Thalin Thalin komentáře u knih

Čajová růže Čajová růže Jennifer Donnelly

Musím říct, že mě kniha ze začátku zrovna nechytla. Prvních víc jak sto stran se docela táhlo. Kniha čtenáři představí několik postav a jejich život, ale dějově se to moc neposouvá. Ale pak to chytne trošku lepší tempo a mě se to i mnohem lépe četlo. Líbilo se mi vyobrazení Londýna a následně New Yorku té doby, to se autorce povedlo. Rozhodně z toho jde cítit celá ta tíživost tehdejší doby, hlavně pak život lidí v chudších čtvrtích. Co mi moc nesedlo byla přemíra postav, bez některých by se to určitě obešlo a taky celá záležitost kolem Rozparovače. Ale jinak hodnotím kladně, i přes pár hluchých míst.

28.08.2023 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Na začátku jsem byla lehce zmatená z celého dění, za jakým účelem jsou děti "chovány" takhle a jak celý svět funguje a trošku se mi to táhlo, jak se toho moc nedělo. Ale jakmile skupina opustila základnu, tak už se mi to celé četlo mnohem lépe a opravdu mě to bavilo. Jen mi trošku vadil styl, kterým byla kniha uspořádaná. Některé kapitoly měly jednu stránku a střídaly se pohledy a tím pádem i styl psaní podle dané postavy. U některých spisovný, u některých nespisovný a to mi trošku nesedlo, přišlo mi to lehce rušivé. Ale jinak mě kniha opravdu bavila, nákaza a vše kolem mi přišlo docela propracované a postavy byly uvěřitelné. Jen ten lehce otevřený konec mě trošku překvapil a úplně mi nesedl.

25.08.2023 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Vic James

Zaujala mě v knihovně anotace a obálka, ale příběh sám o sobě bohužel není zajímavý ani trošku. Ta kombinace rádoby fantasy a situace se Sílou a Mocnými, tu vůbec nejde dohromady s dystopií. Či co to má být, protože kromě pár nadřazených a jednoho táboru nám to z toho světa kniha moc neukáže. O Síle se čtenář taky dozví prd, jen že ji Mocní mají. Postavy nemají žádnou hloubku, skoro nikam se neposouvají a oblíbit si někoho jde jen dost těžko, protože je tam těch postav zbytečně moc a tak se příběh nemůže rovnoměrně věnovat všem.
Je to strašně nedotažené, autorka si vymyslela svět, který se vůbec neobtěžuje čtenáři pořádně nastínit, až na pár detailů. Není to zkrátka vůbec propracované, ani na rovině fantasy ani na rovině dystopie. Ono to není špatně napsané, co se týká stylu vyprávění (až na ty skoky v čase), přečtené jsem to měla vcuku letu, ale příběh sám o sobě a jeho aktéři je tak nezajímavý, že to ve mě po přečtení nezanechalo žádný dojem a ani chuť číst další pokračování. Nějaká akce se vlastně odehraje až na konci, nejspíš aby to čtenáře nalákalo na další díl, ale u mě se tak nestane, vůbec mě to nechytilo. Většinu času je to prostě jen nuda, jakási letmá rádoby romance a spousta zbytečných linek a postav. (To se Psem jsem nepochopila jen já nebo to prostě byla zbytečná kravina?)
Jediný, kdo mě trošku zaujal byl Gavar, který byl sice zmetek, ale aspoň měl nějaký náznak osobnosti (opět škoda, že se autorka neobtěžovala nijak rozvinout jeho charakter, úmysly, minulost jeho vztahu s matkou Libby, či cokoliv jiného). O ostatních postavách nemůžu totiž říct skoro nic. Zkrátka nezajímavý průměr, na který si za týden asi ani nevzpomenu.

23.08.2023 2 z 5

Skrytá těla Skrytá těla Caroline Kepnes

První díl mě kdo ví jak neuchvátil, ale docela dobře se to četlo a taky jsem viděla seriál a tak mě zajímala knižní podoba. A i proto jsem se pustila do druhého dílu. Tenhle díl mi ale vůbec nesedl. Přišlo mi to psané úplně jinak. Joe je tu ještě větší analytik a kritik, který v duchu škatulkuje každého podle pár slov nebo gest. Dělal to i v jedničce, ale tady se to akorát víc stupňuje. Navíc je pokrytecký a povýšený a každého, kdo není dle jeho gusta (takže jako on) ihned tituluje nadávkami. Asi aby je shodil, ale jen to víc shazuje sebe a ukazuje to víc na jeho snobismus a dost mi tím nadáváním lezl na nervy. Obecně je tu dost vulgární a mě se to nelíbilo. Joe je sice psychopat, ale rozhodně ne sympatický a charismatický, jak by člověk čekal.
Seriálový Joe mi zkrátka nepřišel jako takový vůl. Ostatní postavy jsou ploché, nudné a někdy až otravné. Nebavilo mě to, místy mě děj nudil a jindy zase štval. Joe tu vraždí pomalu ze sportu a až absurdně mu to prochází. Dobře se to čte, to je vcelku pozitivní, ale jinak mě tenhle díl dost zklamal.

