STARKAN STARKAN komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Jozef Karika je vynikající fabulátor, což dílem Trhlina jasně dokazuje. Pro mě byla kniha strhující, přečetl jsem ji během víkendu a zanechala ve mě spoustu silných dojmů.
POZOR SPOILER!!!
Karika zde dokázal spojit mýty, legendy, domněnky, historická fakta, články a příspěvky, jež lze nalézt na internetu, fantazii, pokřivení lidské mysli a ještě do toho přimotat trochu vědeckých teorií o multiversu. Navíc se nám, čtenářům, snaží drnkat na strunu strachu hned od začátku tím, že se příběh mohl stát, protože mu ho údajně vypráví jistý Igor, čtenář jeho předchozí knihy Strach (za mě rovněž vynikající dílo) a jak autor několikrát zmíní, nejděsivější věci jsou ty nejobyčejnější.
KONEC SPOILERU!!!
Za mě parádní jízda, emoční šleha a výborný čtenářský zážitek. Plným právem zasloužené ocenění kniha roku 2016 od Slovenských čtenářů. Pro mě jedna z nejlepších knih vůbec a velká poklona autorovi. Pane Kariko, těším se že příští rok, až zase začne zima, budu opět moci držet v rukou nějaké Vaše nové dílko, které bude jako vždy o dost mrazivější, než jakékoliv počasí venku.

04.12.2017 5 z 5

Skála Skála Peter May

Neskutečně silný příběh o životech lidí žijících na ostrově Lewis ve Skotsku, jejich současných osudech, o událostech během jejich dětství a dospívání, o tom jak těžký život někdy dokáže být a také o tom, že ne vždy dokážeme úteci před duchy naší vlastní minulosti. To vše je podepřeno detektivní zápletkou, jejíž překvapivý závěr dokonale uzavírá tuto skvělou záležitost, jež sem měl tu čest si přečíst. Kapitola popisující výpravu a události dvou týdnů na An Sgeir je pak pro mne zlatým hřebem knihy.

09.10.2016 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Kdopak je to ten Nesbo?
Další severská kriminálka. S těma se roztrhnul pytel. Ale tohohle je ňák všude plno. Asi bude dobrej. Tak já od něj něco zkusím. Třeba Sněhuláka.

No jo. Na obálce přílepka Bestseler č. 1. To zas bude. Vždycky jsem skeptický když vidím
tohle označení.Často se z toho vyklube "úžasná knížka", jen já pak nevím kde nebo čím
byla zrovna úžasná. Nejspíš reklamou. No nic. Jdem na to.

Je to celkem macek. Úvod dobrej, až zamrazí. Jedem dál. Hmm... tady už se nám to trochu
nabaluje. Jo hlavní hrdina má taky soukromej život, vlastně spíš nemá. Ještě
kapitolku.Kapitola s pronásledováním v lese... pecka!!! Tady už mi stojí.. i chlupy na
rukou. Paráda! Tak dál. Hm, jo! Néé, ten to není, to by bylo hrozně jednoduchý. Tenhle?
Ne to se mi prostě nějak nezdá. Nó. Ten to je!! Já si to myslel, to je sněhulák!! Ten
motiv, dyť jo. Dost dobrý! Jejda, to už je konec?

Už vím kdo je Jo Nesbo.
Pan Spisovatel. Jeden z nejlepších nebo snad nejlepší zástupce
autorů severských kriminálek. Mistr napětí. Tekutý dusík mrazící atmosféru příběhu.
Můj další nejoblíbenější autor.
Už vím co napsal.
Po čem sáhnu dál? Bude to Spasitel? Nebo Levhart či Pentagram? Zkusím asi Policii.
Je to taky sympatický chlapík.
Musel jsem se podívat jak takový mistr vlastně vypadá.

