Thalin Thalin komentáře u knih

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Jeden z velmi mála případů, kdy se mi kniha nelíbila a film ano. Ze začátku jsem musela do čtení vyloženě nutit, nesedl mi styl a ani žádná z postav mi nebyla moc sympatická. Děj mi navíc místy přišel zmatený. Nezaujalo mě to a na rozdíl od filmu se ke knize určitě nevrátím.

25.10.2023 2 z 5

Kateřina Veliká - Láska k moci Kateřina Veliká - Láska k moci Silvia Miguens

Jak už padlo, kniha se nečte dobře. Podivná ich forma a přímá řeč, označená jen pomlčkami, vůbec nepomáhají. Obsahově ani stylem mě to nijak nezaujalo.

24.10.2023 2 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Opravdu se mi líbil námět, ale po chvíli to začalo být hrozně zdlouhavé. Střídání postav mi taky moc nevyhovovalo a vlastně tam nebyl jediný charakter, který by mi byl nějak extra sympatický. Cara i Edward byli, každým svým způsobem, otravní a sobečtí spratci. Matka a její manžel spíše do počtu. Oživovaly to jen úryvky z Lukova pohledu, i když i on byl svým způsobem sobec, který si udělal rodinu, na kterou ale následně kašlal kvůli vlkům. Ke konci, kdy se řeší hlavně soud, už jsem vážně jen počítala stránky do konce a nakonec to dopadlo přesně tak, jak jsem čekala. Nějaké emoce, které jsem tam čekala, se jaksi neobjevily. Napsané to není špatně, ta morální otázka tam taky visí pořád ve vzduchu, ale na můj vkus to bylo zbytečně zdlouhavé a lehce nudně zpracované.

22.10.2023 3 z 5

Keltové – První tisíciletí keltských dějin Keltové – První tisíciletí keltských dějin Peter Berresford Ellis

Poučná kniha plná informací. Ale bohužel, jak tu padlo, na můj vkus se až moc věnuje střetům Keltů s Římany, což mě osobně tolik nezaujalo a raději bych četla víc o samotných Keltech.

13.10.2023 3 z 5

Mé srdce je z kamene – Temná stránka císařovny Alběty Mé srdce je z kamene – Temná stránka císařovny Alběty Michaela Lindinger

Musím se přidat k těm, kterým nesedlo zpracování. Autorka se od tématu odklání klidně i na několik stran a přidává vsuvky, které nemají s císařovnou nic společného. Kolikrát jsem marně přemýšlela, proč to tam vůbec je. Pár nových informací jsem se dozvěděla, ale jinak mi kniha nic moc nedala a nečetla se mi moc dobře.

13.10.2023 2 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Podobná témata mě baví, ať už knižní nebo seriálová. Ale tahle kniha mi tak docela nesedla. Děj se na můj vkus místy docela táhl a postavy mě taky moc nezaujaly. Navíc mi přišlo, že je čtenář vhozen do děje Sila, které funguje už desetiletí, ale nějak extra se neobtěžuje čtenáři tu situaci a život tam moc nastínit. Přišlo mi to zkrátka takové prázdné, přitom se tam dalo narvat spoustu zajímavých detailů a popisů, místo těch nudných, technických, které jsou pro děj nepodstatné. Ploché charaktery tomu taky nepomohly. Možná zkusím ještě seriál, ale kniha mě kdo ví jak neohromila.

10.10.2023 3 z 5

Méně známé nestvůry 21. století Méně známé nestvůry 21. století Kim Fu

Po knize jsem sáhla v knihovně podle obálky a čekala jsem podle anotace teda něco docela jiného. Moderní bestiář? Vážně? Marně bych tam něco takového hledala. Většina povídek mi přišla o ničem, hledala jsem pointu nebo nějaké rozuzlení, ale nenašla jsem ho. Buď jsem hloupá a někde jsem to tam, hluboko v podtextu, přehlédla a nebo to tam prostě není. Hodně z nich navíc působí useknutě, jakoby v polovině a já si jen říkala "A dál? Proč se to dělo?" ale odpověď jsem zkrátka nedostala. V podstatě o ničem a spíš mi to připadalo jako nepovedené sci-fi než kombinace fantasy a moderna. Rozhodně zapomenutelné.

