Poslední přání

kniha od:

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430/bmid_posledni-prani-q6X-430.jpeg 4.5 6211
Koupit Koupit eknihu Bazar

Zaklínač 1 Zaklínač - Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. * Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. * Povídky: Cesta z níž není návratu * Hlas rozumu 1 * Zaklínač * Hlas rozumu 2 * Zrno pravdy * Hlas rozumu 3 * Menší zlo * Hlas rozumu 4 * Otázka ceny * Hlas rozumu 5 * Konec světa * Hlas rozumu 6 * Poslední přání * Hlas rozumu 7... celý text

Série:

Zaklínač 1.


Žánr:
Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Leonardo
Originální název:

Ostatnie życzenie , 1993


více info...

Komentáře (803)

Komentáře 803 Recenze 16

denoush
denoush
15.09.2023 5 z 5

Přečteno podruhé a musím říct, že se mi to líbilo snad ještě víc než poprvé. Člověk si je schopný všímat více detailů, které mu třeba při prvním čtení unikly.

martinkaLLL
martinkaLLL
11.09.2023 2 z 5

Mám ráda fantasy, ale tohle je už moc. Nepřijde mi to plynulé, děj je rozkouskovaný a nedokážu se do toho vůbec začíst. Tady mi má představivost dost selhala. Není to pro mě.


monita333
monita333
05.09.2023 5 z 5

Tak nejdříve jsem začala s hrou, která mě naprosto uchvátila. Bohůmžel jsem ji nikdy nedohrála a tak jsem začala znovu. Tentokráte ji už dohraju. Do toho jsem začala sledovat seriál, který se knižní předlohy drží mnohem více, než hra. A mě příběh jako takový tak moc zaujal, že jsem začala uvažovat nad knihami. Věděla jsem o nich už dávno, jelikož jsem celou sérii zakoupila příteli. A vždycky mě odrazovala délka kapitol, obecně nemám ráda, když kapitola trvá 30-50 stran "bez přestávky". Mám raději více kratších kapitol :D Ale seriál mě navnadil opravdu hodně, tak jsem si řekla, že to zkusím.
Takže jsem v jednu chvíli hrála hru, koukala na seriál a četla knihu. Eh, já trubka, občas se mi to trochu motalo xD

Kniha mě ale opravdu mile překvapila, doteď žasnu nad tím, jaký svět dokázal pan Sapkowski vytvořit. Je to až neuvěřitelné. Samozřejmě bájní tvorové a různí nelidé převzatí z veškerých mytoligí a městských legend. Ale vytvořit vlastní svět s tolika postavami, které nejsou nijak ploché či nudné, to je umění. Tolik jmen, tolik míst, tolik postav, tolik stvoření, tolik příběhů. Opravdu smekám. Chtěla jsem původně začít až 3. dílem, ve kterém se začíná odehrávat hlavní příběh, protože na ten jsem hodně zvědavá, ale byla jsem přemluvena ať si přečtu i povídky. Jsou prý mnohem pohádkovější a mnohdy odlehčenější než hlavní příběh. Nu, uvidíme. Kromě kapitol, s jejichž délkou asi budu prostě krapet bojovat, mi občas dělá problém i samotný styl psaní autora. Není špatný, to vůbec. Jen si na něj asi musím zvyknout. Některá slova jsem si musela i hledat :D

Nevím, zda budu v sérii pokračovat ihned, ale brzy určitě ...

