svých podřízených ocenila jediným - okamžitým vyhazovem, a někdy přidala bonus v soudní žalobě.

On to autor v posledním odstavci sám shrnul a dal tomu správnou nálepku (snad to v tomto případě není žádný spoiler):

"Sociopat bývá často popisován jako člověk se slabým nebo žádným svědomím. Rozhodnutí, zda Holmesová tomuto klinickému profilu odpovídá, nechám psychologům. O její pokřivené morálce však nelze pochybovat. Jsem přesvědčen, že když před patnácti lety opouštěla Stanford, nechtěla klamat investory ani ohrožovat pacienty. Podle všeho měla vizi, upřímně jí věřila a pustila se do její realizace. Ve své vše stravující touze stát se ve zlaté horečce "jednorožčího" boomu druhým vtělením Steva Jobse přestala naslouchat dobrým radám a začala si cestu usnadňovat. Její nenasytná ambicióznost nesnesla žádný odpor. A pokud snad ve své cestě k bohatství a slávě způsobila nějaké vedlejší škody? No co, stalo se."

Neuvěřitelné, mnohé uhranula tak, že ani nesledovali, nač jdou jejich peníze či čemu propůjčují svá profesní renomé a věnují pracovní úsilí. A aby toho nebylo málo, vrána k vráně až vzniklo - jak trefně označil jeden z protagonistů - dvojnásobné šilenství: folie à deux.
Soud s ní bude dozajista mediálně výživný, sledovat jej a její další osudy cíleně nebudu, tohle vylíčení celé situace v knize mi stačilo (možná stejně jako miliardářka se z toho dostane právě pro svou psychicku úchylku, ostatně ty jakkoli postižené, které pošlapala někde po cestě během pár let své super-aktivity, nikdy už odškodnit nemůže). Jakkoli děsivé, jsem ráda za tuhle knihu.

Pasadenka
09.10.2019

Zajímavá a trochu hrůzostrašná kniha. A Holmesová z ní vychází jako naprostá chladná vypočítavá manipulativní zmije. Brr. Fuj.

Původní Johnova reportáž se rozrostla do knižní podoby. Skládá se ze dvou částí. První je vzestup Theranosu a Elie do hvězdných výšin bohů křemíkového údolí, kde jako modrooká blondýna vyčnívala až nepatřičně. Také několikrát zmiňovaný absurdně hrubý hlas ji na jedinečnosti přidával ještě násobně víc. Dovíme se, že jejím „otcem“ se stal Steve Jobs, a mnohé z toho co dělala, dělala „pro něj“. Celkově se však jedná o hezky vybudovaný příběh jedné mladé slečny, které si omotala kolem prstu spoustu starých dědků. Poměry ve firmě a vzestup despotického chování jde zde vytažen až do absurdit, které jsou jen těžce uvěřitelné.

Ve druhé části, která je výrazně kratší, vstupuje do hry John, který si na ni posvítil a byl aktivním hybatelem jejího pádu.

Knížka je napsaná čtivě, John je mistrem svého řemesla. Opět mi chybí pohled druhé strany, který by v běžném románu doplnil chybějící střípky. Je ale jasné, že Elie nebude mít zájem obhajovat neobhajitelné, i když je její výřečnost pověstná.

Za mě je to celkem zajímavý vhled do světa technologické bubliny západního pobřeží Spojených států, kde se dá pomocí arogance a „velké huby“ vyčarovat mnohomiliardová společnost, která má de facto nulovou hodnotu. Uf. :(