Mimochodem, pane Nesbo, víte že kdybyste byl trochu vyšší, vypadáte dle mých představ přesně jak Harry Hole ;-)

11.02.2016 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

PECKA!!! Koukejte si knížku koupit, ať podpoříme tohoto skvělého autora z Čech a ať napíše pokračování.
EDIT: Obálka je vážně děsná. Takovej vojevůdce římanů s napřaženým mečem proti znetvořenýmu germánovi v tanku tiger v SS uniformě, co?

03.02.2016 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale u mě má pan Karika zase za 5.
SPOILER
Našroubování černé díry nebo chyby v matrixu, trhliny ve vnímání světa, který jsme schopni vidět jen omezeně a upraveně pomocí našich smyslů a mozku na pověsti o Halném větru a Větrnici, mně přišlo nejdříve kostrbaté, ale později vlastně velmi elegantní a hlavně zábavné. Už začínám být asi lehce schizofrení přeci jenom 3 knížky za sebou Trhlina, Tma, Smršť nemůžou nechat člověka bez následků. Co se zbytku obsahu týče, je to taková slušná jízda, poměrně vyhrocená, sympatie k hlavním hrdinům bych hledal marně, možná jen k Ninušce a to nejspíš jen pro její aktuální stav. Jo bylo mi jí trochu líto. Jsem zvědav jak to nakonec vlastně bude. Snad se okamžik smrti neprotáhne na eony a snad se NĚCO vyklube ven a rozprostře vesmírem, až schránka praskne.

29.03.2021 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Pan Karika opět nezklamal. Pro mě další klenot v mé knihovně. Chvíli jsem uvažoval o 4 hvězdičkách, ale ten konec! Ostnatá zpověď a pravý Boží hod,dokonale napsané. Zase za plný počet.

22.03.2021 5 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Tohle prostě nejde jinak, než za plný počet hvězdiček! Stein výborný,jde za svým, dokud vše nedotáhne do konce. Ne že by mi Barbarič vyloženě chyběl, ale doufám, ze se v dalším díle opět setkají. Jaroš tentokrát nebyl ve své kůži.

01.02.2020 5 z 5

Páté srdce Páté srdce Dan Simmons

Z knihy je vidět, že si autor dal s knihou obrovskou práci, aby dokázal popsat toto historické období Ameriky s jejími historickými osobnostmi, popisem prostředí a duchem doby. Bohužel mě Páté srdce vůbec neoslovilo. Shrnuto podtrženo 40% obsahu je o , promiňte, "tlachání" známých osobností Ameriky, 40% je popis reálií a 20 % příběh. Čekal jsem napětí, tajemno, postupné odkrývání stop a překvapivý nečekaný závěr, ale nic z toho jsem nedostal. U Dana Simmonse rozlišuji období "před Droodem" a "po Droodovi". To první se mi zamlouvalo mnohem víc. Další knihu autora nebudu očekávat s tak velkým nadšením.
Obálka knihy je naprosto úžasná.

30.11.2016 2 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Škoda. Do 3/4 velice pěkná kniha. Pan May zřejmě počítá se zfilmováním knihy, protože jinak si nedovedu vysvětlit ten konec, který je jak vystřižený z hloupého akčního filmu, tj. naprosto nereálný a nedávající logiku. Posloucháno jako audiokniha - Daniel Bambas je vynikající!

25.01.2021 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Audiokniha v podání Jiřího Dvořáka je naprosto úžasná a poslech během procházek se psem místními lesy, v sychravém podzimním počasí, ji ještě přidává na atmosféře. Doporučuji.
Peter May je spisovatel s velkým P. Scéna v historické lince na hřbitově je napsaná tak bravurně, že jsem měl husí kůži a dokážu si tohoto autora představit i v žánru hororu.