Janky6
Janky6
18.08.2023 5 z 5

K Poslednímu přání.
První díl zaklínačské ságy jsem přečetl hodně dávno, fantasy jsem dlouho nečetl, tak jsem si říkal kterou sérii bych si mohl přečíst a jasná volba byla Zaklínač. Tak jsem se znovu pustil do prvního dílu na osvěžení paměti. A opravdu se mi to líbilo, jako kdysi, tak i teď znova po pár letech. Autor dokázal vytvořit uvěřitelný svět, do kterého zakomponoval desítky postav, příšer a lokalit. Geralta prostě nejde nemít rád a jeho příběhy mě velmi bavily. Nejvíce mě bavily vtipné chvíle s Marigoldem a samozřejmě Yeneffer. Kniha se skládá celkem z 8 povídek, mě osobně se nejvíce líbila první se strigou, ukazuje okamžitě ze začátku tento nádherný, rozsáhlý svět kde nebezpečí čeká všude i jak zvrácené kletby a očarování dokáže "vzniknout". Na druhou stranu nejméně mě bavil "hlas rozumu", kde se pořádně ani nic podle mého nestalo. Se seriálem nebo hrou srovnávat nehodlám, každá forma má něco do sebe a tady jsme na databázi knih :). Nicméně opravdu povedené a propracované fantasy, mohu jen chválit a těšit se na další díly, uvidíme co přinesou.

Parus
Parus
14.08.2023 5 z 5

100%
Zaklínač je fantasy odehrávající se ve smyšleném světě, který je do velké míry inspirovaný středověkým světem. Některé věci jsou podobné jako v Hobitovi - třeba převzatí elfové, trpaslíci a stejně tak nechybí čarodějové. Tento svět je taky plný magie a všelijakých příšer často, ale nejenom, pocházejících ze slovanských mýtů.
Geralt z Rivie (hlavní postava v knížce) je zaklínač - nájemný zabiják těchto příšer. Zaklínači byli rekrutováni z malých osiřelých chlapců a museli si projít tvrdým bojovým výcvikem a nebezpečnými mutacemi umožňujícimi nadlidské schopnosti (jako např. lepší smysly, výdrž, ovládání základní magie), které mnoho z nich nepřežilo. Z těch kteří přežili se stali zaklínači toulající se po světě a vydělávající si na živobytí zabíjením monster. I přesto, že se jedná o službu, bez které se hodně lidí neobejde, byli zaklínači odsouzeni k životu na kraji společnosti, kdy hodně lidí k nim chová jak strach, tak i odpor a pohrdání a má je za prašivé proměněnce.

První Zaklínač - Poslední přání je soubor šesti povídek + prologu. Mezi těchto šest povídek je vmezeřeno sedm Hlasů rozumu, krátkých kapitol, které narozdíl od samotných povídek následují v chronologickém po sobě jdoucím pořadí (Hlas rozumu 2 se časově odehrává po Hlasu rozumu 1 a před hlasem rozumu 3) s tím, že ve skoro každém Hlasu rozumu je nakousnuta nějaká Geraltova vzpomínka, která je rozebrána v následující povídce, která vysvětluje jak to doopravdy bylo.

Zaklínač je dosti násilný, satirický (některé povídky jsou parodiemi na pohádky) a přijde mi, že se snaží mít i hlubší význam. Knížka je plná různých postav, které jsou dobře zapamatovatelné. Andrzej Sapkowski detailně popisuje souboje plné šermířských technik, postavy i okolní krajinu, díky čemuž si člověk udělá dobrý obrázek a mě osobně to vyhovovalo.

Nejsem moc velký fanoušek fantasy, ale Zaklínač je jedna z mých nejoblíbenějších knížek a rozhodně ji doporučuji.

Škoda jen, že něco tak skvělého jako Zaklínač se ještě nedočkalo důstojné filmové nebo seriálové adaptace. Aspoň, že ty hry jsou fajn. :)

Ivan53
Ivan53
14.08.2023 5 z 5

Lepšie ako poľský seriál i film, a určite lepšie ako prevedenie od Neftlixu. Manželka seriály nevidela, takže si čítanie užívala o to výdatnejšie, obaja sa určite vrhneme na ďalšie diely. Podobne ako v prípade poľského seriálu sa človek od knihy nedokáže odtrhnúť, hlce stranu za stranou. Nádherný svet kdesi na pomedzí sveta Slovanov a Germánov, Keltov či kohosi ešte (mená, zemepisné názvy...). Dej nestojí na mieste, opis okolia je akurátny, nenudí a neunavuje. Zvlášť treba pochváliť prekladateľa Karola Chmela, lebo taká slovenčina sa už len tak nevidí. Skutočne starobylé a rozmanité slová z pokladnice našej reči, ba neraz som si musel hľadať slovíčko v Historickom slovníku slovenského jazyka (napr. slovo úšust, písomne zaznamenané prvýkrát na Orave v roku 1691). A presne takto má preklad vyzerať: čitateľ nachodí nie chyby, lež neznáme slová materinského jazyka. Klobúk dolu pred Sapkowskim i Chmelom, dokonalá kniha. Koho nadchol svet Pána prsteňov či Čierneho Rogana, ten nech neváha a do Zaklínača sa pustí.

