Láska a přátelství a jiné prózy

Láska a přátelství a jiné prózy

Prohnaná, ale smolařská intrikánka Laura, věčně opilá Alice, marnivá a hloupá Mary, potrhlá Eliza, drzá Cassandra.... Hrdinky osmi raných próz Jane Austenové žijí celkem obyčejnými životy, ale autorka dokáže jejich příběhy vyprávět nevšedně. S nadsázkou, ironií a v duchu parodie na dobové zamilované romány. Vítejte ve světě, kde dámy při každé vhodné příležitosti omdlévají, kde se nuda zahání vedením nudných řečí, kde chudí mladíci nezřídka bývají levobočky urozených boháčů, kde si nikdo nemůže být jist, jestli v náhodném spolucestujícím neobjeví svého příbuzného, a kde nemravové a klevetníci s oblibou nasazují masku ctnosti... Sbírka raných próz Jane Austenové s názvem Láska a přátelství je pojmenována podle novely v dopisech, která je jejím srdcem. Všechny prózy si berou na mušku dobové literární konvence. Jane Austenová je psala pro pobavení rodiny a jejich humor a styl, který již v mnohém naznačuje budoucí směřování autorky, si lze vychutnat i bez zevrubné znalosti literatury 18. století. Lásku a přátelství lze sice označit za novelu v dopisech, ovšem ve skutečnosti jde spíše o vyprávění hlavní hrdinky Laury o radostech a strastech, plynoucích z jejího manželství s mladým šlechticem, přičemž rozdělení na dopisy mělo zřejmě sloužit pro oddělení částí určených pro čtení v rodinném kruhu vždy během jednoho večera. Již v této novele, datované rokem 1790, kdy bylo autorce pouhých čtrnáct let, lze jasně identifikovat její ostrovtip a pohrdání romantismem, které se ještě zvýraznilo v jejích vrcholných dílech. I ostatní prózy ze sbírky jsou satirickými karikaturami dobových romantických i populárních heroických románů. Povídky: - Láska a přátelství (Love and Freindship) - Jack a Alice (Jack & Alice) - Frederic a Elfrida (Frederic & Elfrida) - Henry a Eliza (Henry & Eliza) - Tři sestry (The Three Sisters) - Krásná Cassandra (The Beautifull Cassandra) - Sir William Mountague (Sir William Montague) - Dobrodružství pana Harleyho (The Adventures of Mr. Harley)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29229/laska-a-pratelstvi-a-jine-prozy-29229.jpg 3.698

Love And Freindship, Jack & Alice, Frederic & Elfrida, Henry & Eliza,Three Sisters Beautifull Cassandra Sir William Moun (1861)

Vydáno:, Daranus

Greg25
19.07.2017

Jane Austen byla skvělá spisovatelka už v mladistvých letech. Tolik báječné ironie, sarkasmu, nadsázky, nadhledu a brilantní parodie tehdejšího chování, konvencí a perfektního vykreslení postav, někde až na samé hranici karikatury, se kterými si ale autorka skvěle hraje a trefně se do nich strefuje. Neskutečné množství parodických narážek a utahování si z tehdejších románových postupů (ale i konkrétních literárních děl) je senzační. Stejně jako místy až překvapivá syrovost popisu postav, která je však naprosto přesná. Pro mě je Jane Austen nejoblíbenější autorkou vůbec a přečtení jejích raných prací mě utvrdilo v tom, jak výjimečná spisovatelka Jane byla. 80%

MinaHawke
27.03.2017

Příjemná kniha Janiných začátků.

RyxiraAmyGinger
21.01.2017

Tak nějak jsem to zhltla. Jestli Austenová skutečně psala svá některá z těchto dílek již v jedenácti letech, jak se uvádí v doslovu, tak opravdu smekám.

Kozel
11.07.2016

Velmi příjemný a zábavný soubor prvotin pubertální Austenové, u kterého jsem se od srdce pobavil. Nemohl jsem se zbavit představy, jak mladá Jana předčítá během rodinného večera řízné, chvílemi až dětské, parodie na tehdejší literární tendence a společenské konvence, kterými se tolik proslavila stejně jako světem, v nichž její příběhy probíhají.

Neboť se tahle knížka nutně řadí do kategorie čtení na jedno odpoledne, nutně se mi trochu míchaly postavy (přece jenom: Jack a Alice, Frederic a Elfrida...), což je tak jediné malé mínus, ještě zaviněné mnou samým. Jistě to nebylo naposledy, co jsem se smál nad Lauřiným vyprávněním, Sophiiným omdléváním, obyvateli Pammydiddlu, rodokmenem sira Mountague či samotnými věnováními autorky.

HanKasp
03.02.2016

Krásná kniha. Pro čtenáře, co znají klasické tituly J.Austenové, se jeví tato kniha překvapením. Velmi vtipné čtení a hravost příběhů.

Snad jen jsou všechny, jak se říká, na "jedno brdo". Ale na druhou stranu, příběhů není moc. Kniha se tak dá přečíst jedním dechem.

Aingeal
16.02.2015

Rozkošná raná dílka, do kterých jsem se ale stejně zamilovala - vtip, fantazie, nadsázka. Klobouk dolů před Jane:)!

Kaštaka
27.10.2014

Milé, občas i vtipné ale je vidět, že povídky jsou psány v raných letech autorčiny tvorby. Potěšilo mě zjištění, že i Austenová napsala něco jako drabble (slova jsem nepočítala, ale kolem stovky to bylo).

stefi
24.03.2014

Je vidět, že to bylo psáno v začátcích kariéry.

Kamiliana
19.10.2013

Na některých prózách je znát, že se jedná o prvotiny, ale u některých vážně lituji, že nebyly dokončeny. NIcméně téměř všechny obsahují ironii a snahu zesměšnit tehdejší konvence.

Sisi11
07.07.2013

Byla jsem opravdu příjemně překvapena těmito ranými prózami, které psala Jane již jako 13ti letá dívka! Příběhy jsou úchvatné, jsou o lidské hlouposti, dobrotě, lásce a přátelství. To vše je pro Jane tak typické a je velmi obdivuhodné, že již jako dívka napsala tyto krásné příběhy, kterými dále jen pokračuje ve známější díla.

kazecha
10.10.2012

Tato "kniha" mě neskutečně rozladila. Jane Austenová pro mě znamená "pýchu a předsudek" s postavami a dějem rozsáhlým a propracovaným. Až po přečtení doslovu jsem pochopila, že tato sbírka krátkých povídek či příběhů je jakousi prvotinou, kterou autorka psala ve svých NÁCTI letech. Příběhy byly psány pro pobavení rodinných příslušníků s ironií a neuvěřitelnými náhodami a setkáními. Nicméně nelíbily se mi vůbec autorkou prezentované názory a některé věty se navzájem popíraly, takže si čtenáři vyber ...