10.10.2023 1 z 5

Královna Margot - Rebelka bez předsudků Královna Margot - Rebelka bez předsudků Michel de Decker

Ani mi tu nějak extra nevadila kombinace historických faktů a dialogů, jako z románu, jako spíš ta forma. Místy mi ty dialogy přišly hrozně přitažené za vlasy. Za mě je to takový průměr. Něco jsem se dozvěděla, místy mě to bavilo, ale nad některými odstavci a autorovým stylem jsem vyloženě protáčela oči. Možná by bylo lepší zvolit si jednu formu, jak knihu pojmout, aby to působilo víc uceleně.

08.10.2023 3 z 5

Antibohyně Antibohyně Kendare Blake

Tohle mi vážně nesedlo. Řecká mytologie patří mezi moje oblíbené a myslela jsem si, že to propojení s dnešním reálným světem by mohlo být zajímavé, ale spletla jsem se. Neuvěřitelná nuda, do čtení sem se nutila, žádná z postav mě nijak nezaujala a zhruba od půlky jsem měla tendence přeskakovat. Ten potenciál tam byl nevyužitý a taky mám pocit, že tahle kombinace puberťáků a středoškolských problémů a antických hrdinů tady vůbec nešla dohromady. Hrozně to skřípalo, působilo to na sílu a přišlo mi, že hodně postav tam je prostě jen proto, aby se tam mihlo více postav z Olympu, ale účel tam neměly žádný. A ta transformace, aby působily moderně, mi přišla úděsná. Z Athény jsem vyloženě skřípala zuby. Tu prostě nechcete vnímat jako puberťačku s barevnými vlasy.
Po dočtení jsem z toho měla takový nijaký pocit, jako bych četla úplnou zbytečnost. Akorát mi to pokřivilo pohled na jinak elegantní antiku.

08.10.2023 1 z 5

Dívka z nočních můr Dívka z nočních můr Kendare Blake

První díl nebyl kdo ví jaká pecka, která by mě dostala. Ale byla to fajn kniha, dobře se to četlo, postavy byly celkem sympatické. Ale tady mě děj nedokázal vůbec chytit. Přišlo mi to celé o ničem, vyvařené z vody, jako by dostala autorka úkole napsat pokračování, které ale nebylo vůbec potřeba.

07.10.2023 2 z 5

Ženy z rodu Lucemburků Ženy z rodu Lucemburků Jan Bauer

I když je kniha čtivá a plná informací, místy jsem byla lehce zmatená a občas mi přišlo, že se mnohem víc namluví o otci, či manželovi dotyčné než o ní samotné. A přeci jen, má to být o ženách toho rodu, ne mužích v jejich životech. Chápu sice, že historie se zaměřovala spíše na činy králů a panovníků než na ženy, které si brali z politických důvodů, ale pak by bylo lehce zbytečné psát knihu o nich, když se to kolem nich zase tolik netočí.

05.10.2023 3 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Na to, na jakou věkovou kategorii je to cílené, je to dobře pojaté a zpracované téma. Postavy tu neřeší malicherné problémy středoškoláků, první lásky trvající týden a špatný prospěch. Ale traumata, rodinné a existenční problémy.

Vykreslení Echo se mi hodně líbilo. Je to propracovaná postava, která se během knihy vyvíjí a postupně vše odhaluje a poznává. U Noaha už jsem takový pocit neměla. Ani s ním se nikdo nemazlil, ale nějak jsem s ním nedokázala soucítit tolik. Je sice fajn, jak se bije za bratry, ale bylo předem jasné, jak to musí logicky dopadnout. A taky jsem mu ne úplně věřila ten přechod z vyhulené palice a problémového sukničkáře, kterého zavrhuje celá škola, na toho milujícího a neuvěřitelně tolerantního kluka, co sype jedno gesto za druhým a pomalu lusknutím prstů zapomene slovník dlaždiče. Ale budiž.
Kdo mě tam vyloženě točil a přišel mi tady jako zbytečná postava byla Beth a trošku Ashley. Obě slepice, jen každá jinak. Beth je jen otravný vedlejší charakter, který sype jedovaté poznámky. Pro děj naprosto nepodstatná. (Rozhodně mě nenavnadila, abych četla další díl, který je o ní) A Ashley? Rodiče Echo od sebe klidně mohli jít jen z těch rodinných důvodů a tahle nána by tam nemusela vůbec hrát roli. Když si holka jejího věku snaží hrát na maminku skoro dospělé holky, tak to prostě nemůže vytvářet dobré situace. Štvala mě.
Ale jinak, na to že jde o dívčí román ze školního prostředí je to dobře zpracované, čtivé a má to nějaký děj, který postupně graduje. Jen by to možná mohlo být o fous kratší, místy je tam cítit ta nadstavovaná kaše.