oblakaknih
oblakaknih
13.08.2023 3 z 5

Do Zaklínače jsem se odhodlávala opravdu dlouho a když na něj konečně došlo, byla jsem opravdu zvědavá, co na něj řeknu. A přestože ve finále nemám nic, co bych knize vytkla, do dalších dílů se pouštět nebudu. Na knize mi sice nic nevadilo, zároveň mě v ní ale nic nezaujalo natolik, abych se do tohoto světa nebo k těmto postavám chtěla vracet.
Tento svět je v dnešní době opravdu známý. Já osobně jsem před čtením této knihy neměla za sebou ani seriál, ani hru. Je jen otázkou, zda by mě v jedné z těchto forem zaujal více. Nejspíš se to ale nikdy nedozvím.
Rozhodně to není o tom, že by postavy v knize neměly něco do sebe a v mnohých ohledech nebyly originální, protože to určitě jsou. Nejspíš jsme si ale jednoduše nesedly.
Ačkoli se kniha dobře a rychle četla, musela jsem se do ní někdy nutit a nijak zvlášť mě to zpět k ní netáhlo.
V Posledním přání sledujeme hned několik zaklínačových příběhů, které jsou opravdu skvěle poskládané a každý z nich přináší něco jiného. To se mi na knize opravdu líbilo.
Přestože můj názor na knihu nepůsobí jako pozitivní, ráda bych zdůraznila, že to neznamená, že je špatná. Každý máme jiné názory a jiné představy o zajímavých knižních světech. Tento pro mě prostě není ten pravý. Jinak ale nemám knize co vytknout a její přečtení doporučuji zkusit!

kramver
kramver
09.08.2023 5 z 5

Trochu v té sérii skáču tam a zpátky. Po tom, co jsem se již zakousla do příběhu Geralta a Ciri jsem se vrátila opět na začátek k povídkové formě a královsky jsem se bavila. Povídkové knihy jsou více pohádkové, samotná sága od Krve Elfů je více temná. Obojí je skvělý a vůbec mi nebude vadit přečíst si to celé ještě jednou, hezky po pořádku.

Potolu
Potolu
01.08.2023 5 z 5

Jakože fantasy nějak zvlášť nevyhledávám. Spíš sporadicky. Ale viděla jsem první díl seriálu a říkala si, že si nebudu kazit čtenářský požitek seriálem, a tak jsem se nejdřív vrhla na čtení...

Brilantně napsané! Nemám slov!
Vtipné, hluboké, neuvěřitelné, fantastické, promyšlené, lidské ...
Nemám slov...

zandu
zandu
30.07.2023 5 z 5

Na co jsem tak dlouho, předlouho čekala? Celou sérii jsem měla doma tak dlouho netknutou, až jsem si řekla, že už to nejspíš číst nikdy nebudu a prodala jsem ji. Já trdlo, trdlovatý!!! Teď nějak přišla chuť a koupila jsem si znovu první díl, že to přeci jen zkusím... No a už mám objednaný zbytek.
(Asi mě k přečtení nakopla naše česká trilogie Píseň oceli od M. Merglové, kterou jsem četla nedávno a hodně moc se mi líbila a kterou hodně srovnávají se Zaklinačem.)
A jsem nadšená a už se nemůžu dočkat, až dorazí další díly :-)

rozaaalie_
rozaaalie_
19.07.2023 5 z 5

Poslední přání je pojato jako sbírka povídek. K tomuhle žánru jsem obvykle hodně skeptická, ale musím přiznat, že tady se to velice povedlo. Autor nabízí propracovaný, surový svět, inspirovaný především slovanskou mytologií. Je plný neotřelých postav, ať už kladných či záporných, ale nejčastěji pohybující se na pomezí morálně šedé zóny. A přesně to se mi na knize líbí. Přestože se jedná o fantasy, funguje určitým způsobem jako takové zrcadlo společnosti. Nejodpornějšími zrůdami totiž nejsou ghúlové, bruxy, kikimory ani draci. Jsou to lidé. Vždycky jsou to nakonec lidé.

