Torgal Torgal komentáře u knih

Alchymista Alchymista Michael Scott

Ako detská fantasy cielená na čitateľov vo veku okolo 12 rokov to je celkom dobré, no v porovnaní so "skutočnými" fantasy strašne jednoduchá kniha. Sloh je dostačujúci, aj podaktoré autorove nápady sa mi páčili (fungovanie áur, železo vs. starobylé bytosti), no zväčša len hádže na čitateľa tony známych mien z histórie a legiend s tým, že všetky legendy sú pravdivé. Následne dvojičky v hlavných úlohách majú problém to predýchať a tak stále dokola, pri každej novej zmienke o golemoch, kancodlakoch, bohyniach, atlantídach a milióne ďalších vecí. Špeciálne chlapec Josh je asi mechom udretý, lebo každú chvíľu navyše uvažuje o tom ako všetkým okolo seba neverí. Postavy celkovo sú definované dosť biedne (špeciálne Scathach sa absolútne nechová ako niekto, kto je na svete dve a pol tisícročia) a ich konanie často nedáva zmysel (napr. pre záporákov je super dôležité získať stránky kódexu a dvojičky, ale zlá bohyňa všetko nechá na svojho poskoka a SAMA HRÁ VIDEOHRY NA KTORÝCH JE ZÁVISLÁ!). Výhodou je, že hoci je príbeh naivný, udalosti sa dejú vo veľkom tempe a tak nuda nehrozí. 4/10 PS: Ako bonus som sa niekde v polovici knihy dozvedel, že toto je len prvá časť šesťdielnej série. Pri tom tempe ako sa tam objavujú mytologické a historické postavy, na konci tam už bude asi aj Jánošík. Ďalej každopádne nečítam.

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Spoiler alert, čítať na vlastné nebezpečenstvo! Najzásadnejší problém tento knihy je jej odkaz, ktorý skutočne nebezpečný - nebúrte sa nespravedlnosti, buďte poslušný, je vaším osudom byť otrokom, tak sa snažte byť prvým medzi otrokmi. Som zhusený. Autor sa očividne snažil byť za každú cenu originálny a tak skoro zo všetkých hlavných postáv urobil odpudivých zmrdov a nechal ich vyhrať. Niekomu sa môže páčiť (hlavne milovníkom teórii o konšpiráciách a iluminátoch), že dobro a česť sú len ilúzia a že víťazovi prejde všetko, na mňa to ale fungovalo úplne opačne. Odmysliac si toto, tak ustavičné boje (a obliehania) ma už začali nudiť, a aj Glokta už pôsobil ako obohraná platňa. V závere slušná gradácia, ale koniec vyšumel tak nejak do stratena, nemal som dojem, že by naprieč knihami bol viditeľný nejaký jasný dejový oblúk. 6-/10

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Prísľub z prvej časti sa naplniť nepodarilo. A to z viacerých dôvodov - najdôležitejším je ten, že po dočítaní sa človek nemôže zbaviť dojmu, že keby v nej vôbec neboli kapitoly s Gloktom a Bayazom, vôbec nič by sa nestalo. Klišé výprava sa naozaj uskutočnila, ale jej dopad bol nulový, rovnako ako aj Gloktovej aktivity v Dagoske. Menšie logické trhliny prítomné v prvej knihe sa otvorili do veľkých rán, to všetko len preto, aby sa autorovi nerozpadol príbeh pod rukami. Pasáže zo severu ale zachraňujú dojem. Aby bolo jasné, autor stále píše výborne, ale silný je len v jednotlivých scénach, celkový obraz buduje značne ťažkopádnejšie. 6/10

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Keď sa na túto knihu pozriem z hľadiska formy a obsahu, musím povedať, že forma je výrazne lepšia. Príbeh fakticky neexistuje, celú knihu sa len skladá tím, ktorý sa má vydať na (veľmi pravdepodobne) klišé výpravu za záchranou sveta. A zloženie družiny presne kopíruje fantasy archetypy, našťastie jednotlivé postavy majú "ksicht" a z hromady generických rekov vystupujú svojou morálnou nejednoznačnosťou. A tiež majú napísané veľmi dobré repliky (hlavne jeden sarkastický mrzák v službách inkvizície). To, že hrdinami sú do určitej miery antihrdinovia je celkom osviežujúce, bohužiaľ dejovo v tejto knihe nie je veľa o čo stáť. Potenciál tu však rozhodne je. 7/10