04.10.2023 4 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Knížka je takový průměr, jak tu padlo mockrát. Neurazí, ale ani kdo ví jak nenadchne. Je to dobře napsané, hlavní hrdina je sympaťák, ale pořád mi tam něco chybělo. Středová část se navíc trošku táhla. Ale i tak mě to bavila a další díl si přečtu, jen to není nic převratného, z čeho bych vzrušením nadskakovala při čtení v křesle.

25.09.2023 3 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

U knihy mě překvapila hlavně čtivost. I když mi místy něco nesedělo, pořád jsem u toho seděla a četla dál. Postavy mi přišly taky vcelku sympatické, hlavně pak samotný kat Jakob, ten mě bavil nejvíc. Celý příběh je zajímavý souběh nespravedlnosti, pověrčivosti a těžkého života té doby. Stačilo prostě ukázat prstem, zařvat dáběl nebo čarodějnice a už to jelo. Ale líbilo se mi, že i tak si některé postavy uchovaly rozum a třeba rozporovaly soudcům jejich verdikty. Co mě ale trošku zklamalo, bylo finální rozuzlení. Čekala jsem teda něco víc, ale tolik lidí umřelo vlastně kvůli hlouposti a náhodám. Ale jinak je to příjemná četba, dobře napsaná, místy i nějaký fór. Jen mi přijde, že i přes název knihy, se tam katova dcera Magdalena neangažovala tolik, abych ji označila za hlavní postavu. Ale to už je spíš takový detail.

17.09.2023 4 z 5

Na půl cesty do hrobu Na půl cesty do hrobu Jeaniene Frost

Podle hodnocení jsem měla taky trošku jiná očekávání. Asi lepší zpracování, řekla bych. Nebylo to napsané špatně, ale neviděla jsem v tom nic moc jiného než v jiných novelách o upírech psaných z pohledu hlavní hrdinky. Bonese jsem si představovala jinak. Trošku vážněji asi. Cat mi seděla mnohem víc.
Bones, i přes to, že byl už nějaké to století starý, se mentálně zasekl tak na dvaceti. Někdy řekl naprosto uvědomělou větu, která seděla na starého, zamyšleného upíra a o dvě věty dál to úplně setřel pubertální sexuální poznámkou. A ty bohužel převažovaly. A z neustálého "zlato, kotě, koťátko, drahoušku..." jsem po chvíli taky rostla. Jednou na stránku by stačilo, netřeba to tam cpát pokaždé, když na Cat promluví. Od prohloubení jejich vztahu mi to najednou přišlo uspěchané, Bones se několikrát projevil jako žárlivý agresivní blb, který se tak ale samozřejmě choval z lásky. Jak jinak. Spád jejich vztahu mi prostě neseděl. Souhlasím s tím, že rodina Cat tam byla jen jako naprosto zbytečná a místy i rušivá výplň, obešlo by se to bez nich.
Od začátku bylo jasné, že půjde hlavně o romanci ústřední dvojice, to určitě čekal každý. Ale že až tak na úkor děj bych nečekala. Ale z druhé strany, dobře se to četlo, objevilo se tam pár dobrých hlášek a hlavní hrdinka je sympatická.( i když místy zbytečně nerudná a upjatá) Ale zároveň si myslím, jak už tu taky padlo, že ti dva jsou dost nevyrovnaný pár. Ale druhý díl si ze zvědavosti určitě přečtu, pořád je to taková fajn oddychovka, která neurazí a vcelku zabaví.

16.09.2023 3 z 5

Železný král Železný král Julie Kagawa

Nemůžu autorce upřít, že se jí povedlo spojit mnoho fantasy a pohádkových prvků. Ale možná právě to mi na knize úplně nesedlo. Začátek je takový pozvolný, ale jakmile se Meghan dostane do říše víl, tak se na každé stránce objeví spousta mytologických a pohádkových postav, až mi přišlo, že se tam autorka snaží narvat snad vše, co se někdy vyskytlo v nějaké báji nebo pohádce. Když už jsem si říkala, že chybí jen Faun, tak se tam za pár stran ukázal taky. Jako jiným mi neušla ta podobnost s jinými příběhy(Alenka v říši divů, Narnie, Petr Pan...). Na můj vkus to v tomhle směru bylo zkrátka přeplácané.
Meghan mi přišla místy naivní, až hloupá. Kdyby ji neustále někdo nezachraňoval, tak je totálně nahraná. Její charakter nebyl moc propracovaný. I postavy které se objevily pomalu v půlce, měly lepší osobnost. "Romance" s princem jako by se taky vzala odnikud a nesedla mi. Ale jinak to bylo čtivé, autorka se aspoň snažila pohádkovým postavám opravdu dát vlastnosti, které mít mají a pořád se tam něco dělo. Ale jestli si přečtu další díl nevím. Asi mi taky stačil první.