Celkově je kniha čtivá, autorův styl psaní je prostě můj šálek kávy. Je to svižné, vtipné, originální. Už teď se nemůžu dočkat až se pustím do dalších dílů z téhle série!

(bookstagram: @rozaaalie_)

Lele61
Lele61
17.07.2023 5 z 5

Další sbírka dobře napsaných napínavých a čtivých povídek Sapkowského o bělovlasém Zaklínači Geraltovi z Rivie. Sapkowski zkrátka umí nejen romány, ale skvěle zvládá i povídky.

Kexina
Kexina
15.07.2023 5 z 5

Dlouho jsem sérii odolávala, snad proto, že o ní slyším všude možně. Nakonec jsem se přeci jen odhodlala dát příběhu šanci. V audiopodobě jsem si snad nemohla přát lepší interprety, příběhy skvělé a kupodivu mi nevadilo ani to, že jsou to povídky, které moc nemusím.
Geralt vypadá na super typ postavy a přiznám se bez okolků, že jsem se několikrát rozesmála nahlas, až jsem si nakonec musela dávat pozor, kde knihu poslouchám. :-D

wooloong
wooloong
06.07.2023 5 z 5

Dlouho, předlouho jsem se Zaklínači vyhýbala, ani nevím proč. Fantasy mě baví. Poprvé jsem se s autorem setkala v Narrenturm a byla to celkem jízda. Pan Sapkowski je skvělý vypravěč s výborným smyslem pro humor a Geralt z Rivie je sympatická kombinace hustýho chlapíka a totálního losera. Běžím do knihovny pro další díly.

Mily95
Mily95
01.06.2023 2 z 5

Kniha veľmi obľúbená, aj príbeh. Mňa neohuril, ani nenadchol. Príde mi fádna, veľa mien, postáv, všetko je poprepletané, až sa musím sústrediť o čo a koho kedy ide. Toto nie je čítanie pre mňa.

JohnMiller
JohnMiller
29.05.2023 4 z 5

Ku knižnej sérií Zaklínača som sa dostal po dohraní, dnes už, legendárnej hernej trilógie. Prvé čo ma prekvapilo pri prvej časti bola forma akou nám autor predostrel príbeh. V podstate ide o súbor poviedok, ktoré sa viac neprelínajú ako prelínajú a v rukopise majú takú zaujímavú pachuť triezveho sedliackeho cynizmu ktorý si, podľa mňa, nie každý dokáže vychutnať. Mám to šťastie, že je to moja krvná skupina. Presne toto chýbalo v mojej knižnici. Fantasy ktoré je inšpirované Slovanskou mytológiou.

httpswww
httpswww
26.05.2023 4 z 5

Pokud člověk rezignuje, že by se tato knížka snažila o nějaké vysoké literární kvality či ambice (je zde mnoho samoúčelností a nefunkčních prvků), tak se jedná o poměrně nadprůměrnou žánrovku. Pokud k tomu člověk přistupuje jen jako k oddychové literatuře, nebude zklamán. Čeká-li nějaké světoborné dílo, zklamán naopak bude.