20.08.2023 2 z 5

Vídeňské nokturno Vídeňské nokturno Vivien Shotwell

Kniha je sice napsaná čtivě a po jazykové stránce taky nemám co vytknout, ale příběhově mě tolik neoslovila. Anna mi nebyla moc sympatická, přišla mi trošku hloupoučká a lehce naivní. Prostě holka do větru, která není kdo ví jak zajímavá, až na její pěvecký talent. Její osobnost mi zkrátka moc neseděla. A její milostné eskapády mě poměrně nudily. Mozart tam alespoň vnášel něco víc, ale jinak to pro mě nemělo takovou hloubku, jakou jsem očekávala.

14.08.2023 3 z 5

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

Začátek mě opravdu bavil a lehce se mi kniha četla. Ale pak to pro mě dějově ztratilo tempo a místy jsem se docela nudila. Ze začátku mě u toho asi nejvíc držel humor, třeba ta část v pekle a jak se Cabal dohaduje s Luciferem byla skvělá. Ale jak potom putuje s karnevalem, tak humor ubyde a děj se trošku táhne.

11.08.2023 3 z 5

Kleopatra: Vládkyně a milenka Kleopatra: Vládkyně a milenka Joachim Brambach

Co se informací týká, tak je kniha obsáhlá. Ale četla jsem ji proto, abych se něco dalšího dozvěděla o Kleopatře a to kniha bohužel moc neplní. Víc se toho čtenář dozví o jejím okolí a mužích, kteří jí prošli životem než o ní samotné.

Pohlceni temnotou Pohlceni temnotou Alexandra Ivy

Tenhle díl mě bavil asi nejméně a pamatuju, že když jsem ho četla před lety prvně, tak mě taky kdo ví jak neohromil. Ale zase mě baví, jak se to postupně propojuje.

10.08.2023 2 z 5

Za hranicí temnoty Za hranicí temnoty Alexandra Ivy

Salvatorova osobnost mě tu docela bavila, ale o jeho vyvolené už se to tolik říct nedalo. Pořád je to ale dostatečně čtivé a na nudné večery jak dělané.

Rozbouřená temnota Rozbouřená temnota Alexandra Ivy

Zhruba tady to pro mě začalo ztrácet tempo a četla jsem to spíš proto, abych nenechala rozečtenou sérii, ale líbilo se mi to méně než předchozí díly.

10.08.2023 2 z 5

Odhalená temnota Odhalená temnota Alexandra Ivy

Nebýt toho čtivého způsobu psaní, tak to člověk dávno odloží, protože se autorka začíná dost opakovat. Vzorec chování postav je podobný, místy i jejich charakter a vývoj vztahu. Ale svůj účel to plní, člověk u toho vypne.

Chuť temnoty Chuť temnoty Alexandra Ivy

Sice se do toho tady motají i vlkodlaci, ale velikou změnu to nezajistilo. Je to pořád taková jednodušší upíří-vlkodlačí literatura s pár sexuálními nebo naopak přeslazenými a hlavně předvídatelnými scénami a pár klišé patřících k tomuhle žánru. Ale na zabití času stačí a po letech jsem si ty knihy klidně připomněla.

V objetí temnoty V objetí temnoty Alexandra Ivy

Je to čtivé, jednoduché a předvídatelné. A i přes to jsem v osmnácti knihy od téhle autorky hltala. Po třinácti letech tam vidím ty stejné chyby a tu předvídatelnost a klišé, ale i po letech chápu, proč mě to tehdy chytlo. Je to takové odpočinkové průměrné čtení, nesnaží se to tvářit jako něco víc a to od takové knížky člověk přesně čeká.

