SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Komedie století, která je skvělá v jakémkoliv podání, ať už filmovém nebo knižním. Geniální zápletka, nesmrtelné hlášky, vztahovka v tom nejlepším slova smyslu, a jak už to u autorky bývá, nechybí i trocha té psychologie. Kniha dává možnost podívat se na jednotlivé postavy trochu víc do hloubky, aniž by tím jakkoliv utrpěla humorná stránka příběhu.

20.08.2023 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Tahle série (Klekánice, Vodník) mě začíná bavit čím dál víc. Poctivá česká detektivka, bez rozsekaných mrtvol, vyšinutého pachatele a psychicky labilních vyšetřovatelů alkoholiků. A funguje to! Dialogy nešustí papírem, vyšetřování má hlavu a patu, náhledy do soukromí postav i policistů nejsou jen zbytečnou vycpávkou, je to vtipné i patřičně dramatické a všechny dějové linky se pěkně sbíhají do smysluplného finále.
Název knihy a úvodní citát vás sice logicky navedou jistým směrem, ale vůbec to nevadí, protože o to víc vás bude lákat pěkně rozplést celé to zamotané klubko a odhalit všechny souvislosti. Já to zhltla jako malinu do poslední stránky.
P. S. Co bude asi příště - Zlatý kolovrat? Svatební košile? Už teď se těším :-)

01.02.2024 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Jak jednoduše se dá napsat kniha, která v podstatě řeší smysl lidské existence. Docela obyčejný příběh, který by se vlastně mohl stát komukoliv z nás. Těch pár stránek vás ale jednoduše zasáhne svou hloubkou a opravdovostí. Navede vás k zamyšlení se nad tím, jak moc jsou pro nás důležité věci i živé bytosti, kterými se obklopujeme v našich životech. Jak důležité jsou pro nás přátelství, láska, soucit, vzájemné pochopení a odpuštění. A že nikdy není pozdě na nápravu. To vše bez zbytečného sentimentu a s jemným nádechem humoru.
Ano, přiznávám, pobrečela jsem si...

09.01.2024 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

"Kouzlo poezie spočívá v tom, že ji objevíme, když je nám jí třeba."
Co k tomu víc dodat. Jednoduché básně, často na hraně citátu, samostatné myšlenky nebo jen pocitu sestaveného do jedné věty. Nemusíte to číst od první do poslední stránky, můžete jen listovat, vracet se k již přečtenému, přemýšlet nad novým významem. První část nazvaná LÁSKA je asi neprocítěnější a nejpravdivější, ale věřím, že každý si tu najde to, co zasáhne jeho duši nejhlouběji. Ideální knížka na noční stolek.

30.01.2024 4 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Zajímavý pokus o návrat do časů Agathy Christie. Osamělý dům, uzavřený okruh podezřelých, prohnilé rodinné vztahy a jeden z nich je vrah...
Jenomže Julii Stárkové chybí pronikavá inteligence malého Belgičana a svým šedým buňkám mozkovým napomáhá praktikami lehce na hranici parapsychologie. I když se autoři snažili, je celkem těžké najít si k ní cestu a vykřesat nějaké sympatie. Nepomáhá tomu ani její oddaný "Watson" Sidney, který je většinu času degradován do role poslušného pejska, co stáhne ocas (řečeno obrazně), kdykoliv ho panička pokárá.
Čte se to dobře a rychle, to zas ano, děj je přehledný, bez záludností a skrytých významů. Jenomže ve srovnání s předchozí sérii je to bohužel nuda. Moc se nevyšetřuje, spíš se popíjí (hodně) a jí (luxusně). Asi v polovině knihy mi začalo být docela jedno kdo že to vlastně vraždil a proč. Závěrečné grandiózní odhalení to vylepšilo jen o kousek.

10.01.2024 3 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Příběh rodiny Allbrightových je stejný jako aljašská příroda – drsný, nemilosrdný, divoký, ale zároveň úchvatný, nádherný a dechberoucí. Je tu všechno - velká láska, velké přátelství, velká bolest, velké zklamání i velká naděje. Nádherný silný příběh, který se vám zaryje pod kůži, stejně jako ta aljašská divočina. Leni je téměř antická hrdinka, jejíž bolestný přerod z bezstarostného dítěte v dospělou a silnou ženu budete sledovat se zatajeným dechem. Budete jí držet jí palce, povzbuzovat jí, umírat s ní strachy, prožívat bolest zlomeného srdce i plakat dojetím a štěstím. Velká samota je jednoduše velký román!