Johny_H.
Johny_H.
21.05.2023 3 z 5

Pravdě podobně bych řekl že tato kniha je moc složité fantasy pro někoho jako jsem já. Popisné scény mě vytáčeli do nepříčetnosti a příběh jsem si tím pádem moc neužil. Zkusil jsem poslední dvě povídky jako audio knihu a musím říci že pak je to o něčem zcela jiném a je to moc povedené. Kdybych měl hodnotit knihu z toho jak se mi četla dám 2 hvězdy, ale jednu bych ještě musel srazit za první povídku. Tak na konec jen 1 hvězdu z audio knihy krásných 5 hvězd a hodnotím tedy 3 hvězdy. Zbytek pokud se k tomu dokopu dám pouze audioknihou jelikož číst se to z mého úhlu pohledu nedá.

martin4950
martin4950
14.05.2023 5 z 5

člověk se k těmgle srandám musí vracet, bo ssu dost složitý. Ale jeder přečtení stojí za to, nekecám.

Kuffenbach
Kuffenbach
11.05.2023 5 z 5

Tento hype mě tedy dlouho míjel, ale byl jsem před půl rokem v místní knihovně a nějakým omylem jsem byl Zaklet. Ten polský pisálek má šmrnc, pravím s odstupem. Jsem překvapen, poněvadž jsem se bavil.

Sidonka3
Sidonka3
29.04.2023

Některé úseky jsou tak magické a poutavé!
Člověk se dostane do úplně jiného světa.
Zaklínač je fajn postava, to se musí nechat. :)

6728
6728
22.04.2023 5 z 5

Čistá dokonalost

Briv
Briv
19.04.2023 5 z 5

Tak jsi dostal i mě, Zaklínači. Nikdy bych nevěřila, že o tobě budu číst a ještě k tomu, že to budu doslova hltat a hned se dožadovat další knihy.
Je fakt, že vždy se musí objevit v mém okolí více lidí, kteří mi o nějaké knížce řeknou, jak je dobrá, nechám se od nich přesvědčit a pak tomu obvykle úplně propadnu.
Se studem se přiznávám, že jsem první viděla seriál a pak se teprve pustila do četby, ale mám pocit, že mi to tentokrát takto vyhovuje.
No Geralte, těším se na naše další putování a jsem opravdu zvědavá, co nás čeká.

Uma
Uma
11.04.2023 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že budu číst knihu Zaklínač a stejnak se tak stalo. Hodnotím knihu velice dobře, protože každý příběh měl co do sebe.

Rilian
Rilian
11.04.2023 5 z 5

Příběh Zaklínače znám rámcově a hodně jsem o tom četl. Nyní jsem se konečně dostal ke knihám. Musím říci, že jsem si upevnil své přesvědčení, že povídková část představuje to nejlepší z celé ságy. Zvláště musím kvitovat inspiraci lidovými pohádkami a slovanskou mytologií. Ačkoliv poslední seriálová adaptace měla hodně předností, původní odkazy na zmíněné pohádky a báje se z ní bohužel vytratily, čímž obraz Sapkowskeho světa ztratil hodně ze svého kouzla.

Charming
Charming
07.04.2023 4 z 5

Povídky byly hezké, ale asi jsem od toho očekával víc. Určitě dám šanci i další knížce.

Joymg
Joymg
30.03.2023 5 z 5

Tento díl jsem četla i slyšela jako audioknihu. Audiokniha pro mě osobně byla stravitelnější, protože mi autorův styl trochu nesedí a neudržím u něj dlouho pozornost. Pletou se mi jména, místa a občas zakopávám i o děj. Paradoxně je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů vůbec... Jednoduše mě tak ohromil propracovaným světem, dějem a uvěřitelnými postavami, že stačila forma audioknihy, abych na nějaký styl úplně zapomněla. Nutno dodat, že styl to není nijak špatný, jenom v něm neumím moc plavat.
Povídky (i ty další) mi přišly nejlepší z celé série, měly trochu pohádkový nádech, ucelený děj, rychlý spád a byly velmi rozmanité a svým způsobem docela jednoduché (žádný kotel intrik a svárů).

aquaver
aquaver
30.03.2023 5 z 5

Tak jsem se konečně k tomu Zaklínači dostala. Chudák celá série byla dlouhou dobu na sekačce. A tím dlouhou dobu myslím pár let. Po zkouknutí seriálu mě nějak přešla chuť si to přečíst, byla jsem ale okolím ujištěna, že to se seriálem (hlavně s 2. sérií..) nemá až tolik společného, a že to rozhodně stojí za přečtení.. to mě trošku uklidnilo a zvedlo očekávání... A hlavně taky donutilo abych tomu konečně dala šanci. A teď už mohu říct, že jsem se tomu vyhýbala zbytečně, protože si mě ten příběh rozhodně získal. Sice jsem byla ze začátku trochu zmatená a hlavně mi chvilku trvalo než jsem si zvykla na styl psaní, ale jinak se mi to moc líbilo a bavilo mě to.