Zrození temnoty Zrození temnoty Alexandra Ivy

Tohle je pro mě taková nostalgie, protože to byla jedna z prvních upířích knížek, kterou jsem přečetla. Už tehdy mi to připadalo místy šablonovité a stereotypní (všichni upíři jsou chladně sexy, hrozně si nárokují svou vyvolenou atd) ale stejně mě to bavilo. Je to klasický, jednoduchý příběh z upířího světa, kdy už od začátku přesně ví, jak to dopadne a co se mezi hlavními hrdiny nejspíš odehraje. To vše za doprovodu tuny klišé. Nějakou hodnotnou literaturu od toho asi nikdo nečeká, jde o takovou prostinkou sexuální jednohubku.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Deníková forma mě obvykle moc nebaví, hlavně kvůli absenci dialogů a proto jsem se knize dlouho vyhýbala a viděla jen film. Ale kniha je docela svižně a vtipně napsaná. I když některé situace se mi líbily více ve filmu, pořád knížku hodnotím dost kladně. Už jen proto, že z těch českých mě chytla jako málo která.

03.08.2023 4 z 5

Láska a přátelství a jiné prózy Láska a přátelství a jiné prózy Jane Austen

Tahle kniha mě zaujala o něco víc než třeba Lady Susan. Ale pořád mi ta forma moc nesedla, i když tady to bylo aspoň místy protkané ironií, která je tam vcelku dobře zasazená. I když finální dvě povídky, kde je jedna rozkouskovaná do kapitol třeba o jedné větě a druhá je sotva na stránku, mě opravdu neoslovily. Neměly čím.

02.08.2023 3 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

U Gaimana mám jeden problém. Baví mě víc filmové\seriálové adaptace jeho knih než knihy samotné. (Většinu jsem navíc viděla před přečtením knih) Obvykle to mám tak, že mě začátek nějaké jeho knihy chytí, vážně mě baví a postupně se děj buď šmodrchá nebo táhne a ztrácí mou pozornost. Zrovna tady mi některé pasáže přišly opravdu zbytečné, bez některých postav bych se taky obešla a přišlo mi, že místy je tam až moc vaty. Mě se jeho styl líbí, ale zjišťuju, že nejsem schopná přečíst pomalu žádnou jeho knihu celou, aniž by mě nepřepadl ten táhlý a lehce znuděný splín, většinou tak někde v polovině knihy. On má vážně skvělou fantazii a smysl pro propojení všeho toho, co ze sebe chrlí, ale kdyby to chrlení bylo akčnější, tak mě bude bavit víc. Takhle mi to připadalo jako utahaný road trip.

31.07.2023 2 z 5

Čarodějnice z Hex Hall Čarodějnice z Hex Hall Rachel Hawkins

Občas, jako oddechovku, si přečtu i nějaké to AY nebo něco nenáročného. Ale tuhle knížku jsem asi měla číst jako o dost mladší. To by mě ten styl asi bavil, ale takhle mi přišel poměrně jednoduchý. Kdyby nebylo řečeno, kolik Sophii je, tipla bych jí tak třináct. Chováním i názory tomu věku často dost odpovídala. Jinak mě to i celkem bavilo, ale to dětinské chování i smysl pro humor mi prostě trošku čtení kazilo.

29.07.2023 3 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Celou dobu mi přišlo, že jedinou snahou knihy je hrát čtenáři pořádně na city a tahat tím pádem z klobouku jedno klišé za druhým. Čekala jsem trošku větší drama a dění z dob španělské chřipky, ale je to jen o pomatené obchodnici s dětmi a malé holce, co sice opravdu dojemně pátrá po bratrech, ale je to hrozně předvídatelné. Od autorky jsem četla obě předešlé knihy a bohužel jede podle poměrně stejného vzorce. Kniha se dobře čte, to jí nemůžu upřít, ale některé části se vlečou a sice se odehraje nějaké to drama, ale čtenář si může přesně domyslet jak to dopadne a nesplete se.
Místy je to navíc opravdu kýč jak bič a "překvapivá" fakta čtenáře mohou trknout dávno předtím než to trkne Piu. Ale to už bude autorčiným stylem, který opakuje podle všeho ve všech svých knihách. Místy to bylo zajímavé čtení, i ten námět je poutavý a věřím, že se něco podobného klidně mohlo dít, ale celkově to na mě působilo jako moc veliký tlak na city. Ona schopnost, kterou Pia má, uvěřitelnosti taky nepomáhá. Za mě jde o nejslabší knihu od autorky. Jednou stačilo.

28.07.2023 3 z 5

Kniha snů Kniha snů Neil Gaiman

Zase jsem měla velký oči. Tyhle povídky mi nesedly. Nejsou napsané špatně, ale pro mě to nebyl čtivý styl a vůbec mě to nevtáhlo. A některé mě vůbec nebavily.

25.07.2023 2 z 5