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Kniha napísaná veľmi pútavým spôsobom nazerajúca na svetovú zombie apokalypsu z mnohých, často originálnych a veľmi zaujímavých uhlov. Bohužiaľ sa jej nevyhli pasáže, ktoré rozbíjajú realistický pohľad a svojou klišé naivitou pôsobia mimoriadne rušivo (japonské kapitoly). Záver knihy mi už potom prišiel odbitý, o zvrate v bojoch a ceste za víťazstvom som sa dozvedel omnoho menej ako som chcel. 7+/10

Člověk obojživelník Člověk obojživelník Alexandr Romanovič Běljajev

Hrozne primitívne, neskutočne skratkovité. Vo svojej dobe mohla byť kniha prijímaná lepšie, ja ale hodnotím z pohľadu súčasného (dospelého) čitateľa. Ku kladom by som zaradil len to, že sa to číta fakt rýchlo a (na dnešné pomery) odvážne zakončenie romantickej príbehovej línie. 4-/10

03.03.2015 2 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Záverečná kniha série je konečne za mnou a hneď na začiatku uznávam, že sa podarila. Ale spočiatku tak rozhodne nepôsobila. Potter a jeho kumpáni sa prvú polovicu knihy len bezcieľne potĺkajú a zaujímavých vecí sa deje len minimum. Občas sa síce niečo zomelie, no je to len také vzplanutie, ktoré rýchlo zhasne. Zlom nastáva v druhej polovici, keď kniha začne naberať obrátky, čriepky informácii začnú do seba zapadať a obľúbené postavy zomierať. Tu by sa dalo autorke vytknúť, že niektoré veci sú totálne "over the top" (napr. drak), ale osobne mi preháňanie schopností 17-ročných kúzelníkov moc neprekážalo. Tempo sa zvyšuje až do finále, po ktorom ale nepochopiteľne takmer okamžite kniha končí. Vyložene mi chýbala nejaká kapitola, ktorá by sa venovala tomu, čo sa dialo v nasledujúcich dňoch/týždňoch. Epilóg túto úlohu ani zďaleka nenaplnil. Mojou poslednou výhradou je nedotiahnutosť niektorých dejových liniek (jeden príklad za všetky - Malfoyovci). Celkovo je dojem ale veľmi dobrý, určite omnoho lepší ako po predchádzajúcich dvoch nemastných-neslaných dieloch. 8/10

03.03.2015 4 z 5

Podobne ako pri piatom diely sa aj šieste pokračovanie príbehov Harryho Pottera začína veľmi sľubne. Predstavujú sa nové postavy, zauzľuje sa zápletka a Voldemort dostáva prostredníctvom Brumbálových súkromných hodín toľko potrebnú hĺbku. A potom, zhruba v tretine, sa dej zrazu zasekne. Všetky postavy ustrnú na jednom mieste, z ktorého sa opäť vytrhnú až v závere. Čítať 300 strán o neustálych milostných trampotách Rona a Harryho a o pretrvávajúcich neúspechoch Pottera v jeho snažení, fakt nie je veľká zábava. Táto kniha vyslovene pôsobí dojmom prológu pred posledným dielom, ktorý má priniesť čitateľovi čo najviac informácii, ale inak sa (okrem jednej smrti v závere) nič dôležité nestane. V každom prípade omnoho lepšie ako päťka, no tiež to nie je žiadna veľká sláva. Dúfam, že záver série bude kvalitnejší a konečne sa prejde od slov k činom. 6+/10