6591
6591
26.03.2023 5 z 5

Příběh jsem poslouchala v podobě audioknihy. Nevím jestli je to právě kvůli tomu, ale děj mě úplně pohltil. Čekala jsem, že to bude pecka, protože jsem o této knize slyšela jen to dobré. Děj dobře propracovaný, postavy úžasné a logické. Myslím si, že tato kniha je tak super, že se to slovy nedá popsat. Prosím teď mě neukamenujte, myslím si, že by tato kniha měla být více populární než HP!!

marco026
marco026
25.03.2023 5 z 5

Popravde prvé poviedkové knihy zo sveta zaklínača mám radšej ako neskorší príbeh Geralta, Ciri a ostatných postáv.

Kate3003
Kate3003
23.03.2023 3 z 5

Já si vlastně úplně nejsem jistá jak tuhle knihu hodnotit. I nějakou dobu po přečtení z ní mám poměrně smíšené pocity.
Musím uznat, že se autor stvořil vážně velmi dopře propracovaný svět se zajímavými postavami i mytologií. Jednotlivé postavy jsou dobře popsány a mají zajímavý charakter. Mě úplně nesedl styl psaní a možná taky trochu slovník postav. Povídky jako takové jsou některé zajímavé jiné už o něco méně, za mě trochu rušivý element že nešli úplně chronologicky za sebou, ale to je celkem drobnost. Líbilo se mi zapracování odkazu na různé pohádky nebo legendy a zároveň aktuálních témat.
Přestože jsem z povídek trochu navážkách tak do dalších knih se pustím, protože příběh zaklínače Geralta z Rivie je zajímavý a jsem zvědavá kam ho jeho cesta dál zavede.

LilyGorch
LilyGorch
19.03.2023 5 z 5

Geralt z Rivie musel absolvovat nejen tvrdý výcvik ve starobylé pevnosti Kaer Morhen pod vedením svého učitele Vesemira, ale následně také prodělat mutaci organismu. Díky tomu se stal zaklínačem. Lidé zaklínači opovrhují, někteří se jich bojí, ale když se potřebují zbavit děsivých monster a škodících netvorů, rádi zaklínači zaplatí slušnou sumu za to, že je jejich nebezpečí zbaví. Geralt - Bílý vlk - proto putuje krajem a tímto nebezpečným způsobem si zajištuje obživu.
Knížka Poslední přání je složená z povídek a střípků z této Geraltovy pouti světem. Částí jej provází bodrý trubadúr Marigold toužící zažít dobrodružství, o kterých by pak mohl složit oslavné básně a písně. V závěru knížky také přichází na scénu mocná čarodějka Yennefer z Vengerbergu, jež se Geraltovi stane osudnou.
Poslední přání jsem už kdysi četla, teď jsem si ho pro zopakování poslechla jako audioknihu. Nejraději mám asi povídku Zrnko pravdy - o Nivellenovi, Vereeně a modrých růžích. ;o) Zaklínač pro mě bude nejspíš vždycky srdeční záležitost, proto jej nekriticky hodnotím 5/5 *. =D

"V každé pohádce se skrývá zrnko pravdy," řekl tiše zaklínač. "Láska a krev obě mají velkou moc. Mágové i učenci si nad tím lámou hlavy dlouhá léta, ale neobjevili zhola nic, kromě toho že..."
"Kromě čeho Geralte?"
"Že láska musí být opravdová."