10.04.2024 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Kdo by to byl řekl, že může být kniha tak intenzivně pachová... Při čtení životní cesty Jean-Baptista Grenouille doslova cítíte z každé věty všechny pachy světa. Všechny pachy, vůně, aromata, smrady, odéry, zápachy - doslova se vám chvěje chřípí... a obrací žaludek. Protože cesta tohohle človíčka, narozeného v největším smradu a bídě Paříže není žádná procházka růžovou zahradou. Navzdory všem překážkám tvrdošíjně putuje za svým zvráceným cílem, bez výčitek svědomí, stopy studu či soucitu. Musíte jít s ním až na samý konec a pak si teprve oddechnout, vydechnout a konečně se nadechnout...
Není to čtení pro každého. Pokud znáte film, tak se připravte na to, že kniha je sice psaná úžasně barvitým jazykem, ale je velmi popisná a detailní. Ano, jde opravdu o "příběh vraha", ale rozhodně nečekejte detektivku nebo akční thriller. Ale za přečtení to tedy stojí!

14.02.2024 4 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Jojo Moyesová jednoduše ví, jak napsat romantický příběh ve kterém je všechno - lásky šťastné i nešťastné, vášně, tajnosti, lži, nedorozumění, odloučení, bolestná zklamání i šťastná shledání.
Narozdíl od mnohých čtenářů, mě se víc líbila ta úvodní část, odehrávající se v 50. letech minulého století v ospalém anglickém přímořském městečku. Skvěle je tu vykreslena celá ta maloměšťácká společnost se vší svou falešnou morálkou, prudérností a pokrytectvím. Vlastně mi bylo docela líto, když děj skočil do současnosti. Na konci mi zůstalo spousta otázek: Co se stalo se Celií? Kam se poděl Freddie? A nezasloužila si Sylvia alespoň špetku naděje na klidnější život, kdyby se desítky let utajovaná lež a z ní pramenící nenávist konečně vysvětlila?

11.11.2023 4 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Klasická záhada zamčeného pokoje – uzavřená místnost, čtyři podezřelí hosté hrající bridž, mrtvý hostitel a ve vedlejší místnosti policista, soukromý detektiv, kolonel a spisovatelka detektivních příběhů. Šlo o promyšlený zločin nebo vraždu z náhlého popudu? Co myslel hostitel svými náznaky o vraždách, které zůstanou nepotrestány v domnění, že šlo o nešťastnou náhodu?
Pokud znáte jen filmové zpracování, klidně se do čtení pusťte – v knize jsou karty rozdány a zamíchány trochu jinak, takže se nemusíte bát, že byste se nudili.

16.10.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Číst detektivky Michaely Klevisové, to je jako setkat se se starými známými. Sice jste se chvilku neviděli, ale všechno je, jak má být. Mám ráda, jak autorka vždycky rozehraje jednotlivé vztahové propletence a nastíní možné motivy. Já se pak nechám pěkně vodit jako na provázku a podezřívám postupně úplně všechny :-) Vypadá to zdánlivě docela normálně, ale někde vzadu máte od začátku pocit, že něco je ve skutečnosti hodně špatně a pod povrchem se skrývá zlo. Tenhle nejnovější výlet do mokřadů na jižní Moravě mě opravdu bavil. A mimochodem velmi povedený název!
Poctivá česká detektivka a už teď se těším na další případ!

28.03.2023 5 z 5

Adam a Eva Adam a Eva Karel Šiktanc

Krásná lyrická skladba, jejíž slova plynou jako řeka. Základním poselstvím je tu podobenství vztahu mezi mužem a ženou. Prolínají se zde motivy jako naděje v zázrak bytí, víra v překonání strachu, strnulosti a prázdnoty, odvěký strach ze stereotypu, nicotnosti a konečnosti, umění otevřít své srdce a nitro. Adam, coby zosobnění mužského principu, bezstarostný, okouzlený nádherou života. Eva jako jeho ženský protipól, mnohem váhavější, rozvážnější a úzkostlivější. Společná radost, bolest, strach, naděje, beznaděj a zejména snaha o nalezení společné řeči a překlenutí osudových rozdílů. Adam a Eva coby symboly starozákonního motivu prvních lidí, ale zároveň jako současný stárnoucí milenecký pár. Moc hezké.

04.01.2024 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Novela malá rozsahem, ale velká obsahem. Dokonalá ukázka toho, jak se dá i na malé ploše rozehrát velký příběh. Miluji, když poznám jednotlivé charaktery z dialogů a z jejich chování, ne proto, že mi to vypravěč naservíruje. Při čtení jsem měla pocit, že jsem přímo na farmě, že se toho všeho účastním. Skvěle napsané, věrohodné, a tak smutné. Tohle bylo radost číst.

12.02.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moc pěkný příběh! Přestože to tentokrát není klasická detektivka, napětí je tu víc než dost. Osudy jednotlivých postav i tajemství ukrytá v minulosti mě nutily obracet další a další stránku a nedočkavě vyhlížet rozuzlení. Síla Michaely Klevisové spočívá v přesném vykreslení jednotlivých charakterů, pohnutek jejich chování a čtivém jazyce. A k tomu ta Šumava..., no užila jsem si to :-)

20.10.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Silný příběh jedné rodiny, vyprávěný napříč generacemi a v různých časových rovinách. Pravidelně se střídající pohled otce a dcery postupně skládá mozaiku jejich příběhu, aby nakonec každý detail zapadl na správné místo a odhalil tak důvody a příčiny vší té bolesti, zloby, nepochopení, tvrdohlavosti, zatrpklostii a strachu, určujících jejich životy. Poučný, zajímavý a čtivý příběh.