03.03.2015 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Doteraz s prehľadom najslabší diel série. Autorka očividne vyčerpala všetky dobré dejové nápady v predošlých knihách a päťka je len 800 (!) strán plných vaty s jedným nepríliš prekvapivým proroctvom a jedným úmrtím na konci. Chovanie postáv, obzvlášť Pottera a Brumbála nedáva zmysel. Väčšinu času sa kniha venuje fašistickým metódam ministerstva a dej sa nikam neposúva. Niektoré línie knihy sú úplne tragické, narážam hlavne na všetky kapitoly s Hagridom, ktoré sú vyložene otrasné. Nad niektorými prvkami príbehu ostáva zdravý rozum stáť (miestnosť najvyššej potreby považujem za najzúfalejší nápad literatúry, testráli sú mega wtf a dalo by sa pokračovať). Celkovo finále, kde sa konečne už deje niečo zaujímavé, je plné logických dier a náhod. Relatívne priaznivé hodnotenie dávam len preto, že aj napriek všetkým týmto nedostatkom sa to dalo zvládnuť bez ujmy a zaujímalo ma, čo bude ďalej. 5+/10

03.03.2015 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Rowlingovej sa podarilo udržať kvalitu na úrovni tretieho dielu, ale už začína vo vyššej miere než je zdravé operovať s náhodami a samoúčelnými nápadmi (myslánka, celý turnaj). Stále sa to veľmi dobre číta, ale pribudlo veľa zbytočnej vaty (všetko o domácich škriatkoch) bez ktorej by bola kniha údernejšia. Ťažisková pasáž knihy odohrávajúca sa na cintoríne je ale veľmi nepodarená a plná wtf momentov. Našťastie výsledný dojem zachraňuje následná vysvetľujúca pasáž, kde všetky časti skladačky zapadnú do seba (hoci trochu nasilu). 7+/10

03.03.2015 4 z 5

Opäť zaujímavo vystavaný príbeh s vynikajúcim rozuzlením. Logika už miestami mierne škrípe a konanie niektorých postáv je niekedy dosť nepochopiteľné (Dursleyovi, Hermiona, Snape), ale zatiaľ to moc nevadí. Taktiež vysvetľovačiek je viac než by sa patrilo. 8/10

03.03.2015 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Výborne vymyslený a spracovaný príbeh, ktorý sa stále nesie vo veľmi rozprávkovom duchu a ten podľa mňa k Potterovi sedí najviac. V oblasti dobrodružných kníh pre mladších čitateľov je to špička. 8+/10

03.03.2015 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Je to v podstate rozprávka pre deti, ktorá kladie dôraz na objavovanie fascinujúceho nového sveta spolu s hlavným hrdinom. Príbeh okolo kameňa mudrcov je tu len ako prívesok a je dosť odfláknutý. 7/10

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Tri poviedky, ktoré okrem dvoch hlavných postáv - prostého potulného rytiera Dunka a jeho panoša Egga, v ktorom je viac než by sa na pohľad zdalo - spája ideál rytierstva. Hlavných hrdinov nejde nemať rád, príbehom nechýbajú zvraty a prekvapenia, to všetko v skvele vykreslenom svete. Pre fanúšikov Martinovej ságy povinnosť, dozvedia sa tu mnoho o histórii Westerosu a o rode Targaryenov. 9/10

03.03.2015 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Brown sa zas rozhodol podojiť peňaženky svojich obdivovateľov a napísal ďalšiu generickú konšpiračnú báchorku. Tentokrát sa všetko točí okolo slobodomurárov a i napriek snahe vysokým tempom rozprávania maskovať jalovosť zvratov a odhalení, čitateľ sa už teraz opiť rožkom nenechá. Predchádzajúce Langdonovky sa mohli oprieť aspoň o kontroverzie, ktoré vzbudzovali, u symbolu toto ale nehrozí. O zúfalosti celého tohto počinu svedčí to, že identita páchateľa, ktorá bola v závere tak teatrálne odhalená musí byť každému rozumne uvažujúcemu jedincovi jasná od prvého momentu kedy sa jeho postava objaví. 4+/10

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Kniha sa zlepšuje od začiatku do konca. Spočiatku je nudná, ale keď pretrpíte prvých 100 strán sa potom od nej tak ľahko neodtrhnete. Brownov štýl je písania je prinajlepšom priemerný, ale vie si udržať pozornosť čitateľa a gradovať napätie. Je tam síce pár logických prešľapov a v závere to neuveriteľnosťami priam preteká, ale číta sa to veľmi dobre. 8/10