PitoR
PitoR
25.02.2023 2 z 5

Žeby posledné rande so Sapkowskim?
Po mnohých odkladoch, spôsobených jednak nie príliš pozitívnym vzťahom k prvej časti Husitskej trilógie, druhak čakaním na dotlač úvodného dielu a dvojky Zaklínača, som si dal konečne rande s touto toľko ospevovanou sériou. Budem úprimný - moje sklamanie z Posledného želania sa nedá ani opísať. Dva mesiace mi trvalo, kým som nabral odvahu opäť skúsiť Sapkowskeho, tentokrát to bude trvať zrejme dlhšie, ak vôbec ešte niekedy...

krakonos.kraken
krakonos.kraken
24.02.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Zaklínač kromě celého fantasy světa disponuje syrovým realismem, dobře popsanými postavami se svými motivacemi. Často jsou popisovány různé pohledy na jednu věc a někdy člověk neví, jak by se sám ve stejné situaci rozhodl. Jako opravdový život je i svět zaklínače složitý, nejednodnačný a hlavní postava kromě problémů zvenku bojuje i s vnitřními "démony" (vyrůstání bez rodičů, nejistota vlastní role ve světě, milostný život...). Přes to všechno se snaží žít v souladu s vlastním kodexem a konat dobro (ne vždy to vyjde a ne vždy je jasné, co je vlastne dobro...nebo zlo...nebo menší zlo?)

Osobně mám nejradši povídky o Strize, o Nivellenovi a o Renfri. Ve všech se na plno projevuje všechno, co jsem popsal výše. Zrnko pravdy je moje nejoblíbenější povídka vůbec, nedokážu říct proč. Má tak dobře popsanou atmosféru, děj je tak zvláštní a přitom smutný. Menší zlo je pak skoro psychologické drama o tom, když se človék bez vlastního přičinení dostane do situace, kdy každá věc co udělá povede ke zlu a smrti...a on se musí v pár okamžicích rozhodnout, které zlo zvolí. Skvěle budovaný příběh bez toho, abychom se na konci dověděli, jestli vůbec zvolil správně.

Geralt je hrdina bez toho, aby měl hrdinské kecy a dělal hrdinské věci. Je plný vnitřních konflitů, někdy se chová hloupě, někdy naivně, někdy je surový a někdy odtažitý. Ale snaží se. Proto je to pro mě hrdina od kterého se člově může nechat inspirovat i ve skutečném životě

renda5135
renda5135
17.02.2023 4 z 5

S touto knihou jsem velmi spokojen.
Tak krásný příběh se mi do ruky asi vícekrát nedostane.
Nejvíce se mi líbilo, že Geralt z Rivie, jako jeden z lidmi opovrhovaných Zaklínačů bere
svůj život tak, jak by měl - svůj život žije v temnotě a zároveň svou temnotou chrání lidi okolo, jenž to ze strachu neumí, či nechtějí pochopit.
Velmi se mi líbila povídka ,,Menší zlo", kde najde ženu, jež je ve stejné situaci, jako on.
Naváže s ní vztah - bojím se to nazvat úplným přátelstvím- a to díky pochopení svých životů, které se od sebe moc neliší.
A jak napsala uživatelka ,,tabaluga", taktéž jsem nepochopil začáteční povídku o Korinovi a Visenně.

tabaluga
tabaluga
13.02.2023 4 z 5

Příběh Zaklínače, Geralta z Rivie, který se nachází na okraji společnosti. Lidmi je opovrhován a využíván, za což si nechá náležitě zaplatit. Měla jsem radost, když se v příbězích objevil i jeho přítel, řekla bych na život a na smrt, Marigold. Líbilo se mi připodobnění povídek k některým z pohádek. Co jsem však nepochopila byla návaznost s prologem, kde vystupuje Korin a Visenna. Doufám, že to byl záměr, který bude pochopen po přečtení dalších knih že série Zaklínače. Jen škoda, že se ke mně toto skvostné dílo nedostalo dříve:-)

cathyblack
cathyblack
10.02.2023 5 z 5

Hlásím návrat k zaklínači Geraltovi! Pokud jste fanoušci, určitě máte své vlastní důvody proč se taky vracíte. Zaklínač nám jich dává zavděk mnoho, ať už mluvíme o hrách, knihách či seriálové adaptaci, jejíž první sérii jsem si docela užila, hlavně díky Henrymu. Nikdy jsem si totiž nemyslela, že Geralt může být takhle strašně sexy...