28.12.2019 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Frustrace, nuda, neukotvenost, náhlé záchvaty vzteku, nadšení, nebo naopak lhostejnost, touha po tělesném kontaktu a strach z intimity, vztek, pohrdání autoritami, hledání sebe sama... Všechen ten zmatek se odehrává v mysli i těle sedmnáctiletého Holdena během jeho putování předvánočním New Yorkem. Co na tom, že tahle kniha byla napsaná před víc než 70 léty a teenageři mají dnes trochu jiné záliby a cíle. Podstata zůstává stejná. A tahle je navíc hodně dobře napsaná.
P. S. Jen by tomu slušel modernější překlad, protože krindapána (= ty vole), s těmi tajtrdlíky (= magory) se vážně nedá mluvit celý večer o pohlaví (= sexu) :-)

21.02.2024 4 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Zpočátku spíš takový románek pro náctileté - patnáctiletá Jana prožívá své první lásky, trable se spolužáky i otravnou ruštinářkou, vydává se poprvé tajně na zábavu, ochutná první alkohol. Jenomže pak se objeví záhadný sešit s ještě záhadnějšími poznámkami a Janě začíná pomalu docházet, že s pravdou to v její rodině nebude tak jednoduché. Střípek po střípku se pomalu skládá minulost, která měla zůstat utajená, a jejíž odhalení neodvratně převede Janu z naivních školních let do počátku dospělosti.
Oceňuji detaily, díky nimž se autorce podařilo vykreslit především atmosféru 80. let. Navíc mám ráda, když se kromě příjemného čtení dozvím i něco nového z historie. Tenhle příběh splnil obojí.

31.01.2024 4 z 5

Anežka z Kuenringu Anežka z Kuenringu Hana Whitton (p)

Pojďte a poslyšte dojemný romantický příběh velké lásky českého krále Přemysla II., řečeného Otakar a jeho milé Anežky z vlivného rakouského rodu Kuenringů. Příběh odehrávající se ve 13. století na území Českého království, příběh z doby, kdy se sňatky uzavíraly především pro potvrzení nároků na dobytá území a upevnění moci. I v takových časech ale dokázala vykvést láska, která překonala dvorské intriky, závist, zlobu, řinčení zbraní na bitevním poli i bolestné odloučení.
Hana Whitton ví, jak chytnout své čtenáře za srdce a zároveň jim zprostředkovat i trochu té historie. Dala bych plný počet hvězd, kdyby šel příběh trochu víc do hloubky, ale i tak to bylo moc hezké čtení. A vážně povedená obálka!... celý text

04.12.2023 4 z 5

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Vtipné, sarkastické, ironické a výborně vypointované povídky s lehce erotickým nádechem. Mistr povídky opět dokazuje, že umí z tohoto žánru vytěžit maximum. Pohrává si se svými hrdiny, nemilosrdně jim umí nahlédnout až na dno jejich duše (i žaludku) a neodpustí jim žádnou chybu, přetvářku, faleš či samolibost. Roztomilé počteníčko, u kterého se budete bavit, ale mezi řádky vám občas i pěkně zatrne.
K mým absolutně nejoblíbenějším patří Velká rošáda – pointa téhle povídky je prostě geniální. A mimochodem, příběh existuje i v televizním zpracování. V roce 1988 si pod režijním vedením Milana Lasici zahráli hlavní hrdiny Milan Kňažko a Stano Dančiak.

17.10.2023 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Je mi líto, ale žádný wow efekt se po přečtení nedostavil... Snaha šokovat děsivým zločinem jen slabě maskuje chaotický děj, podivné vyšetřování, nesympatické postavy a zcela nelogické chování pachatele. Protože na konci si říkáte: "Proč právě takhle? Proč vůbec?"
Čtivé to je, děj celkem ubíhá, jsou tu i vážně dobré scény a mnohé čtenáře to určitě naláká na další díly, ale mě to prostě nechytlo.

05.11.2023 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Hloupost je hloupost je hloupost je hloupost...
Když se k ní navíc přidá omezenost, tupost, podlézavost, maloměšťáctví, namyšlenost, pochlebování, úplatkářství a udavačství, je z toho na malém městě docela slušný poprask. Zvlášť, když se díky jednomu vychytrálkovi uvidí všichni zúčastnění v nastaveném zrcadle přesně tak, jací doopravdy jsou. I když kdoví, jak dlouho jim ta sebereflexe vydrží.
Klasické dílko, formou sice už poněkud zastaralé, ale obsahem nejspíš věčné.

30.08.2023 3 z 5