01.09.2023 3 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Kniha je psaná čtivým stylem, ale dějově si mě to nedokázalo udržet. Přišlo mi, že se buď nic moc neděje a nebo hlavnímu hrdinovi všechno až moc snadno hraje do karet. Zkrátka to nemělo moc akce a dočítala jsem to spíš ze zvyku.

29.08.2023 3 z 5

Čajová růže Čajová růže Jennifer Donnelly

Musím říct, že mě kniha ze začátku zrovna nechytla. Prvních víc jak sto stran se docela táhlo. Kniha čtenáři představí několik postav a jejich život, ale dějově se to moc neposouvá. Ale pak to chytne trošku lepší tempo a mě se to i mnohem lépe četlo. Líbilo se mi vyobrazení Londýna a následně New Yorku té doby, to se autorce povedlo. Rozhodně z toho jde cítit celá ta tíživost tehdejší doby, hlavně pak život lidí v chudších čtvrtích. Co mi moc nesedlo byla přemíra postav, bez některých by se to určitě obešlo a taky celá záležitost kolem Rozparovače. Ale jinak hodnotím kladně, i přes pár hluchých míst.

28.08.2023 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Na začátku jsem byla lehce zmatená z celého dění, za jakým účelem jsou děti "chovány" takhle a jak celý svět funguje a trošku se mi to táhlo, jak se toho moc nedělo. Ale jakmile skupina opustila základnu, tak už se mi to celé četlo mnohem lépe a opravdu mě to bavilo. Jen mi trošku vadil styl, kterým byla kniha uspořádaná. Některé kapitoly měly jednu stránku a střídaly se pohledy a tím pádem i styl psaní podle dané postavy. U některých spisovný, u některých nespisovný a to mi trošku nesedlo, přišlo mi to lehce rušivé. Ale jinak mě kniha opravdu bavila, nákaza a vše kolem mi přišlo docela propracované a postavy byly uvěřitelné. Jen ten lehce otevřený konec mě trošku překvapil a úplně mi nesedl.

25.08.2023 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Vic James

Zaujala mě v knihovně anotace a obálka, ale příběh sám o sobě bohužel není zajímavý ani trošku. Ta kombinace rádoby fantasy a situace se Sílou a Mocnými, tu vůbec nejde dohromady s dystopií. Či co to má být, protože kromě pár nadřazených a jednoho táboru nám to z toho světa kniha moc neukáže. O Síle se čtenář taky dozví prd, jen že ji Mocní mají. Postavy nemají žádnou hloubku, skoro nikam se neposouvají a oblíbit si někoho jde jen dost těžko, protože je tam těch postav zbytečně moc a tak se příběh nemůže rovnoměrně věnovat všem.
Je to strašně nedotažené, autorka si vymyslela svět, který se vůbec neobtěžuje čtenáři pořádně nastínit, až na pár detailů. Není to zkrátka vůbec propracované, ani na rovině fantasy ani na rovině dystopie. Ono to není špatně napsané, co se týká stylu vyprávění (až na ty skoky v čase), přečtené jsem to měla vcuku letu, ale příběh sám o sobě a jeho aktéři je tak nezajímavý, že to ve mě po přečtení nezanechalo žádný dojem a ani chuť číst další pokračování. Nějaká akce se vlastně odehraje až na konci, nejspíš aby to čtenáře nalákalo na další díl, ale u mě se tak nestane, vůbec mě to nechytilo. Většinu času je to prostě jen nuda, jakási letmá rádoby romance a spousta zbytečných linek a postav. (To se Psem jsem nepochopila jen já nebo to prostě byla zbytečná kravina?)
Jediný, kdo mě trošku zaujal byl Gavar, který byl sice zmetek, ale aspoň měl nějaký náznak osobnosti (opět škoda, že se autorka neobtěžovala nijak rozvinout jeho charakter, úmysly, minulost jeho vztahu s matkou Libby, či cokoliv jiného). O ostatních postavách nemůžu totiž říct skoro nic. Zkrátka nezajímavý průměr, na který si za týden asi ani nevzpomenu.

23.08.2023 2 z 5