Svět Sapkowského nabízí ale mnohem více, než samotného Šedého vlka, dosti si toho bere z Tolkienovského lóru, nejsou mu cizí rasy jako elfové, půlčíci, trpaslíci. A taky jejich "řeči". Jen mi v tom přijde více realistický co se týče charakterů. Je vidět, že Tolkien byl vědec, který vše musel ověřit, podpořit určitými zákonitostmi, vyzkoumat A až k Z a vše podepřít dalšími sloupy své nejen jazykové obrazotvornosti, občas ale zapomínal na čtivost a hravost. Kdežto Sapkowski, panejo, uplně jsem zapomněla, jak on si to psaní náramně užívá. Jak dokáže peprnými hláškami, nespisovnou mluvnicí, narážkami na skutečné historické události (ten boží alá středoevropskej středověk) a sobě vlastní ironií dodat ději líbivosti a autentičnosti. A ta jeho inspirace u klasických pohádek Grimmů či Drdy? On se tím vším baví! Krásně se těží z mezirasové nesnášenlivosti a nepochopení z, jak to říct - dejme tomu nejlépe po Prattchettovsku - z druhismu jako takového. Baví mě moc, že ze všeho vychází nejhůř lidé. Ach my svině! Vlastně sám Geralt je vnímán jako cosi těžce přijatelného, odporný mutant, který ani mezi svými zrovna není moc doma. Hold se úplně nepovedl podle představ. První kniha povídek mne jen utvrzuje v tom, že ve fantasy je možné opravdu všechno, ale každý svět má svůj řád, svá pravidla. Když to všechno funguje jak má, nevybočuje to ze zavedených zákonitostí, přichází ten opojný pocit druhého domova. Těším se až se vrhnu na druhou povídkovou knížku. Protože miluju, jak Sapkowski dělá to, co dělá nejlíp. Jak vypráví.

Stanas513
Stanas513
29.01.2023 4 z 5

Klasické pohádky napsané trochu jinak. Docela jsem se bavila a současně přemýšlela o tom, jak by se asi dětičky tvářily na zlou Sněhurku... Žánru fantasy se zrovna moc nevěnuji, ale občas se mi něco dostane do ruky a docela se mi to líbí (jako Zaklínač). Možná budu pokračovat v sérii.

Vendy1993
Vendy1993
25.01.2023 5 z 5

Skvěle napsané fantasy povídky ;) nejvíce mě bavily ty odkazy na pohádky (Sněhurka, Čert a Káča.....) to byly takové milé momentky ;) ale i celkově se kniha moc povedla. Nikde se to nezadrhává, děj moc hezky plyne a rozhodně se člověk u toho nenudí. Těším se na další příběhy o Geraldovi z Rivie ;)

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 5 z 5

Kdybych si mohla vybrat, chtěla bych Zaklínače jako výpravný, plnohodnotný román. Povídky nejsou styl, který by mi osobně seděl. Na druhou stranu dávám 5 z 5ti. Důkaz, že je to geniální.

Jinstě, má to i své neduhy. Sapkowski se až moc fixuje na části ženského těla (jasně, kdo ne, ale číst o špičatých prsech, když jde Geraltovi o život, asi úplně nemusím) a taky v jeho světě není mo dobrých ženských postav. (Yennefer je super, ale i tak si myslim, že se na ní Sapkowski vyřádil).

Zpět ke kladům - ty povídky mají takový morální přesah a dodávají Geraltovi tolik osobnosti. Tohle je něco, co funguje skvěle! Nejde jen napsat - Geral má silný morální kodex. Lepší je ho postavit před situaci, kdy si musí vybrat menší zlo a ukázat, jak na tom s tou morálkou je.

Zbožňuji povídky Otázka ceny, Menší zlo, Konec světa a zejména Poslední přání.

PS: díky CDPR za vtáhnutí mě do světa.