Kniha ztracených pověstí I.

od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha obsahuje zajímavě podané ranné verze příběhů, které byly později přepracovány v díle s názvem Silmarillion. „Knihy ztracených pověstí jsou prvním krokem v ‚dlouhodobém‘ pohledu na Středozemi a Valinor, kdy velká zeměpisná rozšíření, jež vytlačila Beleriand ze středu na západ, byla ještě vzdálenou budoucností, kdy Nejstarší dny nekončily potopou Beleriandu, neboť ještě nebylo Věků světa, kdy elfové stále ještě byli ‚fairies‘, a dokonce moudrý Noldo Rúmil byl na hony vzdálen mocným ‚učencům‘ z pozdějších let. V Knihách ztracených pověstí se knížata Noldor téměř neobjevují, stejně jako Šedí elfové z Beleriandu; Beren je elf a nikoli člověk, a ten, kdo jej zajal, přímý předchůdce Sauronův, je příšerný kocour, v jehož těle sídlí běs, a dokonce i trpaslíci jsou zlý lid…“ – Christopher Tolkien Kniha sestavená ze zápisků J. R. R. Tolkiena jeho synem Christopherem Tolkienem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31399/kniha-ztracenych-povesti-i-kXV-31399.jpg 4.187
Série:

Pán prstenů

Orig. název:

J. R. R. Tolkien: The Book of Lost Tales, Part I (1983)

Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Pověsti
Vydáno:, Winston Smith
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Přidat komentář
Miro.slav
09. března

Iný pohľad na svet Ardy. Alebo o tom, ako sa nechať ponoriť do genézy tvorby celého Tolkienovho univerza. Prípadne pokus kráčať Tolkienovými myšlienkami pri tvorbe "Pána prsteňov". Určite kniha nie je jednoduchým "počtením", ale to nebol ani samotný vznik "Pána prsteňov", ktorý trval niekoľko desaťročí. Škoda, že sa nepokračovalo ďalej vo vydávaní týchto konceptov. Pre fanúšika Tolkiena a jeho sveta jednohubka, či skôr švédsky stôl, pretože túto knihu len tak rýchlo človek neprečíta.

Romžiry
10.07.2017

Moc pěkné povídky. Doporučuji.

Philoun
09.02.2017

Povídky pěkné. Jen jsem si celou dobu říkal, jestli by to starý pán takhle chtěl v této formě vůbec vydat. Kniha je opravdu vhodná spíše pro skalní fanoušky a mě trvalo celkem dlouho než jsem ji přelouskal, už to přece jen není o výprávění příběhů tak jak to Tolkien chtěl, ale skoro až profesorské pojetí jeho syna mě nesedělo. Jde tu opravdu o to potěšit fanoušky každou větou co kdy Tolkien napsal a nebo už to hraničí se ziskuchtivostí? Jen IMHO.

azertaaz
02.05.2016

Mě se líbí. Je to super pohled na vznik Středozemě a toho, co se odehrávalo v možnostech, tedy věci, které nebyly vzaty do Silmarillionu, ale mohli tam být. Škoda, že v češtině jsem našla jen tenhle jeden díl.

lukas.bajgar
03.01.2016

Torgal - velice úsměvné hodnocení:) Ba naopak, celá tato série (ve skutečnosti dvanáctidílná, když 13. díl je "jen" Index) byla úplným počátkem všeho, první myšlenka Tolkienova světa, kterou nikdy nedokázal dokončit a neustále přetvářel a přetvářel. Bohužel nikdy nedokončil a tak jeho syn posmrtně vydal Silmarillion (jakýsi souhrn všeho nevydaného v jednolité podobě), který byl tak zásadně odmítnut tolkienofily svou stručností na hranici čitelnosti, že se rozhodl Christopher vydat texty tak, jak vznikaly po dobu Tolkienova života. Ač je překlad, jaký je, pro mě byl v roce 1995 naprosto úžasný, neboť jsem neměl na škole peníze (o mé angličtině ani nemluvě) v té době si pořídit originál v paperbacku za 9,99 liber, když libra stála tehdy kolem 55Kč, nemluvě o šíleném poštovném. A 550 Kč tehdy byla snad polovina nájmu za třípokojový byt, takže tato varianta byla prostě skvělá. Dnes působí možná prehistoricky, ale tyto knihy, tato doba prvopočátků fantasy porevoluční v ČR byla nejvíce vzrušující. Každý hltal kdejaký fragment právě těchto knih z různých fanzinů, atd....

Peter.Melon
11.12.2015

Poutavá kniha od syna Tolkiena.Doplnuje jeho dílo.

Torgal
03.03.2015

Jediný text pôvodom od Tolkiena, ktorý som prečítal len raz a aj to s vypätím všetkých síl. Sčasti za to môže nepodarená väzba a nekvalitný papier, sčasti preklad, ktorý sa nedrží prekladov iných publikácii zo Stredozeme, ale predovšetkým je to kvôli prehnane akademickej dikcii textu, činiacej ho veľmi ťažko stráviteľným. Kto by si knihu zaobstaral kvôli novým príbehom bude sklamaný, lebo tu nájde len genézu textov známych zo Silmarillionu. Táto kniha nie je pre fanúšikov, ale pre fanatikov hladujúcich po každom detaile o vzniku ich modly. Pre všetkých ostatných je jednoducho príliš nezáživná. 5+/10

RobS
29.08.2013

Tomu, kdo má rád Silmarillion, Nedokončené příběhy a vůbec se rád šťourá v Tolkienově světě trochu hlouběji, určitě doporučuju. I když je ještě moc věcí jinak, jak popis nahoře zmiňuje, je užasné pozorovat proces, jakým příběhy vznikaly.

Je trochu deprimující, že tato kniha je jenom třináctinou celé série Historie Středozemě. Na překlad ostatních 12 dílů asi čekám marně. :)

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

Středozem, Středozemě (Tolkien)

Autor a jeho další knihy

John Ronald Reuel Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien
anglická, 1892 - 1973

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených139x
v Čtenářské výzvě2x
v Doporučených7x
v Knihotéce74x
v Chystám se číst95x
v Chci si koupit50x
v dalších seznamech4x