18.10.2016 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Hlavní hrdiny si ihned oblíbíte.
Je tu šéf vyšetřovacího týmu nadváhou trpící, cigarety milující skoropenzista Holger Munch, dále podváhou z alkoholovo- antidepresivní diety poznamenaná Mia Krügerová alias Měsíční paprskek, kdysi skvělá policistka a norská národní hrdinka a plachý 27 letý nováček týmu z řad civilů, ajťák-hacker Gabriel Mørck. Ostatní členové týmu jsou rovněž sympatičtí a doufám, že jejich charakterům snad v příštích dílech bude věnováno trochu více knižního obsahu.
Proti nim stojí vrah šestiletých dívek, oblékaných do panenkovských šatů a ponechaných oběšených v lese s cedulkou "Cestuju sama“ na krku.
No a norská kriminálka je na světě.

Super čtení? Ze záčátku jsem si to myslel,vlastně tak 3/4 knihy.

Co mě potěšilo je to, že jsem netušil, kdo je vrahem. Co mě zklamalo je to, jak bych to také mohl tušit?

SPOILER!!
Vůbec se Mie nedivím, několikrát stěžuje, že má oblbnutý mozek a pomalé myšlení z alkoholu a polykání antidepresiv a že ji to hned nedošlo, ale tohle by asi nedošlo vůbec nikomu, pokud zrovna není profesorem Xavierem připojeným do Cerebra. Nastává rychlé rozuzlení, zpověď vražedkyně a pro mě totálně pitomý a nepochopený motiv ve vztahu k obětem vražd. Celkově jsou pro mne motiv, jednotlivé události související z některými postavami špatně uvěřitelné a nápovědy od vraha hloupé a překomplikované a celkově mi dojem z jinak dobře napsané knihy kazí.
Navíc pokud by autor nezahrnul do závěru náhodu, nikdy by vyšetřovatelé neuspěli. Vrah na jednu stranu perfektní plánovač a na druhou úplný hlupák???
Pak přestože se jedná o vraždy šestiletých dívek, nějak jsem necítil z knihy to mrazivé napětí, které by v žádném pořádném thrilleru nemělo chybět a to ani na z psychicky labilního vraha, ani z vražd. To proto, že tam vraždy nejsou. Resp. není tam nic o tom jak jsou holčičky unášeny, či jen věta o tom, jak jim někdo na obličej přitiskne divně zapáchající hadr. Vůbec si nelibuji v brutalitách a už vůbec ne okolo dětí, ale myslím si že tohle málo by stačilo k tomu atmosféru knihy trochu zahustilo.
SPOILER KONEC!!

Nejsilnější stránkou celé knihy tedy zůstávají hlavní postavy, jejich vykreslení a jejich dobře fungující tým a spolupráce.

Za mne 4 hvězdy. Doufám, že se v příštím díle autor polepší a postaví proti skvělému týmu Holgera Munche obstojného protivníka s opodstatněným, nekrkolomným a klidně úplně jednoduchým motivem, ze kterého se vyšetřovatelé pořádně zapotí a nám čtenářům přeběhne mráz po zádech.

26.01.2016 3 z 5

Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu Klaus Bernhardt

Konečně rozumně podaná kniha, která odpovídá na to, co se s námi děje, proč a jak se lze oprostit od panik, úzkosti a strachu. Moc Vám děkuji pane Bernhardte, že jste mi dokázal vysvětlit to, co nikdo z odborníků a lékařů za celých 15 let.

08.11.2018 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Čekal jsem něco na zakousnutí a dostal jsem předkrm,hlavní chod a dezert k tomu. Tahle knížka není mysteriózní thriller, jak uvádí obálka, ale čistokrevný horror.
Ani jsem si neuvědomil jaký mám hlad. Zhltnul jsem ji za dva dny.
Je 2. prosince a venku je jasno, v noci bude pěknej samec. Asi to nebude dnes, ale jednou to určitě přijde.
NEČTĚTE TO!! Vy ještě máte naději. Já vím, že si pro mě přijdou, už je to ve mně. Neuteču, neschovám se. Jednou se zamčené dveře otevřou a škvírou spatřím papírové děti.
Ten den přijde a já vím, že ony tam budou. Jedno za pootevřenými dveřmi a jedno přímo za mnou...