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

K tejto knihe som pristupoval s veľkým očakávaním a preto sa nemôžem ubrániť sklamaniu. V živote som prečítal veľa kníh a táto je určite v spodnej polovici. Hlavné postavy sú ploché, štýl písania primitívny (=jednoduchý až hanba) a pointa neprináša žiadne nové senzačné myšlienky (to chápe každý kto videl/čítal Posledné pokušenie Krista). Je to len klasická priemerná detektívka na ktorej sú zaujímavé len konšpirácie, ktoré stavajú na veľmi pochybných faktoch. Osobne som sa príbehu začal otvorene smiať po pasáži s Waltom Disneym. Jediný klad knihy je v tom, že udržuje čitateľa v očakávaní, čo sa stane. Bohužiaľ, vždy len prejdú k ďalšej absurdne ťažkej hádanke, ktorú rozlúsknu behom pár minút. Od polovice knihy ide kvalita nadol. 5+/10 PS: Cirkev neuznávam, ale táto kniha mnou nepohla.

Kniha ztracených pověstí I. Kniha ztracených pověstí I. J. R. R. Tolkien

Jediný text pôvodom od Tolkiena, ktorý som prečítal len raz a aj to s vypätím všetkých síl. Sčasti za to môže nepodarená väzba a nekvalitný papier, sčasti preklad, ktorý sa nedrží prekladov iných publikácii zo Stredozeme, ale predovšetkým je to kvôli prehnane akademickej dikcii textu, činiacej ho veľmi ťažko stráviteľným. Kto by si knihu zaobstaral kvôli novým príbehom bude sklamaný, lebo tu nájde len genézu textov známych zo Silmarillionu. Táto kniha nie je pre fanúšikov, ale pre fanatikov hladujúcich po každom detaile o vzniku ich modly. Pre všetkých ostatných je jednoducho príliš nezáživná. 5+/10

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Ako tu už bolo pár krát spomenuté, táto kniha vydávajúca sa za román by ťažko obstála aj ako súbor poviedok. Je to len sled príhod zo života zaklínača bez dejového smerovania. Čím bližšie je záver knihy, tým viac je cítiť autorovu bezradnosť, keď už do knihy hádže čokoľvek aby sa natiahla jej dĺžka. Už keď som pred vydaním čítal anotáciu zápletky o ukradnutých mečoch som tušil, že toto nie je nosná látka na román, ale že v knihe nebude nijaký zmysluplný príbeh ma nenapadlo. Ukotvenie do zaklínačského univerza je tiež neuspokojivé, Sapkowski zväčša operuje na úplne neznámej pôde, kde si môže dovoliť vymyslieť všetko nanovo, miestami ale prichádza s nápadmi rozporujúcimi všetko, čo sme sa o Geraltovi a jeho svete naučili (hlavne vytvorené monštrá s výrobnými číslami a líšky). Pôvodne som chcel napísať, že táto kniha je o ničom, ale Sapek dokáže aj o ničom písať tak pútavo ako nikto iný a že som bol nakoniec celkom spokojný. V závere ale ostal hlavne pocit sklamania. S touto knihou je to ako s búrkami v jej názve - všetci neustále hovoria, že prišla búrková sezóna, ale za celý čas ani nezapršalo. Jasne najslabší text o zaklínačovi a zbytočný prívesok k pentalógii a poviedkam. 6/10 a keby to nebolo o Geraltovi idem ešte nižšie.

Nedokončené príbehy Nedokončené príbehy J. R. R. Tolkien

Táto kniha má význam len pre Tolkienových fanúšikov, obsahuje totiž len útržky príbehov a zaujímavostí, ktoré majster nestihol sfinalizovať, aj tak sa ale jedná fascinujúci text. Informačná hodnota je skrátka tak veľká, že sa povznesiem nad celkovú roztrieštenosť a nekoncepčnosť celej knihy. 9-/10

03.03.2015 5 z 5