02.12.2016 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Tato kniha a ještě Motýlek jsou dvě knihy u kterých i přes jejich rozsáhlost vždycky žasnu, jak rychle mi to od první do poslední stánky uteklo. Kniha plná utrpení, boje o přežití, mrazu, zoufalství na pozadí historických reálií Franklinovi výpravy. Čteno několikrát. Pro mne doposud nejlepší kniha vůbec.

25.01.2016 5 z 5

Propast Propast Jozef Karika

(SPOILER) Bohužel, ačkoliv jednou to přijít muselo, je tato kniha od mého oblíbeného autora zklamáním.
Stručné shrnutí proč.
1)Autor opět opakuje vzorec, kdy spojuje psychicky labilního hlavního hrdinu s pověstmi (Trhlina, Smršť) a případnými skutečnými událostmi (Trhlina) a strachem z určitých věcí jako je výška, slepota, propadnutí mimo realitu, nedůvěra v sebe sama, co se týče vnímání reality a událostí jež se staly nebo se právě dějí (Trhlina, Tma, Smršť ).
2)Délka knihy - zhustit do povídky, by mi přišlo mnohem lepší (přistihl jsem se, že už čtu jen proto, abych věděl, jak to skončí).
3) Závěr. Za mě u Tmy perfektní, u Smršti zajímavý, u Trhliny perfektně završující předchozí děj, dávající smysl a částečně ponechaný na čtenáři (minimálně dvě možnosti).
Zde u Propasti mně přišel závěr nepropracovaný, nudný a bez pointy (možná jsem jen nepochopil).
4)Uvítal bych hrdinu/y, ke kterým bych jako čtenář mohl mít nějaký vztah, ať už pozitivní nebo negativní. Tento problém mám u všech 4 knih. Hlavní postavy jsou zde jen kvůli tomu, že zde někdo být musí, ale jejich charaktery jsou velmi jednoduché.

14.01.2022 2 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Nedoposlechnuto: Odpověděl jsem správně 9 otázek ze13, poslechl si statistiku správných odpovědí, pousmál se nad tím, že ani jeden člověk z dotazovaných 12 000 neodpověděl správně na všech 13 otázek a skončil u šimpanzů s banány. Nesympatický, nevtipný, nezajímavý úvod plus protivný hlas Borka Kapitančika mě zcela odradili od dalšího poslechu.

22.07.2021

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Horror o tom jak se parta dětí musí během letních prázdnin sama postavit zlu. Poutavě napsaná kniha s napínavým dějem a jedinečnými charaktery, ze které na vás dýchne nostalgie amerického venkova. Přečteno cca 4x a určitě ne naposled. Pro mne jedna z nejoblíbenějších knih vůbec.

25.01.2016 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Čteno až po šesti následujících dílech a veliké zklamání. Vrah byl velmi těžko uvěřitelný a děj nudný. Vcelku je to špatně napsaná knížka.

17.09.2017 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

První a rozhodně ne poslední setkání s Geraltem z Rivie nebo mám radši říkat s "Řezníkem z Blavikenu"? Skvělé fantasy povídky ve kterých nechybí originalita, atmosféra, vtip a nestvůry ze slovanských pověstí. Za mě maximální hodnocení 5 hvězd!

20.01.2016 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Moje první kniha od tohoto autora na základě vysokého hodnocení a musím říct, že právem.
Kniha je psána ve velmi krátkých kapitolách, které jí dodávají dynamičnost. Čte se dobře, laický čtenář se nemusí vůbec potýkat s odbornými termíny kriminalistiky. Krom pohledu detektiva, je zde i pohled ze strany páchaného zločinu. Určitě si přečtu další knihu ze série.

20.01.2016 5 z 5